TURNOV MÁ SVÉ RODÁKY

0

Na 120 nových občánků přivítá Turnov každý rok. „Obnovené slavnostní vítání občánků letos slaví 20 let. Akce probíhala i nějakou dobu na začátku 90. let, pak ale zanikla. Když jsem začala pracovat v zastupitelstvu, tak jsme si řekli, že tuto akci, která vytváří důležitou sounáležitost dalších generací s městem, obnovíme. To jsme ještě vítání občánků pořádali pod hlavičkou komise pro občanské záležitosti ve spolupráci se Spolkem rodáků a přátel Turnova,“ vzpomíná radní Eva Kordová, která pravidelné vítání občánků v současné době připravuje.

Původně se setkání konalo v galerii Muzea Českého ráje („u Sasíků“), potom v prostorách „hotelovky“ ve Zborovské ulici. „V posledních letech vítání občánků probíhá na Střelnici. Většinou se sejdeme tak třikrát až čtyřikrát v roce, dohromady přivítáme v průměru 120 nových občánků města. Dva roky se akce kvůli omezením souvisejícím s epidemií koronaviru konat bohužel nemohla. Setkání jsme pak uspořádali najednou ve větším počtu,“ upřesnila Kordová.

Protože v Turnově už mnoho let není porodnice, jsou rodiče zváni prostřednictvím matriky města. Od radnice dítě při slavnostním vítání nových občánků dostane pamětní medaili a hračku. Také pamětní list a drobné dárky, jako jsou třeba háčkované bačkorky. A protože je v akci zapojena městská knihovna, tak jsou na akci předávány dárkové sety s knížkou a pozvánkou do knihovny v rámci projektu Bookstart – S knížkou do života. (Nákup knížek finančně podpořil MAP Turnovsko II.)

„Pro mě jsou tahle setkání velmi osobní. Mnoho z rodičů znám ještě jako děti, které chodily do knihovny. Spoustu z nich jsem potom oddávala. A pak přijdou se svými potomky. Jsou to pro mě dost často velmi emotivní setkání. Vážíme si každého malého občánka, který k nám do Turnova přibude, je to další generace města,“ uzavřela Eva Kordová (na snímku).

Akci pořádá město Turnov prostřednictví správního odboru, pod který je začleněna i matrika. Na akci se dále podílejí Městská knihovna A. Marka, Spolek rodáků a přátel Turnova a Centrum pro rodinu Náruč.

Snímky jsou z vítání nových občánků, které na Střelnici proběhlo v sobotu 11. března.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.