DVA TISÍCE LIDÍ NA MASOPUSTU NA DLASKOVĚ STATKU

0

Jestliže vloni zavítalo na masopust na Dlaskův statek v Dolánkách rekordních jeden a půl tisíce návštěvníků, letos jich v sobotu 15. února bylo ještě o pět stovek víc. Chvíli byl zájem na hranici možností památky, částečně musel být omezen provoz vlastního statku, zejména pavlače, která trpěla pod náporem zájemců nejvíc. Masopust na statku je již tradiční akcí, před lety tady turnovští muzejníci s obnovou této starodávné tradice začali. Dnes chodí masopustní průvody skoro v každé druhé obci okolo. Tato forma lidové zábavy, která měla v životě našich předků své pevné místo, se zase vrátila.

Tradiční masopustní masky předvedli samotní muzejníci ve spolupráci s folklorními soubory Hořeňák z Lázní Bělohradu a Šafrán z Jablonce nad Nisou. K tanci i poslechu hrála turnovská kapela Různá dobrá společnost.

Dvůr statku v době zahájení akce

…a průvod v pozadí plného parkoviště

„Fakt, že se podařilo vrátit masopustní obchůzky do vesnic, považuji za jeden ze svých velkých úspěchů. My jsme vytvořili jakýsi návod a ve vesnicích i městech se jím nechali inspirovat. Dnes si dělají masopustní obchůzku po svém, a tak to má být. Muzejníci spolu s folklorními soubory na Dlaskově statku představují návštěvníkům téměř 30 let tu původní archaickou formu této tradice – ve snaze ji ochránit, a především vysvětlit její podstatu. Každý rok se snažíme přidat něco nového, ale všechny naše novinky vychází z historických pramenů. A kam to posunout? Zkusila jsem letos předat režii scének své kolegyni Míše Havelkové. Myslím, že to dopadlo výborně,“ říká ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.

K akci se ještě vrátíme.

Nálada: výborná!

Související články (celkem 36)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.