MODRÝ KOCOUR SE PO ČTVRTSTOLETÍ ZNOVUZRODIL ANEB OZVĚNY FESTIVALU

0

V Turnově skončil 25. ročník divadelního festivalu Modrý kocour, který ukázal, že amatérské divadlo táhne. Jeden z největších českých divadelních festivalů nabízí lákavý koktejl míchaný s profesionálním divadlem a špičkovými hudebními uskupeními.

V neděli 23. února skončil divadelní maraton, o kterém se bude zase dlouho mluvit. Modrý kocour opět prolomil návštěvnické rekordy, prodal více vstupenek i permanentek. „Je to úžasný kotel, který měl letos opravdu výjimečně srdečnou atmosféru, popravdě ani nevím, čím to bylo přesně způsobeno. Ale bylo to zkrátka dechberoucí, hlásili se nám do organizačního týmu dobrovolníci, žilo to na sociálních sítích, v publiku i na koncertech bylo znatelně více diváků! A to jsme si mysleli, že jsme minulý rok narazili na strop,“ rozplývá se ředitel festivalu Mario Kubaš (viz také rozhovor ZDE).

Výstava fotografií na Střelnici

První propagační materiály festivalu

Ten v pátek připravil další zajímavé slavnostní zahájení, ve kterém pověsil na jevišti polonahou turnovskou rodačku Barboru Jarošovou v působivé vizuální show, aby následně u ní vyvolal porod a tak znovuzrodil Modrého kocoura. Ano, je to tak… kdo nezná tato velmi netradiční zahájení festivalu, o mnohé přichází… Poté se již v pátek představilo slavné divadlo VOSTO5, které do Turnova přivezlo hudební pseudodokument Proton. Úspěch byl obrovský, po strop vyprodané divadlo burácelo smíchy.

Představení holandského divadla KROV Afterparty

Nemenší ohlas mělo představení holandského divadla KROV Afterparty, po kterém odcházely desítky diváků v slzách a velkém emočním pohnutí. „Soubor složený z herců starších, než bývá na Modrém Kocourovi zvykem, se ve svém kabaretním kusu věnoval tematice stárnutí, krizi středního věku a s tím spojenou (bez)nadějí. Šlo však o vysoce dynamické, chvílemi dokonce taneční a pohybové představení, které vynikalo svou odvahou. KROV o těchto komplikovaných a zčásti tabuizovaných tématech mluvil otevřeně a bez příkras,“ chválí porotce a filmový režisér Mike Samir.

Turnovské divadelní studio, hra Zavilá droga

Zkrátka Turnov se opět pobláznil divadlem a přilákal návštěvníky z celé České republiky. Oslavy ukázaly sílu festivalu, který se stává srdcem českého divadla už čtvrtstoletí. „Modrý kocour letos nepřehlédnutelně slavil své čtvrtstoletí – podařilo se mu vydat knihu, návštěvníci si mohli prohlédnout výstavy archivních plakátů a fotografií, uspořádal několik vystoupení hudebníků a DJs zvučných jmen, ale hlavně (zas a znovu) přizval do Turnova divadelníky z celé České republiky, ale i z Polska a Holandska. Potěšující je, že v Turnově se festivalové publikum chodí rádo a hojně o divadle bavit – každoročně s potěšením sleduji hojnou účast na kocouřích debatách o zhlédnutých představeních s porotou, rok co rok mně dělá radost spousta kuloárních diskuzí o tom, co se v programu objevilo,“ dodává spokojeně šéf poroty a turnovský rodák Petr Christov.

Třešničkou na dortu letošního ročníku byl úspěch místních umělců. Turnovské divadelní studio postupuje na národní přehlídku studentského divadla do Ústí nad Orlicí se svým představením Zavilá droga, která zkoumalo zakázanou sourozeneckou lásku.
Kdo by chtěl zavzpomínat na čtvrtstoletí festivalu, festivalová kniha je ke koupi v Kulturním centru na Střelnici a bude také k dispozici v turnovských knihkupectvích. Příští rok festival začne opět v druhé polovině února!

* SHOOTING STAR OF MODRÝ KOCOUR 2020: Etna Teatr (Polsko).
* Doporučení na národní přehlídku studentského divadla v Ústí nad Orlicí: Turnovské divadelní studio, hra Zavilá droga.
* Doporučení na národní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek: Statické divadlo, hra Párek.
* MK děkuje Lek Torovi Franku Weissemu za zviditelnění neviditelného divadla ve středoevropském kontextu.
* MK uděluje cenu za herecký výkon v inscenaci 1789 Malá francouzská revoluce Michalu Samirovi, Petru Klarinovi Klárovi a Petru Christovovi.

(TZ festivalu Modrý kocour)

Divadelní dílny

Mise nový domov, studentské divadlo Stopa Liberec

VOSTO5 – Proton

Křest knihy

Nejhodnější medvídci – Klešice

…těsno při příchodu do divadla…

Afterparty

Divadelní dílna (Lek Tor)

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.