TURNOVSKO 2017 (HLASUJTE O AKCI ROKU)

0

V tradičním „kronikářském“ zápise toho nejzajímavějšího v odcházejícím roce jsme se dotkli mnoha akcí, zastavili se u mnoha událostí a vzpomněli mnoha aktérů bohulibých akcí v regionu Turnovska. Náš výčet si nedělá ambice být vyčerpávajícím, přesto doufáme, že se nám podařilo to nejdůležitější zachytit. V anketě můžete hlasovat o akci roku.

LEDEN 2017

* 43. SILVESTROVSKÝ BĚH V TURNOVĚ VYHRÁL MARTIN BERKA. Tradice poslední akce roku v Turnově se po 42 ročnících uskutečněných v sídlišti u nádraží přesunula do areálu Maškovy zahrady, kde se počínaje 31. prosincem 2016 začala psát její nova kapitola.

* NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ SI TURNOVŠTÍ OBLÍBILI. O půl páté spustila kacanovská kapela Waldovy Matušky jeden z oblíbených hitů, moderátorka Eva Kordová přivítala stovky přítomných, vše nejlepší v novém roce obyvatelům i návštěvníkům města popřál starosta Tomáš Hocke. Děti, které přinesly obrázek, dostaly dárek, v mrazivém podvečeru příchozím přišlo vhod občerstvení, kterého ve stáncích bylo připraveno víc než dost. K nebi vylétlo několik desítek balónků štěstí. A potom už ohňostroj. Poprvé se Na Lukách novoroční ohňostroj konal 1. ledna 2009. Tradičně ho připravuje zdejší specializovaná firma Zdeňka Pohla.

* ČESKO SE PROBUDILO DO BÍLÉ NADÍLKY, TURNOVSKO NEVYJÍMAJE. Místy 25 až 30 centimetrů sněhu napadlo na některých místech Turnovska v noci z 3. na 4. ledna. Po zhruba deseti letech se zase ohlásila Paní Zima. Už bylo načase, málem nám odrostla jedna generace dětí, která zasněžený Turnov pořádně neznala. Padající sníh a teploty kolem nuly přinášely od časného rána problémy hlavně v dopravě. Na Turnovsku došlo také k několika dopravním nehodám. Řidička Fabie narazila na náměstí Českého ráje do sloupu veřejného osvětlení, kam ji odhodila dodávka, tři osobní auta se srazila u Dioptry, krkolomně vyhlížena nehoda dodávky, která málem spadla v ulici Pod Stránkou do Stebénky.

….dodávka nad Stebénkou

* TURNOVSKÁ SJEZDOVKA ZAHÁJILA SEZONU. V pátek 6. ledna v 15.00 hodin se po roce opět rozjela turnovská sjezdovka ve Struhách.

* ANTIMONY 74. Zhruba tři desítky lidí se v desetistupňovém mrazu přišly v sobotu 7. ledna poklonit na náměstí do Rovenska pod Troskami památce hrdinů z paraskupiny Antimony, Františku Závorkovi a Lubomíru Jasínkovi, kteří v lednu 1943 raději volili dobrovolnou smrt, aby tím mj. uchránili Rovensko od osudu Lidic a Ležáků. Od těchto tragických událostí uplynulo 74 let. Tyto zásadní chvíle v životě městečka pod Troskami připomněla starostka Jiřina Bláhová: „Tito mladí muži dobrovolně položili život za nějaké ideály. Za nadějnou budoucnost, za lepší zítřky. Co však nastalo v poválečných letech. Represe, čistky, diktatura, násilí, nadvláda. A tak si říkám: Kdyby to věděli, stála by jim nejvyšší možná oběť za to? Uplynuly desítky let. Konečně jsme docílili svobody a demokracie. A já cítím povinnost nás všech, už kvůli těmto mladým mužům a statisícům dalších, postavit se k naší společné budoucnosti zodpovědně.“

* Novou formou zapojování veřejnosti do rozvoje města je tzv. PARTICIPATIVNÍ ROZPOČTOVÁNÍ, kdy obyvatelé města mohou rozhodovat o využití části městského rozpočtu na realizaci konkrétní akce či projektu v rámci Zdravého města Turnova a MA21. Do 1. března bylo nutné podat návrh, poté bylo v hlasování rozhodnuto, že bude takto podpořena stavba nového hřiště v Dělnické ulici na Daliměřicích.

