ROK 2021 VE ZKRATCE

0

Přinášíme to nejdůležitější, co letošní rok přinesl na Turnovsku. I tentokrát dominovala situace kolem pandemie koronaviru, která výrazně ovlivnila kulturní, společenský a sportovní život. Přinesla také řadu komplikací ve firmách a podnikatelům. Z našich řad odešli lidé, kteří tady velmi pravděpodobně – nebýt koronaviru – s námi mohli ještě stále být…. (Toto ohlédnutí za odcházejícím rokem si samozřejmě nedělá ambice být vyčerpávající.)

LEDEN

* ALZHEIMER CENTRUM. Od nového roku 2021 začal fungovat Domov se zvláštním režimem (tzv. Alzheimer centrum) v ulici 5. května v Turnově. Stavba vyrostla během let 2019 a 2020 na místě po starých bytových domech.
* POČET NAKAŽENÝCH OPĚT STOUPÁ. „Pevně věřím, že současná omezení veřejného života budou platit už jen část tohoto roku a díky očkování proti covid-19 se budeme postupně blížit normálnímu stavu,“ řekl úvodem tiskové konference po zasedání Krizového štábu Libereckého kraje 4. ledna hejtman Martin Půta. Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Richtera zatím bohužel úvod roku moc optimistický není, k pondělí 4. ledna 2021 bylo hospitalizováno na území kraje 268 lidí a číslo se den ode dne zvyšovalo.
* NOVOU TAJEMNICÍ Městského úřadu v Turnově se 1. ledna 2021 stala Eva Honzáková, která přišla na post po Miroslavu Šmirausovi. Ten strávil na radnici 20 let. Více ZDE.
* ANTIGENNÍ TESTOVÁNÍ v turnovské nemocnici bylo zahájeno v pondělí 11. ledna. Ten den byli očkováni i první zdravotníci zdejší nemocnice. Jednou z prvních očkovaných byla Mgr. Eva Krejčí, hlavní sestra Nemocnice Turnov, očkován byl mj. i MUDr. Daniel Pospíšil, primář oddělení následné péče Nemocnice Turnov.
* TURNOV V BĚŽECKÝCH STOPÁCH. Sněhová nadílka druhého lednového týdne umožnila i v nižších polohách zprovoznit lyžařské běžecké stopy. Sjezdovky fungovat kvůli pandemii koronaviru nemohly, stejně tak se nebruslilo na zimním stadionu, a tak desítky lidí všeho věku vzaly zavděk lyžařskými stopami v Turnově. Nejvíce lidí si užívalo na okruhu na Vrchhůře, zejména na nástupišti vedle parkoviště u Tří svatých bylo chvílemi opravdu plno. Upravený okruh má ale zhruba pět kilometrů, takže se běžkaři velmi rychle rozprostřeli v celé délce. Také obě stopy v Ohrazenicích lidé hojně využili, přes den nejmenší návštěvnost zaznamenal okruh v Maškově zahradě, díky umělému osvětlení sem ale zájemci mohli přijít i po setmění. Technicky neupravené stopy byly na mnoha dalších místech Českého ráje – v Mašově, ve Skaláku, na Vyskři… Prakticky u všech větších vesnic se nějaká stopa našla.
* PRVNÍ ROZVOLNĚNÍ. Vláda ČR rozhodla, že od úterý 19. ledna se budou moci otevřít papírnictví a prodejny dětských oděvů a obuvi. Otevřené do té doby byly jen obchody s tzv. nezbytným sortimentem, jako potraviny, drogerie, květiny či domácí potřeby. Školy zůstaly zavřené, platil i zákaz nočního vycházení a další omezení.

ÚNOR

* ODVOLANÉ AKCE: Modrý kocour 2021 se neuskutečnil stejně jako mnoho dalších akcí. Zrušeny byly Masopust na Dlaskově statku, slavnostní večer Sportovec roku, nakonec se nekonaly ani Velikonoce na Dlaskově statku a Noc s Andersenem.
* ZIMA. V noci z neděle na pondělí 8. února a po většinu pondělního dopoledne vydatně sněžilo. Na Turnovsku leželo deset až patnáct centimetrů nového sněhu. „S odklízením místních komunikací jsme začali už o půl třetí nad ránem, sněžilo po většinu dopoledne, museli jsme se na některá místa vracet s technikou opakovaně,“ řekl jednatel Technických služeb Turnov Libor Preisler.  komunikace sjízdné.
* OČKOVACÍ CENTRA. V pondělí 22. února byla otevřena očkovací centra v Liberci, Semilech, Jilemnici, Jablonci n. N. a v České Lípě, kraj bohužel nedostával tolik vakcín, kolik by dostávat měl. Tehdy zaznělo, že bude trvat nejméně dva měsíce, než budou naočkovány nejrizikovější skupiny obyvatel a kdy by se situace měla postupně lepšit. Na konci února byla nejhorší pandemická situace na Jilemnicku, které sousedí s uzavřeným okresem Trutnov. Zde se naplno rozjela tzv. britská mutace koronaviru.

