TURNOVSKO 2019

0

V tradičním „kronikářském“ zápise toho nejzajímavějšího v odcházejícím roce jsme se dotkli mnoha akcí a témat, zastavili se u několika událostí a vzpomněli jejich aktéry. Také jsme se rozloučili s některými osobnostmi regionu, jiným popřáli hodně zdraví. Náš přehled si nedělá ambice být vyčerpávající…

LEDEN

* PRVNÍ AKCE NOVÉHO ROKU. Novoroční ohňostroj se koná Na Lukách od roku 2009, v roce 2019 tu byla změna – zázemí s pódiem a stánky s občerstvením, kterých bylo opravdu hodně, se přesunulo na horní plochu autobusového nádraží, kde vzniklo nové parkoviště. Půlhodinku před ohňostrojem zpestřilo Duo Big Band, přítomné přivítala moderátorka Eva Kordová, starosta města Tomáš Hocke všem popřál úspěšný rok 2019. Děti, které přinesly kresbu s vánočním motivem, dostaly drobné dárky.
* MĚSTO OPUSTILO PROJEKT BYTOVÉ ZÓNY V BENÁTKÁCH. Ceny zasíťovaných stavebních pozemků v Turnově jsou nastaveny velmi vysoko, je jich málo, poptávka převyšuje nabídku. A k tomu ještě jedna špatná zpráva. „Na základě hydrologického posudku – a na doporučení rady města – odstoupíme od projektu bytové zóny v turnovských Benátkách,“ uvedl starosta města Tomáš Hocke. Lokalitu Benátek najdete za nemocnicí ve svahu pod výpadovkou směrem na Semily.
* ANTIMONY V ROVENSKU POD TROSKAMI A TURNOVSKÁ SYNAGOGA. CO MAJÍ SPOLEČNÉHO? Ve středu 16. ledna tomu bylo 76 let od hrdinské smrti parašutistů ze skupiny Antimony. Vzali si dobrovolně život, aby městečko pod Troskami uchránili osudu Lidic. Ve stejný lednový den roku 1943 odjela největší část turnovských Židů ze shromaždiště na mladoboleslavském hradě nejdříve do Terezína a následně do Osvětimi. Útrapy holocaustu z pěti stovek lidí přežilo pouhých 50 lidí, z nichž jen 19 se vrátilo do Turnova! Vzpomínkové setkání v Rovensku p. Tr. proběhlo v sobotu 12. ledna, město bylo zastoupeno starostkou Jiřinou Bláhovou, přítomen byl také hejtman Libereckého kraje Martin Půta, akce probíhá každoročně v režii Klubu vojenské historie Rota Nazdar.

Rota Nazdar

* UMĚLÁ TRÁVA POKŘTĚNA. Pátek 18. ledna 2019 se nesmazatelně zapíše do historie turnovské kopané. Nová umělá tráva za železničním tunelem v areálu fotbalového klubu byla pokřtěna prvním oficiálním, a hned mezinárodním utkáním Slovanu Liberec s německým FC Oberlausitz Neugersdorf.
* LYŽUJEME! Turnov má vzhledem ke své nadmořské výšce jednu z nejníže položených sjezdovek v zemi. Díky tomu je příjemně dostupná i zájemcům o lyžování z Mladé Boleslavi či Mnichovohradišťska. V klidu sem po zaměstnání dojedou a zaparkují, velká tlačenice tu u vleku nebývá, přitom je sjezdovka velmi dobře upravená a večer kvalitně osvětlená. V této zimní sezoně se poprvé rozjela v pátek 25. ledna odpoledne.

* KOMUNÁLNÍ VOLBY V TATOBITECH VYHRÁLA KANDIDÁTKA SOUČASNÉ STAROSTKY. V sobotu 26. ledna se v 17 obcích na území republiky konaly dodatečné komunální volby a ve dvou obcích proběhly volby opakované. V našem regionu se dodatečné volby konaly v Tatobitech, v podzimním termínu zde nebyly včas podány kandidátní listiny. Ve volbách s převahou zvítězila kandidátka Nezávislé Tatobity, v jejímž čele stojí dosavadní starostka Lenka Malá. Ta také byla zvolena do čela obce na další období.
* NOVÁ RADNICE. V pondělí 28. ledna začala oficiálně sloužit občanům Nová radnice ve Skálově ulici. Vznikla přestavbou bývalého sirotčince, resp. domova mládeže. Rekonstrukce byla započata koncem jara 2017, práce prováděla jablonecká firma Termil ve spolupráci především s místními dodavateli. Náklady byly ve výši 65 mil. korun z rozpočtu města, sídlí zde 55 úředníků několika odborů radnice.
* PŘÍBĚH BYTOVÝCH DOMŮ V ULICI 5. KVĚTNA SE NAPLNIL. Na přelomu ledna a února začala demolice bytových domů čp. 1001 a 1002 v ulici 5. května. Domy uvolnily místo Alzheimer centru, které se začalo stavět na jaře.

ÚNOR

* PARKOVÁNÍ NA NÁMĚSTÍ PŮLHODINU ZDARMA. Od 1. února nastala změna v platbě za parkování na náměstí Českého ráje. Prvních 30 minut je zdarma, za každou další započatou hodinu řidiči zaplatí 50 Kč.
* NADACE EURONISA PODPOŘILA DVĚ TURNOVSKÉ ORGANIZACE. Výtěžek 16. ročníku veřejné sbírky „Pozvedněte slabé“ byl v úterý 5. února předán dvěma turnovským neziskovým organizacím – Mateřské a základní škole Sluníčko a spolku Slunce všem. Jak uvedla místostarostka Petra Houšková, oběma organizacím patří poděkování za péči o hendikepované děti a dospělé.
* MICRODENT V ČESKÉ KNIZE REKORDŮ. Turnovská firma Microdent má nově jedno hezké prvenství, a to zápis titanového zubního implantátu do ČESKÉ KNIHY REKORDŮ.
* KARLOVICE MAJÍ NOVOU MATEŘSKOU ŠKOLKU, O KTEROU OBEC USILOVALA DESETILETÍ. V sobotu 9. února v Karlovicích slavnostně za účasti velkého počtu obyvatel obce otevřeli novou mateřskou školu. Jak v úvodu připomněl starosta Ondřej Havrda, první myšlenka na výstavbu vlastní školky je už z roku 1977. V osmdesátých letech byly dokonce místní děti sváženy až do Ktové, kde byla volná kapacita, poté chodily do sousední Doubravice nebo do mateřských škol v okolí. Některé děti rodiče vozili přímo do Turnova.

Školka vznikla přístavbou k objektu obecního úřadu

* II. ROČNÍK PLESU ABSOLVENTŮ A PŘÁTEL „HOTELOVKY“. V sobotu 9. února se v Kulturním centru Střelnice uskutečnil již druhý ročník výjimečného plesu, který ve spolupráci se školou pořádá Spolek absolventů a přátel Obchodní akademie a hotelové školy Turnov. Na vítěze tomboly čekalo ubytování v luxusním hotelu na Floridě.
* SPORTOVCEM TURNOVA ZA ROK 2018 JE JAKUB OMA. Ve středu 13. února se v sále KC Střelnice uskutečnilo vyhlašování již 27. ročníku ankety o nejlepšího sportovce města v uplynulém roce. Pod záštitou sportovní komise města jsou vyhlašovány kategorie: sportovní naděje, akce roku, nejlepší družstva a trenéři. K této akci patří neodmyslitelně nejen zaplněný sál Střelnice, kde se setkávají všichni sportovci města z různých oddílů různých zřizovatelů, ale od minula i společný závěrečný zpěv naší národní hymny, která je pro mnoho sportovců, kteří kdy stáli na stupních vítězů někde v zahraničí, víc než symbolická.
* MASOPUST. Rekordních jeden a půl tisíce návštěvníků dorazilo za příjemného slunného počasí v sobotu 23. února na Dlaskův statek v Dolánkách. Masopustní veselí zde probíhalo v režii turnovských muzejníků, představil se folklorní soubor Horačky, hudební doprovod obstaral domácí Mackie Messer Šraml Band
* MODRÝ KOCOUR PO DVACÁTÉ ČTVRTÉ! 24. ročník mezinárodní divadelní přehlídky Modrý kocour proběhl od středy 21. do neděle 24. února. S 26 představeními se z něho stal největší divadelní maraton v České republice. Hraje se na něm divadlo amatérské i profesionální, na své si přijdou milovníci všech divadelních žánrů.
* DO RAKOUS PŘIJELA CHARLEYOVA TETA. V pátek 22. a v sobotu 23. února se uskutečnila hned tři premiérová představení hry místního divadelního spolku Jizeran.
* TEN, KTERÝ ZACHRÁNIL VALDŠTEJN. ZA LADISLAVEM KOUCKÝM. V pondělí 25. února v ranních hodinách zemřel Ladislav Koucký. V červnu by mu bylo 76 let. Málokomu se za svého života podaří stát se legendou. Ladislavu Kouckému ano. Byl to on, kdo v 80. letech minulého století doslova vlastníma rukama zachránil chátrající hrad Valdštejn a jako kastelán ho potom vyzdvihl mezi perly Českého ráje. I po více než deseti letech, kdy už na hradě nepůsobí, jeho následovníci z práce jeho rukou žijí. Poslední veřejné vystoupení Ladislava Kouckého proběhlo, jak jinak, na pozadí památek Českého ráje. V sobotu 9. února se v muzeu v Lomnici nad Popelkou konala vernisáž výstavy jím zhotovených modelů hradů a zámků Českého ráje.