* PTAČÍ CHŘIPKA NA KADEŘAVCI. Jedenácté ohnisko ptačí chřipky v Česku bylo potvrzeno veterináři 26. ledna na Kadeřavci, který patří pod katastr Turnova. Šlo o první místo v Libereckém kraji, konkrétně o malé soukromé hospodářství při hlavní silnici mezi Mašovem a Podhájí. Majitel z celkového chovu asi 35 kusů drůbeže zaznamenal nejdříve úhyn deseti slepic a pak dalších. Veterináři zlikvidovali celý zbývající chov. Zásah probíhal ve speciálních oblecích, aby nedošlo k žádnému přímému kontaktu s nakaženými zvířaty. Drůbež byla usmrcena za pomoci injekce s látkou, která přivodí smrt během několika vteřin. K likvidaci jsou zvířata odvezena ve speciálních neprodyšných pytlích. V tříkilometrovém okruhu od ohniska nákazy musely obecní úřady zajistit sčítání drůbeže. Nakonec k dalšímu šíření ptačí chřipky nedošlo.

Veterináři likvidují chov na Kadeřavci

* Společnost EYs podporou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2016 Libereckého kraje. Stal se jím Jiří Opočenský, předseda dozorčí rady a spolumajitel společnosti TREVOS. V Libereckém kraji byl regionální vítěz vyhlášen potřetí.

* PADALY TEPLOTNÍ REKORDY. Ráno ve čtvrtek 19. ledna bylo hodně mrazivé. Podle meteorologa, věštce a senzibila Vlastíka Brůčka Plamínka padaly teplotní rekordy. Z jeho 35letých záznamů vyplývá, že tento den byl na Turnovsku vůbec nejmrazivější za roky pozorování. Rekord drží Příhrazy, kde bylo naměřeno -24 ⁰C, v Příšovicích -23,3 ⁰C. V Turnově na různých místech bylo kolem -20 ⁰C, v Rovensku pod Troskami zaznamenali -23 ⁰C.

* PENZION NA CHLUMU V PLAMENECH. O půl čtvrté odpoledne 27. ledna byl ohlášen požár penzionu na Chlumu v části obce Vyskeř (Lažany). Po příjezdu hasičů na místo byla část objektu s apartmány zcela zasažená požárem.

* NEMOCNICE V LIBERCI A TURNOVĚ TŘI ROKY OD SPOJENÍ. Tři roky uplynuly od spojení bývalé Panochovy nemocnice Turnov s Krajskou nemocnicí Liberec. Obě nemocnice se spojily 1. ledna 2014. Turnov se tak stal 10 % akcionářem akciové společnosti Krajská nemocnice Liberec, a. s. „Když po třech letech rekapituluji plusy a mínusy spojení obou nemocnic, cítím hrdost a pocit velmi dobře odvedené práce,“ hodnotil MUDr. Luděk Nečesaný, generální ředitel a místopředseda představenstva KNL a dodává: „Turnovskou nemocnici jsme ekonomicky, medicínsky i personálně stabilizovali a zajistili jí nezpochybnitelné místo na mapě zdravotnictví Libereckého kraje.“

* NOVÉ PUBLIKACE Z DĚJIN PĚNČÍNA A PŘÍŠOVIC. Počátkem roku byly zahájeny intenzivní práce na vzniku dvou publikací z dějin i současnosti obcí Pěnčín a Příšovice. Na jejich realizaci se podílí tým autorů ze Státních okresních archivů v Semilech a Liberci, z Muzea Českého ráje, Severočeského muzea v Liberci, národního památkového ústavu a dalších institucí, jakož i spolupracovníci z obou obcí. Realizace knih vzniká v podobném duchu jako kniha o Kacanovech nebo v roce 2014 kniha o Sezemicích. Obě nové publikace vyjdou během roku 2018.

