NA DLASKOVĚ STATKU POVĚSILI MASOPUSTA

0

Rekordních jeden a půl tisíce návštěvníků dorazilo za příjemného slunného počasí v sobotu 23. února na Dlaskův statek v Dolánkách. Masopustní veselí zde probíhalo v režii turnovských muzejníků, představil se folklorní soubor Horačky, hudební doprovod obstaral domácí Mackie Messer Šraml Band. „Procházela jsem masopustní obyčeje v různých koutech naší země. Někde na závěr masopustu pochovávají basu, která je symbolem muziky a veselí, a masopustem až do Velikonoc začíná postní období. Na Vysočině popravují kobylku jako symbol plodnosti. V našem regionu se na mnoha místech naši předkové svérázně loučili s postavou Masopusta,“ přibližuje ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.

Maska Masopusta patří vedle mnoha dalších do masopustních průvodů. V jejich závěru ji někde házeli do kašny, jinde zahrabávali do hlíny a někde prostě postavili šibenici a Masopusta pověsili. „Masopust bývá zpodobněn jako člověk chlípný, trpící obžerstvím a opilstvím, ani ženy mu nejsou lhostejné. V období půstu by se člověk měl takovým věcem vyvarovat, tak jsme se letos rozhodli, že tento starý zvyk ukážeme i našim návštěvníkům. Šibenici jsme postavili v rohu dvora, ještě předtím s Masopustem probíhal řádný soud,“ doplňuje ředitelka muzea.

V letošním roce čeká Dlaskův statek několik větších akcí. Tou první budou Velikonoce s vynášením Moreny do Jizery, které patří k návštěvnicky největším. V červnu zde proběhne řezbářské sympozium spojené s výstavou ve stodole statku, na podzim, na svátek sv. Václava, zde muzejníci pořádají vyhlášené posvícení. V prostorách statku bude také instalována nová celoroční výstava „Zrození, život, smrt“, která bude přibližovat tradice našich předků v zásadních obdobích života.

Zájem o akci na Dlaskově statku byl opravdu velký

Starosta Turnova T. Hocke předává vládu na městem masopustním maškarám

Soubor Horačky z Českého Dubu

Zastavení masopustního průvodu před Domem přírody

Masopustní průvod tentokrát vedl známý divadelník Petr Záruba

Oblíbená svatba, jako nevěsta exceluje archeolog muzea Jan Prostředník

Soud s Masopustem

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.