Ladislav Koucký s modelem „svého“ hradu. Valdštejn, duben 2008

* ROZHODNUTO: ŠKOLA V MAŠOVĚ PROJDE REKONSTRUKCÍ! Po několika letech dohadů bylo rozhodnuto. Sami zastupitelé města v prioritách na toto funkční období dali nejvýše rekonstrukci mašovské základní školy. Ta je ve velmi špatném technickém stavu již několik let, v blízké době by hrozilo její uzavření z důvodu nedodržování hygienických norem. Na rekonstrukci existuje platná stavební dokumentace, cena prací by neměla překročit 45 milionů korun. Samotná rekonstrukce bude probíhat v letech 2020 a 2021, město ji bude hradit ze svého rozpočtu. Po čas rekonstrukce bude škola sídlit v náhradních prostorách v budově střední školy v Alešově ulici.

BŘEZEN

* „80“. 15. března uplynulo již 80 let od okupace naší země nacistickým Německem.
* ZA POHÁDKOU NA DRAHOKAM. Loutkářská přehlídka Turnovský drahokam vznikla v roce 1983 jako neformální setkání loutkářů. Do roku 1987 proběhlo pět ročníků. Pak následovala dlouhá osmiletá pauza. Obnovený šestý ročník (1996) vznikl bez jakýchkoliv dotací, celý v režii LS Na Židli. Postupem let byl mezi loutkáři o účast na přehlídce – tehdy nesoutěžní – velký zájem. S novým státoprávním uspořádáním a vznikem nových krajů se stal Turnovský drahokam krajskou přehlídkou s postupem na národní přehlídku Loutkářská Chrudim. Již 29. ročník se konal o víkendu od 15. do 17. března 2019.
* NOVÝ WEB. Spustili jsme druhý web k TvA – www.dronyvakci.cz.
* FC DALMACH SE VRACÍ DO DRUHÉ NEJVYŠŠÍ FUTSALOVÉ SOUTĚŽE. Páteční večer 15. března patřil v turnovské hale TJ vyvrcholení letošního ročníku třetí nejvyšší futsalové soutěže. Semifinále – hrané na dva vítězné zápasy – proti sobě postavilo dva nejlepší celky základní části hry: TJ FC Dalmach Turnov a FC Atletico Chomutov. Oba celky vyhrály jednoznačně své semifinálové duely 2:0 na zápasy.
* ZASTUPITELÉ SCHVÁLILI VYPSÁNÍ KONCESNÍHO ŘÍZENÍ NA PROVOZOVÁNÍ VODOHOSPODÁŘSKÉHO MAJETKU. Deset minut trvalo mimořádné zasedání turnovských zastupitelů ve čtvrtek 21. března vpodvečer. Jediným bodem jednání bylo zajištění správy a provozování vodohospodářské infrastruktury v majetku VHS Turnov po roce 2020, kdy společnosti SČVaK skončí desetiletá koncese na jeho provozování. Město projednalo studii pražských firem Grant Thorton a VRV, která pro VHS Turnov navrhuje jako nejvýhodnější další postup vypsání nového koncesního řízení, tedy zachovat stejné provozní uspořádání, jako je tomu doposud.
* HOKEJOVÁ SEZONA SKONČILA. Před rekordní návštěvou, kdy na druhý finálový zápas krajské hokejové ligy Turnova s Jičínem přišlo v pátek 22. března vpodvečer na Zimní stadion Ludvíka Koška pět stovek fanoušků (!), se bohužel domácím hráčům nepodařilo navázat na loňský úspěch. Po výtečném výkonu, kdy zejména třetí třetinu se hrál strhující hokej, který diváky doslova pohltil, podlehli mužstvu Jičína 3:5. Hosté tedy mohli vítězství v tomto ročníku ligy slavit přímo na ledě Turnova.

Vítězům sláva, poraženým čest

* TURNOV SE VRÁTIL K MODELU ŘÍZENÍ V PODOBĚ STAROSTY A DVOU MÍSTOSTAROSTEK. Necelý půlrok po volbách se po jednání zastupitelstva ve čtvrtek 28. března mění struktura řízení města. Na zasedání na funkci neuvolněného místostarosty rezignoval Jiří Mikula (PROTO). Současně spolu se starostou Tomášem Hockem (Nezávislý blok) oba rezignovali na místa v Radě VHS Turnov. Podle jejich vyjádření je situace v Radě VHS dlouhodobě zablokovaná a oni chtějí tímto krokem jednání odblokovat. Na jejich místa v Radě VHS usednou volbou zastupitelů radní Josef Uchytil (PROTO) a Zbyněk Miklík (Piráti) a zastupitel Martin Hrubý (Nezávislý blok). Jiří Mikula byl následně zvolen radním města, kde by se měl i nadále věnovat vodohospodářským otázkám.
* ŠEST STOVEK DĚTÍ PROŽILO V TURNOVĚ NOC VE ŠKOLÁCH A V KNIHOVNĚ. Noc s Andersenem 2019. Letošní ročník, který probíhal v pátek 29. a v sobotu 30. března, byl ve znamení nejen spisovatele Hanse Christiana Andersena, ale také 70. výročí vzniku nakladatelství Albatros a jeho kmenových a nejúspěšnějších spisovatelů a ilustrátorů. Rekordní počet dětí a dospělých v pohádkovém průvodu, šest spacích míst ve školách, družinách a v knihovně. Celkem 600 dětí se letos v Turnově této akce zúčastnilo.

DUBEN

* BYLY ZAHÁJENY PRÁCE V NÁDRAŽNÍ ULICI A V OKOLÍ VIADUKTU NA PŘEPEŘSKÉ. Jak bylo dopředu avizováno, tak se i stalo. Brzo ráno 1. dubna ještě vozidla mohla projíždět pod viaduktem na Přepeřské ulici, po osmé hodině se tu ale objevily dopravní značky se zákazem vjezdu. A stejně tak v horní části Nádražní ulice, kde byl uzavřen první úsek od Hotelu Beneš po Koloniál u Roubíčků. Jak na dubnové tiskové konferenci města přiblížil starosta Tomáš Hocke, projekt opravy komunikací z Ohrazenic do Přepeř a Svijan přijde na zhruba 200 milionů korun částečně hrazených z fondů EU. Investorem je Liberecký kraj, město Turnov do projektu přispívá zhruba 18 miliony. Nejnáročnější bude úsek kolem viaduktu na Přepeřské, kde dojde k prohloubení vozovky a několikerému přeložení sítí.
* V MŠ A ZŠ SLUNÍČKO: ZAČALA STAVBA DENNÍHO STACIONÁŘE. V pondělí 1. dubna začala stavba denního stacionáře v MŠ a ZŠ Sluníčko u turnovského nádraží. Investiční akce přijde na více než 12 milionů korun včetně DPH. Stavební práce, které omezily částečně provoz mateřské a základní školy do září, prováděla firma Čekro CZ.
* VHS TURNOV MÁ NOVĚ ZVOLENÉ PŘEDSTAVITELE. Na posledním jednání Rady sdružení VHS Turnov ve středu 10. dubna byla provedena volba do řídicích pozic svazku. Předsedou Rady sdružení se stal místostarosta Lomnice nad Popelkou Zdeněk Rajm. Dlouholetým místopředsedou zůstává starosta Rokytnice nad Jizerou Petr Matyáš. Na jednání Rady sdružení byla také vytvořena nová pozice ředitele svazku, do které Rada sdružení jmenovala Milana Hejduka.
* CENTRUM ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ. Centrum odborného vzdělávání pro studenty technických oborů bylo v Turnově otevřeno ve čtvrtek 25. dubna. COV vzniklo přestavbou nevyužívaného objektu za střední školou v Alešově ulici nákladem 55,6 mil. Kč. Investorem je Liberecký kraj, který na projekt celkem osmi centrem získal dotaci z Evropské unie. Moderně vybavená COV mají u žáků základních škol a jejich rodičů vzbudit zájem o učňovské a v případě Turnova především o strojírenské obory.
* SÉRIE KONCERTŮ NA PŘIPOMÍNKU WALDEMARA MATUŠKY. Ve středu 17. dubna proběhla v turnovském městském divadle premiéra vzpomínkové akce na zpěváka a výtečného muzikanta Waldemara Matušku, od jehož úmrtí uplynulo 10 let. Hosty turnovského koncertu byli komik a zpěvák Milan Pitkin a herec Jiří Štrébl, kapela Waldovy Matušky se rozrostla o smyčcový kvartet. Další koncerty se uskutečnily 24. dubna v Liberci v Lidových sadech a 25. dubna v KD v Jičíně. Série koncertů vyvrcholila 23. května v pražském KD Barikádníků, kterého se ho zúčastnila i Olga Blechová-Matušková a kapela K.T.O. zde měla samostatný blok.

