NA PODZIM BUDOU KRAJSKÉ VOLBY (díl I.)

0

Tímto článkem zahajujeme volný seriál k letošním podzimním krajským volbám. Může se zdát, že jsou ještě příliš vzdálené. Není to pravda. Většina politických subjektů finalizuje kandidátní listiny, probíhají náročná jednání, je ještě mnoho otevřených věcí a mnoho informací, které zatím nedokáže „nikdo potvrdit, ani vyvrátit“. Proto bude tento první díl trochu spekulativní, a jak bude přibývat informací konkrétních, přejdeme od spekulací postupně k faktům.

Z pohledu Turnovska nás musí zajímat to nejhlavnější: Zlepší se podzimními krajskými volbami postavení našeho regionu v zastupitelstvu Libereckého kraje? V současné době je tristní a důsledkem jsou rozhodnutí, která se nám z pohledu Turnovska nelíbí, ale mnoho s tím nenaděláme. V kraji „vládne“ koalice ČSSD a SOS (Strana pro otevřenou společnost) s podporou KSČM. Turnovsko, resp. Turnov jako čtvrté největší město v kraji, má v krajském zastupitelstvu pouhé dva zástupce – Mirka Berana (KSČM) a Tomáše Slámu (ODS).

S KÝM SE NA PODZIM MŮŽEME SETKAT NA JEDNOTLIVÝCH KANDIDÁTNÍCH LISTINÁCH?
Za ODS to budou turnovští místostarostové Otakar Špetlík a Jaromír Pekař a ředitel Panochovy nemocnice Tomáš Sláma (všichni ale patrně až ve druhé polovině kandidátky), za ČSSD to bude turnovský zastupitel Tomáš Hudec, Mirek Beran za KSČM, za Starosty pro Liberecký kraj by měla kandidovat starostka Turnova Hana Maierová, za TOP 09 bychom na kandidátce měli najít předsedu turnovské organizace Reného Brože, protože ale ještě nedošlo k finální dohodě mezi Starosty pro Liberecký kraj a TOP 09, je otevřena i varianta, že TOP 09 půjde do voleb samostatně, nebo vůbec ne. Radní města Karel Jiránek by se měl objevit na krajské kandidátce Věcí veřejných, ta nicméně ještě nebyla definitivně sestavena. V jednání je také účast Otty Jarolímka na kandidátce Změny pro Liberecký kraj. Za Stranu zelených by to možná po dění o posledním lednovém víkendu mohla být Martina Pokorná, byť v současné době nikdo pořádně neví, co se v této straně vlastně děje.

Proto se v prvním dílu tohoto letošního seriálu zastavme právě u dění v této straně:

Ve Straně zelených v Libereckém kraji eskalovalo v poslední době dlouho pod pokličkou držené napětí. Krajské volby se blíží a jednotlivé subjekty se snaží postavit co nejsilnější kandidátku. Po víkendové krajské konferenci rezignoval na funkci předsedy krajské organizace i na členství ve straně Aleš Hoření, jinak známý pracovník Správy CHKO Český ráj, a spolu s ním někteří členové krajské rady Libereckého kraje. Podle prohlášení rozeslaného médiím jsou důvodem nekomunikace uvnitř strany a tlak na to, aby namísto kandidátky Strany zelených byla podpořena kandidátka Změny pro Liberecký kraj, čili projekt libereckého exprimátora Jana Korytáře. S tím se Aleš Hoření nehodlal smířit a rezignoval.

Podle serveru Týden v Libereckém kraji vývoj v samotné Straně zelených není překvapením. Rozpory uvnitř strany byly patrné již v době, kdy byl Korytář (zvolen za Stranu zelených) primátorem Liberce. Tehdy se proti jeho některým krokům postavilo krajské vedení, které kritizovalo především zaměstnávání Korytářovi blízkých lidí na Magistrátě města Liberec. Již v září 2011, kdy se na veřejnost poprvé dostaly informace o vzniku Změny pro Liberecký kraj, se otevřeně hovořilo také o tom, že se Korytář pokusí právě krajskou organizaci Strany zelených ovládnout a jejím prostřednictvím kandidovat do krajských voleb.

Má tato situace nějaký dopad na Turnov, resp. zdejší organizaci Strany zelených, která je součástí zastupitelstva města? „V tuto chvíli nemám informace, že by se Janu Korytáři podařilo ovládnout Stranu zelených v kraji,“ uvedla členka strany a turnovská zastupitelka Martina Pokorná. Jak dodala, kontaktovalo ji v poslední době hodně známých i neznámých lidí, cože se s touto stranou děje a jestli se tedy rozpadla i turnovská organizace strany. „Předpokládám, že se sejde nová krajská konference a bude zvoleno nové předsednictvo. Rezignací Aleše Hořeního, která mě osobně mrzí, se ale určitě Strana zelených nerozpadla v kraji, natož v Turnově. Jen bude třeba jednat s lidmi kolem Změny pro Liberec, chcete-li pro Liberecký kraj. Většina členů Strany zelených v Libereckém kraji je názoru, že by se strana měla schovat pod jiný, nestranický název. Já tento názor nesdílím, ale respektuji, že jsem s tímto názorem v menšině. Vzhledem k tomu, že krajskou kandidátku staví Jan Korytář, je třeba se zeptat přímo jeho, což učiním hned, jak se po stáži v USA vrátí do Čech.“ Vše další bude podle Pokorné věcí dohody a je důležité, aby tato strana, v níž jsou v kraji patrné dvě frakce, došla před volbami k jednotě.

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.