Aktuálně: Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v rámci Libereckého kraje

0

Jak zaznělo na tiskové konferenci po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje, do neděle 27. března bylo v Krajském asistenčním centru pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny registrováno 8 537 lidí z válečné Ukrajiny. Ubytování v rámci Libereckého kraje bylo zatím poskytnuto 2 266 lidem. V posledním týdnu zájem o registraci, víza i ubytování postupně klesá. Jak přiblížil hejtman Martin Půta, i díky tomu se zatím daří ubytovávat všechny zájemce.
Vedení kraje nicméně dál aktivně vyhledává možnosti dalšího ubytování. Jedná se o soukromá zařízení či třeba vysokoškolské koleje a nevyužívaný internát v Liberci. Od pátku 1. dubna armáda poskytne 100 míst v ubytovně Dukly Liberec. „Prioritou je, aby v jednotlivých lokalitách nebylo ubytováno víc uprchlíků, než potom dodatečně zvládnou uspokojit navazující služby, hlavně školy,“ řekl hejtman. Tady je asi situace nejvážnější v Doksech, kde bylo v první vlně ubytováno poměrně hodně lidí. Kraj proto hledá další ubytovací místa především pro dlouhodobý pobyt. S majiteli je potom uzavřena řádná smlouva o finančním příspěvku.

V minulém týdnu také Liberecký kraj založil veřejnou sbírku v podobě transparentního bankovního účtu. „Peníze z tohoto účtu přímo pomohou rodinám a osobám prchajícím před válkou z Ukrajiny,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Přispívat může každý, včetně firem, které se do pomoci často chtějí zapojit, ale stále nevědí jak.“
Číslo účtu zřízeného u Komerční banky je 777 24 02 22/0100. Získané finanční prostředky budou určeny na poskytnutí přímé pomoci jednotlivcům a rodinám uprchlíků, které se ocitly v tíživé životní situaci v důsledku válečné situace. Použití financí bude schvalovat Rada Libereckého kraje. Z účtu se mohou pořizovat věci osobní či zdravotní potřeby, ošacení a další nezbytnosti.

Související články (celkem 38)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.