* RÁJ BĚŽKAŘŮ: UPRAVENÉ STOPY JSOU PŘÍMO V TURNOVĚ. Dostatek sněhu zase po letech dovolil připravit kvalitní běžecké stopy i přímo v Turnově. Čtyř a půlkilometrový okruh navazoval na areál ve Struhách a byl pravidelně udržován Klubem lyžařů. Okruh pro běžkaře vznikl také kolem areálu v Maškovce.

Ráj běžkařů na Vrchhůře

* VETERÁNI POD TROSKAMI. Napůl utajený závod veteránů projel Českým rájem ve středu 25. ledna. The Winter Trial 2017. Přes padesát historických závodních vozů, na které čekala 2500 kilometrů dlouhá trasa z Holandska přes Německo a Českou republiku do Rakouska. Jede se za běžného provozu většinou na silnicích druhé a třetí třídy. Účastníci 17. ročníku závodu startovali v neděli 22. ledna v hotelovém areálu zámku Château St. Gerlach poblíž města Maastricht na jihovýchodě Nizozemska. Cíl je v městečku Sankt Wolfgang, ležícím na břehu jezera Wolfgangsee nedaleko rakouského Salcburku. Sem závodní vozy dorazily 27. ledna.

* HASIČI V OLEŠNICI MAJÍ NEJMODERNĚJŠÍ ZÁSAHOVÉ VOZIDLO Z OBCÍ V OKOLÍ. Nejdříve zazněla výstražná houkačka na staré avii z konce sedmdesátých let a bezprostředně nato spustila houkačka na novém fordu. Takto symbolicky se hasiči v Olešnici rozloučili v sobotu 28. ledna se starou technikou a přivítali novou. Stalo se tak za účasti velké části obyvatel obce a okolí, hasičů dobrovolných i profesionálních, vedení obce, starostů z okolí a dalších pozvaných hostů včetně hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. Novému vozidlu a také praporu zdejších hasičů požehnal liberecký arciděkan Radek Jurnečka, který v minulosti v tomto regionu působil.

ÚNOR 2017

* RADIMOVICE ŽIJÍ. MASOPUST JE JEN JEDNOU Z AKCÍ BĚHEM ROKU! „V zastupitelstvu se sešla dobrá parta činorodých, není měsíc, aby se u nás něco nedělo,“ říká starostka Radimovic Dagmar Šrytrová. V sobotu 4. února zde uspořádali masopust. „Je to již třetí ročník. První byl na zkoušku, jestli budou lidé vůbec mít zájem. A protože zájem byl, vloni jsme již jeli naostro a letos už jen dolaďovali detaily. Náš laufr, který průvod vede, byl i za paní ředitelkou turnovského muzea Vladimírou Jakouběovou na radu, protože jsme chtěli, aby náš masopust byl tradiční, jako ho dělávali naši předci,“ doplňuje starostka.

Masopust v Radimovicích

* MĚL BY VZNIKNOUT OKRES TURNOV? Starostové a tajemníci měst a obcí z Turnovska a Semilska, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a zástupci státních úřadů se sešli u společného jednání na téma možného vzniku okresu Turnov. Svolalo je Ministerstvo vnitra ČR proto, aby zahájili společnou diskuzi o skladebnosti územně správního členění státu a dostupnosti služeb státní správy v oblasti Turnovska.

* REVOLUCE V PLACENÉM PARKOVÁNÍ V TURNOVĚ. Zastupitelé města na svém únorovém zasedání schválili nejvýznamnější změny v systému placeného parkování v Turnově za posledních několik let. Nejdůležitější informací je, že koncem roku dojde ke zpoplatnění parkování v Nádražní ulici od hodin až k Bille.