BŘEZEN

* EPIDEMIE KORONAVIRU VRCHOLÍ, VLÁDA ZAKÁZALA POHYB OBČANŮ MEZI OKRESY. Turnovsko leží na hranici okresů a krajů. Od pondělního rána 1. března motoristé jedoucí do zaměstnání zaznamenali zvýšenou aktivitu policistů, kteří plnili pokyny a dohlíželi na pohyb občanů mezi okresy, což bylo nově zakázáno. „Hlídky máme na několika stanovištích, především na vytipovaných hlavních příjezdových komunikacích do našeho okresu, jako jsou třeba Ktová a dálniční křižovatka v Ohrazenicích, namátkově budeme ale kontrolovat i méně frekventované trasy,“ přiblížil dopoledne velitel turnovského policejního oddělení Milan Drahoňovský. Večer poté vydal ministr vnitra výjimku pro obce z ORP Turnov. V podstatě platilo, že celá ORP Turnov se změnila na jeden okres a lidé z přilehlých obcí okresů Liberec a Jablonec nad Nisou se po dobu platnosti zvláštních opatření mohli bez problémů vydat do Turnova za nákupy. Více ZDE.
Podle náměstka hejtmana Libereckého kraje pro zdravotnictví Vladimíra Richtera bylo 1. března hospitalizováno v nemocnicích v kraji 402 lidí s covid-19, což bylo nejvíc od začátku pandemie. V kraji bylo k dispozici už jen deset lůžek intenzivní péče, chyběl kvalifikovaný personál.
* OČKOVÁNÍ SE V LIBERECKÉM KRAJI KONEČNĚ ROZEBĚHLO. K 5. březnu bylo v kraji vyočkováno 28 075 dávek. V pátek 12. března bylo v Libereckém kraji zaznamenáno 987 covid pozitivních, což je rekordní číslo za celou dobu pandemie. V Libereckém kraji bylo hospitalizováno 500 pacientů s covidem, nemocnice v Jablonci nad Nisou a v České Lípě si již sáhly na strop svých možností, v rámci KNL ještě několik volných míst zbývalo. Necovidová péče byla omezena pouze na akutní případy. Zdravotníkům v nemocnicích pomáhalo 38 zdravotních sester z ambulancí, 23 vojáků, 21 hasičů a čtyři policisté.
Pozitivní zprávou je, že v kraji již bylo vyočkováno na 40 tisíc dávek, mohlo by to být i víc, kdyby byl dostatek očkovacích vakcín.
* REGENERACE SÍDLIŠTĚ U NÁDRAŽÍ. Ve čtvrtek 31. března byly zahájeny práce na již sedmé etapě regenerace turnovského sídliště u nádraží. Nevyužitý bazének se promění v odpočinkové místo s vodním prvkem. Více ZDE.
* SPORTOVNÍ HALA U NÁDRAŽÍ. Na svém březnovém veřejném zasedání se turnovští zastupitelé zabývali záměrem výstavby nové sportovní haly v Turnově II, která vznikne přestavbou stávající sportovní haly TSC.

DUBEN

* NOVÉ OČKOVACÍ MÍSTO NA NÁDRAŽÍ. Pouze ve čtvrtek 1. dubna bylo otevřeno nové očkovací místo v hale turnovského nádraží. Městu Turnov se podařilo přednostně získat díky rodákovi z USA vakcíny Johnson & Johnson. „Ozval se nám sám, vakcíny v počtu několika desítek kusů přišly v pondělí, rozhodli jsme se je urychleně vyočkovat a trochu tak popohnat váznoucí očkování ze strany státu,“ řekl jeden z radních Turnova, který pochází z rodiny dárce. Očkovat se mohl každý do 40+, kdo měl mít zájem. Od 9.00 přednostně ti, co přijeli vlakem od Liberce, v 10.00 ti, co přijeli od Semil a v 11.00 ze zbylých směrů včetně autobusů příměstské dopravy.
* POČTY NAKAŽENÝCH V KRAJI KLESAJÍ. Den po konci druhého nouzového stavu, trvajícího nepřetržitě od 5. října 2020, shrnul situaci hejtman Martin Půta: Máme právo na mírný optimismus, v minulém týdnu přibývalo denně v průměru mezi stem až dvěma sty nakažených covidem-19, ještě nedávno jich bylo kolem osmi set. Také je méně hospitalizovaných.
* AKCE ČESKÝ RÁJ DĚTEM, kterou se tradičně zahajuje turistická sezona, se v roce 2021 nekonala.
* LOKOMOTIVNÍ DEPO V TURNOVĚ SE ZAŘADILO MEZI KULTURNÍ PAMÁTKY.
* POSLEDNÍ PONORKOVÁ SLUŽBA NA ARO. Ve čtvrtek 29. dubna proběhla poslední služba „důstojníků ze Žluté ponorky“ na oddělení ARO v turnovské nemocnici. Od února do dubna odsloužila mužská část posádky celkem 416,5 hodin. Středisko volného času a mládeže v dobrovolných směnách v nemocnici zastupovali: kapitán Žluté ponorky Tomáš Zakouřil a další dva pracovníci střediska Jindřich Kořínek a Jan Kovář.

