LEDNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Oblíbený Kavárenský kvíz na Střelnici, Tříkrálový koncert, Antimony v Rovensku pod Troskami, besedy, cestopisné přednášky, představení nových knížek, připomínka odsunu Židů z Turnova v roce 1943, začátek plesové sezony, dvě divadelní představení spolku Nakafráno…

Čtvrtek 2. ledna
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten můžete nahlásit e-mailem na: weissova@kcturnov.cz nebo přímo před konáním kvízu, tedy alespoň 30 minut před začátkem. Výherce čeká odměna v podobě poukazů na pořady KCT a také sleva na útratu v kavárně KUS. KC Střelnice, kavárna KUS, od 18.00 hodin. Vstupné 100 Kč / tým.

Sobota 4. ledna
* HRAD VALDŠTEJN: Tříkrálový koncert. Koncert souboru Hradecké komorní tucteto. Začátek ve 14.00 hodin, vstupné 90 Kč.
* TŘÍKRÁLOVÝ KONCERT. Hradecké komorní tucteto vystoupí v kostele sv. Václava v Rovensku pod Troskami od 17.30 hodin. Vstupné dobrovolné.
* NORMA – V. BELLINI. Belliniho nejznámější dílo Norma proslulo díky mimořádně vysoké kvalitě své hudby. Opera v kině, kino Sféra od 19.30 hodin, vstupné 250 Kč.

Pondělí 6. ledna
* DEN PRO PĚSTOUNSKOU PÉČI. Celodenní možnost konzultace k tématu pěstounská péče (8.00-16.00 hodin). Přijít lze kdykoli v uvedeném čase. Tel. pro objednání 702 384 074. Centrum pro rodinu Náruč, Skálova ul. 540. Program centra a další informace najdete na www.naruc.cz.

Úterý 7. ledna
* DŮM NA SBOŘE: HEBREJSKÉ A JIDIŠ PÍSNĚ. Synagoga Turnov a Ochranovská jednota bratrská zvou na koncert klavíristky a zpěvačky Zity Honzlové. Ta pracuje jako výzkumná pracovnice oddělení etnomuzikologie Etnologického ústavu AV ČR. Ve své umělecké činnosti rozvíjí vlastní interpretační styl sólového zpěvu na pomezí šansonu a klasické evropské pěvecké školy, inspirovaný prvky synagogálního zpěvu chazanut. Koncert se koná u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a zároveň k připomenutí smutného výročí odsunu turnovských Židů, kteří byli 13. ledna 1943 odvezeni z Turnova a následně transportování do vyhlazovacích táborů. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* PUSŤTE DONNU K MATURITĚ! Kdo v devadesátkách neviděl alespoň jeden díl seriálu Beverly Hills 90210, jako by nežil. Čágobélo, šílenci. Je právě tolik, kolik je a vaše oblíbené Studio PALM OFF přináší epizodu z vašeho dospívání. Abonentní divadelní představení, Městské divadlo od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 420 Kč, na místě 460 Kč.

Středa 8. ledna
* LADISLAV HERYÁN. Lednový host našeho literárního pořadu se narodil v Petřvaldu u Nového Jičína v roce 1960. Od roku 1979 studoval stavební fakultu VUT v Brně a v létě 1981 se tajně stal salesiánem. Po absolvování vysoké školy a základní vojenské služby pracoval v brněnské panelárně a pokračoval ve studiu teologie. V roce 1987 emigroval přes Rakousko do Říma s cílem dokončit studium teologie a vstoupit do misií v Africe. Po revoluci byl však řádovými představenými požádán, aby se po dostudování postgraduálního studia na Papežském biblickém institutu a přijetí kněžského svěcení vrátil do Československa. Od září 2002 působil v Praze jako ředitel a kaplan salesiánské komunity v Kobylisích. V září 2009 obhájil disertační práci a stal se doktorem teologie. Přednáší na Vyšší odborné škole Jabok, Institutu ekumenických studií a Evangelické teologické fakultě UK. Bývá označován za pastora undergroundu, kázal při pohřbu Ivana Martina Jirouse a vedl též rozloučení s Filipem Topolem. Ve své poslední knize „Sami na této zemi?“ vede Ladislav Heryán každého k tomu, aby si uvědomil, jak intenzivně nás Boží přítomnost obklopuje. O literatuře, kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstup zdarma.