* SPORTOVCEM TURNOVA ZA ROK 2016 JE MICHAELA OMOVÁ z oddílu radiového orientačního běhu. Ta po několika letech, kdy závodila v klasickém orientačním běhu, zaznamenala velký návrat mezi radiové „orienťáky“. V nominačních závodech vybojovala divokou kartu k účasti na mistrovství světa v Bulharsku. Tam ve třech soutěžích, v kterých startovala, získala tři medaile a potvrdila svoje místo ve světové špičce.

Nejlepší sportovci Turnova 2016

* TISÍCOVKA LIDÍ PŘIŠLA NA MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU. Poprvé turnovští muzejníci na Dlaskově statku uspořádali masopust v roce 1998. Tehdy to byla hlavně velká osvěta, z obcí v okolí se sem jezdili dívat, jak by se to mělo dělat, protože povědomí už téměř vymizelo. Letos na statek v sobotu 11. února na masopust přišlo přes tisícovku lidí, nejvíc v historii.

* HOKEJISTŮM HC TURNOV 1931 PŘEDČASNĚ SKONČILA SEZONA, do závěrečných bojů krajské ligy mužů nepostoupili. U týmu skončil trenér Jankových.

* AMBICÍ MODRÉHO KOCOURA JE STÁT SE ZIMNÍM JIRÁSKOVÝM HRONOVEM! 22. ročník divadelního festivalu Modrý kocour proměnil Turnov v český ráj amatérského divadla. Šest dnů trvající přehlídka je druhým největším svátkem amatérského divadla v Česku. Už druhý rok po sobě festival navyšuje počet představení a láká čím dál tím více diváků. Do Kulturního centra Turnov na Střelnici a do městského divadla jich od 21. do 26. února zavítaly téměř dvě tisícovky.

BŘEZEN 2017

* EVA ANTOŠOVÁ, NOVÁ ŘEDITELKA TURNOVSKÉ „HOTELOVKY“. Narodila se v Turnově, základní školu absolvovala na Výšince, maturitu má ze zdejší střední ekonomické školy. Na Vysoké škole ekonomické v Praze vystudovala obor Ekonomika průmyslu, studovala také pedagogiku odborných předmětů na VŠE. Vyučovat začala na gymnáziu a ekonomické škole pro zrakově postiženou mládež. Většinu svého profesního života prožila v Praze. Po mateřské dovolené pracovala ve Výzkumném ústavu odborného školství, kde se zpracovávají rámcové vzdělávací programy, poté působila na soukromé Bankovní akademii, která se posléze rozrostla ještě o gymnázium. Tady byla deset let, z toho pět let ve funkci ředitelky školy, poté pracovala na ministerstvu zdravotnictví. 1. března převzala vedení turnovské Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy.

Eva Antošová

* ODEŠLA JITKA PETRUŠKOVÁ. V neděli 19. března ve věku nedožitých 63 let zemřela dlouholetá pracovnice Muzea Českého ráje Jitka Petrušková. Poslední rozloučení s ní se uskutečnilo v pátek 24. března v do posledního místa zaplněné smuteční síni v Turnově.

* SJEZDOVKA VE STRUHÁCH SE LOUČILA. V sobotu 4. a v neděli 5. března se po pár dnech odstávky opět rozjela turnovská sjezdovka ve Struhách. Byla to poslední možnost si o této zimě v Turnově zalyžovat!

* KARNEVAL V „DÍVČAJDĚ“. V sobotu 11. března v ZŠ v ulici 28. října pořádali tradiční dětský karneval. Přišlo na 400 lidí!