KVĚTEN

* KVĚTNOVÉ OSLAVY KONCE II. SVĚTOVÉ VÁLKY RADNICE ZRUŠILA.
* V ROVENSKU POD TROSKAMI ve dnech 76. výročí konce druhé světové války uzavřeli jedno bolavé místo ze své historie. Městečko pod Troskami zažilo za války své. V lednu 1943 to byla hrozba, že za přechovávání parašutistů ze skupiny Antimony čeká město osud Lidic a Ležáků. 10. května 1945 zde došlo k incidentu mezi vojáky Rudé armády a partyzány a zajatou jednotkou německých vojáků (mělo se jednat o jednotku SS). Výsledkem bylo na tři sta mrtvých Němců – kromě vojáků i civilistů, kteří našli společný hrob nad rovenskou školou, odkud byli teprve nedávno exhumováni a odvezeni na německá pohřebiště obětí války. Na tomto místě byl odhalen smírčí kříž.
* VLNA EPIDEMIE KONČÍ. V pondělí 10. května vstoupila v platnost další vlna rozvolnění, počet nakažených s covid-19 stále klesá, proto se mohly konečně otevřít všechny obchody a do škol šli žáci všech ročníků základních škol. Obnoven byl i provoz služeb.
Některé malé obchody byly zavřené od Vánoc, další obchodníci zboží prodávali přes internet, někdo měl v provozu nějakou formu výdejního okénka pro předem objednané zboží. Rozvolnění vládních opatření umožnilo v pondělí 10. května otevřít všechny menší obchody s dodržením hygienických podmínek – roušky či respirátory, rozestupy ad. Zatímco v některých městech v republice obchodníci hlásili velký zájem, v centru Turnova byly ohlasy obchodníků spíše vlažné.
V podstatě k normálnímu životu (včetně otevření restaurací) se země vrátila 17. května. Poslední větší omezení byla zrušena 24. května.
* STAROČESKÉ TRHY SE ANI LETOS NEKONALY.

ČERVEN

* RODINY S DĚTMI SE SEŠLY NA LUKÁCH. Odhadem kolem dvou tisíc rodin s dětmi prošlo v sobotu 12. června odpoledne postupně částí Turnova v rámci tradičního Dne dětí s Ponorkou.
* TURNOV JE DRUHÝM NEJLEPŠÍM MĚSTEM PRO BYZNYS V KRAJI. Jasným vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Libereckém kraji stalo statutární město Jablonec nad Nisou. Podnikatelské prostředí se rozvíjí také v Turnově a Železném Brodě. Srovnávací výzkum zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Turnov skončil na 2. místě, za ním se umístily Železný Brod, Liberec a Jilemnice.
* KE KONCI ČERVNA BYL UKONČEN PROVOZ OČKOVACÍHO MÍSTA V TURNOVSKÉ NEMOCNICI.
* TROPY. O víkendu 19. a 20. června Česko ovládly tropické teploty. Zažili jsme i tropické noci, kdy teplota neklesla pod 20 stupňů. V pátek 18. června v turnovské Maškovce uspořádali první letošní noční koupání. Podle manažera areálu Tomáše Špinky na koupaliště v pátek přišlo 632 lidí a dalších 54 využilo nočního koupání. Sobotní návštěvnost byla 950 osob a v neděli zde přivítali 1 128 návštěvníků.
* NOČNÍ BOUŘKA. Po událostech na jižní Moravě, kdy tornádo zcela zpustošilo několik obcí, vzhlíželi lidé k aktuální předpovědi počasí s obavami. V noci z úterý 29. na středu 30. června Českem přešly silné bouře doprovázené větrem a kroupami. Podle ČEZ Distribuce bylo v zemi bez proudu asi 145 tisíc domácností. Liberecký kraj bouře zasáhla jen okrajově, krajští hasiči měli pouze 12 výjezdů k popadaným stromům.
* MEDAILE STAROSTY ZA ROK 2020. V úterý 29. června se v atriu turnovského muzea uskutečnilo komorní setkání, v rámci kterého starosta města Tomáš Hocke udělil pět medailí starosty za rok 2020. Kvůli epidemické situaci byly vloni na podzim oslavy 28. října zrušené a k předání došlo až nyní. Více ZDE.

