ÚVODEM PROJEKTU ČEŠI ČESKÉHO RÁJE

0

Když jsem v roce 1997 nasedal do vlaku jménem „Češi Českého ráje“, vůbec jsem netušil, co mě vlastně čeká. Můj původní záměr byl, že představím několik desítek lidí z našeho regionu na pozadí fotografií a krátkých textů, které budou obsahovat stručná životopisná data a jednu či dvě myšlenky závěrem. лечебные свойства калины Jak jsem se mýlil! Naštěstí jsem na to ale přišel záhy: Když jsem v lednu 1997 navštívil Michala Haniče a vyslechl jeho strhující životní příběh, pochopil jsem, že má-li být projekt skutečně seriózním vzkazem lidem třetího tisíciletí, musí vypadat trochu jinak. Byla, a stále je, to spousta krásné a obohacující práce, to mi věřte! калина

První část projektu byla představena veřejnosti putovní výstavou v roce 1998, od té doby již takovým tempem další texty nepřibývají, ale projekt se stále rozrůstá. Přibyla mnohá setkání, která mě hodně ovlivnila. Rád bych proto nyní na těchto internetových stránkách dal projektu nový rozměr a prostor. Přál bych si, aby to byl reprezentativní soubor o lidech Českého ráje na přelomu 20. a 21. století, a až někdo za dvacet nebo padesát let bude pátrat po našich názorech, životních postojích, starostech a strastech, tak je na správném místě, protože bude mít k dispozici alespoň malý vzorek.
 
Doufám, že tyto fotografie a texty vnímavého člověka donutí k zastavení a přemýšlení o životě, o lidských osudech a o jedinečné krajině, ve které žijeme. Neskromně říkám, že já jsem s dosavadním výsledkem spokojen. Spokojen v tom smyslu, že jsem poznal spoustu lidí, které jsem před tím neznal. Jejich příběhy a životní názory často pomohly mně samotnému ve vlastním hledání místa na tomto světě. Mám několik desítek nových známých a některá setkání byla pro mě přímo osudová. Možná, že jsem našel i několik opravdových přátel, se kterými půjdu zbytek tohoto života. Moc jim všem děkuji.
 
 
 
 
A nyní budu trnout, aby se mi alespoň trochu z oné atmosféry podařilo zprostředkovat Vám, návštěvníkům těchto stránek, abyste si i Vy odsud odnesli něco, co ve Vaší mysli chvíli zůstane a o čem budete přemýšlet. Jsem si plně vědom, že tento projekt není takovým tím klasickým internetovým rychlým sledem informací. Tady bude třeba přece jen více času na čtení.
Takže – zkuste na chvíli zapomenout na to, že byste měli rychle někam odkliknout a běžet za novými informace, nalejte si dvě deci červeného, udělejte si atmosféru a čtěte. Třeba příběhy lidí z Českého ráje naší doby pomohou v něčem také Vám!
 
Váš Pavel Charousek

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.