Čtvrtek 9. ledna
* SETKÁVÁNÍ NA FAŘE PRO MAMINKY S DĚTMI. Zahájení společných setkávání, které se budou konat každý čtvrtek od 9.00 do 11.00 hodin ve sboru Českobratrské církve evangelické Jednoty bratrské, ul. Na Sboře 80. Setkání je vedeno v křesťanském duchu, je však otevřeno každému bez rozdílu vyznání i lidem nevěřícím. Kontakt: Klára Chlápková, tel. 775 200 584, e-mail: amalca@centrum.cz.
* KOŘENÍ CHUDÝCH. Regionální autor Aleš Rezek představí svůj román, který se odehrává v normalizačním Československu 70. a 80. let minulého století. Jedná se o spleť historek, primárně hospodských a postelových, které díky hlavním tak trochu antihrdinům přinášejí mimořádnou generační výpověď své doby. Literární večer bude zpestřen hudebním doprovodem. Sálek knihovny A. Marka v Jeronýmově ulici od 18.00 hodin.
* CIRKUS HRŮZY. Horor v kině už vás omrzel? Zažijte ho naživo! Artistická skupina Mistral přináší celou řadu artistických vystoupení. Pokud jste milovníci hororů, pak můžete zažít hrůzu na vlastní kůži v podobě Horror show – Cirkus Hrůzy. Hororová artistická show je plná vzrušení, hororových postav, zábavy, strachu i překvapení. Doporučená přístupnost je od 12 let. Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, vstupné 200 Kč.

Pátek 10. ledna
* INDIE A NEPÁL – TŘÍMĚSÍČNÍ DOBRODRUŽSTVÍ. Jaké to je poprvé opustit komfortní zónu Evropy a skočit přímo do jiného světa? Tříměsíční dobrodružství stálo přednášející Kiku Šrédlovou a Jiřího Holešovského hodně odvahy, ale méně peněz než život v Čechách. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží od 17.00 hodin.
* MATURITNÍ A ABSOLVENTSKÝ PLES SZŠ TURNOV. K tanci a poslechu zahraje kapela Collours. KC Střelnice od 19.00 hodin, prodej vstupenek probíhá přímo ve škole.

Sobota 11. ledna
* VOLEJ&BASKET BÁLL. K tanci a poslechu hraje Orchestr Ladislava Bareše. KC Střelnice od 20.00 hodin, vstupné 200 Kč – prodej vstupenek probíhá na recepci KC a v TJ Turnov – Sportcentrum.
* ANTIMONY. Připomínka lednových událostí roku 1943 v Rovensku pod Troskami. Náměstí v Rovensku p. Tr. od 13.00 hodin. Akce je pořádána ve spolupráci města s Rotou Nazdar.

Středa 15. ledna
* VÁCLAV BACOVSKÝ: NORSKO – LOFOTY A PŘÍRODA NA POLÁRNÍM KRUHU. Norsko je země nekonečně dlouhého pobřeží s hlubokými fjordy a nespočtem velkých i malých ostrůvků. Navíc tato kdysi agrární země v polovině dvacátého století objevila velké zásoby ropy a zemního plynu. Jak se norská společnost s tímto bohatstvím vyrovnala? Jak funguje zdejší sociální stát? Je pro Norsko výhodné být mimo EU? Jakým výzvám tato země v posledních letech čelí? Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 16. ledna
* KANADSKÉ ROCKIES. Místo je snem snad všech cestovatelů. Great DivideTrail je 1 200 km dlouhá cesta, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Přednáší cestovatel Martin Úbl. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin.
* TOULKY ZA NEROSTNÝM BOHATSTVÍM SEVERNÍ AMERIKY. Přednáška Jana Louna (AVX Corporation) zájemce zavede za přírodními zajímavostmi Severní Ameriky, přesněji na jihozápad USA a do Mexika. Kamenářský dům v areálu Muzea Českého ráje od 17.00 hodin, vstupné 30 Kč.
* JAK FUNGUJE KOČIČÍ ÚTULEK? S jakými problémy se musí pracovníci potýkat? Jak můžeme pomoci? O provozování kočičího útulku a o kočkách v nouzi přijede pohovořit pracovník z depozitu Bastet. Sálek knihovny (ICM) v Jeronýmově ulici od 18.00 hodin.
* ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA. Balet v kině. Kino Sféra od 20.15 hodin, přímý přenos, vstupné 250 Kč.

Pátek 17. ledna
* MATURITNÍ PLES OHS TURNOV – HOTELNICTVÍ A CESTOVNÍ RUCH. KC Střelnice od 20.00 hodin, vstupné 200 Kč – prodej vstupenek probíhá přímo u maturantů.

Sobota 18. ledna
* KACANOVSKÝ HASIČSKÝ PLES. Hraje skupina Gradace. Bohatá tombola. KD Kacanovy od 20.00 hodin. Vstupné 200 Kč, na místě 250 Kč. Předprodej na tel. 728 286 490, v trafice Tesco v Turnově a v obecním úřadě.
* SPORTOVNÍ ROCKOVÝ BÁL – pořádá TJ Sokol Rovensko p. Tr. v sále radnice od 19.30 hod. Bál je ve stylu Wild@West@East, welcome drink, soutěže, bohatá tombola. Vstupné 150 Kč, předprodej P. Jíra, tel. 736 130 773.

Neděle 19. ledna
* ZIMNÍ SNĚHULÁKOVÁ DÍLNA. Tvořivá výtvarná dílna pro rodiče s dětmi je zaměřena na zimní téma. Těší se na všechny lektorky Eva Šrajerová, Simona Bakešová, Šárka a Veronika Klementovy. Tento rok s nimi bude spolupracovat v rámci 200. výročí založení knihovny její kmotra, akademická malířka Eva Mastníková. Dětské oddělení knihovny A. Marka od 10.00 hodin.

Pondělí 20. ledna
* VE STODOLE U SLEPIC. Divadelní soubor Nakafráno zve diváky na svou novou autorskou hru. Hrají: Kateřina Hofhansová, Michaela Kunetková, Alena Tomášová a Romana Zemenová. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 180 Kč, na místě 200 Kč.

Úterý 21. ledna
* VEČER NA SBOŘE – RYTEC KAMEJÍ. Uvedení nové knihy Ivana Fíly, spisovatele, režiséra a scénáristy. Knihu ilustrovala Kateřina Sidonová a vydalo ji nakladatelství JOTA. Mezi hosty večera uvítáme také uměleckého rytce Vojtěcha Záveského. Hudební doprovod Petr Kostka. Četba z knihy Eva Kordová. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin.
* NAĎA KONVALINKOVÁ. Vzpomínkovým večerem na Květu Fialovou provede Milan Schejbal. Naďa Konvalinková je absolventkou pražské DAMU, bývalá členka několika divadel (plzeňských i pražských) a především filmová herečka. Do Turnova se vrací po sedmi letech, aby na Pohovce zavzpomínala na svou nejlepší přítelkyni Květu Fialovou. Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, vstupné 200 Kč (seniorské vstupné na OSV 140 Kč).

Středa 22. ledna
* LAOS. Cestopisná přednáška známé dvojice cestovatelů Pavla Chluma a Petra Kvardy provede zájemce nejzajímavějšími místy cizokrajného Laosu. Klubovna DD Pohoda od 14.00 hodin. Program bude zopakován ve stejnou dobu ve čtvrtek 23. ledna v penzionu Žižkova a 27. ledna v penzionu na Výšince.
* „KDE JE VŮLE, TAM JE CESTA“. PRVOVÝSTUP BOYS 1970, HUANDOY NORTH, PERU. Vyprávění účastníka expedice Radoslava Groha nejen o prvovýstupu Boys 1970, který společně s Markem Holečkem vytyčil ve stěně peruánské šestitisícovky Huandoy North na památku mužů z Československé expedice Peru 1970. Muzeum Českého ráje v Turnově, expozice horolezectví od 17.00 hod. Vstupné 40 Kč.
* BOHEMIA BALET. Soubor Bohemia Balet při Taneční konzervatoři hl. m. Prahy funguje jako přechodový můstek mezi školou a „divadelním životem“ tanečníka. Bohemia Balet vystupuje po celé republice a pravidelně hostuje i v zahraničí. Turnovský hudební večer, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 200 Kč, na místě 230 Kč.