Waldovy Matušky na pódiu turnovského divadla s hosty

* PŘES DVA TISÍCE LIDÍ PŘIŠLY 20. DUBNA SLAVIT VELIKONOCE DO DOLÁNEK. Dílny pro děti, pletení pomlázek, pečení velikonočního cukroví, kulturní program, ve kterém se představilo několik folklorních souborů, hrálo se divadlo pro malé a velké, na závěr vystoupila folková skupina. Uvnitř statku je instalována nová výstava, která přibližuje život našich předků od kolébky po smrt.
* TRAKTORIÁDA I LETOS PŘILÁKALA STOVKY LIDÍ. I přes podstatné ochlazení a dopolední drobný déšť dorazilo v sobotu 27. dubna na v pořadí již třináctou Traktoriádu na Vyskeř 2 300 lidí. V pěti kategoriích startovalo 50 jezdců, nejvzdálenější účastníci přijeli z Losiné u Plzně. „V kategorii žen letos soutěžilo sedm jezdkyň, tedy nejvíce od roku 2016, kdy jsme tuto kategorii začali vyhlašovat. Rekordní byl i počet velkých traktorů, celkem se jich zúčastnilo dvacet,“ vypočítává za pořadatele z AMK Vyskeř Jan Kozák.

Vyskeř, Traktoriáda 2019

* TURISTICKÁ SEZONA V ČESKÉM RÁJI. Tradicí poslední dubnové soboty se již stala akce „Český ráj dětem“, kterou se zahajuje turistická sezona v Českém ráji a na Turnovsku. Letos se konala již po šestnácté. I přes nepříznivou předpověď počasí a ranní mrholení se na trasu v sobotu 27. dubna vydalo na 1 100 dětí s rodinnými příslušníky. Trasa byla dlouhá 5,5 km a vedla od železniční zastávky Turnov-město, kde si dětští účastníci vyzvedli herní průkaz, na hrad Valdštejn, a odtud do Sportovně rekreačního areálu Maškova zahrada. Zde byl připraven bohatý kulturně – sportovní program.

KVĚTEN

* DEVADESÁTINY LEGENDÁRNÍ PANÍ UČITELKY. Kdo se v posledních zhruba čtyřiceti padesáti letech učil hrát na housle, musel na to jméno narazit. Milena Zelená, legendární učitelka, muzikantka a sportovkyně zapsaná i ve Zlaté knize turnovského sportu. Její kolegové a žáci jí vpodvečer v pátek 3. května v sále ZUŠ na náměstí Českého ráje uspořádali neformální oslavu jejích nadcházejících 90. narozenin, kterých se dožila v plné duševní a fyzické svěžesti.
* TURNOV PŘIVÍTAL IZRAELSKÉHO VELVYSLANCE. Původně to mělo být pouze zahájení výstavy o cestě Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927, která je instalovaná v synagoze v Krajířově ulici. Nakonec z toho byla dopolední beseda se studenty středních škol na Střelnici, odpolední návštěva galerie družstva Granát, procházka židovským hřbitovem, návštěva firmy Crytur a posléze i samotné synagogy. To byl den Daniela Merona, velvyslance Státu Izrael v České republice, v Turnově v pondělí 6. května.

Izraelský velvyslanec u sochy Golema v turnovské synagoze

* PŘIPOMÍNKA KONCE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY. Oslavy 74. výročí konce nejničivější války v lidské historii proběhly ve skromnějším duchu. Po celé dopoledne ve čtvrtek 9. května byla v prostoru před sokolovnou ve Skálově ulici k vidění historická technika a příslušníci Roty Nazdar především školním dětem velmi rádi přibližovali jak vojenskou techniku, tak i válečnou atmosféru čtyřicátých let. Přesně v poledne začal krátký pietní akt před pomníkem ve Skálově ulici.
* TATOBITY VÍTALY NOVÉ OBČÁNKY. „Slibujeme na svou čest a svědomí, že budeme ze svých dětí vychovávat čestné a pracovité občany a že jim sami svým řádným rodinným životem budeme dobrým příkladem.“ To byl slib čtený v rámci vítání nových občánků Tatobit. Akce se uskutečnila v sobotu 18. května ve zdejším kulturním domě, přivítáno bylo celkem osm dětí, které se narodily uplynulý rok.
* ROZHODNUTO, KNIHOVNA BUDE V SAMOSTATNÉM OBJEKTU VE SKÁLOVĚ ULICI. Jak na květnové tiskové konferenci města zdůraznil starosta Tomáš Hocke, byly ukončeny debaty o umístění nové knihovny. Ta dnes sídlí v nevyhovujícím objektu v Jeronýmově ulici, který navíc není bezbariérový. Po letech diskuzí, jestli má být knihovna na Střelnici, či třeba ve starém kině na Trávnicích, rozhodla rada města, že půjde skutečně o nový objekt v zahradě mezi „promítací stěnou“ letního kina a Domem Na Sboře ve Skálově ulici.
* MAJÁLES 2019. Druhý ročník turnovského studentského Majálesu uspořádal zdejší Parlament mládeže v úterý 21. května. Průvod žáků základních a studentů středních škol se vydal po 15. hodině z autobusového nádraží Na Lukách přes náměstí do letního kina, kde probíhal program až do večerních hodin.
* EUROVOLBY 2019, VÝSLEDKY. V pátek 24. a v sobotu 25. května proběhly volby do Evropského parlamentu. Českou republiku v Evropském parlamentu zastupuje 21 poslanců, Česká republika jako celek byla jedním volebním obvodem. Vítězem voleb je hnutí ANO 2011, které získalo šest mandátů, ODS má čtyři mandáty, Piráti a Starostové spolu s TOP 09 mají po třech mandátech, SPD a KDU-ČSL získaly po dvou mandátech, v Evropském parlamentu zasedne také jedna členka KSČM. Republiková volební účast byla 28,72 %.
Jak volil Turnov? Volební účast byla 35,08 %. ODS 18,27 %, ANO 17,85 %, Piráti 17,80 %, STAN+TOP 09 15,76 %, SPD 8,62 %, KSČM 3,85 %, KDU-ČSL 3,82 %, ČSSD 3,60 %.

Obhájce loňského prvenství Fedrick Dacres letos skončil na 2. místě* DISKAŘI MEZI KAPKAMI DEŠTĚ. V pořadí 20. ročník atletického Memoriálu Ludvíka Daňka proběhl v úterý 28. května za chladného a deštivého počasí, které bohužel poznamenalo i výkony špičkových atletů. Mítink se koná na počest legendárního diskaře Ludvíka Daňka, který zde 2. srpna 1964 vytvořil světový rekord výkonem 64,55 m. Pod patronací Imricha Bugára se do Turnova sjeli nejlepší diskaři současnosti, včetně dvou Jamajčanů, kteří hlavní disciplínu memoriálu ovládli. Zvítězil Traves Smikle, který v poslední šesté sérii hodil 64,83 metru a odsunul na druhé místo svého krajana a obhájce loňského prvenství Fedricka Dacrese (64,76 m).
* STAROČESKÉ TRHY PO DVACÁTÉ ČTVRTÉ. Dvoudenní festival řemesel, hudby a divadla. A hlavně velká městská slavnost, kdy se do Turnova sjedou tisíce lidí. Staročeské řemeslnické trhy se letos konaly už po dvacáté čtvrté, jde o jednu z nejvyhlášenějších akcí svého druhu v republice, setkat se tu můžete s více než 150 řemeslníky a prodejci tradičního zboží. Letošní Staročeské trhy navštívilo za dva poslední květnové víkendové dny 12 100 lidí.

ČERVEN

* PODZEMNÍ KONTEJNERY NA SEPAROVANÝ ODPAD JSOU V PROVOZU. Od začátku června jsou ve dvou lokalitách Turnova k dispozici nové podzemní kontejnery na tříděný komunální odpad. Čtyři nádoby (papír, plasty, sklo bílé, sklo barevné) jsou umístěny u supermarketu Billa u nádraží, tři nádoby (papír, plasty, sklo bílé + barevné) na parkovišti U Raka.
* VŠEŇ SLAVILA 700 LET. I S EXSTAROSTOU HERBSTEM. „Když jedu z Prahy z nějakého jednání domů, nejdříve vidím Ještěd a potom v dálce váš kostelík sv. Filipa a Jakuba, to už si vždycky říkám, že jsem doma. Užijte si oslavu a držte pohromadě, protože spoléhat se na to, že za vás někdo něco udělá v Liberci či v Praze, asi správně všichni tušíte, že musíte chtít hlavně sami,“ řekl úvodem oslav 700 let Všeně v sobotu 1. června hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Turnovský starosta Tomáš Hocke přidal prosbu k občanům, aby se těm na místní radnici snažili pomáhat. Krátké zdravice pronesli také starostové sousední Olešnice, Vyskře a Žďáru. V rámci oslav byla vydána i kniha o obci. Setkání se zúčastnil i bývalý starosta Ivan František Herbst, který nyní žije v pohraničí.

