SOBOTA 5. BŘEZNA 2022 – DEN PRO UKRAJINU V TURNOVĚ

0

První březnová sobota patřila v Turnově podpoře Ukrajiny. Po poledni se v prostorách Centra pro rodinu Náruč ve Skálově ulici uskutečnila společná schůzka zdejších organizací, které pomáhají příchozím z Ukrajiny, zástupců města, na místě byli také členové prvních rodin, které byly na Turnovsku ubytovány.

Jak na setkání sdělila místostarostka Petra Houšková, od pondělí 7. března město zahájí provoz speciální kontaktní telefonní linky, kde budou příchozím z válečné Ukrajiny sdělovány základní informace o městě a možnostech pomoci, radnice také zřídí speciální e-mailovou adresu, kam by lidé měli směrovat své dotazy. Jak na telefonu, tak také na e-mailové adrese budou k dispozici rodilí mluvčí. Každý příchozí také dostane do rukou složku se základními informace o možnostech ubytování, služeb, přehled ordinací lékařů, resp. pediatrů a stomatologů, kteří jsou připraveni příchozí z válečné zóny ošetřit. Součástí bude také dotazník, ve kterém mohou mj. specifikovat, jestli budou potřebovat jazykovou přípravu pro pobyt v Česku. Pro zpětnou vazbu rodiny poskytnou adresy, kde jsou ubytovány, případně jakou další službu by potřebovaly. Od pondělí 7. března také funguje možnost zájemce dopravit do asistenčního centra v Liberci, kde se musí registrovat, aby měli nárok na sociální dávky, případně by se mohli ucházet o zaměstnání. Auto je pak odveze zpět do místa ubytování.
„Vše se nově tvoří za pochodu, počítáme s tím, že služby a vše další se budou postupně vyvíjet podle konkrétní potřeby,“ přiblížila místostarostka. Jak dodala, v přípravách je také vznik adaptačního centra, které má pro skupinu ukrajinských dětí fungovat ve spolupráci se Žlutou ponorkou.

Setkání v Centru pro rodinu Náruč

V sídle Centra pro rodinu Náruč jsou k dispozici psycholožky pro děti i dospělé, terapeutka na krizovou intervenci, Náruč nabízí i samostatné aktivity pro maminky s dětmi. Ty mohou navštěvovat i dopolední či odpolední kroužky, které zde fungují.
„Město ubytovalo první čtyři rodiny v bytech v penzionu v Granátové ulici na Výšince, připravujeme také nebytové prostory pro krátkodobé ubytování více lidí, když to bude potřeba. Shromažďujeme také adresy od lidí z našeho regionu, kteří ubytování nabízejí,“ shrnula místostarostka Petra Houšková.

Více najdete na internetových stránkách města Turnov a občanské iniciativy Turnovpomáhá.cz.

V sobotu odpoledne od 15.00 hodin se uskutečnil před Střelnicí benefiční koncert „Turnov pro Ukrajinu“. Setkání, na které v průběhu odpoledne a podvečera dorazily stovky lidí, moderoval herec Petr Vydra, vystoupil i známý hudebník s vazbou na Turnov Michal Hrůza. Zahráli písničkáři Ondřej Halama, The Boband (s Alenou Tomášovou) a David Elis, z kapel na setkání vystoupily: Mackie Messer Klezmer Band, Waldovy Matušky, Pěvecký sbor Musica Fortuna a RozumBrothers. Vystupující se vesměs vyjadřovali k podpoře trpící Ukrajiny a k zastavení bojů. Přítomní vyslechli i osobní svědectví od Ukrajinců, kteří v těchto dnech přijeli přímo z válečných míst. V emotivním závěru jedna rodina zazpívala ukrajinskou státní hymnu.
Na pomoc Ukrajině bylo v rámci benefičního koncertu vybráno přes 170 tisíc korun!

Mackie Messer Klezmer Band

Místostarostka P. Houšková s moderátorem P. Vydrou

David Elis

Přítomní vyslechli i konkrétní svědectví z válečné Ukrajiny

Waldovy Matušky (foto M. Nečas)

Michal Hrůza

Ondřej Halama

RozumBrothers

Musica Fortuna

The Boband

V samém závěru jedna rodina zazpívala ukrajinskou státní hymnu

Související články (celkem 37)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.