AKCE NA TURNOVSKU NA POČÁTKU PRÁZDNIN VRCHOLÍ FOLKOVOU NOCÍ

0

Prázdniny jsou zde. Dětem v základních školách v Turnově školní rok končí v pátek 26. června, ve středních školách se bude učit ještě do úterý. Kulturní nabídku prázdnin odstartuje hudební přehlídka Funkin´Turnov, bohatá nabídka je v sobotu 27. června, kdy do Českého ráje přijedou celebrity – Ivan Paluch (princ Bajaja), Chantal Poullain, v Sedmihorkách se oslav výročí fotbalu zúčastní Antonín Panenka. O víkendu 4. a 5. července se na turnovském náměstí uskuteční další ročník tradiční akce KÁMEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI. Koná se hudební přehlídka KOZA 009, kulturní léto ve Všeni ad.

Pátek 26. června
* V 19.00 hodin začíná v atriu turnovského muzea festival FUNKIN´ TURNOV 5. Vystoupí kapely Funk Corporation, Hitfakers, Prague ska Conspiracy, Showstation s Terezou Černochovou, vrcholem večera bude vystoupení DANA BÁRTY! Více na www.funkinturnov.info.

 

Sobota 27. června

* VÝSTAVA KRÁLÍKŮ A DRŮBEŽE spojená s prodejem kuřic. Pořádá ZO ČSCH  Turnov 1 od 8.00 do 16.00 hodin v chovatelské hale u zastávky ČD Turnov město. Občerstvení zajištěno. Bohatá tombola. Možnost zakoupení vystavovaných zvířat.

* V 10.00 hodin začíná ve Šťastné zemi v Radvánovicích BAREVNÝ DEN.

* V 10.00 hodin začíná v Rovensku pod Troskami, v areálu mlýna Kouty, hasičská soutěž dospělých o Pohár města Rovenska.

* V 11.00 hodin začíná na zámku Hrubá Skála akce POZNEJTE STŘEDOVĚK. Hosté: Ivan Paluch (princ Bajaja), Chantal Poullain, Bílí tygři Liberec, FK Mladá Boleslav, Petr Svěcený, Vojta Bernatský ad. Akce se soutěžemi pro děti a dospělé trvá do 16.00 hodin.

* Spolek rodáků a přátel Turnova pořádá tradiční LETNÍ KONCERTY v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále (u zámku). Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 27. června od 16.30 hodin. Účinkuje Dětský pěvecký sbor ZVONKY při ZUŠ v Mnichově Hradišti (řídí Alena a Ladislav Hejlovi).
* Luboš Odháněl + W.I.X. Hitmakers – ZÁBAVA v Bělé u Turnova, letní areál, začátek ve 21.00 hodin.

* SDH Jenišovice srdečně zve všechny občany na LETNÍ VEČERNÍ KARNEVAL pod širým nebem. V areálu koupaliště hraje od 20.00 hodin skupina PROROCK.

 

Neděle 28. června

* VARHANNÍ KONCERT na hradě Valdštejn. Začátek v 15.00 hodin. Účinkují: Vladimír Jelínek – varhany,

Lucie Pázlerová – soprán. Koncert se uskuteční v kapli sv. Jana Nepomuckého. Více na www.hrad-valdstejn.cz

 

Pátek 3. července

* HRAD VALDŠTEJN – tradiční hudební léto (15. ročník). Hradecké komorní tucteto pod vedením Tomáše Vespalce vystupuje s krátkými koncerty v rámci prohlídky hradu od pátku 3. do pondělí 6. července vždy v 11.00, 12.00, 14.00 a 15.00 hodin. Velké koncerty budou v pátek a v neděli od 18.00 hodin. 

* Od 14.00 do 17.00 hodin je ve škole ve Všeni k vidění výstava obrazů Karla Sekeného a Václava Žatečky společně s dobovými dokumenty o historii regionu (výstava probíhá od pátku do pondělí).

* BODLÁK – koncertem domácí coutry skupiny zahajuje kulturní léto před KC Střelnice. Začátek v 18.00 hodin, koncerty probíhají v prostoru před kulturním domem, v případě nepřízně počasí pod podloubím Střelnice.

* Ve 20.00 hodin začíná v zámeckém parku na Sychrově koncert legendárního kytaristy Ritchie Blackmora s kapelou BLACKMORE´S NIGHT, která hraje renesanční a středověkou hudbu.

 

Sobota 4. a neděle 5. července

* KÁMEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI. Tradiční akce na začátku prázdnin na náměstí Českého ráje v Turnově. Středověké tržiště, doprovodný program. V sobotu v 10.00 hodin je na programu slavnostní zahájení – „setkání Albrechta z Valdštejna s Židy“, následují po celý den šermířská vystoupení, dobová hudba a tanec, soutěže pro diváky, ve 21.00 hodin začíná večerní slavnost za svitu ohňů s tancem, hudbou a divadelním představením. Obdobný celodenní program je také v neděli. Po oba dny probíhají na náměstí ve velkém stanu ukázky výroby šperků a zpracování drahých kamenů.

V Galerii Granát na náměstí jsou od 1. do 24. července k vidění ukázky ruční výroby granátového šperku, je zde i expozice přibližující historii a současnost zpracování granátu a výroby šperků v uměleckém družstvu Granát Turnov. V Muzeu Českého ráje pořádají od 27. června do 6. července Mezinárodní sympozium řezby do kamene, od 4. do 26. července tu jsou připraveny tvůrčí dílny pro děti, v muzeu je k vidění výstava „Turnovské stříbro“ k 125. výročí založení šperkařské školy v Turnově.

 

Sobota 4. července

* Ve 14.00 hodin začíná ve Všeni v areálu Kopanina 31. PŘEHLÍDKA DECHOVÝCH HUDEB.

* KOZA 009 – open air festival. Začátek ve 13.00 hodin v areálu hostince u Zrcadlové kozy v Turnově. Vystoupí kapely: Syndrom, Clockwork, Ceremony, Roman Dragoun, Krucipüsk, Big Fish Gone, Outcry, Silent Session a Nothingham.

* V 19.00 hodin začíná v turnovské synagoze v Krajířově ulici koncert skupiny Ritornello „David et Solomon“.

 

Neděle 5. července

* VÍTEJTE VE STARÝCH ČASECH, tradiční prohlídky zámku Hrubý Rohozec s kostýmovanými průvodci (v neděli i v pondělí 6. července).

* V 16.00 hodin začíná v kostele sv. Filipa a Jakuba ve Všeni koncert pěveckého sboru SEVERÁČEK – pocta Petru Pálkovi.

* Vzpomínkový podvečer v Malířově zahradě v Tatobitech – JAN HUS A TRADICE V ČECHÁCH. Začátek v 18.00 hodin. Pořádá Občanské sdružení dědina a náboženská obec Církve československé husitské  v Semilech. Mluvené slovo: farářka Lada Kocourková, Sláva Mánek a Petr Pešek z o. s. Dědina; hudební doprovod: Komorní pěvecký sbor Eternal Voices. Vstupné dobrovolné.

 

Úterý 7. července

* HRAD VALDŠTEJN – tradiční hudební léto (15. ročník). Od úterý do neděle 12. července bude na hradě zpívat komorní sbor Collegium 419 řízený Čeňkem Svobodou. Zazní stará hudba v brilantním souzvuku. Velké koncerty budou ve středu a v neděli vždy v 16.00 hodin.

* V 16.00 hodin začíná v turnovské synagoze v Krajířově ulici vernisáž výstavy „Zkouška odvahy: Příběhy nezletilých politických vězňů 50. let.“ Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů České republiky.

Výstava mapuje osudy a odbojovou činnost čtyř mládežnických skupin, založených v období 1948-49 a zahrnujících ponejvíce skauty, sokoly a příslušníky komunistickým režimem pronásledovaných rodin (živnostníky a zemědělce).

 

Pátek 10. července

* MACKIE MESSER BAND – kapela kolem turnovského muzikanta Jardy Kotka. Prostor před KC Střelnice, začátek v 18.00 hodin.

 

Sobota 11. července

* SLAVNOSTI SVIJANSKÉHO PIVA. Areál koupaliště ve Svijanském Újezdu, začátek ve 13.00 hodin.

 

Připravuje se

Pátek 17. – sobota 18. července

* FOLKOVÁ NOC v Dolánkách u Turnova. V pátek bude v areálu za Dlaskovým statkem večer country bál (hraje Dostavník). Sobotní program začíná ve 13.00 hodin. Vystoupí mj.: AG Flek, Banjo Band Ivana Mládka, Bluesberry, Jaroslav Samson Lenk, Pocta Zuzaně Navarové, Pavel Bobek & Malinaband & Robert Křesťan, Pavel Dobeš & Tomáš Kotrba, Pavlína Jíšová & Přátelé, Sestry Steinovy a další…

 

PROGRAM LETNÍHO KINA V TURNOVĚ, SKÁLOVĚ ULICI

Po dobu hlavního provozu letního kina (červen, červenec, srpen) není prováděn předprodej vstupenek a internetové rezervace. Po dobu rekonstrukce Skálovy ulice bude vstup do letního kina zajištěn ve směru z městského parku.

* Pátek 26., sobota 27. června ve 22.00 hodin: TERMINÁTOR SALVATION. Děj akčního sci-fi filmu USA je zasazen do postapokalyptického roku 2018. John Connor je muž určený osudem k tomu, aby vedl lidský odpor vůči Skynetu a jeho armádě Terminátorů. Ale budoucnost, na kterou byl Conner připravován, se částečně změní tím, že se objeví Marcus Wright (Sam Worthington), cizinec, jehož poslední vzpomínkou je, že byl mezi mrtvými. Conner musí rozhodnout, zda byl Marcus poslán z budoucnosti nebo zachráněn z minulosti.

