Víc než tisícovka lidí dorazila v sobotu 30. ledna na Dlaskův statek na oblíbený masopust. Folklorní soubor Horačky, muzejníci, tradiční masopustní masky a občerstvení z domácí zabíjačky… Poprvé uspořádali pracovníci turnovského Muzea Českého ráje masopust na Dlaskově statku v roce 1998. „Hrozně to letí, tehdy se masopustní obchůzky již skoro nechodily, tradice z našeho venkova téměř vymizela. Dnes masopust pořádají skoro ve všech obcích v okolí, tak jsme snad návratu tradice pomohli. Je to i jedno z poslání muzeí,“ shrnuje ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Kromě akce přímo v areálu statku letos masopustní průvod vyrazil i na obchůzku na Bukovinu a do Ábelova mlýna.
Po návratu na Dlaskův statek mohli být návštěvníci svědky tradičního obřadu předání vlády nad obcí, čehož se zhostil turnovský starosta Tomáš Hocke, představeny byly jednotlivé masky včetně jejich funkce v průvodu, muzejníci opět připravili krátká masopustní představení – Nevěrná žena a Stínání kohouta, program zakončilo pochovávání basy, což k masopustu neodmyslitelně patří.
Z HISTORIE
Masopustní tradice sahá do dávné minulosti. I když se mu dnes často přisuzuje křesťanská symbolika, původně šlo o pohanskou slavnost, která označovala začátek nového úrodného období. Veškeré obřady a zvyklosti mívaly souvislost se zemědělskými pracemi, neboť po dlouhé zimě se v tomto čase všichni začínali připravovat na jaro. Zároveň byl masopust jakýmsi mezidobím mezi Vánocemi a Velikonocemi a měl oslavovat hojnost a bohatou nadcházející úrodu. Jedly a pily se zásoby z loňského roku, aby se vyprázdnily spíže pro novou úrodu a také aby si lid naposled „užil neřestí“ před nadcházejícím obdobím velikonočního půstu. Proto bylo také jeho obsahem hodování, konaly se plesy, svatby a hlavně zabíjačky. Masopustní období začíná už na Tři krále a trvá do Popeleční středy, která zahajuje předvelikonoční půst.
Samotný masopustní rej, jak jej známe dnes, trval tři dny a vrcholil o masopustním úterý, kdy odpoledne chodil maškarní průvod, slavilo se a pilo. Den zakončilo pohřbívání masopustu (nebo basy). Celý tento obřad byl velmi veselý, ostatně jako celé masopustní období. (Zdroj: Muzeum Českého ráje v Turnově)
Související články (celkem 38)
- MASOPUST ODSTARTOVAL LETOŠNÍ SEZONU NA DLASKOVĚ STATKU
- LETOŠNÍMU MASOPUSTU NA DLASKOVĚ STATKU PŘÁLO POČASÍ
- MASOPUST? PŮVODNĚ ŠLO O POHANSKOU SLAVNOST
- NA MASOPUST DORAZILO TÉMĚŘ 1 500 NÁVŠTĚVNÍKŮ
- MASKY, HODOVÁNÍ, TAŠKAŘICE. DLASKŮV STATEK O VÍKENDU OSLAVÍ MASOPUST
- TA, KTERÁ VRÁTILA MASOPUST DO ČESKÉHO RÁJE
- SPOJENÍ ENERGIÍ A ŽIVLŮ ANEB MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU 2023
- MASOPUST VE SKALANECH A NA VŠENI
- MASOPUST VE ZNAMENÍ ŽLUTO-MODRÉ
- Masopust na Dlaskově statku ani letos nebude
- (NE)MASOPUST V DOBĚ KORONAVIRU
- Masopustní veselí ZŠ Skálova (Alešova) oživilo Turnov II
- ROK 2020 TURNOVSKÉHO MUZEA NA STATKU I VE SKÁLOVĚ ULICI NA POZADÍ MASOPUSTU
- DVA TISÍCE LIDÍ NA MASOPUSTU NA DLASKOVĚ STATKU
- Masopustní veselí v Turnově II
- NA DLASKOVĚ STATKU POVĚSILI MASOPUSTA
- DĚTI ZE ZŠ ALEŠOVA SLAVILY LETOS MASOPUST NETRADIČNĚ
- DLASKŮV STATEK OŽIL MASOPUSTEM
- TISÍCOVKA LIDÍ PŘIŠLA NA MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU