Masopustem na Dlaskově statku v sobotu 15. února začala pro turnovské muzejníky naostro sezona, která skončí až v prosinci vánoční výstavou. Už první akce dává tušit, že to bude opět sezona bohatá, o akce muzea je zájem, už na masopust přišly nějaké dvě tisícovky návštěvníků, stejně se to dá očekávat na Velikonoce nebo na posvícení. Staročeské trhy navíc letos slaví čtvrtstoletí…
Zeptali jsme se ředitelky muzea Vladimíry Jakouběové:
* Jak motivujete muzejníky, aby je to stále bavilo, přestrojit se jednou za rok za masopustní maškary?
Ze začátku to bylo těžké – před třiceti lety se do toho nikomu nechtělo, postupně se to ale lámalo, každý rok se přidal někdo další. V posledních deseti letech mám pocit, že to jde tak nějak samo, že nás to všechny baví – každý si za ty roky našel svoji masku, která mu sedí – někdo je hravější a je schopen sehrát i scénku, někdo jen tančí. S novými mladými kolegy je to ještě pestřejší, a z toho mám radost.
* Zásadní odkaz masopustu pro dnešek?
To je těžké říct jednou větou. Snad zájem o tradice a všechno, co s nimi souvisí. U mě to vychází samozřejmě z profese i ze skutečnosti, že od dětství žiju na vesnici. To, co vidím jako podstatné na všech svátcích obřadního roku, a tedy i masopustu, je určitý řád, který vnášely lidem do života, pokora, se kterou lidé přijímali tato pravidla, která pro ně byla v důsledku prospěšná – hody střídaly půst, zábava střídala odříkání. Život našich dědů a pradědů nebyl lehčí než ten náš, a přesto se uměli v době hodů radovat, a hlavně sdílet tu radost s ostatními ze vsi. V tom je to dnes hodně jiné – každý žije tak nějak „pro sebe“. Naše akce jsou možná návodem, jak to podstatné z původní tradice do našeho života vrátit.
* Po loňském otevření expozice horolezectví si letos v muzeu dáváte trochu pauzu, nebo jedete dál v plném nasazení?
Pauza? To slovo neznám. Z rozjetého vlaku se nevystupuje. Já jsem ráda, že ten můj pro někoho bláznivý nápad se stal skutečností, že horolezecká expozice žije dalšími akcemi a hlavně má návštěvníky. A tak můžeme rozjíždět další projekty – začínáme rekonstruovat sousední dům čp. 72, kde bude mimo jiné výstavní sál Viléma Heckela a přednáškový sál, řešíme dva velké projekty restaurování a digitalizace sbírek, dokončujeme reinstalaci mineralogické expozice, chystáme řadu krásných výstav a novou expozici o textilu na Dlaskově statku, připravujeme libreto nové stálé expozice v hlavní budově. Je to prima, když máte před sebou tolik pěkné práce…
VÝSTAVY A AKCE V MUZEU A NA DLASKOVĚ STATKU V LETOŠNÍM ROCE
* Únor-březen: Svět kostiček®. Výstava pro všechny příznivce pestrobarevných kostiček z mnoha exponátů z téměř 250 tisíc dílků ze stavebnice Lego.
* 2. dubna–31. května: Stvořeno z hlíny – Ze sbírek muzea keramiky v Boleslavci v Polsku.
* Duben–prosinec, Dlaskův statek: Kolovrátek, stav i jehla. Nová stálá expozice o historii a vývoji tradičního lidového oděvu v Pojizeří.
* 9. dubna–5. července: Josef Pekař – J. V. Šimák. V roce 2020 uplyne 150 let od narození dvou významných českých historiků – turnovských rodáků. Jejich osobnosti si připomeneme poněkud z netradičního úhlu. Je poměrně známo, že Josef Vítězslav Šimák psal básně, ale už málo se ví, že Josef Pekař byl nadšeným fotografem.
* 30. a 31. května: Staročeské trhy. 25. jubilejní ročník za účasti mnoha nových řemeslníků, ale i těch, kteří tady začínali před 25. lety na náměstí. Program: Vlasta Redl, Fleret, Bára Poláková, Szidi Tobiasz, Poletíme…
* 10. června–12. července: Mezinárodní šperkařské sympozium / Symposion 2020. A k tomu výstava k šedesátinám významného českého šperkaře a výtvarníka Reného Hory.
* 16. července–30. srpna: Skleněné negativy. Výstava mapující výsledky dlouholetého projektu, díky kterému byla digitalizována rozsáhlá sbírka skleněných negativů, představí průřez tímto výjimečným sbírkovým souborem.
* 10. září–1. listopadu: Vilém Heckel. Retrospektivní výstava, kterou pro Západočeské muzeum v Plzni připravila Markéta Formanová ve spolupráci s rodinou Viléma Heckela k výročí sta let od jeho narození (1918). Výstava bude v turnovském muzeu instalována v souvislosti s nedávno otevřenou stálou expozicí horolezectví a také jako předzvěst síně Viléma Heckela.
* 26. září: Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku.
* 17. září–15. listopadu: Český granát – Od kamene ke šperku.
* 12. listopadu–7. února 2021: Obrázky z pouti – poutní místa a poutní umění v Pojizeří.
* 26. listopadu–24. ledna 2021: Česká dřevěná hračka – Radost a hra v proměnách času.
Související články (celkem 38)
- MASOPUST ODSTARTOVAL LETOŠNÍ SEZONU NA DLASKOVĚ STATKU
- LETOŠNÍMU MASOPUSTU NA DLASKOVĚ STATKU PŘÁLO POČASÍ
- MASOPUST? PŮVODNĚ ŠLO O POHANSKOU SLAVNOST
- NA MASOPUST DORAZILO TÉMĚŘ 1 500 NÁVŠTĚVNÍKŮ
- MASKY, HODOVÁNÍ, TAŠKAŘICE. DLASKŮV STATEK O VÍKENDU OSLAVÍ MASOPUST
- TA, KTERÁ VRÁTILA MASOPUST DO ČESKÉHO RÁJE
- SPOJENÍ ENERGIÍ A ŽIVLŮ ANEB MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU 2023
- MASOPUST VE SKALANECH A NA VŠENI
- MASOPUST VE ZNAMENÍ ŽLUTO-MODRÉ
- Masopust na Dlaskově statku ani letos nebude
- (NE)MASOPUST V DOBĚ KORONAVIRU
- Masopustní veselí ZŠ Skálova (Alešova) oživilo Turnov II
- ROK 2020 TURNOVSKÉHO MUZEA NA STATKU I VE SKÁLOVĚ ULICI NA POZADÍ MASOPUSTU
- DVA TISÍCE LIDÍ NA MASOPUSTU NA DLASKOVĚ STATKU
- Masopustní veselí v Turnově II
- NA DLASKOVĚ STATKU POVĚSILI MASOPUSTA
- DĚTI ZE ZŠ ALEŠOVA SLAVILY LETOS MASOPUST NETRADIČNĚ
- DLASKŮV STATEK OŽIL MASOPUSTEM
- TISÍCOVKA LIDÍ PŘIŠLA NA MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU