Horký a dusný víkend s teplotami kolem třicítky, dopolední sobotní přeháňka, nedělní odpolední blesky na vzdálené obloze a deštíček, který sotva smyl prach. A taky devět a půl tisíce lidí, a podle toho, co bylo v areálu parku u letního kina a v muzeu vidět, tak devět a půl tisíce vesměs spokojených lidí. Půjdete letos na trhy? Rozmyslíme si to, vždyť tam jsou stále titíž prodejci, říkala před víkendem část Turnováků. Nakonec přišli a z nabídky prodejců nemohli být zklamáni. Víc než dvě třetiny jich bylo totiž nových a podstatně se zvýšil i počet těch, kteří na místě svůj um příchozím předváděli. A že bylo na co se dívat!
Jako pohodový ročník hodnotí letošní Staročeské trhy také Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje. „I přes chvílemi úmorné vedro vládla neskutečná pohoda, a to jak mezi námi, kteří jsme trhy chystali, tak mezi návštěvníky a i mezi samotnými prodejci. Letos jsme řešili jediný problém, to když se jednomu stánkaři nelíbilo vybrané místo,“ uvedla ředitelka muzea. Podle ní se podařilo nabídnout i kvalitní doplňkový kulturní program. Přestože byl bez velkých hvězd, vidět například nedělní prostor před pódiem v parku, když tu hrála kapela Čankišou, to musí být příjemné každému pořadateli.
„Veřejnost by měla vědět, že program hradíme z vybraného vstupného a ze symbolického poplatku ze stánků, když grant města částečně pokryje náklady na tisk plakátů, letáků, jejich výlep a roznos, likvidaci odpadů, hlídací agenturu, půjčovné stánků, poplatky OSE, Dillii a Integramu, mzdové náklady pořadatelů na pokladnách a půjčovné sociálního zařízení,“ přiblížila ekonomickou stránku trhů Jakouběová. Od řemeslníků pořadatelé vybírají pouze částky ve výši režijních nákladů, protože od počátku je snahou zvát výrobce a ne obchodníky a bojovat tak proti postupující devalvaci řemeslné výroby. Ta je vystavena záplavě levného zboží z Asie, které české a moravské řemeslníky postupně likviduje.
Co letos bylo návštěvníky kvitováno s povděkem, byla rozšířená nabídka občerstvení. Navíc tu už tolik nepobíhali bezradní lidé s klobásou na tácku, ale bylo si i kam sednout a popovídat s přáteli. „Trhy by neměly být jenom o nabídce kvalitního řemeslného zboží a jenom o představení zajímavých hudebních a divadelních uskupení. To je pouze základ pro to, aby se lidé pobavili, poseděli spolu a domů odcházeli s pocitem, že prožili příjemný den. Pokud se nám to letos trochu povedlo, je to ta nejlepší výzva pro další ročník a i já začnu věřit, že i třináctka může být šťastné číslo,“ uzavřela Vladimíra Jakouběová.
Související články (celkem 18)
- V TÉTO PODOBĚ ŠLO O POSLEDNÍ STAROČESKÉ TRHY!
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2017
- TRHY VYSTOUPALY NA VRCHOL
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2016
- STAROČESKÉ TRHY S NÁVŠTĚVNICKÝM REKORDEM
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2015
- STAROČESKÉ TRHY 2015? UŽ SE TĚŠÍM, ŘÍKÁ ŘEDITELKA MUZEA VLADIMÍRA JAKOUBĚOVÁ
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2014 (XX. ročník)
- STAROČESKÉ TRHY NEGATIVNĚ OVLIVNILO POČASÍ, SKONČILY SE ZTRÁTOU
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2013
- 18. ROČNÍK STAROČESKÝCH ŘEMESLNICKÝCH TRHŮ V TURNOVĚ
- I PO SEDMNÁCTÉ STAROČESKÉ TRHY NENUDILY, BA NAOPAK
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY 2011
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY 2010
- JUBILEJNÍ STAROČESKÉ TRHY: ŠPIČKOVÝ PROGRAM I DOHADOVÁNÍ O VÝŠI VSTUPNÉHO
- JUBILEJNÍ STAROČESKÉ TRHY: PODPORA TRADIČNÍCH ŘEMESEL I VÝBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM
- ČTRNÁCTÝ ROČNÍK STAROČESKÝCH TRHŮ VÝZVOU TOMU PATNÁCTÉMU?
- TRHY PO TŘINÁCTÉ. JAKÉ BYLY?