FOTBALOVÝ SVÁTEK 11. SRPNA: ZA TURNOV NASTOUPÍ EXLIGISTÉ PAPOUŠEK A JANŮ!

0

V neděli 11. srpna v 17.00 hodin začíná pro tým FK Pěnčín-Turnov na domácím stadionu nový ročník divizní soutěže (ZDE). Podle všeho to bude ročník výjimečný. Nedávno totiž byla podepsána úzká spolupráce mezi Turnovem a ligovým Libercem, což mužstvu z Českého ráje přinese netušené možnosti a vedení zdejšího klubu zaslouží za tento krok, který fotbal v Turnově může stabilizovat na dlouhé roky dopředu, velkou pochvalu! V našem fotbalovém přehledu také přinášíme informace z nižších fotbalových soutěží a také je tu zpráva o přípravě turnovských fotbalistek na novou sezonu, ve které se budou domácí zápasy odehrávat na různých místech Turnovska, což bude pro diváky atraktivní.

FOTBALOVÝ TURNOV NAVÁZAL UŽŠÍ SPOLUPRÁCI S LIBEREM
Opravdovou lahůdkou pro fotbalové fajnšmekry bude zajisté hned první zápas podzimní části nového divizního ročníku 2013 – 2014 v neděli 11. srpna. Ve skupině C má totiž náš region hned tři zástupce, takže jejich souboje už předem slibují divácky atraktivní podívanou se zvláštním nábojem. Nováček z Jablonečku se stal farmou Jablonce, a tak asi největší neznámou jsou zatím na poslední chvíli postoupivší skláři ze Železného Brodu. A právě s nimi se v podzimní premiéře utká Turnov, jenž v krátké letní přestávce učinil hodně zajímavé kroky.
n201308061420_sport_93_013_fotbal„V rámci posílení naší pozice ve fotbalovém světě a s výhledem do budoucna jsme o prázdninách podepsali oficiální spolupráci s prvoligovým Slovanem Liberec. To v praxi znamená, že budeme moci využívat mimo jiné občas také služeb hráčů širšího kádru jeho A mužstva. To nám po odchodu Kamische pomůže řešit nejen nejdůležitější post – brankáře, ale také přinést do našeho mladého kádru větší herní zkušenosti. Do mužstva totiž přicházejí dlouholetý liberecký kapitán Janů a také legionář Papoušek. Oba mají na svém kontě hodně přes tři stovky ligových zápasů, což hovoří za všechno. Podzim začínáme doma sousedským derby s Železným Brodem v neděli 11. srpna, a myslím, že by si jej neměl nechat ujít žádný fotbalový fanoušek,“ přiblížil horké aktuality v klubu jeho prezident Jaroslav Knížek.
Jeho slova potvrdil i hlavní kouč Emil Šafář. „Oba jsou to zkušení borci, kteří mají už leccos za sebou, takže to mají nejen v nohách, ale především v hlavách dobře srovnané. Pro naše kluky to bude velká fotbalová škola a mohou se toho od nich hodně naučit. Až si to všechno sedne, jsem přesvědčen, že to bude fungovat dobře.“
Spokojen byl po osobním jednání s oběma matadory také sportovní manažer FK Jiří Šteffan. „Mám z toho všeho dobrý pocit, protože se nám díky vstřícnosti Liberce a jmenovitě Jana Nezmara podařilo dát před podzimem dohromady silný tým, s kterým se bude muset počítat. Myslím, že to bude zajímavé i pro naše fanoušky. Kádr zůstává prakticky stejný, dohoda je o jednom brankáři a dalších maximálně dvou hráčích. Vzhledem k tomu, že u nás skončil obránce Hybner, do Sedmihorek byl uvolněn Vavřich a odchod hlásí i Havlín s Koubkem, jde o naprosto přirozený fotbalový koloběh. Co přinese, uvidí všichni, kdo si cestu do našich ochozů najdou.“ 
Kdo vlastně vyběhne na trávník s renovovanými, resp. novými brankami se uvidí o druhé srpnové neděli. Mužů mezi tyčemi se v přípravě představila hned trojice. Po mladém Šrajerovi se do brány postavil také Hyka a Kolář. V úvodu herní přípravy přestříleli Turnovští v Doubravě nejprve liberecký dorost 6:5, přičemž se hattrickem blýskl útočník Ježek. Ten si tuto gólovou radost potom zopakoval ještě v duelu s VTJ Rapid, který Turnov po jednoznačném prvním poločase (4:1) na tréninkové trávě porazil celkově 5:1. O zbylé trefy se postarali ligisté Papoušek a Hadaščok. Domácímu publiku tu předvedli své uměné mj. také další známí fotbalisté – Karišik, Janů a Ginzel, jenž v modrobílých barvách v nedávné minulosti už hrál.
 „Výsledky všech našich přípravných zápasů nejsou až tak důležité, jako spíše to, že kluci přes léto opravdu makali a následné nasazení v zápasech, zejména za úmorných veder, bylo fakt dobré. Konkurence v kádru se příchodem nadějných dorostenců a díky dalším okolnostem výrazně zvýšila a na přístupu všech to je znát. Není tedy divu, že třeba takový Jéža (rozuměj Ježek) se pak dostal do docela dobré střelecké pohody,“ vyzdvihl jedno jméno za všechny vedoucí mužstva Petr Horáček.
Vedle něj bude po ukončení činnosti legendy Radka Cimbála pracovat i nadále stejný realizační tým. Hlavnímu trenérovi Emilu Šafářovi budou asistovat hrající trenér rezervy Josef Petřík s Vítem a svaly hráčů bude dál opečovávat masérka Jovanka Nechvátalová.

