TISÍCOVKA LIDÍ PŘIŠLA NA MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU

0

Kdyby to neznělo trochu hloupě a možná i hanlivě, nejlepší charakteristika masopustu na Dlaskově statku by byla, že se jedná o profesionální akci. Přitom je to ale nejlepší označení. Profesionální není totiž pejorativní (hanlivé). Podle slovníku cizích slov značí profesionalita především odbornost. A to sedí. Poprvé turnovští muzejníci na Dlaskově statku uspořádali masopust v roce 1998. Tehdy to byla hlavně velká osvěta, z obcí v okolí se sem jezdili dívat, jak by se to mělo dělat, protože povědomí už téměř vymizelo. Postupně se všichni seznamovali s tradičními maskami, takže dnes už hodně lidí zase ví, kdo je to laufr a slaměnej, jakou funkci mají v masopustním průvodu třeba caprda či medvěd s medvědářem. Dnes se masopust slaví ve většině obcí v regionu a za to je lidem z turnovského muzea potřeba poděkovat!

201702141839_rep_17_017_masopust

„Letos na statek v sobotu 11. února na masopust přišlo přes tisícovku lidí, ještě před polednem jsme udělali tradiční obchůzku na Bukovině, kde si už lidé na nás zvykli a těší se, poté probíhal komponovaný program v areálu statku, letos jsme jako hosty zapojili Čmukaře a českobudějovické divadlo Kvelb, výtečnou muziku obstaral Mackie Messer Šraml Band, byli tu i přátelé z folklorního soubor Furiant Malá Bělá. Došlo i na obchůzku v Dolánkách k Ábelovu mlýnu,“ vypočítává ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.

Hodně spokojeně vypadal i publicista, scenárista, rozhlasový a televizní redaktor a moderátor Václav Žmolík, který odsud odvysílal v rámci pořadu Českého rozhlasu „Dvojky“ sedm živých vstupů, takže v sobotu o dění na Turnovsku měli slušný přehled posluchači v celé republice. „Jako milovník historie jsem ctitelem tradičního podání masopustu, tedy přesně takového, jako tu návštěvníkům předvádí se svými spolupracovníky paní ředitelka muzea Jakouběová. Atmosféra na statku byla výborná, lidé se bavili a užívali si to,“ hodnotil Žmolík. Ten ostatně na Dlaskově statku nenatáčel poprvé. Přímé vstupy Český rozhlas odsud díky němu vysílal třeba na Velikonoce, proběhlo zde natáčení jeho známého televizního pořadu Po Česku ad.
Není tajemstvím, že Žmolíkovi chalupaří na Sobotecku, takže k regionu mají blízko. Jak Václav Žmolík doplnil, rád se vrací na Malou Skálu a především do Turnova, který vzhledem k velikosti považuje za velmi kulturní město, které v republikovém měřítku nemá moc srovnání.

201702141839_rep_18_017_masopust

201702141839_rep_19_017_masopust

201702141839_rep_20_017_masopust

201702141840_rep_21_017_masopust

201702141840_rep_22_017_masopust

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.