Starostové Všeně: Ivan František Herbst a Radek Vytina

* MALOSKALSKÁ NOC 2019. První červnová sobota – dětský den a neckyáda na Žluté plovárně a rodinný hudební festival Maloskalská noc, který se koná v areálu místního fotbalového klubu. A jak byla letos rekordní neckyáda, tak byla rekordní i návštěva sedmého ročníku Maloskalské noci.
* NEJVĚTŠÍ AKCE PRO RODINY S DĚTMI V REGIONU. Téměř šest stovek dětí si u vstupu do parku u letního kina v sobotu 8. června vyzvedlo kartičky do soutěží a do tomboly. Když k tomu připočteme ty, které jen volně procházely připravenými atrakcemi a fakt, že děti většinou doprovázeli oba rodiče a občas i prarodiče, výsledkem je úctyhodná návštěva a jednoznačně největší akce, která je v regionu Turnovska pořádána pro rodiny s dětmi. Tentokrát se na ploše parku představilo 19 spolků – florbalisté tu měli pro děti hřiště, krytou plochu s žíněnkami judisté, atraktivní bylo představení kroužku parkouru nebo šermířů. K hlavním lákadlům patřil aquazorbing a velké nafukovací atrakce, vše tradičně vyvrcholilo v závějích hasičské pěny.

* SÍDLIŠTĚ U NÁDRAŽÍ: PŘEDPOSLEDNÍ ETAPA REGENERACE. Regenerace turnovského sídliště u nádraží začala již v roce 2011. Zlepšení se dostalo komunikacím, chodníkům, veřejnému osvětlení, parkovacím stáním i zeleni. Letos se obnova sídliště v Turnově II dostala do předposlední etapy. Revitalizací v průběhu léta prošla zbývající část Studentské ulice, a to od schodů k hale TSC až do prostoru k prodejně barev. Nové jsou i schody k hale TSC. Zbývá už jen upravit prostor u supermarketu Billa a plochu nevyužívaného bazénku.
* DÍLNY, KTERÉ ZACHRÁNILY FESTIVAL. Na konci 90. let minulého století se Festival Dvořákův Turnov a Sychrov s dlouholetou tradicí a prestiží ve světě vážné hudby ocitl v krizi. Chybělo málo a tradice opravdu skončila. „Říkali jsme si, že by to byla škoda, ale že festival potřebuje nějaký nový impuls,“ přibližuje ředitel turnovské ZUŠ Bohuslav Lédl. Tehdy se sešlo několik lidí, kteří chtěli, aby festival pokračoval – manželé Eva a Bohuslav Lédlovi, Jana Zajícová, tehdy ještě místostarostka Hana Maierová a ředitel kulturního střediska Václav Feštr. Ten přišel s tím, že by se v rámci festivalu mohly konat tvůrčí dílny mladých hudebníků. A to se také stalo. První „Interpretační hudební dílny mladých“ se konaly v roce 1999. Letos se dílny konaly v červnu již po dvacáté.
* VZNIK NOVÉHO REGIONÁLNÍHO TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA NA NÁMĚSTÍ SE ODSOUVÁ. Delší dobu připravovaná rekonstrukce Regionálního turistického informačního centra na náměstí Českého ráje v Turnově se odsouvá. Celkové náklady na úpravu prostor, které zahrnují i bývalou malou restauraci v zadní části budovy a také první patro objektu jsou rozpočtovány na 6 mil. Kč bez DPH. Městu se bohužel nepodařilo v letošní jarní výzvě dotaci získat z důvodu velkého převisu žádostí o dotaci. Bude proto o dotaci žádat opět na podzim.
* 22. SLAVNOSTI PIVA ROHOZEC. V sobotu 22. června panovalo ideální počasí pro návštěvu slavností v areálu Pivovaru Rohozec. Sluníčko se občas schovalo za mraky, večer a v noci panovala příjemná letní teplota, dešťové mraky zůstaly v jižních Čechách. „Těší nás, že lidé mají areál našeho pivovaru rádi, snažili jsme se pro ně přichystat to nejlepší z naší produkce, fronty před stánky se občas tvořily, ale myslím, že to bylo ve snesitelné formě. Jako bonus budiž skutečnost, že zde nedošlo k žádnému incidentu, návštěvníkům patří poděkování za poklidný a přátelský průběh odpoledne i části noci. Doufám, že jsme si to užili společně,“ hodnotí za pořadatele Štěpánka Matějková z Pivovaru Rohozec.

* OSLAVY 100 LET OD ZALOŽENÍ SOKOLA PĚNČÍN. V sobotu 15. června proběhla v Pěnčíně oslava 100. výročí založení místní Tělovýchovné jednoty Sokol. Do zdejšího útulného sportovního areálu přijali pozvání k sehrání přátelského fotbalového utkání hokejisté Bílých Tygrů Liberec. Oslavu zahájili předseda Sokola Čestmír Škréta spolu se starostou obce Karlem Bičíkem.
* NOVÁ VYHLÁŠKA O ZÁKAZU KONZUMACE ALKOHOLU NA VEŘEJNOSTI. Poměrně hodně prostoru věnovali turnovští zastupitelé na svém červnovém zasedání návrhu vyhlášky o konzumaci alkoholu na některých veřejných prostranstvích města. Je zde zřejmá snaha vytlačit tzv. problémové osoby z míst, jako jsou náměstí Českého ráje, prostor před samoobsluhou U Hodin v Nádražní ulici či z parčíku u Billy, kde se často dopouštějí veřejného pohoršení, resp. se lidé jen bojí procházet okolo nich. Pro schválení vyhlášky se vyslovilo 18 zastupitelů, čtyři byli proti. Jak na veřejném zasedání zaznělo, vyhláška bude platit „na zkoušku“, uvidí se, jestli pomůže tuto problematiku řešit alespoň na exponovaných a v létě turisty navštěvovaných místech. Platit začala v polovině července.
* TŘICET OSM! Česko má podle ČTK nový teplotní rekord pro měsíc červen. V Doksanech na Litoměřicku meteorologové ve středu 26. června naměřili 38,9 stupně Celsia. Dosavadní maximum z roku 2000 bylo o 0,7 stupně nižší. Také v Turnově jsme v ulicích v centru města v pozdním středečním odpoledni zaznamenali teplotu atakující číslo 38. Ulice města pravidelně zkrápěl kropicí vůz technických služeb, první návštěvnický vrchol sezony byl hlášen z Maškovky. Podle manažera areálu Tomáše Špinky sem ve středu 26. června přišlo 2 100 lidí, z toho 450 bylo studentů a žáků zdejších škol v dopoledních hodinách. Na první letošní večerní koupání dorazilo 400 zájemců.

* FESTIVAL FUNKIN´ TURNOV 2019 ODSTARTOVAL PRÁZDNINY. Na tři stovky lidí našly v pátek 28. června cestu před Kulturní centrum Střelnice. Konal se zde již 15. ročník oblíbeného festivalu Funkin´ Turnov. Představilo se pět kapel, mezi kterými nechyběly domácí stálice Hitfakers a Funk Corporation

ČERVENEC

* TURNOVEM ZNĚL TVRDÝ ROCK. Obrovské pódium, na kterém se v průběhu celého dne vystřídalo sedm kapel, dominovalo v sobotu 6. července louce u autobusového nádraží v Turnově. Konal se zde čtvrtý ročník rockového festivalu TURN-OFF ROCK FEST 2019 OPEN AIR.
* SPOLEK SLUNCE VŠEM ZAČAL STAVĚT ODLEHČOVACÍ SLUŽBY. Začátkem července začala výstavba druhého patra stávající budovy Centra denních služeb (CDS) SLUNCE VŠEM v turnovské Brigádnické ulici. Od roku 2014 jsou stejnojmenným spolkem poskytovány sociální služby pro dospělé, těžce mentálně postižené s autismem i s poruchami chování.
* TŘICÁTÉ SLAVNOSTI SVIJANSKÉHO PIVA. Slavnosti svijanského piva, nejstarší a jedny z největších pivních slavností v republice, v sobotu 13. července při svém třicátém ročníku do areálu koupaliště ve Svijanském Újezdu přitáhly i přes nepřízeň počasí téměř šest tisíc návštěvníků z celé republiky.
* ZDI SYNAGOGY ZPÍVALY. Výjimečná chvíle, když izraelská zpěvačka Victorie Hanna poslala tóny svého hlasu do všech koutů turnovské synagogy a vracela se jí ozvěna v podobě jednolitého mohutného zvuku, jakoby se spojila minulost se současností, naše doba s dobou minulou, kdy synagogou zněly modlitby a písně těch, co potom v lednu 1943 beze stopy zmizeli z města i tohoto světa… Victorie Hanna je světově uznávaná zpěvačka z Izraele. Koncertuje a přednáší po celé zeměkouli. Koncert, který se v turnovské synagoze uskutečnil v úterý 16. července vpodvečer, nesl název Setkání minulosti a přítomnosti skrze hlas. Zpěvačku doprovázel vynikající izraelský hudebník, multiinstrumentalista Gershon Waiserfirer. Na koncert do poměrně malé synagogy přišla zhruba stovka lidí. Ti vytvořili výjimečnou atmosféru, kterou si zpěvačka moc pochvalovala.