ČERVENEC

* ODPOČINKOVÉ MÍSTO. Na začátku prázdnin začalo veřejnosti sloužit nové odpočinkové místo v Daliměřicích. Když se vydáte od „hasičárny“ směrem k severnímu obchvatu a projdete tunelem pod silnicí, tak jste po několika desítkách metrů na místě. Pečlivě upravená plocha, zastřešené posezení, ohniště, připravené dřevo na opékání či grilování včetně jehel na pečení, herní prvky pro děti. Neplatí se žádné vstupné, prostě jen přijdete a svobodně tu prožijete určitý čas s rodinou či přáteli. Místo bylo zřízeno firmou Zikuda. Více ZDE.
* TÉMĚŘ PADESÁT TISÍC VYBRALI LIDÉ NA CHARITATIVNÍM KONCERTU NA POMOC OBCÍM ZASAŽENÝM TORNÁDEM. Původně standardní koncert v rámci Turnovského léta se po tragických událostech na Moravě a na Lounsku z konce června proměnil v benefiční akci. A opět se ukázalo, jak široké spektrum fanoušků má kacanovská kapela Waldovy Matušky. K nim v pátek 9. července vpodvečer přibyly desítky dalších lidí, takže prostor před Střelnicí byl velmi slušně zaplněn. Vybralo se přes 70 tisíc korun. Více ZDE.
* VÝJIMEČNÝ KONCERT. Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band, interpretující židovské písně ze střední a východní Evropy i další melodie z oblasti world music, již dávno překročila hranice regionu. Jako zástupce klezmer muziky bývá zvána na prestižní akce s touto tematikou u nás i v zahraničí. Je pravidelným hostem hudebního festivalu v Třebíči, vystoupila na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Německu aj. „Mezi vystoupení, na která se nezapomíná, bych zařadila Chanukovou benefici v Národní galerii a potom koncert ve Valdštejnské zahradě v Praze. Právě tady jsme se seznámili s paní Hanou Sternlicht, která tam obdržela čestné občanství Holic na Pardubicku, kde žila se svými rodiči, než byli deportováni do Terezína,“ uvádí zástupce kapely Veronika Mireková. Právě mezi ní a 91letou Hanou Sternlicht vzniklo přátelství korunované návštěvou Izraele i pozváním do Českého ráje. Paní Hana v Izraeli žije od roku 1949. Byla čestným hostem koncertu skupiny Mackie Messer Klezmer Band v pátek 23. července před turnovskou Střelnicí. Více ZDE.
* ZEMŘELA HANA MAIEROVÁ. Večer 26. července zemřela dlouholetá zastupitelka a radní města, místostarostka a starostka Turnova Hana Maierová (68). Byla i statutární náměstkyní hejtmana a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Smuteční rozloučení proběhlo v sobotu 31. července od 10.00 hodin ve velkém sále Kulturního domu Střelnice, lidé se s touto osobností veřejného života posledních desetiletí mohli přijít rozloučit až do 15.00 hodin. Více ZDE.

