VÝJIMEČNÝ ROK NA HRADĚ VALDŠTEJNĚ

0

Hrad Valdštejn je již leta ozdobou Českého ráje. Dlouhodobá a cílevědomá snaha o postupné opravy a vylepšování nese své ovoce, pro město Turnov, jako majitele památky, je hrad výstavní skříní i závazkem zároveň, protože jako na každé středověké památce jsou opravy nikdy nekončícím procesem.

„V roce 2017 na Valdštejně probíhaly najednou čtyři velké stavební zakázky. S obnovou střešního pláště na objektu kaple sv. Jana Nepomuckého bylo započato už na podzim roku 2016. Bohužel se tam objevilo více problémů, než se původně počítalo, mj. při pokládce střešní krytiny došlo k rozestoupení krovu a hrozilo prolomení klenby. Proto musela být stavba pozastavena a k dokončení došlo v první polovině tohoto roku,“ přibližuje Eliška Gruberová, která z titulu ředitelky příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch má hrad na starosti.

Náročná oprava vstupního mostu

Zároveň byla položena nová dlažba před pokladnou, byly provedeny nátěry oken a dveří v klasicistním domě, nátěr a renovace vstupní brány a nátěry a renovace kostelních lavic v kapli sv. Jana Nepomuckého. „Každoročně probíhá také restaurování mobiliáře a jeho postupné rozšiřování. Mezi zajímavosti patří nové hrací hodiny ve slavnostním sále z druhé poloviny 19. století, porcelánový servis či skříň na tága. Podařilo se vytvořit sbírku měděného nádobí a dovybavit romantický palác o preparace a paroží,“ doplnila Gruberová. „Je pro nás potěšitelné, že si těchto změn návštěvníci všímají. Zároveň probíhají další potřebné údržbové práce. V celém areálu hradu se postupně vyměňují dožilé dřevěné ploty, došlo také na opravu komína klasicistního domu, schodiště do biliárního sálu či střechy romantického paláce. Stavební práce probíhaly za plného provozu hradu. Nebylo vždy lehké sladit práce s návštěvnickým provozem. Ale podařilo se a za to patří dík všem zaměstnancům, ale i stavebním firmám.“

Nová střešní krytina na kapli sv. Jana Nepomuckého

PŘEHLED NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH STAVEBNÍCH PRACÍ NA HRADĚ V LETECH 2016 A 2017
* Obnova střešního pláště kostela sv. Jana Nepomuckého včetně nového statického zajištění krovu: 2,7 mil. Kč včetně DPH. Dotace z ministerstva kultury 611 tis., 150 tis. Kč Liberecký kraj.
* Restaurování aehrenthalského erbu a sochy sv. Jana Nepomuckého na prvním nádvoří: 137 tis. Kč s DPH.
* Obnova vstupního kamenného mostu hradu a další s tím související stavební práce: 1,6 mil. Kč s DPH, dotace z ministerstva kultury 1,150 mil. Kč.
* Rekonstrukce a rozšíření zabezpečovacího systému, výstavba kamerového systému a strukturované kabeláže ve všech objektech hradu: 708 tis. Kč, dotace z ministerstva kultury 300 tisíc Kč.
* Úprava předhradí hradu Valdštejn: 705 tis. Kč.
* Restaurování obrazu v kapličce sv. Jana Křtitele: 94 tis. Kč.

Červencový koncert kapely Nothingham

VALDŠTEJN Z POHLEDU NÁVŠTĚVNOSTI
Od začátku roku do konce září 2017 navštívilo hrad téměř 57 tisíc návštěvníků, v porovnání se stejným obdobím loňského roku je zde nárůst o více než pět tisíc lidí.
Od června do konce srpna probíhala v interiérech hradu jedinečná výstava „Za pohádkou na Valdštejn“, na níž měli návštěvníci příležitost prohlédnout si kostýmy z pohádek natáčených na Valdštejně a v blízkém okolí zapůjčené barrandovským filmovým studiem. Hrad Valdštejn se zapojil i do cyklu akcí Turnovské léto – např. prohlídek pro děti s loupeživým rytířem se dle vydaných glejtů zúčastnilo 1 407 dětí, k čemuž je třeba připočítat ještě téměř dvojnásobný počet doprovázejících dospělých.
Během prázdninových měsíců proběhly také čtyři kostýmované noční prohlídky doplněné hudebním doprovodem. V letošním létě se na hradě uskutečnil i nový projekt „Divadelní podvečery na Valdštejně“. Mezi výjimečné události patřilo rockové oratorium „Jan Křtitel“ skupiny Nothingham. Během sezony proběhly i další zajímavé akce, například na jejím začátku „Noc kostelů“, o prázdninách pět různých hudebních programů, šermířská vystoupení, velmi úspěšný „Středověký víkend“, „Dětské hry a klání“ a též tradiční „Audience s vévodou Albrechtem z Valdštejna“. Na konci prázdnin se hrad zapojil i do celorepublikové „Hradozámecké noci“ a během září se uskutečnily ještě dva koncerty zařazené do „Dnů evropského dědictví“ a šestý ročník Svatohubertských slavností k poctě myslivosti a lovu. Do konce září se celkem na objektu uskutečnilo více než čtyřicet akcí!
Tržby za vstupné byly v roce 2016 ve výši 2.750 tis., v roce 2017 do konce září již ve výši 2.989 tis. Kč.
V říjnu je otevřeno o víkendech, brány hradu se otevřou i na oblíbené vánoční koncerty. Více informací najdete na www.hrad-valdstejn.cz nebo na Facebooku.

(TvA s využitím TZ Turnovské památky a cestovní ruch)

Obraz v kapli sv. Jana Křtitele před a po restaurování (foto: správa hradu)

Výstava kostýmů z filmových pohádek, zde konkrétně z Arabely

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.