POMÁHÁME UKRAJINĚ VI: AUTOCAMP SEDMIHORKY, ŠKOLY A HUMANITÁRNÍ POMOC

0

Přes dva týdny zuří válka na Ukrajině, dva týdny probíhají v Česku různé formy pomoci. Tentokrát se podíváme do Autocampu Sedmihorky, kde je ubytováno nejvíc utečenců z války v našem regionu, do turnovských škol přišly první ukrajinské děti, i nadále můžete humanitární pomoc nosit na Mariánské náměstí…

AUTOCAMP SEDMIHORKY
„Aktuálně je v kempu ve velkých chatách a v turistickém penzionu Podháj ubytováno 60 válečných uprchlíků. Díky tomu, že se někteří lidé přesunuli jinam, například rodina s otcem na invalidním vozíku odjela za známými do Prahy, protože nejsme bezbariéroví, tak na Podháji můžeme aktuálně nabídnout ještě devět míst,“ uvádí koordinátorka pomoci v Autocampu Sedmihorky Romana Prošková.

Jedno z prvních setkání s příchozími z Ukrajiny v kempu Sedmihorky proběhlo nad mapou…

V kempu mají všichni ubytování zdarma do konce března a na Podháji do poloviny dubna, pak sem již budou přijíždět hosté s rezervacemi. „Jsou s tím seznámeni a společně hledáme nová, dlouhodobější ubytování. Hodně nám s tím pomáhá obec Karlovice, čímž panu starostovi Havrdovi velice děkujeme. Organizuje sbírky materiální pomoci, shání peníze na jídlo. Pomoc nabízejí i naši hosté a obyvatelé v okolí kempu, takže v současné době mají naši uprchlíci alespoň po materiální stránce vše, co potřebují, aby se cítili aspoň trochu dobře,“ doplnila Prošková.


TURNOVSKÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLY

ZŠ Skálova
Bohužel máme zcela plnou kapacitu a nemůžeme aktuálně nikoho přijmout. Nicméně nabízíme alespoň jazykovou přípravu, kam mimo dětí cizinců, kteří u nás žijí, již chodí nově i příchozí děti z Ukrajiny. Jazykovou přípravu pořádáme jak v budově v Alešově ulici, tak i v hlavní budově ve Skálově ulici. Jsme jednou ze škol v Libereckém kraji, která je určena pro jazykovou přípravu cizinců. Příprava funguje dvakrát týdně vždy na jednu a půl hodiny, nově by měla být otevřena tři dny v týdnu.
Dále jsme připraveni personálně vypomoci připravovanému adaptačnímu centru ve Žluté ponorce a ve školní jídelně pro všechny vařit obědy.
Michal Loukota, ředitel školy

ZŠ 28. října
Naši školu zatím kontaktovaly dvě rodiny z Ukrajiny. První bydlí společně s dalšími rodinami v kempu v Sedmihorkách, mají s sebou několik dětí, většinou předškolních. K nám dorazil chlapec, který by měl chodit do šesté třídy. Druhá rodina bydlí v ulici 28. října, mají čtyři děti, dvě děti jsou školou povinné. Jedna dcera je dokonce dorosteneckou mistryní světa v orientačním běhu. Určitě je po adaptačním pobytu přijmeme, máme několik volných míst.
Jaromír Frič, ředitel školy

ZŠ Mašov
Zatím jsme přijali jednu ukrajinskou žákyni do 4. ročníku. Jsme rádi, že můžeme pomoci. Když jsem dětem oznamovala, že nastoupí ukrajinská dívka, vyvolalo to nadšení. Do školy psali i rodiče, ptali se, jak mohou pomoci. Dívce se u nás líbí, sžívá se s novými spolužáky, moc jí chutnají školní obědy. Absolvovala v rámci tělesné výchovy i hodinu základů bruslení na zimním stadionu. V případě potřeby jsme schopni přijmout další ukrajinské žáky.
Renata Šulcová, ředitelka školy

HUMANITÁRNÍ POMOC – TURNOV POMÁHÁ
Občanská iniciativa Turnovpomáhá.cz shromažďuje kontakty na možné ubytování pro lidi z válečné zóny, nabízí služby odborníků, jako jsou pediatři, psychologové, zubaři, gynekologové a další. A také organizuje humanitární pomoc. Ta je soustřeďována na Mariánském náměstí čp. 20 v Notářské kanceláři Martiny Pokorné. Podle ní už odsud bylo na Ukrajinu odvezeno od štědrých turnovských dárců sedm plných dodávek s pomocí, s některými přímo na hranice opakovaně vyrazil student Dan Havlík. Zásilky končí u adresátů přímo na frontě, tak také v zázemí. Z věcí, které sem mohou lidé přinášet jsou asi nejpotřebnější trvanlivé potraviny k rychlému použití, léky, teplé věci, hygiena – dámské vložky, dětské plíny, dále pak potraviny pro malé děti.
„Budeme pokračovat i v dalším týdnu, dokud budou lidé věci nosit. Část pomoci zůstane tady u nás a povezeme ji na Ukrajinu, další část převezeme do Fokusu za Novou radnicích ve Skálově ulici, kam mohou přijít rodiny z Ukrajiny a co potřebují si vzít. Tady bude potřeba hlavně oblečení, hračky, kočárky a obuv, protože mnozí přijeli jen v tom, co měli na sobě,“ přibližuje Martina Pokorná. Jak doplnila, když shání něco konkrétního, dává informaci na sociální sítě, tu to byl kočárek, nebo dětská postýlka, lidé podle ní reagují výborně, všichni moc děkují. Mrzí ji nenávistné komentáře, které se bohužel čas od času objevují, naštěstí v Češích stále převažuje velká chuť pomáhat.

Související články (celkem 37)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.