* DEMOLICE BIA RÁJ. Bývalé kino Bio Ráj v Žižkově ulici v průběhu července zmizelo. Demolice začala již v červnu vyklízením objektu. Do začátku školního roku bylo místo kompletně vyčištěné. Na místě bývalého kina vyroste bytový dům se 47 byty standardu od 2+kk do 5+kk o velikosti od 60 do 120 m² s terasami. Pro majitele bytů bude v podzemních garážích připraveno 58 parkovacích míst.
* FOKUS NOVĚ V OBJEKTU NAPROTI MUZEU. Nezisková organizace Fokus, pečující o tělesně a duševně nemocné, funguje v Turnově již 25 let. Za tu dobu se musela několikrát stěhovat, naposledy z Bia Ráj v Žižkově ulici do samostatného objektu za Novou radnicí ve Skálově ulici. Organizace poskytuje sociální služby pro osoby s chronickým duševním onemocněním, osoby mentálně postižené a osoby s kombinovanými vadami. Objekt za Novou radnicí bude na začátku roku 2020 zbourán. Fokus se načas přesune do domu čp. 84 ve Skálově ulici naproti muzeu. Po demolici se bude za Novou radnicí stavět nové komunitní centrum.

SRPEN

* FK PŘEPEŘE SLAVIL 1. VÝROČÍ OTEVŘENÍ RTW ARÉNY. V sobotu 3. srpna bylo u železniční trati v Přepeřích hodně živo. Tamní fotbalisté, kteří se díky šňůře šesti postupů v řadě probojovali až do České fotbalové ligy, spojili síly s obcí a celou řadou sponzorů a uspořádali akci pro celou rodinu. Po loňských starých pánech pražské Sparty ji tentokrát svou účastí opepřili její odvěcí rivalové ze Slavie.

Společný snímek fotbalistů Přepeř a staré gardy Slavie Praha

* FILMOVÝ MARATON V LETNÍM KINĚ. Dvě noci od večera až do svítání prožily stovky návštěvníků dalšího ročníku Filmového víkendu, který se v turnovském letním kině konal o víkendu 9.–11. srpna. „V pátek přišlo téměř 700 diváků, v sobotu jich bylo zhruba 550. Podle ohlasů přijeli filmoví fandové z celé republiky,“ shrnula za pořadatele Romana Holubová z Kulturního centra Turnov.
* POMNÍK TGM V TURNOVĚ. Turnovští zastupitelé na svém veřejném zasedání ve čtvrtek 15. srpna projednali záměr umístění sochy prezidenta Masaryka buď v parčíku u Billy u nádraží, nebo ve Skálově ulici. Pro prostor u nádraží by hovořila skutečnost jeho jediné návštěvy Turnova v roce 1922, kdy přijel vlakem. A právě k tomuto kulatému výročí by socha prvního našeho prezidenta města v Turnově stát.
* KROMĚ LIBERCE A TURNOVA PŮSOBÍ NOVĚ KRAJSKÁ NEMOCNICE I VE FRÝDLANTU. Postupné obnovení spektra služeb ve frýdlantské nemocnici avizovalo vedení Krajské nemocnice Liberec, a. s., hned v červenci krátce po jejím převzetí od bývalého soukromého provozovatele. A sliby se daří dle nastaveného plánu plnit. Již v polovině srpna byla spuštěna indikační chirurgická ambulance.
* FOTBAL. Po dlouholetém působení v divizi hrají fotbalisté FK Turnov v novém ročníku 2019/2020 krajský přebor. Cílem je návrat zpět do divize. FK Přepeře naopak postoupily do české fotbalové ligy, třetí nejvyšší české soutěže. Cílem pro tento ročník je tuto soutěž v tvrdé konkurenci udržet.
* BÁSNÍCI TICHA 2019. První ročník hudebního festivalu Básníci ticha se uskutečnil v turnovském letním kině v roce 2011, od té doby tato přehlídka patří k významným akcím nezávislé scény v rámci republiky. Festival je poctou legendárnímu Mejlovi Hlavsovi. Přehlídku otevřeli v sobotu 24. srpna po 15. hodině domácí Snap Call a hluboko po půlnoci zakončila skupina Hudba Praha band.
* ODEŠEL PAN DOKTOR VLADIMÍR ECKERT. MUDr. Vladimír Eckert zemřel v pátek 30. srpna ve věku 84 let. Jeho jméno je spojeno s turnovskou nemocnicí, kterou vedl řadu let. Za jeho působení se uskutečnila celá řada zásadních úprav, výstavba interního pavilonu a chirurgických sálů. V pozici místostarosty města Turnova prosadil myšlenku výstavby Domova důchodců Pohoda a na realizaci stavby získal dotaci více jak 90 milionů korun.

Otevření Domova důchodců Pohoda (2002) – MUDr. V. Eckert

* SLAVNOSTI TURNOVSKÉHO PIVA. Na pět set lidí našlo poslední srpnový den cestu do areálu měšťanského pivovaru v Turnově Na Lukách. Nultý ročník Slavností turnovského piva přilákal mladší i starší fanoušky dobrého pití, jídla i muziky.
* SPOLEČNĚ S PRÁZDNINAMI BYL UKONČEN I PROVOZ KOUPALIŠTĚ V MAŠKOVCE. Třicetistupňová vedra o posledním prázdninovém víkendu a následné zářijové zásadní ochlazení. „Od pátku 30. srpna do neděle 1. září přišlo na koupaliště 3 600 lidí. V prvním zářijovém týdnu zůstane určitě zavřeno a uvidíme, jestli ještě koupaliště otevřeme. Ono, když je přes noc pod patnáct stupňů, už se přes den voda pořádně neohřeje,“ shrnul manažer areálu v Maškově zahradě Tomáš Špinka.

ZÁŘÍ

* NOVÝ ŠKOLNÍ ROK. Celkem 220 prvňáčků usedlo 2. září do lavic turnovských základních škol.
* OKRESNÍ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ ZŘÍDILA V TURNOVĚ KONTAKTNÍ MÍSTO. Ve středu 4. září otevřela OSSZ Semily kontaktní místo v Turnově, a to pro oblast agendy důchodového pojištění. Kontaktní místo bude sloužit pro sepisování žádostí o důchod (starobní, invalidní, pozůstalostní) a záležitostí s tím související, a to pro občany s trvalým pobytem v okrese Semily. Kontaktní místo Okresní správy sociálního zabezpečení najdete ve Skálově ulici, č. p. 84.
* ZA VESNOU NEBUDE PARKOVIŠTĚ, ALE VEŘEJNÁ PLOCHA. Několik zjitřených zasedání turnovských zastupitelů v posledním roce, to byl záměr využití pozemku za Vesnou v sousedství Havlíčkova náměstí. Pozemek před lety koupilo za 4,5 mil. Kč město na zřízení parkoviště. Když mělo dojít ke stavbě, zvedla se negativní reakce v sousední ZŠ v ulici 28. října. Škola by ráda prostor využila jako školní zahradu. Nově se také proti záměru parkoviště postavili vlastníci okolních nemovitostí, kteří před tím s parkovištěm souhlasili. Záměr se ocitl v patové situaci. S tím, aby byl opuštěn původní záměr plochu využít na parkoviště a nově ji využít jako veřejný prostor, souhlasilo 24 zastupitelů města.
* DĚTI Z MATEŘSKÉ ŠKOLY VE ZBOROVSKÉ ULICI MAJÍ NOVOU TRAMPOLÍNU. V úterý 10. září byl dětem z mateřské školy v turnovské Zborovské ulici předán dárek – vzduchová trampolína. „Naše firma vyhlásila ve spolupráci s časopisem Informatorium školy mateřské celorepublikovou soutěž. Děti měly namalovat obrázek trampolíny umístěné v zahradě své mateřské školy. Soutěže se zúčastnilo několik desítek škol, jako vítězná byla vylosována Mateřská škola ve Zborovské ulici v Turnově,“ uvedl majitel firmy Skákejte.cz Lukáš Bělohradský, který je současně i zdejším zastupitelem. Turnovská mateřská škola získala trampolínu o velikosti 5 x 5 metrů v hodnotě 100 tisíc korun.
* EXPOZICE HOROLEZECTVÍ V TURNOVSKÉM MUZEU OTEVŘENA. Desítky lidí zaplnily v sobotu 7. září prostor atria turnovského muzea. Slavnostní otevření nové expozice horolezectví přilákalo aktivní horolezce i obyvatele širšího regionu, kteří byli zvědavi, jak se podařilo přeměnit bývalou galerii na moderní výstavní objekt. „Expozice je jedinečná především svým obsahem. Horolezectví je fenomén pro tento region velmi významný, a my jsme se snažili splatit dluh, protože se tomuto tématu dosud nikdo pořádně nevěnoval,“ shrnula ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová, která je hlavní iniciátorkou vzniku nové expozice, která v republice nemá obdobu. Nová expozice přišla na 40 milionů korun, z toho pět procent zaplatil Liberecký kraj, deset procent stát a zbytek Evropská unie.