Středa 22. až pondělí 27. ledna
* PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ. Pasování prvňáčků do Řádu rytířů čtenářů za přítomnosti krále a královny všech pohádkových knížek. Probíhá v jednotlivých školách.

Čtvrtek 23. ledna
* ZŠ VŠEŇ srdečně zve všechny rodiče a budoucí prvňáčky na den otevřených dveří, který se bude konat od 7.45 do 17.00 hodin. Rodiče, kterým se termín nehodí a přejí si všeňskou školu přesto navštívit, si mohou domluvit individuální schůzku na tel. 777 257 706.

* PRVNÍ ČECH NA PĚTI KONTINENTECH – CESTY ČEŇKA PACLTA. Přednáška o životních osudech dobrodruha Čeňka Paclta doplněná o uvedení nové publikace o tomto turnovském rodákovi. Přednáší autor knihy Jaroslav Kříž. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin.
* KORSIKA A ELBA – PERLY STŘEDOMOŘÍ. Jeden z technicky nejnáročnějších treků v Evropě – přechod vysokohorského systému Korsiky. Přednáška Jana Bubala. Kamenářský dům v areálu Muzea Českého ráje od 17.00 hodin, vstupné 30 Kč.

Pátek 24. ledna
* MATURITNÍ PLES 4. ROČNÍKU GYMNÁZIA TURNOV. K tanci a poslechu zahraje skupina Domestic. Večerem provází Jiří Mádl. KC Střelnice Turnov od 20.00 hodin, 200 Kč sezení, 180 Kč stání – prodej vstupenek probíhá v kanceláři školy.

Sobota 25. ledna
* PŘÍBĚHY VODNÍKA ČESÍLKA. Vodník Česílko je známý především z večerníčků České televize nebo z knížek Václava Čtvrtka. Přijďte se podívat na jeho dobrodružství tentokrát do divadla. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin, vstupné 60 Kč.

Neděle 26. ledna
* DĚTSKÝ KARNEVAL V MAŠOVĚ. Od 14.00 hodin v místní sokolovně na návsi. Těšit se můžete na spoustu soutěží a her pro děti za drobné odměny, které budou organizovat paní učitelky z místní mateřské školky.

Pondělí 27. ledna
* ZE SMRTI DO ŽIVOTA: POZORUHODNÁ SLUŽBA PŘEŽIVŠÍM HOLOKAUSTU. Beseda s promítáním a dílnou u příležitosti Dne památky obětí holokaustu. Přednášet bude Jan Novák, pracovník organizace Ebenezer (Hamburk), o své práci se Židy v zemích východní Evropy. Můžete si vyrobit i vlastní malý svitek Tóry s vybraným veršem Písma. Koná se od 18.00 hodin v sídle spolku My Father´s House, Výšinka 994, Turnov. Vstupné dobrovolné.

Úterý 28. ledna
* POHÁDKOVÝ PODVEČER: ZIMNÍ POHÁDKA. Cyklus pohádkových podvečerů pro rodiče s dětmi. Zimní pohádku zahraje Divadlo Rolnička Jarmily Enochové. Dětské oddělení knihovny v Jeronýmově ulici od 16.00 hodin.
* VE STODOLE U SLEPIC. Divadelní soubor Nakafráno zve diváky na svou novou autorskou hru. Hrají: Kateřina Hofhansová, Michaela Kunetková, Alena Tomášová a Romana Zemenová. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 180 Kč, na místě 200 Kč.

