POMÁHÁME UKRAJINĚ V – POMOC MĚSTA TURNOV

0

Město Turnov oceňuje aktivitu občanského sektoru v pomoci Ukrajině a jejím občanům, která s obrovskou solidaritou přišla velmi rychle. Nabídka pomoci přichází od obyvatel, občanských sdružení, organizací i firem. Vznikla iniciativa „Turnov pomáhá“, se kterou město Turnov úzce spolupracuje. Děkujeme všem, kteří pomáhají. Vedení města se nyní snaží postupovat tak, aby pomoc potřebným mohla přicházet také v dlouhodobém horizontu. Neméně důležitá je určitá koordinace pomoci.

Město zřídilo e-mailovou adresu ukrajina@turnov.cz, na kterou je možné směřovat dotazy spojené se současnou situací na Ukrajině. Zřízeno bylo telefonní číslo pro urgentní pomoc. Na oba kontakty je možné se obrátit jak v českém, tak v ukrajinském jazyce.
Sestavili jsme souhrnnou složku pro příchozí, ve které najdou základní kontakty, informace k vyřízení registrace, víz nebo zdravotní péče a dopravy do KACPU Libereckého kraje. Součástí složky je také dotazník, kde příchozí občané Ukrajiny mohou specifikovat další potřeby, například zájem o psychologickou pomoc, jazykovou přípravu nebo péči o děti. Složka je k dispozici také poskytovatelům ubytování v regionu. V případě zájmu o složku je možné kontaktovat městský úřad na e-mailu: ukrajina@turnov.cz. Na stejném e-mailu mohou ubytovatelé nebo sami příchozí požádat o dopravu do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci.
Dopravu do KACPU zajišťujeme od pondělí 7. března. Příchozí z Ukrajiny si zde vyřídí všechny potřebné formality a auto je poté zaveze zpět na místo pobytu. Zatím plánujeme jízdy vždy ve všední dny v 7.00 a 16.00 hodin.
Město ve spolupráci se Žlutou ponorkou pracuje také na zřízení tzv. adaptačního centra pro ukrajinsky hovořící děti a mládež, kde jim mimo jiné bude zajištěna základní výuka českého jazyka.

V rámci koordinované pomoci všem potřebným žádáme ubytovatele z řad veřejnosti, aby dotazník města občanům Ukrajiny, kterým poskytnou ubytování, předali k vyplnění. Dotazník je volně dostupný na stránkách města. Vyplněný pošlete zpět na adresu ukrajina@turnov.cz, nebo doručte na podatelnu Městského úřadu Turnov.
Marcela Jandová, tisková mluvčí města Turnov

Související články (celkem 37)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.