NA DLASKOVĚ STATKU POVĚSILI MASOPUSTA

0

Rekordních jeden a půl tisíce návštěvníků dorazilo za příjemného slunného počasí v sobotu 23. února na Dlaskův statek v Dolánkách. Masopustní veselí zde probíhalo v režii turnovských muzejníků, představil se folklorní soubor Horačky, hudební doprovod obstaral domácí Mackie Messer Šraml Band. „Procházela jsem masopustní obyčeje v různých koutech naší země. Někde na závěr masopustu pochovávají basu, která je symbolem muziky a veselí, a masopustem až do Velikonoc začíná postní období. Na Vysočině popravují kobylku jako symbol plodnosti. V našem regionu se na mnoha místech naši předkové svérázně loučili s postavou Masopusta,“ přibližuje ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.

Maska Masopusta patří vedle mnoha dalších do masopustních průvodů. V jejich závěru ji někde házeli do kašny, jinde zahrabávali do hlíny a někde prostě postavili šibenici a Masopusta pověsili. „Masopust bývá zpodobněn jako člověk chlípný, trpící obžerstvím a opilstvím, ani ženy mu nejsou lhostejné. V období půstu by se člověk měl takovým věcem vyvarovat, tak jsme se letos rozhodli, že tento starý zvyk ukážeme i našim návštěvníkům. Šibenici jsme postavili v rohu dvora, ještě předtím s Masopustem probíhal řádný soud,“ doplňuje ředitelka muzea.

V letošním roce čeká Dlaskův statek několik větších akcí. Tou první budou Velikonoce s vynášením Moreny do Jizery, které patří k návštěvnicky největším. V červnu zde proběhne řezbářské sympozium spojené s výstavou ve stodole statku, na podzim, na svátek sv. Václava, zde muzejníci pořádají vyhlášené posvícení. V prostorách statku bude také instalována nová celoroční výstava „Zrození, život, smrt“, která bude přibližovat tradice našich předků v zásadních obdobích života.

Zájem o akci na Dlaskově statku byl opravdu velký

Starosta Turnova T. Hocke předává vládu na městem masopustním maškarám

Soubor Horačky z Českého Dubu

Zastavení masopustního průvodu před Domem přírody

Masopustní průvod tentokrát vedl známý divadelník Petr Záruba

Oblíbená svatba, jako nevěsta exceluje archeolog muzea Jan Prostředník

Soud s Masopustem

Související články (celkem 36)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.