Středa 29. ledna
* VLADIMÍR LEMBERK: BALI – RÁJ NA VÝCHODĚ. Dříve než se stihnete rozkoukat, uchvátí vás indonéský ostrov Bali svou neopakovatelnou atmosférou – v každé vesnici probíhá každý den alespoň jedna slavnost, všichni tančí, zpívají, pouští draky, obětují svým hinduistickým bohům, chrámů je zde víc než obytných domů. Přednáška obsahuje velké množství videozáběrů z dronu i podvodních videí z korálových útesů. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 30. ledna
* ALMADÉN VE ŠPANĚLSKU – RTUŤ DO CELÉHO SVĚTA. V rámci přednášky Jakuba Trubače (PřF UK v Praze) se přesunete do jednoho z největších rtuťových dolů na světě. Kamenářský dům v areálu Muzea Českého ráje od 17.00 hodin, vstupné 30 Kč.
* CESTOVATELSKÝ ČTVRTEK: ETIOPIE – TROCHU JINÁ AFRIKA. Přednáška Vladimíra Lemberka o zvláštních lidech, zvířatech, kávě, zpívajících dětech a podivných skalních kostelech, především však o trekování v nádherných habešských horách. Sálek knihovny (ICM) v Jeronýmově ulici od 18.00 hodin.
* ŠŇŮRKOVÁNÍ – MOKRÉ PLSTĚNÍ. Tvořivá dílna pro dospělé a mládež. Budeme technikou mokrého plstění vytvářet barevné šňůrky, které jsou velmi zajímavým a příjemným šperkem na krk nebo na ruku. K dispozici bude veškerý potřebný materiál. Kapacita 10 osob, rezervace místa nutná na e-mailu: ladicka@email.cz. Cena 300 Kč. Výtvarná dílna v přízemí Žluté ponorky v Husově ulici od 18.00 do 22.00 hodin.

Pátek 31. ledna
* DALŠÍ LEGENDA V KD PĚNČÍN. Uprostřed plesové sezony si na své přijdou i milovníci tvrdé muziky. Trash metalová legenda DEBUSTROL v čele s Martinem Kolinssem uvádí tour „33 let antikrista“. Jako předskokani vystoupí turnovští DEATHWARD. Koncert začíná v KD Pěnčín ve 20.00 hodin. Vstupenky zakoupíte v Turnově ve Skálově ulici v trafice U Vildy, nebo v síti Ticketlive. Na jaře do Pěnčína přijede kapela Horkýže Slíže!

Úterý 4. února
* PARTIČKA. Richard Genzer, Michal Suchánek, Igor Chmela, Michal Novotný, moderátor Dano Dangl (nebo Dalibor Gondík) a hudebník Marián Čurko opět v Turnově. Improvizační show, KC Střelnice od 17.30 a 20.00 hodin, vstupné (pouze v síti Ticketportal) 480 Kč.
* OPERA AD LIBITUM. Pokračování úspěšného pořadu operních árií, duetů a scén v podání v Turnově oblíbených umělců se opět budou účastnit sopranistky Zdena Kloubová, turnovská rodačka Lucie Vagenknechtová a basista Josef Kovačič. Nově se tohoto programu zúčastní také držitelka nominace na Cenu Thálie mezzosopranistka Michaela Zajmi a tenorista Tomáš Černý, kterého jsme měli možnost slyšet v České mši vánoční J. J. Ryby na náměstí Českého ráje. Program je sestaven přímo pro turnovské diváky. Turnovský hudební večer, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 180 Kč, na místě 210 Kč.

Středa 5. února
* PAVLA BIČÍKOVÁ: KYRGYZSTÁN – ZEMĚ HOR, JEZER, DIVOKÝCH ŘEK, LEDOVCŮ, KONÍ A PŘÁTELSKÝCH PASTEVCŮ. Nová cestovatelská přednáška plná skvělých fotografií, videí a hlavně zážitků o měsíční cestě po Střední Asii. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 6. února
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten můžete nahlásit e-mailem na: weissova@kcturnov.cz nebo přímo před konáním kvízu, tedy alespoň 30 minut před začátkem. Výherce čeká odměna v podobě poukazů na pořady KCT a také sleva na útratu v kavárně KUS. KC Střelnice, kavárna KUS, od 18.00 hodin. Vstupné 100 Kč / tým.

Sobota 8. února
* IL CONGELATORE – ZMRAZOVAČ (Opera mafia o třech dějstvích). Divadelní hra IlCongelatore vtáhne publikum do USA za podivných časů prohibice. Abonentní divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 320 Kč, na místě 360 Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.