* JE TU ŠANCE NA VZNIK NÁMĚSTÍ, RESP. MÍSTA PRO SETKÁVÁNÍ V TURNOVĚ II. Takový turnovský evergreen. Přednádražní prostor v Turnově II. Hledání toho pravého místa na centrum této městské části, ve které žije asi 40 % obyvatel města. V 90. letech se hodně mluvilo o možné zástavbě dnešního parku mezi Billou a paneláky, lidé ale tehdy v anketě chtěli zachovat zeleň, což se také stalo. Je i není to přirozené centrum druhé části města. Nicméně je právě tenhle prostor často první, který vidí návštěvníci Turnova po cestě z nádraží či terminálu. Možná by zde chtěli jen na chvíli posedět a pokračovat dál. V úterý 21. března proběhlo setkání zájemců o řešení tohoto prostoru v ZŠ v Alešově ulici architekti Jaromír Kosnar a Ondřej Smolík z pražského ateliéru AND představili první studii.

Studie úpravy přednádražního prostoru

* LETOŠNÍMU ŠTĚKU DOMINOVALO STRAŠIDLO CANTERVILLSKÉ. Po šestnácté patřilo turnovské divadlo divadelní přehlídce Turnovský štěk. V režii Žluté ponorky jde v současnosti již o renomovanou akci, ze které nejlepší soubory postupují na krajskou, resp. národní přehlídku dětských divadel, která se koná ve Svitavách. Letos se v divadle ve čtvrtek 16. března sešla šestice souborů z Turnova a Liberce. Odborná porota na přímý postup na krajskou přehlídku vyslala představení Strašidlo Cantervillské v podání souboru Kámoš drámoš ze ZUŠ Turnov.

* VOLEJBALISTÉ VYHRÁLI 1. LIGU! Jestliže někdo před pár lety považoval za historický úspěch turnovského volejbalu postup zdejšího týmu do 1. ligy, v pátek 24. března padl další milník. Tým TJ Zikuda Turnov ligu vyhrál a na domácí palubovce dokonce zůstal po celou sezonu neporažen! V následné baráži o extraligu volejbalisté podlehli Ústí nad Labem.

* FOTBALOVÉ JARO ZAČALO! Turnov v divizi vykopal v Kopanině první výhru1:4 (1:0).

* TANEČNÍ ŠKOLA ILMA REPREZENTOVALA TURNOV V MOSKVĚ. Moskva se stala hlavním městem tance, 17. až 19. března tam probíhalo taneční mistrovství Evropy v disciplínách WADF. Tři dny se tančilo ve dvou sálech hotelu Korston. Šampionátu se zúčastnilo dva tisíce tanečníků z deseti zemí Evropy, největší výprava byla již tradičně ruská, ale ani ta česká se neztratila. Z České republiky bylo v Moskvě pět škol, nejvíce úspěchů slavila právě taneční škola ILMA z Turnova, reprezentovalo ji pět tanečníků a tanečnic.

* SCIOŠKOLA V TURNOVĚ? Jedním z diskutovaných témat současného Turnova je možný vznik Scioškoly, která by mohla v Turnově začít fungovat ve školním roce 2018/2019. Tato škola by zde byla pro širší spádovou oblast od Mladé Boleslavi po Jičín, Liberec a Jablonec nad Nisou.

* SEDMADVACÁTÝ LOUTKÁŘSKÝ DRAHOKAM. Deset inscenací souborů z Libereckého a Královéhradeckého kraje a ze Slovinska. Petr Záruba z pořádajícího turnovského souboru Na Židli napočítal od pátku 17. do neděle 19. března na prknech turnovského divadla 110 účinkujících a víc než 1 250 malých a velkých diváků v hledišti

* NÁKLADNÍ AUTOMOBILY MAJÍ V TURNOVĚ ZAKÁZANÉ PARKOVÁNÍ. V průběhu března došlo na území města k výměně zónového značení, které zakazuje parkování nákladních automobilů na veřejně přístupných účelových komunikací. Doposud jediným takovým místem, kde nákladní automobily parkovaly, byla příjezdová komunikace na autobusové nádraží k centrálnímu parkovišti města. Nově je i zde parkování omezeno a jediným možným místem stání kamionů je prostor v průmyslové zóně Vesecko, kde bylo vytvořeno 10 parkovacích míst.