* NOVÝ POVRCH SILNICE ZE ŠTĚPÁNOVIC DO ROVENSKA POD TROSKAMI. Liberecký kraj dokončil velkoplošnou opravu vozovky silnice III. třídy v úseku Štěpánovice – Rovensko pod Troskami. Rekonstrukce 3,4 kilometru dlouhé části komunikace vyšla na 17,3 milionu korun. Kraj na ni získal dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
* HLAS ZVONU Z PRACKOVA. V pořadí již devátá obnovená tradiční staročeská pouť přilákala ke kapličce na Prackově pod Kozákovem v neděli 8. září desítky lidí. Součástí poutě bylo také vysvěcení nově odlitého zvonu ke stému výročí kapličky. Zvon jménem František se zrodil v dílně Jaroslava Marka v Turnově ve spolupráci se zvonařem Michalem Votrubou z jihočeských Myslkovic. Váží 43 kilogramů, obvod má 39 centimetrů. Na jeho pořízení přispěly pražská Nadace Občanského fóra a turnovská Nadace B. Jana Horáčka spolu se sbírkou Spolku přátel prackovské kapličky. Zvonu požehnal liberecký arciděkan Radek Jurnečka.
* DEN ZDRAVÍ: OD OPERAČNÍCH SÁLŮ AŽ PO PRVNÍ POMOC. Den zdraví, který v areálu turnovské nemocnice probíhal ve čtvrtek 12. září, přilákal desítky lidí všech věkových skupin. „Po loňské zkušenosti jsme posílili tým zdravotníků, který se staral o prohlídky jednotlivých pracovišť. V průběhu jedné hodiny prošly s průvodcem areálem nemocnice vždy čtyři patnáctičlenné skupiny zájemců. Prohlídky se konaly od 12.00 do 17.00 hodin. Lidé se podívali do laboratoře, na operační sály, do nového IBD centra a na oddělení následné péče. Na všech odděleních měla vždy vrchní sestra připravenou krátkou prezentaci. Podle ohlasů návštěvníků s touto formou prohlídek vládla velká spokojenost, budeme napříště ještě uvažovat o dalších vylepšeních jak uvnitř nemocnice, tak také ve venkovním areálu,“ uvedla hlavní sestra turnovské nemocnice Eva Krejčí.
* V KACANOVECH OTEVŘELI PO REKONSTRUKCI KULTURNÍ DŮM. V sobotu 14. září v Kacanovech otevřeli po zhruba půlroční rekonstrukci kulturní dům. Oprava přišla podle starosty obce Michala Nožičky na 4,5 milionu korun, což pro obec s ročním rozpočtem kolem 3,5 milionu a zhruba jedním milionem na investice znamená jednu z největších akcí za poslední desetiletí.
* O NOVOU CYKLOSTEZKU MEZI TURNOVEM A SVIJANY JE ZÁJEM. Zhruba čtyři desítky cyklistů vyslyšely výzvu Sdružení Český ráj a v neděli 22. září dopoledne se vydaly po trase budoucí cyklostezky z Turnova do Svijan. Trasa vedla od areálu Maškovy zahrady po hrázi do Modřišic, dále potom na Všeň, do Ploukonic, Příšovic, Svijan a Loukova na hranici kraje. Zakončení vyjížďky proběhlo v areálu zámku Svijany. Na jednotlivých zastaveních se účastníci seznámili s aktuálním stavem přípravy této části cyklostezky Greenway Jizera, která má v budoucnu vést od pramene řeky v Jizerských horách až po soutok s Labem v Lázních Toušeň.

ŘÍJEN

* NOVÁ KNIHOVNA NA NÁDRAŽÍ SE DOSTALA DO PRESTIŽNÍHO REPUBLIKOVÉHO VÝBĚRU. Ve čtvrtek 3. října proběhla v Zrcadlové kapli pražského Klementina akce s udílením cen knihovnám, které byly nominovány za svou práci v obcích a městech České republiky. Smyslem ocenění je vyjádření veřejného uznání knihovnám, jejich pracovníkům i obcím za úsilí o rozvoj knihovnických služeb a čtenářství. Soutěž je jedním z podnětů pro přeměnu knihoven ve městech a obcích na moderní centra kulturního a společenského života a zvýšení jejich prestiže. Turnovská knihovna byla nominována za významný počin v poskytování veřejných a informačních služeb, konkrétně za otevření nové pobočky na nádraží. Byla uvedena jako inspirace pro využití nestandardního prostoru ke komunitní úloze centra v dané oblasti.
* 150 LET UČŇOVSKÉHO ŠKOLSTVÍ V TURNOVĚ. V pátek 4. a v sobotu 5. října přišly do budovy střední školy v turnovské Alešově ulici přes dvě stovky zájemců o prohlídku školní budovy i přilehlého nedávno otevřeného Centra odborného vzdělávání. „Školu navštívili jak absolventi, tak bývalí učitelé i běžná veřejnost. Asi nejvíce příchozí zaujalo Centrum odborného vzdělávání; jak někteří komentovali, byli až překvapeni, jak v moderním pojetí vypadá tradiční ´černé´ řemeslo,“ uvedla ředitelka Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy Eva Antošová.
* KULTURNOV 2019: OSLAVA TURNOVSKÉ KULTURY. Sobota 5. října. Rekordní počet účastníků na startu běhu Turnovem, objev letošního ročníku Duo Nika, slzy smíchu při vystoupení zdravotních klaunek Aleny Tomášové a Daniely Weissové společně se Vsteklými sígry. Husí kůže z interpretace písní Zuzany Navarové od seskupení Falafel, pohoda se skupinou Funny Grass nebo afterparty připomínající posezení u táborového ohně s kytarou. To jsou jenom střípky toho, co nabídl letošní Kulturnov.

* PŘIPRAVUJE SE REVITALIZACE SÍDLIŠŤ VÝŠINKA A PŘEPEŘSKÁ. Město Turnov začalo s přípravou revitalizace dalších dvou turnovských sídlišť – Výšinky a Přepeřské. V současné době je dokončována revitalizace sídliště u nádraží, kde zbývá už jen poslední etapa. V případě dvou výše uvedených sídlišť mají vzniknout nejdříve studie, které budou projednány s veřejností.
* LETOŠNÍ HOUBAŘSKÁ SEZONA? HOJNOST TÉMĚŘ VŠEHO! Teplý podzim přinesl nebývalou houbařskou žeň. Lidé z lesů nosili plné koše hub!
* JIŘÍ VESELKA – NOVÝ JEDNATEL MĚSTSKÉ SPORTOVNÍ TURNOV. Rada města potvrdila jako vítěze výběrového řízení na nového jednatele Městské sportovní Turnov Ing. Jiřího Veselku z Liberce, který v minulosti řídil Krajskou nemocnici Liberec a také ČSAD Liberec. Podle místostarostky Svobodové pro něho rozhodly především manažerské zkušenosti. Jeho úkolem bude mj. nastavení gastroprovozu na koupališti, konsolidace společnosti a výhled na další roky. Do funkce nastoupil 1. listopadu.
* SLUNKO VYHOUPLO SE NAD HORU. Že je turistika v Turnově jedním z fenoménů města, potvrdila loňská úspěšná výstava Klubu českých turistů Sokol Turnov v Kamenářském domě. Již tehdy zazněl nápad všechny ty fotografie, zápisy z kronik a dobové dokumenty shromáždit do uceleného tvaru, nejlépe do knihy. Že ale vznikne více než pětisetstránková objemná publikace, jakási bible turnovské turistiky, to asi tušil málokdo. Kniha „Slunko vyhouplo se nad horu“ mapuje historii turnovského turistického odboru od roku 1946 do roku 1989. Název knize dala oblíbená písnička, která zdejší turisty provází na letních táborech i „puťácích“. Křest proběhl na setkání v sokolovně 13. října.
* V OHRAZENICÍCH OTEVŘELI UNIKÁTNÍ VODOJEM. Za účasti asi 150 pozvaných hostů a obyvatel Ohrazenic byl ve středu 23. října krátce po poledni předán do užívání unikátní třicetimetrový vodojem, který je novou dominantou regionu. Setkání se mj. zúčastnil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, hejtman Libereckého kraje, generální ředitelé SčVaku a VHS stavby, starostové Turnova a Ohrazenic, zástupci dodavatelských firem, investora (VHS Turnov) a další. Jak z mnoha úst zaznělo, ohrazenický vodojem je unikátní stavbou v rámci celé České republiky a dá se předpokládat, že jeho zhotovitelé se s ním zúčastní soutěže o stavbu roku 2019.