SRPEN

* FILMOVÝ VÍKEND. Druhý srpnový víkend (pátek 6. až neděle 8. srpna) v Turnově i letos patřit všem filmovým nadšencům!
* MILIARDOVÁ REKONSTRUKCE TURNOVSKÉHO NÁDRAŽÍ SE BLÍŽÍ. Na obzoru je pravděpodobně největší investice, která byla kdy na Turnovsku realizována. Blíží se jí snad jen projekt Čistá Jizera, který ale probíhal v širším regionu, a jednou v budoucnu výstavba jižního obchvatu města. Zásadní rekonstrukce turnovského nádraží v částce 1,5 miliardy korun má být zahájena v roce 2025. Obnášet bude kompletní změnu celého kolejiště, zmizí úvrať směrem na Jičín, vlaky z tohoto směru budou nově přímo zajíždět k jednomu ze zastřešených nástupišť, nové bude zabezpečovací zařízení, výhybky a další zabezpečovací prvky budou obsluhovány z jednoho centrálního pracoviště.
* AUTOCAMP SEDMIHORKY SLAVIL 60. NAROZENINY. Trampským táborákem, obřím kotlem guláše a rukodělnými aktivitami pro děti oslavili ve čtvrtek 12. srpna hosté kempu kulaté výročí od jeho vzniku. Autocamp Sedmihorky je jedním z nejoblíbenějších kempů v naší republice a jeho historie je pestrá.
* NOTHINGHAM. Známá turnovská art-rocková kapela slavila v sobotu 14. srpna před turnovskou Střelnicí 25 let své činnosti. Nothingham hrají aktuálně ve složení: Petr Tesař (bicí), Marek Boňko (klávesy), Jan Bouzek (kytara) a Pavel Mlejnek (baskytara). Více ZDE.
* FOTBALOVÁ SEZONA JE KONEČNĚ TADY! Dva fotbalové ročníky zůstaly kvůli koronaviru nedohrány. Většina fotbalistů hrála poslední mistrovský zápas vloni na podzim. Od té doby už jen občasný trénink, když to situace umožnila. O prvním srpnovém víkendu začala z nižších soutěží pro Přepeře ČFL, o víkendu 7. a 8. srpna odpoledne mohli fanoušci po dlouhých měsících také třeba zajít na fotbal do Turnova na krajský přebor. Domácí vyhráli nad Hejnicemi 5:0.
* ELIŠKA MARTÍNKOVÁ SI DOŠLA PRO JUNIORSKÝ SVĚTOVÝ BRONZ! Chodkyně Eliška Martínková z AC Turnov pokračovala v rozjeté sezoně! Po zlatu na evropském poháru družstev v Poděbradech a stříbru na mistrovství Evropy juniorů v Tallinu zkompletovala medailovou sbírku, když v Nairobi na mistrovství světa juniorů získala bronzovou medaili!
* VLADIMÍRA JAKOUBĚOVÁ OBDRŽELA CENU JOŽE PLEČNIKA. Významné ocenění celoživotní práce PhDr. Vladimíry Jakouběové, emeritní ředitelky Muzea Českého ráje v Turnově. Ve středu 18. srpna bylo emeritní ředitelce turnovského muzea PhDr. Vladimíře Jakouběové na Pražském hradě předáno prestižní ocenění – Cena Jože Plečnika 2020 – za celoživotní přínos v ochraně a rozvíjení kulturního dědictví a lidových tradic. Vedle ní bylo oceněno dalších 15 osobností z celé České republiky.
* TURNOV MÁ NOVOU ATRAKCI – VODNÍ FONTÁNU U NÁDRAŽÍ. V úterý 17. srpna byl spuštěn zkušební provoz vodního prvku na sídlišti u nádraží. Po červencovém předání stavby byl prostor v jeho okolí zatravněn. Slavnostní předání veřejnosti proběhlo v pondělí 30. srpna. Vodní fontána se speciální technologií byla vybudována v rámci sedmé etapy regenerace sídliště u nádraží. Více ZDE.
* NOVÝ ZASTUPITEL. Ve čtvrtek 19. srpna v rámci řádného zasedání turnovského zastupitelstva složil do rukou starosty města poslanecký slib Petr Záruba. V 27členném turnovském zastupitelstvu nahradil zesnulou Hanu Maierovou.

ZÁŘÍ

* SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLY V MAŠOVĚ. Základní škola Turnov-Mašov do nového školního roku vykročila v novém. Středa 1. září 2021 pro její žáky a učitele byla ještě o něco slavnostnější než v jiných letech. Slavnostní otevření školy pro veřejnost bylo zahájeno 1. září v 15.00 hodin. Po oficiálním přestřižení pásky se příchozí mohli těšit na komentované prohlídky školy a také křest knihy vydané u příležitosti znovuotevření školy a blížícího se výročí 150 let školství v Mašově. Více ZDE.
* SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ SILNICE II/610 V ÚSEKU TURNOV – SVIJANY A NÁDRAŽNÍ ULICE V TURNOVĚ. V sobotu 4. září se uskutečnilo hned na několika místech slavnostní otevření zrekonstruované silnice z Pyrámu do Svijan. Rok předtím to znemožnila epidemie koronaviru. Více ZDE.
* LIDÉ PODEPISOVALI PETICI NA PODPORU ZACHOVÁNÍ POKLADNY ČESKÝCH DRAH NA TURNOVSKÉM NÁDRAŽÍ. I díky tomu bude její fungování o rok prodlouženo.
* NOVÉ PUTOVÁNÍ BISKUPA KREJČÍHO SE DEFINITIVNĚ UZAVŘELO. Až někdy příště přijdete na hřbitov u kostela P. Marie, zastavte se u centrálního kříže v jeho středu. Pod ním našel místo svého posledního odpočinku již téměř zapomenutý biskup, který miloval Turnov a Turnov před 150 let miloval jeho. Tento příměr zazněl v úterý 21. září odpoledne na hřbitově u kostela P. Marie, kde byly pietně znovu uloženy do hrobky ostatky biskupa Petr Františka Krejčího (* 27. června 1796, Březina u Mnichova Hradiště – † 4. července 1870, Praha). Přál si spočinout právě zde, dokonce na stavbu centrálního kříže sám přispěl. Více ZDE.
* MUZEUM ČESKÉHO RÁJE ZAŽILO VÝJIMEČNOU SEZONU. Češi v měsících po lockdownu cestovali po své krásné zemi. Sice se spíše vyhýbali velkým městům, ale některé regiony, jako jižní Čechy, Morava a třeba Krkonoše byly plné návštěvníků. A stejně tak i Český ráj. V Turnově na této skutečnosti profitovalo mj. Muzeum Českého ráje, které o prázdninách navštívilo 18 966 osob.
* MEMORIÁL LUDVÍKA DAŇKA 2021 VYHRÁL MAĎAR RÓBERT SZIKSZAI. V hlavní atletické disciplíně Memoriálu Ludvíka Daňka, který se konal po roční pauze způsobené koronavirem v úterý 14. září, zvítězil v hodu diskem ze sedmi startujících Maďar Róbert Szikszai výkonem 62,80 metrů (na úvodním snímku), na 2. místě skončil Kolumbijec Mauricio Ortega (61,52 m), třetí byl Polák Robert Urbanek (59,54 m), nejlepší z našich – Michal Forejt (57,58 m) – skončil na 4. místě. Více ZDE.
* KAMENY ZMIZELÝCH V TURNOVSKÝCH ULICÍCH. Ve čtvrtek 23. září proběhl slavnostní pietní akt, při kterém byly poprvé v Turnově položeny Kameny zmizelých tzv. Stolpersteiny. Pietní akt v synagoze v Krajířově ulici a následně na jednotlivých místech ve městě vedl rabín David Maxa. Více ZDE.
* VÝZNAMNÉ OCENĚNÍ. Na konci srpna převzala Alena Čechová, ředitelka Mateřské školy v Olešnici, z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ing. Roberta Plagy, Ph.D. nejvyšší ocenění v oblasti vzdělávání a výchovy – Medaili MŠMT 1. stupně za dlouhodobou vynikající pedagogickou činnost. Patřila mezi 35 oceněných významných osobností pedagogiky v roce 2021.

