PROMĚNA MAŠOVSKÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLY (VIDEO)

0

Ve středu 1. září odpoledne byla za přítomnosti několika desítek lidí – obyvatel Mašova a žáků současných i dřívějších – otevřena po více než roční rekonstrukci Základní škola v Turnově-Mašově. Pohledově se objekt vrátil do podoby před mnoha desetiletími (jádro školy pochází již z roku 1874), ty tam jsou necitlivé opravy a zásahy z let minulých. Školní budova nyní patří k těm nejkrásnějším v regionu, citlivě k ní byla připojena i přístavba, která žákům a učitelům nabízí nové prostory. Je tu také výdejna stravy, takže po mnoha desetiletích končí každodenní přesun na oběd do sousední mateřské školy.

Setkání před opravenou školou 1. září

Jak v úvodu slavnosti uvedl starosta města Tomáš Hocke, škola měla namále, to, když hrozilo, že bude muset být z hygienických důvodů uzavřena a žáci se budou muset přesunout do velkých škol ve městě. „Nakonec jsme se rozhodli, že si ji necháme, zjistili jsme, že malá škola má své výhody. V průběhu let jsme došli k tomu, že by bylo dobré ji rekonstruovat a v další fázi jsme zjistili, že je potřeba ji také rozšířit,“ popsal starosta. Rozčarování přišlo, když se začalo projektovat a ukázalo se, že cena za rekonstrukci je dvojnásobná, než se očekávalo. Nastalo tak velké rozhodování. Nakonec zastupitelé města s rekonstrukcí školy za peníze z městského rozpočtu souhlasili. Byla vybrána stavební firma – výběrové řízení vyhrála společnost World Invest, která se prací zhostila velmi dobře, vícenáklady byly minimální. Konečná cena díla je 44,3 mil. Kč včetně DPH. Firma mohla díky koronavirovým omezením vloni na jaře nastoupit dřív, děti školní rok prožily v náhradních prostorách v budově střední školy u turnovského nádraží.

Slavnosti odpoledne ve středu 1. září se zúčastnilo také hodně absolventů této malé a stále populární základní školy. Na místě byl i nejstarší žijící absolvent – Jiří Čihulka. „Pamatuji, jak jsem směrem ke škole vyrazil 1. září 1936 z hradu Valdštejna, kde jsme s rodiči, kteří zde 30 let měli pronajatou restauraci, bydleli. Do Mašova jsem šel s kamarády, na cestu zpátky jsem ale zůstal sám a ztratil se. Naštěstí jsem se za pomoci sousedů dostal v pořádku domů. Tak takový byl můj první školní den,“ přiblížil pamětník. Ten spočítal, že za pět let takto z Valdštejna do Mašova nachodil za každého počasí devět tisíc kilometrů, navíc vždy s poměrně velkým převýšením. To poté glosoval starosta města s tím, že by to měli slyšet hlavně ti rodiče, kteří mají pocit, že každý den musí své dítě přivézt autem pokud možno až před hlavní školní vchod.

V rámci slavnostního setkání byla také pískem z nedalekého Skaláku pokřtěna kniha Turnovsko (nejen) z nebe, která reflektuje výročí 150 let školství v Mašově. Akci moderovala radní Eva Kordová, přítomní si mohli školu prohlédnout až do podvečerních hodin, o skvělou náladu se ve slunném odpoledni postaral hudební doprovod Duo BigBand.

(TvA s přispěním TZ města Turnov)
Rozhovor s ředitelkou školy Renatou Šulcovou přineseme v samostatném článku.

…květiny pro paní ředitelku školy

…slavnostní přestřižení pásky

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.