ROTA NAZDAR: VZPOMÍNKA NA NAROZENÍ GENERÁLA LIŠKY V ZÁBORČÍ

0

Členové Klubu vojenské historie Rota Nazdar spolu s Československou obcí legionářskou si v sobotu 21. listopadu připomněli 120. výročí narození armádního generála Aloise Lišky, legionáře, velitele čs. brigády v Anglii a předsedy Československé obce legionářské v exilu. Pietní akt a doprovodný program proběhly u jeho rodného domku v Záborčí u Malé Skály. „Při vzpomínce na vlast mi mimoděk vstoupí slzy do očí a smutno je mi, smutno až k smrti… Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit.“ (generál Alois Liška)

n201511251535_oso_107_015_liskaNarodil se v Záborčí 20. listopadu 1895. Základní školu navštěvoval v blízkých Voděradech, absolvoval c. k. státní reálku v Turnově. V první světové válce byl příslušníkem československých legií na Rusi, poté prvorepublikovým velitelem dělostřeleckého pluku 51 a za druhé světové války velitelem Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii, která v květnu 1945 osvobodila severofrancouzský přístav Dunkerque. „Jen málokterý člověk, který se stal trojnásobným emigrantem, by do smrti zůstal odhodlaným vlastencem,“ říká Vilém Fencl, prezident Roty Nazdar a dodává: „Tomuto opomíjenému generálovi naše vlast mnohé dluží a tím, že se v listopadu pravidelně scházíme u pomníčku v Záborčí, se snažíme alespoň malou část splatit.“
Liška v roce 1948 emigroval do Velké Británie, kde se stal předsedou exilové Československé obce legionářské, která byla v jeho vlasti násilně začleněna do Svazu protifašistických bojovníků. Zemřel v londýnském exilu v roce 1977.

n201511251535_oso_108_015_liskaRota Nazdar na sobotu 21. listopadu připravila v prostoru u Liškova pomníčku výstavu fotografií a předmětů z pozůstalosti pana generála, jehož osudem se členové klubu zabývají dlouhodobě. K vidění byla řada dobových artefaktů připomínající první i druhý československý odboj a muži v dobových uniformách, stejných jako nosil Liška a jeho muži. Akce proběhla pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty.
Další informace najde zde: www.facebook.com/RotaNazdar nebo www.rotanazdar.cz.

Miloš Borovička, borovicka@rotanazdar.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.