MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU V NOVÉM POJETÍ

0

Když před lety pracovníci turnovského Muzea Českého ráje přišli s myšlenkou uspořádat na Dlaskově statku tradiční masopust, bylo to ještě v době, kdy tato starobylá tradice byla téměř mrtvá. Masopustní obchůzky z českorajského venkova vymizely. Jak ale přibývalo ročníků na statku, přibývalo také obcí, kde k obnovení masopustních průvodů došlo. Společný prožitek je pro život na vesnici velmi důležitý a je příjemné zjištění, že masopust se víceméně vrátil skoro do každé obce. Proto již ředitelka turnovského muzea uvažovala, že s ním na Dlaskově statku skončí.

n201402182112_rep_07_014_masopust

n201402182112_rep_08_014_masopust

n201402182112_rep_09_014_masopust

„Obyvatelé Dolánek se k masopustu chovali zdrženlivě, akce se většinou odehrávala na dvoře statku a možná se už trochu vyčerpala,“ uvedla Vladimíra Jakouběová. Nakonec v sobotu 15. února masopust na Dlaskově statku nejen byl, ale zapojením obyvatel přilehlé Bukoviny získal nový impuls. n201402182112_rep_10_014_masopust„Asi v deseti domech na Bukovině byli lidé ochotni masopustní průvod přijmout a pohostit, takže jsme část starých obyčejů návštěvníkům přiblížili na statku, a pak pokračovali u jednotlivých stavení. Bylo to pro všechny příjemné osvěžení. Moc děkuji bukovinským občanům, kteří početný průvod pěkně pohostili. Do průvodu se v maskách zapojili také členové Rohozeckého okrašlovacího spolku, v maskách přišli i někteří návštěvníci z města. Výborní byli členové folklorního souboru Horačky z Podještědí. To všechno je velkým příslibem do budoucna. Pro mě byly vrcholem akce závěrečná svatba a pochování basy,“ shrnula Jakouběová, která už přemýšlí, co by bylo dobré pro příští rok vylepšit.

n201402182112_rep_11_014_masopustDoufám, že nadšení lidí z Bukoviny vydrží, uvědomuji si, že musíme také připravit nějaký doprovodný program pro ty, kteří s námi na obchůzku nepůjdou a zůstanou dole na statku. Lepší než letos by mělo být i občerstvení, že přijde víc než tisíc lidí, jsme opravdu nečekali. Byla to největší návštěva, jakou jsme tady na masopust kdy měli,“ uzavřela ředitelka muzea.

Další snímky najdete na facebooku TvA – ZDE.

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.