* REKORDNÍ NOC S ANDERSENEM. V pátek 31. března po 18. hodině vyrazil pohádkový průvod letošní v pořadí již sedmnácté Noci s Andersenem od knihovny na náměstí. V čele byli tradičně král s královnou za doprovodu Rytířů turnovského meče, mažoretek Perliček, Trubačů Českého ráje a všech letošních spáčů. Zúčastnilo se ho rekordních zhruba 750 lidí, převážně rodičů s dětmi. Stejně rekordní byla také účast na večerních akcích na různých spacích místech ve školách, školkách a ve školních družinách. Organizátoři spočítali, že takto letos v Turnově z pátka na sobotu spalo 464 dětí! Turnov byl v roce 2000 společně s Uherským Brodem prvním místem v republice, kde se akce konala. Dnes už jsou do Noci s Andersenem zapojeny stovky míst u nás, v Evropě, letos poprvé i v Austrálii!

Noc s Andersenem 2017

* BANDA Z ROUDNÝHO SLAVILA 35 LET. Pořekadlo, že pachatel se vrací na místo činu, neplatí pouze pro kriminální živly. Svým způsobem se jím řídí i hudební uskupení, které jako jedno z mála ustálo věčné odcházení a přicházení a svým posluchačům dělá radost už hezkých pár let. V sále obecního úřadu v Přáslavicích kapela ROUDEN BAND vystoupila poprvé před 35 lety, na přelomu března a dubna se výročním koncertem vrátila na místo činu.

DUBEN 2017

* OD DUBNA FUNGUJE GYNEKOLOGICKÁ AMBULANCE V NEMOCNICI V NOVÉM REŽIMU. Krajská nemocnice Liberec převzala k 1. 1. 2014 Panochovu nemocnici Turnov a s tím i personální zajištění medicínských oborů, tedy včetně gynekologie. Naposledy oddělení fungovalo pod vedením MUDr. Lidáka. Ten v březnu v nemocnici skončil. Vedení KNL se podařilo zajistit provozování gynekologické ambulance v prostorách turnovské nemocnice MUDr. Lebedovou, která dříve v turnovské nemocnici pracovala a po mateřské pracuje v boleslavské nemocnici.

* ORIENTAČNÍ BĚH. V sobotu 1. dubna uspořádal Oddíl orientačního běhu TJ Turnov 1. závod Ještědského žebříčku v orientačním běhu na krátké trati. K přehlášeným 630 závodníkům přibyli díky krásnému počasí další a tak cílem prošlo celkem 704 závodníků! Výborné zázemí pro centrum závodu poskytl areál Pivovaru Rohozec, parkoviště poskytl i Kamax Turnov. Start byl na kynologickém cvičišti v Jenišovicích a závod proběhl na okolních lesních pozemcích.

* NA TURNOVSKOU ZDRAVOTNICKOU ŠKOLU SE VRÁTILI ZAHRANIČNÍ STUDENTI. Na 130 zahraničních studentů prošlo učebnami a internátem turnovské Střední zdravotnické školy. Od roku 1980 do roku 1994 zde vzdělávali studenty tzv. rozvojových zemí, jako byly Sýrie, Írán, Irák, Libye, Pákistán, Libanon, Afghánistán, Laos či Etiopie. Někteří se do svých zemí vrátili, jiní se usadili a založili rodiny v České republice či jinde ve světě. Po letech se zahraniční studenti, kteří chtějí pracovat v českém zdravotnictví, sem vrátili. V pondělí 10. dubna tu přivítali dvě indické studentky, jednoho studenta a jednu dívku z Malajsie. Všichni mají vystudované tamní vysoké zdravotnické školy.

Zahraniční studenti na zdravotnické škole

* Od dubna má Turnov NOVÉHO MĚSTSKÉHO ARCHITEKTA. Je jím zdejší rodák Ing. arch. Vladimír Kučera.