* 28. ŘÍJEN 2019 V TURNOVĚ. Letošní oslava výročí vzniku samostatného československého státu se uskutečnila v pondělí 28. října, a to hned na čtyřech místech ve městě. Po rekonstrukci byla veřejnosti slavnostně předána do užívání Studentská ulice jako součást další etapy revitalizace sídliště u nádraží, otevřena byla také přístavba MŠ a ZŠ Sluníčko, uskutečnil se pietní akt u pomníku ve Skálově ulici, v městském divadle při slavnostním večeru v divadle starosta města udělil dvě ceny obce a šest medailí starosty.

Návrh nové knihovny ateliéru A69 architekti s.r.o., který má největší podporu. Objekt by měl stát ve Skálově ulici

* BYL UČINĚN PODSTATNÝ KROK KE STAVBĚ NOVÉ TURNOVSKÉ KNIHOVNY. Zhruba padesát zájemců našlo ve středu 30. října vpodvečer cestu do pobočky knihovny na turnovském nádraží. Byly zde představeny tři studie možné budoucí podoby městské knihovny, která by měla stát ve Skálově ulici. Své návrhy zde představili zástupci tří architektonických kanceláří: Ing. arch. Václav Hájek ve spolupráci Ing. arch. Lenkou Reslovou z Turnova, pražský ateliér A69 architekti s. r.o. a domácí Profes projekt.
* NOVÝ VEDOUCÍ ODBORU SPRÁVY MAJETKU. Radní města definitivně potvrdili výsledek výběrového řízení na nového vedoucího odboru správy majetku turnovské radnice. Zájem projevilo devět uchazečů, později se jeden omluvil. Byla stanovena komise pro výběr nejvhodnějšího kandidáta. Ta radě města doporučila jmenovat vedoucím odboru správy majetku Mgr. Radima Brožka od 1. ledna 2020.

LISTOPAD

* MILOSLAV HOLAS OSLAVIL 100. NAROZENINY. Miloslav Holas – divadelník, kynolog i člen Spolku rodáků a přátel Turnova – oslavil úctyhodných 100 let. V jeho narozeninový den ho v Domově důchodců Pohoda navštívili starosta města Tomáš Hocke spolu s místostarostkami Petrou Houškovou a Janou Svobodovou a osobně mu poblahopřáli. Za Okresní správu sociálního zabezpečení panu Holasovi k jubileu popřál Jaroslav Kučera, který mu předal gratulaci od paní ministryně a informoval ho o zvýšení důchodu.
* NA 500 LIDÍ SE PŘIŠLO PODÍVAT NA NOVÝ VODOJEM. Po slavnostním otevření měla v pondělí 4. listopadu veřejnost podruhé možnost podívat se dovnitř nového věžového vodojemu v Ohrazenicích a hlavně se rozhlédnout z vyhlídky těsně pod kupolí, odkud je výhled na Turnov, Český ráj, a směrem k Ještědu.
* 103 PŘÍPADŮ AKUTNÍ ŽLOUTENKY V LIBERECKÉM KRAJI; VAZBU NA OHNISKO V TURNOVĚ MÁ 76 NEMOCNÝCH. Od začátku letošního roku k 8. listopadu evidovala Krajská hygienická správa v Libereckém kraji celkem 103 případů akutní žloutenky typu A. Vazbu na ohnisko v Turnově mělo 76 nemocných.
* STUDIE DOPRAVY S VÝHLEDEM DO ROKU 2030. V roce 2020 by měla spatřit světlo světa studie dopravy v Turnově s výhledem do roku 2030. S jejím zadáním souhlasili radní i zastupitelé města. Studie by měla vytipovat možnosti umístění velkokapacitního parkoviště – nabízejí se varianty rozšíření parkování u Střelnice, na autobusovém nádraží na Lukách, u nádraží ČD, pod atletickým stadionem ve Skálově ulici či na Koňském trhu. Dále by se měla hledat optimální řešení vnitroměstské komunikace včetně posouzení kapacity rozhodujících křižovatek – s doporučením jejich typu a řízení dopravy na nich (včetně např. sjezdů a nájezdů na průtah v Ohrazenicích a ve Fučíkově ulici). Studie má řešit cyklodopravu ve městě, zohlednit rozvoj města v následujících 10 letech a také nastínit, co se stane, když do roku 2030 nebude přijato žádné řešení vnitroměstské dopravy.
* LISTOPAD 1989–2019. Zhruba stovka lidí se vydala v pátek 15. listopadu vpodvečer na lampionový průvod napříč Kacanovy od Hotelu Králíček po zdejší kulturní dům a Tibetský altánek. Po cestě si mohli děti a dospělí v kostce připomenout významné události z naší historie od roku 1939 do dnešních dnů. Zastavili se zejména u významných mezníků našich dějin, jako byly roky 1945, 1948, 1968, 1977 a 1989 a ve svobodných letech hlavně u dat přijetí do EU a NATO. V závěru setkání promluvil Ivan Gabal, jeden ze zakladatelů Občanského fóra a blízký spolupracovník Václava Havla. V neděli 17. listopadu se asi tři stovky lidí sešly v 17.00 hodin na turnovském náměstí v místech, kde v listopadu 1989 stávala legendární multikára, ze které mluvili tehdejší řečníci, třeba bývalý starosta Václav Šolc. Přítomné přivítal dnešní starosta Tomáš Hocke. Vystoupili i další řečníci, kteří se vyjadřovali k událostem před 30 lety a také k naší současnosti. Na toto neformální setkání navázal od 18.00 hodin slavnostní večer v divadle.
* INFOCENTRUM ROKU 2019: TURNOV PRVNÍ V LIBERECKÉM KRAJI. Regionální turistické informační centrum Turnov získalo v anketě „Oblíbené informační centrum 2019“ další prestižní ocenění. Stejně jako v předchozích dvou letech dosáhlo i letos prvního místa v Libereckém kraji.
* TURNOV ZŮSTANE SPRÁVNÍM CENTREM PRO OBCE ZE SVÉHO OKOLÍ. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila pozměňovací návrh a doprovodné usnesení k sněmovnímu tisku o územně správním členění státu, které umožní zachovat příslušnost obcí ke správnímu obvodu obce s rozšířenou působností Turnov (SO ORP Turnov). Tisíce občanů z libereckého a jabloneckého okresu budou moci vyřizovat administrativní záležitosti nadále v Turnově, který je pro ně nejbližší obcí s rozšířenou působností.
* SOKOLSKÁ AKADEMIE 2019. Poslední listopadový čtvrtek se v turnovské sokolovně konala slavnostní Akademie, na které Sokol Turnov prezentoval svoji činnost. Cvičenci největší sokolské jednoty v Libereckém kraji a druhého největšího sportovního spolku v Turnově předvedli pestrou škálu všeho, čím sokolovna každý týden žije.

Z nové divadelní hry souboru Nakafráno

* FENOMÉN NAKAFRÁNO ŽIJE. Pravděpodobně v širším regionu nenajdete srovnání. Vyprodat turnovské divadlo až po střechu za tři dny a přitom nevyvěsit jediný plakát! Předpremiéru nové divadelní hry souboru Nakafráno s názvem Ve stodole u slepic v sobotu 30. listopadu v divadle viděli jen přátelé, kamarádi, rodinní příslušníci a fanoušci souboru. Tedy publikum už dopředu pozitivně naladěné a to, co uvidí na jevišti. Zklamán snad nemohl být nikdo. Chvílemi strhující, občas až smutně melancholické, ale hlavně plné vtipných dialogů a převleků. Některé členky souboru stihly vystoupit i ve třech rolích. A až cimrmanovský závěr, kdy se rodinné a milenecké vztahy propletou do netušených souvislostí, to se prostě musí vidět… Oficiální premiéra proběhla 12. prosince, byla beznadějně vyprodaná stejně jako první lednová a druhá únorová repríza a stejně jako budou postupně ty další reprízy. Nové představení souboru Nakafráno bude hitem divadelní sezony 2020.

PROSINEC

* PRAEMIUM BOHEMIAE 2019, BOHUSLAV JAN HORÁČEK BY OSLAVIL 95. NAROZENINY. 4. prosinec. Den narození mecenáše a filantropa Bohuslava Jana Horáčka, který svému rodnému kraji věnoval na přelomu tisíciletí desítky milionů korun. Letos by 4. prosince oslavil 95. narozeniny. Již po devatenácté na toto prosincové datum sezvala správní rada nadace nejlepší studenty a zástupce vědecké obce na zámek Sychrov, kde byly uděleny ceny studentům, kteří uspěli v mezinárodních přírodovědeckých olympiádách. Jak úvodem připomněl Jan Horáček, předseda správní rady nadace, předáváním cen Praemium Bohemiae se plní vize jeho otce, pomáhat rodnému kraji a současně podporovat vzdělávání a mladé lidi.

