Kdyby to neznělo trochu hloupě a možná i hanlivě, nejlepší charakteristika masopustu na Dlaskově statku by byla, že se jedná o profesionální akci. Přitom je to ale nejlepší označení. Profesionální není totiž pejorativní (hanlivé). Podle slovníku cizích slov značí profesionalita především odbornost. A to sedí. Poprvé turnovští muzejníci na Dlaskově statku uspořádali masopust v roce 1998. Tehdy to byla hlavně velká osvěta, z obcí v okolí se sem jezdili dívat, jak by se to mělo dělat, protože povědomí už téměř vymizelo. Postupně se všichni seznamovali s tradičními maskami, takže dnes už hodně lidí zase ví, kdo je to laufr a slaměnej, jakou funkci mají v masopustním průvodu třeba caprda či medvěd s medvědářem. Dnes se masopust slaví ve většině obcí v regionu a za to je lidem z turnovského muzea potřeba poděkovat!
„Letos na statek v sobotu 11. února na masopust přišlo přes tisícovku lidí, ještě před polednem jsme udělali tradiční obchůzku na Bukovině, kde si už lidé na nás zvykli a těší se, poté probíhal komponovaný program v areálu statku, letos jsme jako hosty zapojili Čmukaře a českobudějovické divadlo Kvelb, výtečnou muziku obstaral Mackie Messer Šraml Band, byli tu i přátelé z folklorního soubor Furiant Malá Bělá. Došlo i na obchůzku v Dolánkách k Ábelovu mlýnu,“ vypočítává ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.
Hodně spokojeně vypadal i publicista, scenárista, rozhlasový a televizní redaktor a moderátor Václav Žmolík, který odsud odvysílal v rámci pořadu Českého rozhlasu „Dvojky“ sedm živých vstupů, takže v sobotu o dění na Turnovsku měli slušný přehled posluchači v celé republice. „Jako milovník historie jsem ctitelem tradičního podání masopustu, tedy přesně takového, jako tu návštěvníkům předvádí se svými spolupracovníky paní ředitelka muzea Jakouběová. Atmosféra na statku byla výborná, lidé se bavili a užívali si to,“ hodnotil Žmolík. Ten ostatně na Dlaskově statku nenatáčel poprvé. Přímé vstupy Český rozhlas odsud díky němu vysílal třeba na Velikonoce, proběhlo zde natáčení jeho známého televizního pořadu Po Česku ad.
Není tajemstvím, že Žmolíkovi chalupaří na Sobotecku, takže k regionu mají blízko. Jak Václav Žmolík doplnil, rád se vrací na Malou Skálu a především do Turnova, který vzhledem k velikosti považuje za velmi kulturní město, které v republikovém měřítku nemá moc srovnání.
Související články (celkem 21)
- DLASKŮV STATEK OŽIL MASOPUSTEM
- TISÍCOVKA LIDÍ PŘIŠLA NA MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU
- RADIMOVICE ŽIJÍ. MASOPUST JE JEN JEDNOU Z AKCÍ BĚHEM ROKU!
- JAKÝ OBRAZ DÁVAJÍ MASOPUSTY V ROVENSKU, NA VŠENI, VE SKALANECH A V RADIMOVICÍCH?
- MUZEJNÍCI UCHOVÁVAJÍ TRADICE PRO BUDOUCNOST
- MASOPUST VE ZNAMENÍ MÁLEM ZAPOMENUTÝCH LIDOVÝCH HER
- MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU V NOVÉM POJETÍ
- MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU LETOS NOVĚ. STOJÍ TO V SOBOTU ZA NÁVŠTĚVU!
- LETOŠNÍ MASOPUSTNÍ VESELÍ UKONČILY DĚTI ZE ŽS V ALEŠOVĚ ULICI
- MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU 2013 JE MINULOSTÍ, TĚŠTE SE NA TEN V ROCE 2014
- NA „CHLAPAJDĚ“ U NÁDRAŽÍ SE NEUČILO, DĚTI SLAVILY MASOPUST
- MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU 2012: MRÁZ NEVADIL
- MASOPUST DRŽÍME (DLASKŮV STATEK 11. ÚNORA)
- MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU 2011
- NA DLASKOVĚ STATKU ŘÁDILY MAŠKARY UŽ PO DVANÁCTÉ
- MASOPUST V ROVENSKU POD TROSKAMI
- JAK TO VYSKEŘŠTÍ OSLADILI EVROPĚ
- MASOPUST ODSTARTOVAL SEZONU NA DLASKOVĚ STATKU
- MASOPUST SE VRACÍ DO ČESKORAJSKÝCH OBCÍ