Na přelomu tisíciletí se na Dlaskově statku za účasti ochotníků z Rovenska pod Troskami uskutečnil první pořádný masopustní rej. Pořadatelé z turnovského Muzea Českého ráje od té doby tradici přerušili pouze jednou, když panovaly velké mrazy. V sobotu 11. února ale i přes desetistupňový mráz to riziko podstoupili, akce se konala. „Trochu jsme se obávali, jestli lidé v tak silných mrazech přijdou, nakonec to dopadlo nad očekávání dobře. V prosluněném, nicméně mrazivém odpoledni na statek dorazilo na pět stovek lidí,“ přiblížila ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Hlavní část programu tentokrát připravil spolek Obce baráčníků z Řepova, doplněný masopustním šramlem – Messrovankou Jardy Kotka.
„Letošní masopust patřil podle mého k těm vydařeným. Ve světnici ve statku probíhala tvůrčí dílna pro děti, ve které vyráběly masky, venku bylo připraveno občerstvení, hlavně něco horkého na zahřátí, baráčníci z Řepova předvedli svůj originální program, ve kterém připomněli lidové zvyky, které se k masopustu váží. Vše skončilo společným průvodem k blízkým doláneckým stavením,“ shrnula Jakouběová. Podle ní samozřejmě masopust na Dlaskově statku bude vždy trochu jiný, než ty, které pořádají třeba ve Vyskeři či v Rovensku. Tady jde spíš o to lidem z města a dětem, kteří nemají možnost se tradičního venkovského masopustu zúčastnit, připomenout lidové zvyky a tradice, které by měly být uchovány i pro další generace. „Nějak si neumím představit, že bychom se masopustu na statku také aktivně nezúčastnili, jsem ráda, že se pracovníci muzea spontánně přidávají. Vždy si to pěkně užijeme,“ uzavřela ředitelka, která se v sobotu proměnila na bábu s nůší, muzejní archeolog byl za nevěstu, historik umění za faráře a tak bychom mohli pokračovat dál…
Masopustní tradice sahá do dávné minulosti. I když se ji dnes často přisuzuje křesťanská symbolika, původně šlo o pohanskou slavnost, která označovala začátek nového úrodného období. Veškeré obřady a zvyklosti mívaly souvislost se zemědělskými pracemi, neboť po dlouhé zimě se v tomto čase všichni začínali připravovat na jaro. Zároveň byl masopust jakýmsi mezidobím mezi Vánocemi a Velikonocemi a měl oslavovat hojnost a bohatou nadcházející úrodu. Masopustní období začíná na Tři krále a trvá do Popeleční středy, která zahajuje předvelikonoční půst. Ta letos vychází na 22. února. Masopustní průvody proto obcemi nejen na Turnovsku budou hojně procházet i příští víkend. Například v sobotu 18. února právě ve Vyskeři nebo v Rakousích (více ZDE).
Související články (celkem 21)
- DLASKŮV STATEK OŽIL MASOPUSTEM
- TISÍCOVKA LIDÍ PŘIŠLA NA MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU
- RADIMOVICE ŽIJÍ. MASOPUST JE JEN JEDNOU Z AKCÍ BĚHEM ROKU!
- JAKÝ OBRAZ DÁVAJÍ MASOPUSTY V ROVENSKU, NA VŠENI, VE SKALANECH A V RADIMOVICÍCH?
- MUZEJNÍCI UCHOVÁVAJÍ TRADICE PRO BUDOUCNOST
- MASOPUST VE ZNAMENÍ MÁLEM ZAPOMENUTÝCH LIDOVÝCH HER
- MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU V NOVÉM POJETÍ
- MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU LETOS NOVĚ. STOJÍ TO V SOBOTU ZA NÁVŠTĚVU!
- LETOŠNÍ MASOPUSTNÍ VESELÍ UKONČILY DĚTI ZE ŽS V ALEŠOVĚ ULICI
- MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU 2013 JE MINULOSTÍ, TĚŠTE SE NA TEN V ROCE 2014
- NA „CHLAPAJDĚ“ U NÁDRAŽÍ SE NEUČILO, DĚTI SLAVILY MASOPUST
- MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU 2012: MRÁZ NEVADIL
- MASOPUST DRŽÍME (DLASKŮV STATEK 11. ÚNORA)
- MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU 2011
- NA DLASKOVĚ STATKU ŘÁDILY MAŠKARY UŽ PO DVANÁCTÉ
- MASOPUST V ROVENSKU POD TROSKAMI
- JAK TO VYSKEŘŠTÍ OSLADILI EVROPĚ
- MASOPUST ODSTARTOVAL SEZONU NA DLASKOVĚ STATKU
- MASOPUST SE VRACÍ DO ČESKORAJSKÝCH OBCÍ