ŘÍJEN

* ZÁMEK HRUBÝ ROHOZEC – 1. října došlo k velké změně: Po 12 letech odsud odešel stávající kastelán Jiří Holub a na jeho pozici nastoupila Eliška Kořánová, která vzešla vítězně z veřejného výběrového řízení. Dosavadní kastelán zámku Jiří Holub bude novým kastelánem na státním hradě a zámku Frýdlant.
* PARLAMENTNÍ VOLBY 2021. V pátek 8. a v sobotu 9. října 2021 se konaly volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V Libereckém kraji podalo kandidátky celkem 17 stran a hnutí, do poslanecké sněmovny kandidovalo 246 osob. Na několika kandidátkách byli i lidé z Turnovska.
Zvolení poslanci za Liberecký kraj: SPD – Radovan Vích, Spolu – Petr Beitl a Vít Vomáčka, PirSTAN – Jan Farský a Jan Berki, ANO 2011 – Jana Pastuchová, David Pražák a Ivan Jáč.
Česká republika: Spolu 27,79 %, ANO 27,12 %, PirSTAN 15,62 %, SPD 9,56 %. Ostatní strany a hnutí nepřekonaly pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu. Volební účast byla 65,43 %.
Liberecký kraj: ANO 26,86 %, Spolu 22,77 %, PirSTAN 21,37 %, SPD 11 %. Volební účast byla 64,60 %.
Turnov: Spolu 29,89 %, PirSTAN 24,11 %, ANO 21,03 %, SPD 8,10 %, Přísaha 4,25 %, ČSSD 3,82 %, Trikolora Svobodní Soukromníci 2,82 %. Volební účast byla 70,31 %.
* PAMÁTNÝ DEN SOKOLSTVA. V pátek 8. října jsme si v Turnově připomněli Památný den sokolstva. Pod patronací Tělocvičné jednoty Sokol Turnov a Sokolské župy Ještědské se uskutečnila vzpomínková akce na náměstí Českého ráje a před Sokolovnou ve Skálově ulici. Více ZDE.
* NOVÁ KNIHOVNA: BYLO VYDÁNO STAVEBNÍ POVOLENÍ! Turnovská knihovna sídlí v nevyhovující budově plné bariér, takže některé aktivity se konají v jiných prostorách ve městě, nebo v prostorách pobočky na nádraží. Město připravuje stavbu nové budovy, rozhodnutím zastupitelů připadá stavba v úvahu jen když se podaří získat nějakou dotaci. A to může být aktuální v blízké době, protože v novém programovém období EU mají být vyhlášeny dotační tituly právě na stavby nových knihoven. A stavba je o kousek blíže po pátku 1. října, kdy na tiskové konferenci města předal starosta T. Hocke knihovnici Evě Kordové čerstvě vydané stavební povolení! Předběžný rozpočet pracuje s náklady na stavbu kolem 50 mil. Kč. Projektová dokumentace přišla na víc než dva miliony korun.
* NA DÁLNICI VZNIKLA NOVÁ OBČERSTVOVACÍ ZAŘÍZENÍ. Vyčerpávající nabídka hamburgerů v nové restauraci Burger King a proklatě dobré kuře z amerického nadnárodního fastfoodového řetězce KFC. Obojí na Turnovsku? Obě nové provozovny vyrostly u dálnice za čerpací stanicí Shell v Příšovicích ve směru na Prahu. Otevřeny byly ve středu 13. října.
* EPIDEMIE KORONAVIRU SE VRACÍ. Vláda rozhodla o nových opatřeních, která platila od pondělí 25. října. Vstup na akce jen očkovaným, lidem po prodělání nemoci či těm s negativním PCR testem.
* KULTURNOV 2021. V sobotu 9. října se opět ukázalo, že v Turnově a jeho okolí žije mnoho činorodých lidí. Zdejší kulturní scéna má co nabídnout. A jestliže si někdo při prvních Kulturnovech myslel, že se nabídka za chvíli vyčerpá, mýlil se. Stále přicházejí noví. Mladí, starší, začátečníci či zkušení muzikanti a divadelníci. Letošní ročník přehlídky turnovské kultury to opět ukázal. A možná s ještě větší razancí, protože vloni se Kulturnov ze známých důvodů konat nemohl. Více ZDE.
* DŮM NA SBOŘE, ZÁSADNÍ ADRESA PRO VĚŘÍCÍ I TURNOVSKOU KULTURU. Pohodové odpoledne složené ze společného zpěvu, modliteb, vzpomínání, děkování, zhlédnutí filmu, rekapitulace současnosti a budoucnosti sboru a společného sdílení. To byla v neděli 17. října v turnovském Domě Na Sboře ve Skálově ulici vzpomínková akce ke 20. výročí obnovení Ochranovského sboru při Českobratrské církvi evangelické, resp. jeho fungování v nových prostorách.
* ZMĚNA SYSTÉMU LIKVIDACE KOMUNÁLNÍHO ODPADU. Město začalo zájemcům rozvážet popelnice na separovaný odpad. Popelnice budou vyváženy ve dvoutýdenním cyklu. Viz www.turnovtridi.cz.
* OSLAVY 28. ŘÍJNA V TURNOVĚ. Ve čtvrtek 28. října byla slavnostně pojmenována nová ulice na Daliměřicích po posledním starostovi Ladislavu Cibulkovi, vpodvečer se konala pietní vzpomínka u pomníku ve Skálově ulici. Ve večerních hodinách proběhl slavnostní večer v městském divadle s předáním ocenění města. Čestnými občany se stali František Zikuda a Hana Maierová in memoriam.
* NOVÉ STANOVY VHS NEBYLY SCHVÁLENY. Turnovští zastupitelé na svém říjnovém zasedání neschválili nové stanovy VHS.

