MOŽNOSTI STUDIA V ZAHRANIČÍ

0

Již několik let je turnovská Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola (dříve OAHŠ) zapojena do projektů realizovaných drážďanskou Průmyslovou a obchodní komorou – pobočkou v Žitavě a Okresní hospodářskou komorou v Liberci. V jejich průběhu se uskutečnila řada odborných gastronomických seminářů, škola se prezentovala na veletrzích pracovních příležitostí a celoživotního vzdělávání v Sasku a uskutečnilo se několik menších akcí.

V těchto dnech se žákům školy otevřely další obzory v podobě možnosti studia  na prestižní Hotelové škole CEFPPA ve Štrasburku. Ve středu 3. června přijela do Turnova představit v rámci projektu  „Vzdělání ve Francii“ studijní program renomované vzdělávací instituce paní Gudrun Laufer, vedoucí žitavské hospodářské komory.

Ta nejprve seznámila přítomné s organizací studia. Je dvouleté, zaměřené na práci kuchaře nebo číšníka a  probíhá duálním systémem, kdy student získává teoretické znalosti týden ve škole a poté dva týdny praktické dovednosti v konkrétním gastronomickém zařízení. Na závěr student skládá státní zkoušku a po jejím úspěšném absolvování získá výuční list. Dále mohou studenti navštěvovat vyšší stupně studia a dosáhnout po sedmi letech nejvyššího možného odborného gastronomického vzdělání ve Francii s titulem bakalář. Ani jazyková bariéra by neměla být překážkou. Na začátku je pro zájemce organizován intenzivní kurz francouzštiny, který je dostačující pro zvládnutí celého studijního programu.

  

Při prezentaci byly pak představeny termíny pro podání přihlášky, řešena finanční náročnost, problematika ubytování, stravování další konkrétní „technické“ záležitosti. Zodpovězeny byly také dotazy současných žáků školy, ale také několika přítomných rodičů. Podle četnosti a obsahu otázek lze usuzovat, že nabízené možnosti bude využito a někdo z turnovských žáků se bude díky kvalitnímu profesnímu a kvalifikačnímu vzdělání v budoucnu podílet na rozvoji gastronomické Evropy.  Učni ze Saska jsou do projektu úspěšně zapojeni již delší  dobu a o svých dobrých zkušenostech se byli podělit s žáky OA, HŠ a SOŠ na jaře.

 

Radek Drašnar

Radek.Drasnar@email.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.