* V neděli 2. dubna se definitivně UZAVŘELA DRUHÁ SEZONA na Zimním stadionu Ludvíka Koška. Zájem veřejnosti o domácí zápasy hokejistů i zájem o hodiny pro veřejnost byl i v této sezoně značný.

* DRAK V SÍDLIŠTI UŽ SLOUŽÍ DĚTEM A DOSPĚLÝM. Středeční odpoledne 12. dubna před velikonočními prázdninami patřilo v Turnově otevření nového dětského hřiště. Na akci přišla necelá stovka dětí a dospělých. Jak zmínil starosta města T. Hocke, nové hřiště v podobě draka našlo místo na navazující ploše za zahradou ZŠ v Alešově ulici, město delší dobu hledalo náhradní prostor za již dožilé hřiště v sídlišti u nádraží, které je terčem kritiky obyvatel. Tomáš Tomsa z firmy Hřiště hrou popřál dětem, aby se jim hřiště líbilo, a připomněl, že kromě osmnáctimetrového draka je tu také tzv. workoutového hřiště s cvičebními prvky pro starší děti i dospělé. Jak doplnil ředitel ZŠ Skálova Michal Loukota, další herní prvky byly za pomoci sponzorů umístěny také přímo v zahradě zdejší školy.

Drak v sídlišti u nádraží

* ZÁPISY BUDOUCÍCH PRVŇÁČKŮ. Na zápisy dětí do prvních tříd základních škol jsme byli do loňského roku zvyklí vždy v lednu. S rokem 2017 přišla změna vyplývající z novely školského zákona, která přináší posun zápisů k povinné školní docházce. Ty probíhají od 1. do 30. dubna. Slavnostní zápis v turnovských základních školách proběhl v úterý 4. dubna.

* DOSTAVBA DIVADLA. Architekti Ing. arch. Josef Pleskot a prof. Ing. arch. Ladislav Lábus představili veřejnosti dvě architektonické studie na úpravu městského divadla v Turnově. Zastupitelé města vybrali studii arch. Pleskota.

* AMK VYSKEŘ OSLAVIL PADESÁTILETÍ SVÉ ČINNOSTI DALŠÍM ROČNÍKEM TRAKTORIÁDY. Poměrně silný a hlavně studený vítr a celkově chladno; polojasno bez deště. Tak by asi vypadala meteorologická charakteristika 11. ročníku Traktoriády, která se na polním letišti pod kapličkou sv. Anny na Vyskři uskutečnila v sobotu 22. dubna. Kvůli nepříznivému počasí, které ostatně provází celé letošní jaro, přišlo tentokrát i méně diváků. „Napočítali jsme jich dva tisíce dvě stě, což je méně než vloni, kdy jsme měli třítisícovou návštěvu. Když si ale uvědomíme, jaké počasí panovalo pár dnů před tím a potom v neděli po akci, můžeme být vlastně spokojeni,“ hodnotil za pořadatele Jan Kozák z AMK Vyskeř.

* DĚTI ÚPLŇKU je nový dokument režisérky Veroniky Stehlíkové. Na příbězích čtyř rodin ukazuje život s různě starými dětmi a dospělými, kteří mají diagnózu PAS (porucha autistického spektra), mentální hendikep a problémové chování – u některých ve spojení se sebepoškozováním, agresí a hyperaktivitou. Název dokumentárního filmu je převzat ze stejnojmenného článku novináře Petra Třešňáka (týdeník Respekt): https://www.respekt.cz/tydenik/2014/5/deti-uplnku.
Jeden z příběhů filmu se natáčel v Pěnčíně. Hlavní protagonistkou je Marcela, která denně dochází do Centra denních služeb SLUNCE VŠEM v Turnově. Matka Marcely, která se natáčení pochopitelně také zúčastnila, je předsedkyní spolku SLUNCE VŠEM. A právě spolek je majitelem budovy centra a poskytuje v ní od roku 2014 sociální služby pro takovou cílovou skupinu lidí, o kterých pojednává výše zmíněný dokument.
Předpremiéru za účasti tvůrců, paní ministryně sociálních věcí Michaely Marksové a rodičů uvedla Česká televize v pondělí 24. dubna v pražském kině Bio Oko. Této akce se zúčastnili i zástupci spolku SLUNCE VŠEM.