Jan Horáček

* BUDOVA ALZHEIMER CENTRA JE POD STŘECHOU, PRACOVAT SE BUDE I PŘES ZIMU. Výstavba Alzheimer centra začala koncem května 2019. Na místě po bytových domech čp. 1001 a 1002 se nyní již rozprostírá hrubá stavba, ve které se bude pracovat i přes mrazivé zimní období. Náklady na stavbu „Domova se zvláštním režimem“ jsou 39,7 milionu korun. Objekt musí být zkolaudován do 31. července 2020. Město Turnov na projekt získalo dotaci z programu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR ve výši 31 milionů korun. První klienty Alzheimer centrum přivítá v lednu 2021.
* NOVÝ DOPRAVCE NA KOLEJÍCH. Se změnou jízdních řádů vyjel v neděli 15. prosince na železniční tratě Libereckého kraje další dopravce. Společnost ARRIVA vlaky s. r. o. po deseti letech doplňuje Die Länderbahn GmbH a České dráhy, které stále zajišťují přes 70 % regionálních výkonů. V objednávce Libereckého kraje se změna dopravce i nasazených souprav týká osobních vlaků linek L3+L5 Liberec – Turnov – Stará Paka – Lomnice nad Popelkou a L31 Železný Brod – Tanvald. Dále rychlíků na linkách R21 Praha – Turnov – Tanvald.
* ADVENTNÍ TRHY: PROSTOR PRO SETKÁVÁNÍ. V pátek 6. a v sobotu 7. prosince se na turnovském náměstí uskutečnil již 21. ročník Vánočních trhů. Podle moderátorky Evy Kordové, která svým slovem provázela všechny dosavadní ročníky, je vidět, že tahle akce lidem nezevšedněla. Naopak – v posledních letech chodí stále víc a víc lidí. V pátek hlavně nakoupit a podívat se na některé vystoupení zdejších škol, v sobotu postát se svařákem v ruce, zaposlouchat se do některého z koncertů a pohovořit s přáteli. „Vzájemné setkávání a pohoda, to je pro mě smysl téhle akce,“ doplnila Kordová.
* BETLÉM V ZAHRADĚ V PŘEPEŘÍCH: KAŽDÝ ROK BUDU PŘIDÁVAT NOVÉ FIGURY, ŘÍKÁ JEHO TVŮRCE. Betlém v soukromé zahradě v Přepeřích láká k návštěvě místní i přespolní. Svatá rodina, Tři králové, velbloud, kravička, ovečky. „Betlém jsme měli doma odjakživa, vždy byl v naší rodině součástí Vánoc. Asi před pěti lety jsem si říkal, že bych postavil větší betlém na zahradě. Jako základ jsem si vzal Ladovy obrázky, jednotlivé figury si překreslím na papír, nazvětšuji a udělám šablony. Abych vyřezával z jednoho kusu, to jsem si netroufl, tak jsem zvolil metodu jednotlivých ořezaných a k sobě sešroubovaných fošen,“ uvádí Martin Adam, jehož betlém najdete v zahradě u domu na okraji Přepeř.

Martin Adam

* OSLAVA 150 LET OCHOTNICKÉHO DIVADLA V TURNOVĚ proběhla v městském divadle 10. prosince. Na programu byla beseda s pamětníky všech generací (včetně Míly Holase) a představení Tři sestry.
* NOVÁ REGIONÁLNÍ PUBLIKACE O ČEŇKU PACLTOVI. V polovině prosince přišla do prodeje nová regionální publikace, která popisuje životní osudy turnovského cestovatele Čeňka Paclta. Její název zní: První Čech na pěti kontinentech. Cesty Čeňka Paclta (1813-1887). Jejím autorem je ředitel turnovské knihovny Jaroslav Kříž.
* DIVADELNÍ FESTIVAL A PRVNÍ ROK KNIHOVNY NA NÁDRAŽÍ. V sobotu 14. prosince se v pobočce knihovny na turnovském nádraží uskutečnil malý divadelní festival mladých souborů. Úvodem s představením Drama Lama vystoupili studenti gymnázia, následovala velmi povedená improvizace NNM souboru Kámoš Drámoš, jejíž téma se postupně rodilo přímo před publikem, na závěr tentýž soubor předvedl úspěšnou hrou Dekanémor.
Podle ředitele knihovny Jaroslava Kříže má pobočka velmi dobrou návštěvnost, v průběhu měsíce sem pro knihy zamíří na 700 osob. Každý měsíc se zde koná nějaká akce, většinou dvě i tři, probíhá zde úspěšný cyklus besed „Spisovatelé na nádraží“, byl tu i rockový koncert, konají se zde přednášky, dílny pro děti, nyní tady byla i divadelní přehlídka. V průměru na jednotlivé akce přichází kolem 30 až 50 lidí, největší návštěvnost zde zaznamenali při podzimním setkání s herečkou a spisovatelkou Ivankou Devátou, kdy přišlo 180 (!) lidí, plno bylo například i na besedě s politologem Janem Kubáčkem, pocházejícím z Turnova (100 osob).
* MILION CHVILEK PRO DEMOKRACII. V pondělí 16. prosince se na mnoha místech republiky uskutečnilo setkání pořádané iniciativou Milion chvilek pro demokracii. Jedno ze setkání se konalo i na náměstí Českého ráje v Turnově. Zde bylo k podpisu připraveno prohlášení, ve kterém podepsaní žádají demisi premiéra Andreje Babiše do 31. prosince 2019 z důvodu velkého střetu zájmů, obnovení trestního stíhání a také riziku možného navrácení dotací, které naše země získala z EU. Podobných setkání bylo v průběhu roku v Turnově několik.
* V KLENOTNICI TURNOVSKÉHO MUZEA JE K VIDĚNÍ KOPIE KORUNY KARLA VELIKÉHO. Na poměrně krátkou dobu je v Klenotnici Muzea Českého ráje vystavena kopie koruny Karla Velikého, jejímž autorem je zdejší zlatník Jiří Urban. Koruna je o neobvyklé velikosti – výška 35 cm, průměr 21 cm, obvod 67 cm. Odpovídá tak velikosti lebky Karla IV. ověřené antropologickým výzkumem. Originál koruny nechal Karel IV. zhotovit v roce 1349 a po korunování na římského krále v Cáchách ji věnoval zdejšímu dómu k uctění Karla Velikého, prvního císaře Svaté říše římské. Koruna je v klenotnici muzea vystavena do 5. ledna.
* VIADUKT NA PŘEPEŘSKÉ: ZAHÁJENÍ PROVOZU, ZRUŠEN NÁJEZD V OHRAZENICÍCH. Pátek 20. prosince, 14.25 hodin. Po několika měsících výstavby byla opět zprovozněna komunikace z Nádražní ulice do Přepeř. Podjezd viaduktu byl snížen, aby zde mohla projet i vyšší nákladní vozidla s návěsy, podle zasvěcených se jednalo o nejnáročnější stavbu, která v našem regionu v posledních letech probíhala. Křižovatka je dokončena, provoz byl spuštěn v provizorní podobě. Co je zásadní – došlo ke změně přednosti v jízdě, hlavní ulicí je nyní Nádražní od centra směrem do Přepeř, vozidla jedoucí od Ohrazenic musí na křižovatce dávat přednost v jízdě. Druhou zásadní změnou je zrušení provizorního nájezdu na průtah městem v Ohrazenicích u stavebnin.

Prostor kolem viaduktu na Přepeřské

* MLADÍ ČEŠTÍ HOKEJISTÉ TĚSNĚ PODLEHLI RUSŮM. Před jednou z největších návštěv, když se na zápas Česko – Rusko hráčů do 17 let přišlo v sobotu 21. prosince na Zimní stadion Ludvíka Koška podívat 677 platících diváků, naši těsně podlehli Rusům 2:3 po třetinách 1:0, 0:2 a 1:1. Hrál se svižný a rychlý hokej, který se divákům musel líbit. Však také byla divácká kulisa na turnovském stadionu výborná, není mnoho míst v zemi, kde by mladí hokejisté hráli před takto početným publikem.
* TURNOVŠTÍ SKAUTI vybrali ve stánku Pro dobrou věc na Vánočních trzích, resp. ještě dodatečně někteří dárci přispěli rovnou na účet, dohromady 93 tisíc korun! Peníze posloužily dvěma potřebným mladým lidem. Předány byly při rozdávání Betlémského světla na náměstí 23. prosince.
* VODNÉ A STOČNÉ V ROCE 2020 VZROSTE O 4,01 %. Celková cena vodného a stočného včetně započítání DPH je stanovena na 113,16 Kč, z toho je vodné 56,94 Kč a stočné 56,22 Kč.

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.