LISTOPAD

* TOPTEC. V pátek 5. a v sobotu 6. listopadu uspořádali v turnovském sídle centra TOPTEC, začleněném pod Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR, dny otevřených dveří. V pátek významné vědecké pracoviště vidělo na 150 dětí z turnovských škol, v sobotu si tuto jedinečnou příležitost nenechalo ujít několik desítek zájemců z řad veřejnosti.
* DALŠÍ VLNA KORONAVIRU. V létě jsme si všichni oddychli, a i když jsme si od pandemie koronaviru úplně neodpočinuli, tak jsme prožili několik měsíců v poměrném klidu. S nástupem podzimu se ale situace hodně změnila a kopírovala v podstatě tu loňskou. S jedním rozdílem – čísla nakažených trhaly rekordy. Za den i hodně přes 20 tisíc nově nakažených s covid-19.
* NELU PŘIŠLY PODPOŘIT DESÍTKY LIDÍ. Dalo se předpokládat, že výzva směrem k veřejnosti na podporu Nely Hudcové, která neprožívá zrovna nejlepší období svého života, bude úspěšná. Přesto byli pořadatelé z AC Turnov účastí mírně zaskočeni. V neděli 14. listopadu dopoledne přišly Nelu symbolicky podpořit desítky lidí různého věku. Převažovaly rodiny s dětmi, mezi startujícími běhu pro veřejnost byli i rodiče s kočárky. Podle sdělení pořadatelů se akce zúčastnilo 510 lidí, na startovném bylo vybráno úctyhodných 77.777 Kč, které poslouží rodině Nely pro vybudování lepšího zázemí při léčbě. Více ZDE.
* NOUZOVÝ STAV A JEHO DOPADY NA TURNOVSKO. Extrémní nárůst počtu nakažených covidem-19, který v přepočtu na tisíc obyvatel dělal na přelomu listopadu a prosince z Česka druhou nejpostiženější zemí světa, donutil končící vládu k přijetí další opatření. Ta v první řadě vyhlásila nouzový stav na 30 dní. Omezení se týkalo kulturního a společenského života, provozu restaurací ad. Nouzový stav skončil 25. prosince, nová vláda Petra Fialy ho neprodloužila. (Pro připomenutí – nouzový stav byl poprvé vyhlášen vloni 12. března, podruhé 5. října – ten po několika prodlouženích platil až do 11. dubna 2021.)
* ADVENTNÍ AKCE. V neděli 28. listopadu vpodvečer byla v ulicích Turnova rozsvícena vánoční výzdoba společně s vánočním stromem na náměstí. Přestože tradiční akce jako taková se z důvodu epidemické situace konat nemohla, i tak na náměstí spontánně dorazily desítky lidí, především rodiny s malými dětmi.
Vánoční trhy se nekonaly.