* Středa 1. července ve 21.30 hodin: PEKLO S PRINCEZNOU. Česká komedie. Princezna Aneta (Tereza Voříšková) se za žádnou cenu nechce vdávat. A už vůbec ne za nešikovného prince Jeronýma (Jiří Mádl), kterému byla kdysi zaslíbena výměnou za ochranu království. Král Bedřich však na sňatku trvá, protože sní o velké říši. Notabene porušení slibu by znamenalo vyhlášení války. Jak tedy princeznu zachránit a přitom neporušit úmluvu?

* Čtvrtek 2., pátek 3., sobota 4., neděle 5.července ve 21.30 hodin: STAR TREK. Premiéra akční sci-fi USA. Zatímco předchozích deset celovečerních Star Treků patřilo především fanouškům, tenhle bude pro všechny. Nemusíte vědět nic o eskapádách kapitána Kirka, o špičatých uších rezervovaného Spocka, nemusíte znát všechna zákoutí jejich vesmírné lodi Enterprise, přesto byste si měli tohle intergalaktické dobrodružství báječně užít.

* Pondělí 6. července ve 21.30 hodin: BOHÉMA / LA BOHEME. Rakousko-německá opera. Láska básníka Rudolfa (Rolando Villazón) k nežné Mimi (Anna Netrebko) mohla vydržet věčně, nebýt nepřejícného osudu. Jejich dojemný příběh osvěžuje paralelní linie o přátelství čtyř mladých umělců, kteří ač jsou chudí, život na Montmartru vedou bohatý. Dvě největší hvězdy operního nebe Rolando Villazón a Anna Netrebko v hlavních rolích jedinečného filmového zpracování LA BOHÈME!

* Úterý 7., středa 8. července ve 21.30 hodin: NA ODSTŘEL. Premiéra amerického thrilleru. Práce investigativních novinářů je vzrušující, přitažlivá a sexy. Někdy při ní může jít i o život.

* Čtvrtek 9., pátek 10. července ve 21.30 hodin: JMÉNEM  KRÁLE. Premiéra českého historického filmu. Píše se 13. století. Království českému a markrabství moravskému vládne Přemysl Otakar II. Na zásnuby, které mají usmířit dva znesvářené rody, odjíždí Oldřich z Chlumu. Cestou na hrad narazí na mrtvolu oloupeného a přepadeného kupce. Během slavnostní hostiny, pořádané na jeho počet, je zavražděn purkrabí. Kdo stojí za podivnými vraždami a jaká je mezi nimi souvislost?

* Sobota 11., neděle 12. července ve 21.30 hodin: DVOJÍ HRA. Thriller USA. Dannyho parťáci potkávají pana a paní Smithovy…

* Úterý 14. července ve 21.30 hodin: POSLEDNÍ DŮM NALEVO. Premiéra hororu USA. V lidském životě mohou nastat chvíle, kdy se z beránků stávají vlci. Většinou v tom hraje roli náhoda. Třeba jako ta, která poslala bandu násilníků schovat se před bouřkou do posledního domu nalevo, v němž žili lidé, kteří se během jediné noci z obětí proměnili v jejich katy.

* Středa 15. července ve 21.30 hodin: UKRUTNĚ ŠTASTNI. Dánské drama ve filmovém klubu. Groteskně laděný příběh o mladém policajtovi přijíždějícím z velkoměsta na osiřelý zapadákov připomíná svou stylizací, temnou atmosférou a smyslem pro černý humor nejlepší filmy bratří Coenů.

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Dlaskův statek v Dolánkách je otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Je zde nová celoroční expozice „Pod oknama roste bejlí“, věnovaná čarovným bylinkám a koření.

– V galerii muzea probíhá výstava s názvem „Turnovské stříbro“. Jde o výstavu k 125. výročí založení šperkařské školy v Turnově, která představuje dosud málo známou část jedinečné školní sbírky, a sice tepané stříbro. Kolekce školních prací z období 1900 – 1974 jsou proto pozoruhodným příspěvkem ke skromným dějinám novodobého českého stříbrnictví. Výstava potrvá do 11. listopadu 2009.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (výstava potrvá do 19. února 2010).

* Ve fotogalerii Safír v turnovském muzeu je od 3. července výstava aktů Milana Lhotáka (do 7. srpna).

* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – můžete do 1. července vidět fotografie Jiřího Večerníka z Holandska.

* GALERIE GRANÁT na červenec – návštěvnické centrum. Od 1. do 24. července tradiční akce Kámen a šperk v Českém ráji. Praktické ukázky řemesel a prohlídky s průvodcem. Otevřeno od pondělí do neděle 9. 00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hodin. Od 3. července je zde výstava „Brazílie – země drahých kamenů“ (zahájení v 17.00 hodin, výstava potrvá do 2. října). Galerie nabízí též vystavu kreseb a grafiky Pavla Starého (od 3. července do 3. srpna), na kterou v srpnu navazuje výstava kreseb a akvarelů  Libuše Šmejcové (od 3. srpna do 18. září). V červenci je tu též výtava fotografií Bohuslava Bočka.

* Městská knihovna: Do konce srpna je zde výstava fotografií mladého autora Davida Nožičky a do konce prázdnin probíhá také výstava výtvarných prací žáků základních škol „Barevný svět kolem nás“.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.