TATOBITY VÍTALY NOVÉ OBČÁNKY

0

„Slibujeme na svou čest a svědomí, že budeme ze svých dětí vychovávat čestné a pracovité občany a že jim sami svým řádným rodinným životem budeme dobrým příkladem.“ To byl slib čtený v rámci vítání nových občánků Tatobit. Akce se uskutečnila v sobotu 18. května ve zdejším kulturním domě, přivítáno bylo celkem osm dětí, které se narodily uplynulý rok. „Vítání nových občánků děláme jednou ročně vždy na jaře po Dni matek,“ přiblížila starostka Lenka Malá.

Vítání občánků v Tatobitech

Mezi nejmenší obyvatele obce byla přivítána i Anička Havlíčková. Ta je pátou žijící příslušnicí jednoho zdejšího rodu, její praprababičce Růženě Klementové bude příští rok devadesát. Pět generací žen z jedné rodiny, to se dnes opravdu moc nevidí. „Tatobity mají nyní 568 obyvatel, je to v posledních letech stále přibližně stejné. Obec určitě nevymírá, naopak, když je tu nějaký dům na prodej, tak do dvou týdnů z nabídek realitních kanceláří zmizí. Je tu i zájem o stavební parcely,“ doplňuje starosta. Obec se proto chystá vykoupit pozemky ve vhodné lokalitě, které nechá připojit na inženýrské sítě a následně prodá. „Už v příštím roce by mělo být k dispozici asi dvanáct stavebních pozemků. Máme svoji mateřskou a základní školu, je důležité, aby mladí z Tatobit neodcházeli, naopak, aby tu žili a měli děti,“ přeje si Lenka Malá.

Pravdou je, že obec má tzv. plnou vybavenost, kromě školy a školky je tu obchod, dvě hospody, kulturní dům, a co je důležité, také 12 aktivních spolků – od stolních tenistů po zahrádkáře. A to ještě další tři spolky fungují bez registrace. Tatobity mají na dnešní dobu až nadstandardní dopravní obslužnost, do Turnova a zpět jezdí autobus každou hodinu, z obce je přímé spojení do Liberce i do Prahy.

Tatobity hospodaří s ročním rozpočtem ve výši zhruba sedmi milionů korun, z větších akcí zde letos chystají výměnu střechy na kulturním domě, který je středobodem dění v obci, pokračovat mají práce na cyklostezce směrem na Žlábek, obec bude investovat do stavebních pozemků.
Vloni byly Tatobity vyhlášeny „Vesnicí roku Libereckého kraje“.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.