LIDÉ POMÁHAJÍ TRPÍCÍ UKRAJINĚ

0

(Aktualizace) V mnoha turnovských obchodech chybí v regálech drogistické zboží, větší poptávku zaznamenaly lékárny i prodejny s potravinami. Lidé humanitární pomoc vozí buď přímo do Liberce na stanici hasičů v Šumavské ulici, někteří se rozhodli odjet s pomocí na ukrajinské hranice sami a zpět vzít nějakou rodinu utíkající před válkou. Od včerejška se dveře netrhnou v Notářské kanceláři na Mariánském náměstí čp. 20 v Turnově.

Sestřička turnovské nemocnice Svitlana Dorchynets, původem z Ukrajiny, dala v neděli 27. února ráno výzvu na sociálních sítích, jestli se v Turnově najde někdo, kdo by poskytl prostory pro humanitární sbírku. „Prakticky okamžitě se ozvala paní notářka Martina Pokorná, která dala k dispozici prostory své kanceláře. Pak už jsme jen dali upřesnění, že humanitární pomoc mohou lidé nosit na Mariánské náměstí. Včera už odjela dvě auta s pomocí, přišli nám pomáhat i lidé z Fokusu, jsou tady další dobrovolníci, protože dary, které lidé nosí, je třeba třídit,“ říká paní Svitlana (uprostřed na titulním snímku).

Dveře se v domku naproti kostelu P. Marie netrhnou po celý pondělní den, přicházejí desítky lidí. Někteří s drobnostmi, jiní s plným kufrem auta. „Nyní by bylo potřeba, aby lidé nosili zejména drogistické zboží a léky, hlavně obinadla a tlumící léky na bolest a také trvanlivé potraviny. Nově máme také požadavek na oblečení pro úplně malé děti. Čekají hodiny před hranicí a není kde věci vyprat,“ dodává paní Svitlana. Současně moc děkuje za neuvěřitelnou míru empatie, která se v Česku zvedla. Ukrajinci, a nejen ti žijící u nás, to vnímají a moc děkují. Dnes odjede další dodávka přímo na hranice Slovenska a Ukrajiny, kde je vyčleněn humanitární koridor. Tam je zboží předáno a víc už je na ukrajinské straně, kam pomoc namíří.
Humanitární pomoc můžete osobně přinést do Notářské kanceláře na Mariánském náměstí čp. 20 v Turnově. Kancelář bude otevřena v pondělí a ve středu od 8.00 do 15.00 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8.00 do 16.00 hodin a v pátek od 8.00 do 14.00 hodin.

MĚSTO TURNOV PRO UKRAJINU
Město Turnov po dohodě s koordinátorem pomoci pro Ukrajinu – HZS Libereckého kraje – otevírá sběrné místo v Hasičské zbrojnici, Hruborohozecká 388, Daliměřice.
Příjem darů:
* pondělí 28. 2. od 12.00 do 18.00 hodin
* úterý až pátek od 8.00 do 18.00 hodin
Sběrné místo v Turnově bude otevřeno do odvolání. Kontaktní osoba – Martin Bartoníček, tel. 723 798 999, hasici@turnov.cz.

Všechny níže uvedené komodity musí být nové, nepoužité, případně vyprané, hygienicky připravené k okamžitému použití. Jiná materiální pomoc v tuto chvíli není potřeba a nebude přijata.
LÉKY:
1. Analgetika, protizánětlivé léky
2. Gázové obvazy, různé velikosti, sterilní / nesterilní;
3. Hydrogelové obvazy proti popálenin;
4. Obvazy (Individuální balení);
5. Zaškrcovadlo/turniket;
6. Systémy pro nitrožilní infuze.
7. Imobilizační pneumatiky různých typů a rozměrů
8. Katetry pro periferní žíly (různé velikosti)
9. Infuzní sety
10. Elastická fixační bandáž (různé velikosti)
11. Fixační dlahy a ortézy
PRO ŽENY A DĚTI NA HRANICÍCH:
1. Spacáky a teplé deky, přikrývky, polštáře, termodeky, karimatky;
2. Hygienické prostředky pro ženy a děti (pleny, vložky, mycí prostředky, zubní pasty, kartáčky, ručníky atd.)
3. Baterky, baterie;
4. Pláštěnky;
5. Stany.

Město Turnov neotevírá sbírku finanční pomoci, v současné době fungují sbírky několika charitativních organizací, které mají dlouholeté zkušenosti s pomocí v krizových oblastech. Viz ZDE.
(TvA s přispěním TZ města Turnov)

AKTUALIZACE
Přinášíme další možnosti pomoci:
* nabídky na umístění uprchlíků adresujte na ubytovani@turnovpomaha.cz
* sbírka věcí, které můžete poskytnout – sbirka@turnovpomaha.cz
* odborníci s nabídkou služeb – pediatři, psychologové, zubaři, gynekologové, skladovací prostory, tlumočníci…. odbornici@turnovpomaha.cz

Související články (celkem 38)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.