DLASKŮV STATEK OŽIL MASOPUSTEM

0

Více než tisícovku lidí přivítaly oslavy masopustu na Dlaskově statku, které proběhly v sobotu 3. února. Kromě samotných pořádajících turnovských muzejníků, kteří před lety s masopustními průvody a návratem tradičních masek a obřadů v našem regionu začali, na místě vystoupili i členové folklorních souborů Šafrán z Jablonce nad Nisou a soubor Furiant z Malé Bělé. „Letos jsem zaznamenala hodně návštěvníků z Turnova, v minulých letech spíše převažovali lidé z Jablonecka či Liberecka, jsem ráda, že do Dolánek zase našli cestu,“ přiblížila ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová.

Akce se tradičně účastní téměř všichni pracovníci muzea, kteří už svoji profesionalitou často v některých okamžicích lehce zastíní i tradiční folklorní soubory. Za ty roky už prostě ví, co je úkolem laufra, slaměného, nevěsty a dalších tradičních masopustních postav. „Náš úkol vidím stále ve stejné rovině, a to je dát návod, jak by tradiční masopust měl vypadat. Není to žádný karneval, při kterém jde jen o to, vyhodit si z kopýtka, ale že jsou tu, chceme-li tuto akci alespoň trochu vrátit do podoby, jakou měla před desetiletími, určité zvyklosti, které je dobré dodržet,“ doplnila Jakouběová.

Jak si s tradičně pojatým masopustem umí poradit třeba v Radimovicích, se můžete zajet podívat příští sobotu, v sobotu 17. února se koná masopust přímo na sychrovském zámku.

Dlaskův statek přivítal v sobotu 3. února přes tisícovku návštěvníků

Z HISTORIE
Masopustní tradice sahá do dávné minulosti. I když se mu dnes často přisuzuje křesťanská symbolika, původně šlo o pohanskou slavnost, která označovala začátek nového úrodného období. Veškeré obřady a zvyklosti mívaly souvislost se zemědělskými pracemi, neboť po dlouhé zimě se v tomto čase všichni začínali připravovat na jaro. Zároveň byl masopust jakýmsi mezidobím mezi Vánocemi a Velikonocemi a měl oslavovat hojnost a bohatou nadcházející úrodu. Jedly a pily se zásoby z loňského roku, aby se vyprázdnily spíže pro novou úrodu a také aby si lid naposled „užil neřestí“ před nadcházejícím obdobím velikonočního půstu. Proto bylo také jeho obsahem hodování, konaly se plesy, svatby a hlavně zabíjačky. Masopustní období začíná už na Tři krále a trvá do Popeleční středy, která zahajuje předvelikonoční půst. (Zdroj: Muzeum Českého ráje v Turnově)

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.