POMÁHÁME UKRAJINĚ II

0

Přinášíme další souhrn informací, které se týkají pomoci lidem prchajícím z válečného konfliktu na Ukrajině. Sledujte také stránky Libereckého kraje, města Turnov a sociální sítě.

KRAJSKÉ ASISTENČNÍ CENTRUM POMOCI UKRAJINĚ
V úterý 1. března byl v Liberci spuštěn provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině. Asistenční centrum slouží jako základní informační a kontaktní místo a jako první pomocný bod pro ukrajinské obyvatele, kteří se dostanou do Libereckého kraje. V každém kraji by mělo být nejméně jedno takové centrum. To liberecké najdete v budově „D“ Krajského úřadu Libereckého kraje, ul. U jezu 642/2 a.
Příchozí si zde mohou vyřídit veškeré administrativní záležitosti spojené s pobytem v ČR na jednom místě. Otevřeno je denně od 7.00 do 19.00 hodin. Tel. 770 138 756 nonstop, kacpu@kraj-lbc.cz.
Na činnosti asistenčního centra se podílí: Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, Krajské ředitelství police Libereckého kraje, Centrum na podporu integrace cizinců, odbory Krajského úřadu Libereckého kraje, Ministerstvo vnitra ČR (odbor azylové a migrační politiky, cizinecká policie), Úřad práce Liberec, Všeobecná zdravotní pojišťovna, dobrovolníci a tlumočníci.
V této chvíli je v kraji připraveno přibližně pět tisíc míst k ubytování, ať už od Správy uprchlických zařízení MV, obcí nebo veřejnosti. Další nabídky stále přibývají.

MĚSTO TURNOV
Jak na dnešní tiskové konferenci sdělila místostarostka Petra Houšková, město se intenzivně připravuje na všechny formy pomoci. Koordinační tým se schází každý den, ty nejaktuálnější informace najdete vždy na webových stránkách města a na FB. „Rozhodli jsme se nepořádat finanční sbírku, protože k dispozici je celá řada organizací, které s tím mají zkušenosti, například město Turnov poukázalo hned minulý čtvrtek 100 tisíc korun na účet neziskové organizace Člověk v tísni,“ uvedla Houšková. (Pozn. red.: Řádně si zkontrolujte čísla účtů, na které peníze posíláte.)
Město zřídilo v hasičské zbrojnici v Daliměřicích sběrné místo pro humanitární pomoc, vyčlenilo prostory pro dlouhodobé a krátkodobé ubytování. Byty jsou většinou nezařízené, proto město poptává lůžkoviny a ručníky pro ukrajinské rodiny, které budou od příštího týdne ubytovány v městských bytech. Potřeba jsou polštáře i peřiny, povlečení, prostěradla ad. Sběrné místo pro tyto věci: Nová radnice, přízemí vlevo, kancelář č. 108, p. Mazánek. Zde budou věci vybírány do pátku 4. března do 12.00 hodin! Další vybavení zajišťuje i Centrum pro rodinu Náruč.
„Vítám také vznik občanské iniciativy Turnov pomáhá, která bude po dohodě organizovat další důležité věci. Důležitá je koordinace pomoci, aby na jednom místě byl přehled o všech nabídkách, a to o konkrétní materiální pomoci, možnostech ubytování a třeba i kontakty na lékaře, školy, psychology, skladovací prostory a další,“ doplnila Petra Houšková.
(O iniciativě Turnov pomáhá bychom měli více přinést na TvA zítra – pozn. red.)

SBÍRKA V PROSTORÁCH NOTÁŘSKÉ KANCELÁŘE
Humanitární pomoc můžete osobně přinést do Notářské kanceláře na Mariánském náměstí čp. 20 v Turnově. Kancelář bude otevřena v pondělí a ve středu od 8.00 do 15.00 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8.00 do 16.00 hodin a v pátek od 8.00 do 14.00 hodin. Pomoc zde organizuje sestřička turnovské nemocnice Svitlana Dorchynets, původem z Ukrajiny. Ta má možnost věci ze sbírky dovézt až do Lvova, takže se velmi rychle dostanou k adresátům. Jen za včerejšek odtud odjely tři plné dodávky s pomocí. Noste hlavně drogistické zboží, léky a trvanlivé potraviny.

Související články (celkem 37)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.