JAK TO DOPADLO NA VŠEŇSKÉ ŠKOLE Z POHLEDU RODIČŮ

0

O situaci ve všeňské škole jsme čtenáře informovali ZDE, nyní volně navazujeme:

Téměř měsíc vyhrocená situace na všeňské základní škole se uzavřela. Panu řediteli Milanu Fricovi 31. ledna 2018 vypršela výpovědní lhůta. Rádi bychom touto cestou poděkovali všem, kteří podepsáním petice pana ředitele a tím i rodiče dětí podpořili a snažili se nám tak pomoci školu stabilizovat. K poslednímu lednu petici pro ponechání Mgr. Milana Frice ve funkci ředitele ZŠ a MŠ Všeň podepsalo téměř 700 osob, z čehož je 203 obyvatel obce Všeň. Není to malé číslo a sami jsme byli překvapeni, kolik lidí panu řediteli a naší škole fandí. Přesto to ke změně názoru vedení obce nepřispělo.

Pan starosta ve svém posledním stanovisku k situaci ve škole, které bylo k dispozici na obecním úřadě během prezidentských voleb, uvádí, že: „…mnozí občané podlehli dezinformační kampani některých rodičů, kteří se ani neobtěžovali si u nás ověřit základní fakta.“ Rádi bychom uvedli, že nešlo ani o kampaň, ani o dezinformační a místo některých rodičů by bylo vhodnější napsat většina rodičů. Zkrátka do boje za své děti a udržení směru školy, čehož byl pan ředitel garantem, se pustila spousta rodičů zároveň a každý přispěl, jak mohl. Někteří psali do novin, jiní nechali přijet televizi, další napsali otevřený dopis obyvatelům obce, kde uvádí na míru zkreslená fakta a ještě další zorganizovali petici. Místní rodiče se snažili přispět tím, že sepsali prohlášení s několika body, které chtěli s obcí prodiskutovat a stát se tak mediátorem mezi školou a obcí. S panem starostou se setkali dvakrát, poprvé na jednání obecní rady, kde byla účast rodičů omezena na tři zástupce, a podruhé během úředních hodin, kde bylo rodičů sedm. Z tohoto druhého setkání pan starosta půl hodiny před koncem úředních hodin rodiče „literárně“ vyhodil. V obou případech šlo o iniciativu rodičů, nikoli starosty. Musíme tedy s politováním zhodnotit, že rodiče ze Všeně nemohou souhlasit s panem starostou, když ve stanovisku uvádí: „Myslím, že jste již poznali, že s kýmkoliv, kdo má k fungování obce co říci, rád pohovořím, názory akceptuji a snažím se problémy řešit.“

Pana ředitele plně podporoval i celý učitelský sbor z MŠ i ZŠ. Všechny tyto výše uvedené kroky nebyly centrálně nijak organizované a už vůbec ne panem ředitelem, jak z vedení obce několikrát zaznělo! Ten se od celé akce distancoval a přispěl k ní jen tím, že rodičům dodal veškeré potřebné podklady a zodpověděl na dotazy médií. Ke stáhnutí výpovědi ho rodiče i pedagogický sbor doslova dotlačili. Když jde totiž rodičům o vlastní děti, udělají cokoli a nepotřebují k tomu nikoho, kdo by je organizoval.

Co se týká ověřování základních faktů, můžeme s čistým štítem říct, že rodiče poslední měsíc nedělali nic jiného, než ověřovali fakta. Bohužel se jim podařilo získat odpovědi jen ze strany ředitele a státních orgánů. Přestože písemně žádali vedení obce o soupis nesplněných závazků ze strany ředitele školy vůči zřizovateli či státním orgánům, nebyl jim do konce ledna předložen. Zcela logicky si tedy kladou otázku, proč byl vlastně pan ředitel pro vedení obce nepřijatelný. Rodičům bylo pouze zodpovězeno, že nebyl dobrý manažer, ale žádné podklady k tomuto tvrzení předloženy nebyly. Ve stanovisku se naopak uvádí, že jedním z hlavních důvodů, proč rada obce na stáhnutí výpovědi a vzdání se funkce nereflektovala, byla hysterická a lživá kampaň.

Vedení obce navíc ve stanovisku přiznává, že panu řediteli bylo při přípravě rozpočtu skutečně sděleno, že příspěvek na chod školy v roce 2018 bude ve výši 400 tis. Kč, tedy o více než 40 % nižší než v předchozích letech. To bylo hlavním důvodem výpovědi pana ředitele, který to cítil jako další tlak obce na svou osobu.
Chtěli bychom tím říci všem, kteří panu řediteli fandili, že se nespletli a jejich podporu si zasloužil. Pro školu ve Všeni odvedl obrovský kus práce a s láskou a slzami v očích na něj budou všechny děti vzpomínat.

Děkujeme, pane řediteli! Hluboce si vážíme vašeho přístupu a vedení školy v respektujícím a motivujícím prostředí pro malé školáčky, naše děti. Přejeme vám hodně štěstí v dalším pracovním i soukromém životě a pevně doufáme, že otisk vaší práce ve všeňské škole už navždy zůstane a nový ředitel či ředitelka toto naše přání rodičů bude respektovat.
Rodiče žáků školy (redakci jsou pisatelé známi)

Pozn. red.: Prostor k vyjádření jsme nabízeli i vedení obce.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.