BOUŘLIVÉ TURBULENCE V NEJNIŽŠÍCH FOTBALOVÝCH KRUZÍCH A ZAHÁJENÍ SEZONY FOTBALISTEK
Nelehká současná situace v celé naší společnosti se nedotkla pouze výkonnostního fotbalu (TvA informovalo), ale dopadla mj. také na masovou kopanou. Díky dlouhodobým neshodám s vedením trutnovského OFS zmizel z fotbalové mapy další klub, a to Dolní Branná, jejíž Béčko nastupovalo v semilských soutěžích. Ty teď bude hrát nově vzniknuvší Sport Future Studenec.
Podobný osud potkal i rezervu Mírové pod Kozákovem. Její A-tým nečekaně vzhledem k okolnostem postoupil do nejvyšší krajské soutěže – KP. Po letech stagnace postoupila ze semilského okresního přeboru do krajské I. B třídy z 3. místa rovněž i rezerva. Ta si ovšem vysněný kraj nezakope. Soutěž nebyla přihlášena a po několika jednáních mírovských funkcionářů byla až na červencovém losovacím aktivu OFS Semily prakticky zrušena.
 „Jde o vnitřní záležitosti klubu, takže se k tomu nechci přes média nikterak vyjadřovat,“ reagoval na náš dotaz předseda SK Josef Hlubuček.
 „Delší čas jsme nebyli schopni najít společnou řeč s vedením oddílu, takže vše nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo. To nás po tolika letech v Mírové samozřejmě mrzí, ale takový už je život,“ uvedl za realizační tým Béčka jeho trenér Michal Kupka, jenž se na chodu klubu podílel i sponzorsky. S ním odešla i podstatná hráčů, kteří tak sice musí začít opět od nejnižší soutěže, ovšem netají se smělými ambicemi. Jak všichni věří, prozatímní azyl jim poskytl SK Semily, pod jehož hlavičkou s přídomkem B budou hrát.
 „Po odmítnutí postupu vítězným Stružincem a druhou Mříčnou, a po interních rošádách v Mírové, jejíž B tým byl tím pádem na řadě, jsem osobně mluvil s představiteli ostatních oddílů okresního přeboru, ale nikdo zájem jít do krajské třídy prostě neprojevil. Situace kolem Mírové, jejíž druhé mužstvo pak koketovala i s jabloneckým okresem, nám tak všem docela zamotala hlavu,“ prozradil člen výkonného výboru OFS Semily Karel Mazánek.
Ten spolu s vedením okresu žehrá hlavně na nedostatek kvalifikovaných rozhodčích, které se dlouhodobě nedaří pro nejtěžší fotbalové řemeslo získávat. Semilsku tak musejí vypomáhat sudí z jiných, přilehlých okresů. Rozšířit řady mužů, ale i žen s odznakem FAČR tak může kdokoliv, kdo projeví zájem a prokáže základní znalosti fotbalových pravidel. Případní adepti mohou kontaktovat buď přímo OFS Semily nebo se pro bližší informace obrátit na redakci Sportu TvA!
Novinkou podzimu, která odstartuje v přeboru již 3. srpna a v soutěži o týden později, tak bude nejen snížení počtu pořadatelů z HP + 5 na 1 + 2 a naopak zvýšení počtu střídajících hráčů ze tří na pět (!), ale i nové uspořádání. Okresní soutěž je totiž rozdělena do dvou skupin – východ a západ, přičemž Semily B budou hrát sedmičlenný západ. A hned první zápas bude opravdu pikantní, protože se v sobotu 10. srpna od 17.00 hodin představí na hřišti 1. FC Tatobity!
To Pěnčínští sokolové, kteří by rovněž chtěli jít v okresní hierarchii minimálně o stupeň výš, vyběhnou na trávník před domácí diváky až 24. srpna, kdy v III.  třídy – JIH budou hostit soupeře z libereckého Sokola Vesec.

