TA, KTERÁ VRÁTILA MASOPUST DO ČESKÉHO RÁJE

0

„Kdyby se mně nic jiného za dobu působení v muzeu nepovedlo, tak na tohle jsem pyšná,“ komentovala skutečnost, že v současnosti masopustní průvody chodí zhruba ve třicítce obcí kolem Turnova, emeritní ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.
Jak doplnila, etnografii studovala v Brně a tam se v obcích lidové zvyky držely a drží stále. „Tady to bylo také, ale lidi to zapomněli. Začali jsme na Dlaskově statku posvícením a Velikonocemi, první masopust tady v devadesátých letech proběhl ve spolupráci s ochotníky z Rovenska pod Troskami. A když to dají takhle skvěle ochotníci, proč by to nedali muzejníci,“ řekla jsem si.

„Začalo nás pět šest, přidávali se další, dnes jsou na masopustu na statku téměř všichni pracovníci muzea, tedy až na ty, kteří zajišťují chod muzea ve městě. Postupně začali chodit lidé z okolních vesnic, udělala jsem pro ně takový manuál, jak začít. Dnes už je masopustní tradice zase zpět v Českém ráji, opravdu z toho mám velkou radost,“ dodává Vladimíra Jakouběová.

V sobotu 4. února na masopust na Dlaskově statku, který se tu opět konal po třech letech, protože to v době koronavirových opatřeních nešlo, přišlo zhruba 1 300 návštěvníků.

Viz také ZDE:
https://www.turnovskovakci.cz/search/masopust/

Vládu nad obcí masopustním postavám udělila místostarostka Petra Houšková

Snímky z Dlaskova statku ze soboty 4. února

…z vystoupení folklorního souboru Horačky z Podještědí

… závěrečné pochovávání basy

Související články (celkem 36)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.