PROSINEC

* KAUZA WALDERODE: DALŠÍ DÍL NEKONEČNÉHO PŘÍBĚHU. Okresní soud v Semilech ve čtvrtek 9. prosince zamítl nárok Karla des Fours Walderode v restituční kauze, v níž jde o majetek zhruba za tři miliardy korun – včetně zámku Hrubý Rohozec. Vrácení majetku se jeho rodina domáhá 29 let, majetek stát zkonfiskoval po druhé světové válce na základě Benešových dekretů.
* NOVÉ JÍZDNÍ ŘÁDY NABÍDNOU PRO TURNOVSKO SPOUSTU NOVINEK. V neděli 12. prosince vešly v platnost nové jízdní řády v rámci celostátní změny. Kompletní souhrn změn v rámci Libereckého kraje je uveden na webu www.iidol.cz. K nejvýznamnější změně na železnici v Libereckém kraji došlo na trati č. 041 z Turnova přes Jičín do Hradce Králové, kde byl zaveden hodinový takt. Z autobusové dopravy zaujme posílení spojů mezi Turnovem a Prahou – autobus jede každou hodinu.
* ČÍSLA NAKAŽENÝCH AKTUÁLNĚ KLESAJÍ, ODPOVĚDNÍ ALE S OBAVAMI VYHLÍŽEJÍ NÁSTUP OMIKRONU. Jak úvodem prosincové tiskové konference po zasedání Krizového štábu Libereckého kraje sdělil hejtman Martin Půta, čísla nakažených koronavirem sice klesají, ale musíme vnímat, co se děje v západních zemích v souvislosti s novou mutací omikron, která se velmi rychle šíří a některé země se opět uzavírají.
Aktuálně k 19. prosinci bylo v Turnově 283 nakažených. V Libereckém kraji byly další tři potvrzené případy varianty koronaviru omikron – jedná o cestovatele, kteří se vrátili z afrických zemí.
* ROZPOČET. Zásadním bodem jednání letošního posledního veřejného zasedání turnovských zastupitelů ve čtvrtek 16. prosince bylo schvalování rozpočtu města na rok 2022. Předpokládané příjmy jsou ve výši 383.799 tis. Kč, běžné výdaje 320.843 tis. Kč, kapitálové výdaje 80.176 tis. Kč a financování 17.220 tis. Kč. Návrh rozpočtu na rok 2022 je sestaven jako vyrovnaný, tj. rozdíl mezi příjmy a výdaji tvoří financování. V roce 2022 se celkové zadlužení města sníží o částku 23.000 tis. Kč (splátky úvěrů), a to na částku 85.000 tis. Kč (dlouhodobé úvěry). Rozpočet byl přijat 18 hlasy, opozice pro něj nehlasovala.
* „LEDOVÝ“ SOCHAŘ ZHOTOVIL MAKETU TURNOVSKÉHO KOSTELA. Desítky lidí se v sobotu 18. prosince odpoledne a vpodvečer přišly podívat do sídla turnovské zmrzlinárny Togelato, kterou najdete v dolní části Nádražní ulice nad železničním viaduktem. V průběhu sobotního odpoledne zde sochař Marian Maršálek zhotovil ze čtyř bloků ledu za pomoci motorové pily a dlát poměrně věrný model zdejšího Chrámu Narození P. Marie. Dílo umocňovalo večerní nasvícení a díky nízkým teplotám „přežilo“ i Vánoce. Více ZDE.
* TRADICE BETLÉMSKÉHO SVĚTLA. Už tradičně skautky a skauti z turnovského střediska v předvečer Štědrého dne rozdávali Betlémské světlo. Akce nakonec kvůli aktuální pandemické situaci neproběhla na náměstí s živým betlémem, ale uskutečnila se podobně jako vloni hned na několika místech současně. Novinkou byl betlémský průvod od fontány u nádraží, na náměstí Českého ráje a až k Nové radnici ve Skálově ulici.
* SJEZDOVKA VE STRUHÁCH se poprvé rozjela již 27. prosince večer.
* SILVESTROVSKÝ BĚH A NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ. Uskutečnit se mají obě akce, Novoroční ohňostroj proběhne bez kulturního programu.

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.