n201308061420_sport_94_013_fotbalKOČOVNÉ FOTBALOVÉ DIVOŽENKY
Navzdory všem pesimistickým prognózám obsadily divoženky FK Pěnčín-Turnov v premiérovém ročníku České ligy žen 2012 – 2013 slušné 9. místo ve dvanáctičlenné tabulce skupiny B. Za nimi zůstaly mnohem zkušenější týmy jako např. Bohemians Praha či Kutná Hora, takže nejen z tohoto pohledu lze označit jejich vstup do oficiálních mistrovských soutěží za poměrně úspěšný.
Turnovanky podpořeny řadou sponzorů v čele s Pivovarem Rohozec ve 22 zápasech 4x vyhrály, 4x remizovaly a 14x odešly poraženy, z čehož rezultoval zisk 16 bodů při skóre 17:65. Jak vidno, premiantky zatím stále trápí nízká střelecká potence, když „nejlepší“ v tomto směru jsou Bára Havlíková a Týna Janečková, které vsítily po dvou brankách. Jen pro zajímavost, prvně jmenovaná svůj účet podtrhla v jednom zápase a tvořivá záložnice toho dosáhla proměněním dvou pokutových kopů!
Před novou sezonou pražský losovací aktiv změnil název soutěže na Divizi žen a pro naše reprezentantky přinesl i další novinku v podobě startu v Poháru KFŽ, jehož rozlosování zatím není známo, krom termínu I. kola, kterým je sobota 24. srpna.
„Pro nás tou nejzásadnější změnou bude místo konání domácích zápasů. Ty chceme v rámci propagace ženského fotbalu v našem regionu hrát na různých hřištích Turnovska. S představiteli tamních klubů už jsme se dohodli. Exdruholigovou Mladou Boleslav tak přivítáme na Městském fotbalovém stadionu v Turnově v předzápase divizního duelu FK Pěnčín-Turnov vs. Ústí n. O. Utkání s Jestřábí Lhotou odehrajeme v sobotu 14. září v Karlovicích, o týden později hostíme v Mírové pod Kozákovem Poděbrady. Duel s Hradištkem uvidí Jenišovice a sousedské derby s DFK Mnichovo Hradiště bude hostit Rovensko. A skončíme zřejmě tam, kde začneme. Nováček z Třebestovic si otestuje divizní trávu na turnovském MFS, eventuálně duel přesuneme na neděli do Pěnčína,“ zazněla horká aktualita z realizačního týmu FK Pěnčín-Turnov WW.
Hráčky teď čeká krátká letní příprava, která začala 25. července. Její součástí je vedle několika přípravných zápasů i minisoustředění v Tatobitech ad.

Připravil Karel Vodrážka, Sport TvA, vodraz@centrum.cz

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.