MASOPUST VE SKALANECH A NA VŠENI

0

„Říkal jsem si, jestli je vhodné vůbec masopustní průvod pořádat. Pak jsme si ale řekli, že bychom tradice měli udržovat a současně něco proti válce na Ukrajině dělat, pomáhat. Naši zastupitelé hned v prvním dnu ruské agrese souhlasili s posláním peněz na humanitární účely, nyní budeme na obecních úřadech v Kacanovech a na Vyskři pořádat finanční sbírku, Libereckému kraji jsem již poslal údaje kolik lidí prchajících před válkou můžeme v obci ubytovat. Lidé se sami hlásí, mají třeba prázdnou část domu a jsou připraveni pomáhat,“ řekl v rámci masopustu ve Skalanech starosta Vyskře Jan Kozák. Masopustní průvod se původně konal na Vyskři, ale obchůzka byla čím dál delší a většinu masek tvořili právě obyvatelé osady Skalany. Tak padlo rozhodnutí napříště pořádat masopust zde.

Snímky z masopustu ve Všeni

Stejně jako ve Skalanech vyrazil v sobotu 26. února masopustní průvod Všení. „Dva roky jsme kvůli epidemii koronaviru masopustní průvod nepořádali. Ten má v naší obci dlouho tradici, nakonec jsme rádi, že jsme do toho letos šli. Snažíme se držet tradiční pojetí masopustu, máme Laufra, Slaměného, Caprdy i Medvěda. Vyrážíme kolem půl desáté od školy, projdeme celou obcí, osadou Mokrý a Ploukonicemi, kde končíme kolem 15. hodiny v tamní hospodě, kde pohřbíváme basu. Mezi místními je zájem poměrně velký, mnoho lidí několik dnů připravuje pohoštění, pečou se koláče či koblihy. Z mého pohledu je masopust jednou z akcí, která vytváří vzájemnou pospolitost v obci,“ shrnula místostarostka Monika Poláchová.

Z HISTORIE
Masopustní tradice sahá do dávné minulosti. I když se mu dnes často přisuzuje křesťanská symbolika, původně šlo o pohanskou slavnost, která označovala začátek nového úrodného období. Veškeré obřady a zvyklosti mívaly souvislost se zemědělskými pracemi, neboť po dlouhé zimě se v tomto čase všichni začínali připravovat na jaro. Zároveň byl masopust jakýmsi mezidobím mezi Vánocemi a Velikonocemi a měl oslavovat hojnost a bohatou nadcházející úrodu. Jedly a pily se zásoby z loňského roku, aby se vyprázdnily spíže pro novou úrodu a také aby si lid naposled „užil neřestí“ před nadcházejícím obdobím velikonočního půstu. Proto bylo také jeho obsahem hodování, konaly se plesy, svatby a hlavně zabíjačky. Masopustní období začíná už na Tři krále a trvá do Popeleční středy, která zahajuje předvelikonoční půst.
(Zdroj: Muzeum Českého ráje v Turnově)

Snímky ze Skalan

Související články (celkem 72)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.