NA OKRAJ VÝSTAVY JEDNÉ Z LEGEND ČESKÉHO RÁJE

0

V pátek 5. prosince v 17.00 hodin se v turnovském Muzeu Českého ráje uskuteční vernisáž  výstavy k nedožitým 80. narozeninám etnografa, ilustrátora a sběratele Josefa Václava Scheybala. Muzeum koncepci výstavy řešilo s jeho manželkou Janou Scheybalovou již od léta 2007. Její nečekaný odchod v lednu letošního roku dává výstavě nový, mimořádný rozměr.


„Všichni cítíme závazek a povinnost výstavu připravit přesto, že některé z důležitých informací nám již zůstanou navždy utajeny,“
přibližuje ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.

J. V. Scheybal byl všestranný znalec lidové kultury severních a severovýchodních Čech. Výtvarník, zakladatel vědecké národopisné kresby, muzejník, památkář a v neposlední řadě také sběratel. Jeho životní dílo trvale poznamenaly hluboký obdiv k lidové kultuře, citlivý vztah k výtvarnému projevu a láska k rodnému Pojizeří, později rozšířená na severní a severovýchodní Čechy. J. V. Scheybal věnoval národopisné práci více jak padesát let. Byl ojedinělou osobností v národopisných kruzích, která slučovala vysokou odbornost a  kreslířskou erudici. Vytvořil rozsáhlé dílo, které nemá v tomto regionu obdoby. Výstava připravená turnovským muzeem představí rodinné kořeny díla J. V. Scheybala, tradice, ze kterých vzešlo a průřez autorovou tvorbou.

Manželé Scheybalovi žili v bývalé faře v centru Jablonce nad Nisou. Zůstali bez přímých dědiců. Podle vyjádření mnohých přátel a známých si přáli, aby sbírka po jejich odchodu byla k dispozici veřejnosti, a to nejlépe v Turnově, tedy v Českém ráji, v místech, kam z Jablonce o víkendech pravidelně zajížděli. Bohužel náhlý odchod Jany Scheybalové způsobil, že není k dispozici závěť, ani jiné ověřené písemné přání zesnulých.

Předběžným správcem sbírky se letos v létě stalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Sem také byla sbírka čítající přes 40 tisíc předmětů, knih, kreseb, obrazů a dalších cenností také převezena. Uložena je na bezpečném místě. Pracovníci muzea provedli v průběhu pěti měsíců kompletní soupis celé sbírky. „Je pro mě nepředstavitelné, že kresby, které kromě jiných artefaktů shromáždila rodina Scheybalových a nám prošly pod rukama při soupisu sbírky, vytvořil jeden člověk. První studie Scheybal nakreslil už v roce 1938, tedy ve svých deseti letech. Jeho práce nám dává nahlédnout do dnes už zapomenutých míst, velká část chalup a božích muk už dávno nestojí. Cena Scheybalovy sbírky je proto pro etnografickou obec nevyčíslitelná,“ uvedla ředitelka Jakouběová.

O tom, kdo se stane definitivním správcem sbírky, rozhodne Ministerstvo kultury České republiky v nejbližších týdnech.

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.