* KARLOVICE MAJÍ NOVÝ OLTÁŘ V KOSTELE. Poslední dubnovou neděli se v kostele sv. Jiří v Přáslavicích (Karlovicích) uskutečnila velká církevní, ale i ryze občanská slavnost. Turnovský děkan Václav Vlasák zde po přímluvě požehnal opravenému hlavnímu oltáři kostela. Jeho rekonstrukce začala v roce 2013 a dokončena byla vloni. Opravy prováděla renomovaná firma Jana Macha z Červeného Kostelce nákladem 711 tis. Kč. Peníze z 90 % věnovalo ministerstvo kultury, zbytek uhradilo Děkanství Turnov.

Velikonoce na Dlaskově statku

* VELIKONOCE NA DLASKOVĚ STATKU PROBĚHLY NA HRANĚ MOŽNOSTÍ ORGANIZÁTORŮ I PAMÁTKY. Návštěvnost ke třem tisícovkám dětí a dospělých, 14 kilo těsta na malé beránky, na 500 klubíček z vlny pro tvorbu oveček v tvořivé dílně, parkoviště a louky kolem statku plné aut, trojstup lidí před pokladnou. „Velmi si zájmu o Velikonoce na statku vážíme, mám ale trochu obavu, že to už bylo na hraně možností této památky. Došlo nám prakticky všechno, těsto i vlna v dílnách, předtištěné vstupenky, většina občerstvení. Meteorologové na sobotu nepředpovídali moc pěkné počasí, nakonec bylo docela příjemně, což asi lidi vyhnalo ven,“ vysvětluje si rekordní návštěvnost ředitelka pořádajícího turnovského muzea Vladimíra Jakouběová. Zájem veřejnosti také kromě tradičního vynášení Moreny mohla vzbudit ohrada s ovečkami a jejich stříhání, což bylo předzvěstí výstavy „Ovce, moje ovce“, která byla zahájena v pátek 21. dubna v Kamenářském domě v muzeu.

* ZAHÁJENÍ TURISTICKÉ SEZONY 2017. Proběhlo poslední dubnovou sobotu tradičně pod patronací městské organizace Turnovské památky a cestovní ruch a netradičně se startem a cílem v Maškově zahradě. Akci poznamenalo nepříznivé počasí, silný déšť zastihl většinu putujících přímo na trati. Ta vedla ze sportovního areálu v Maškově zahradě přes železniční most do Nudvojovic, Přepeř a po modřišické hrázi do Mašova a zpět do Maškovky. Na trase se mohli setkat s vílami, čerty, loupežníky, pošťákem, pannou a babou z Trosek a dalšími postavami z českorajských pověstí. Na návsi v Přepeřích hrály divadlo děti ze ZŠ v Žižkově ulici. V cíli ve sportovním areálu na účastníky čekal další program s tradičním příchodem krále a královny a odstartováním nové turistické sezony.

KVĚTEN 2017

* NOVÝ PRIMÁŘ CHIRURGIE. Po odchodu MUDr. Hajna do Jičína se novým primářem oddělení chirurgie nemocnice v Turnově stal MUDr. Zdeněk Rambousek, lékař liberecké nemocnice.

* ČÁST ZAMĚSTNANCŮ „HOTELOVKY“ STÁVKOVALA. V pátek 19. května učitelé a zaměstnanci Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy v Turnově stávkovali. Jednalo se o pracovníky z objektu školy v Alešově ulici, byť i zde se někteří ke stávce nepřipojili. Do stávky se zapojilo asi 40 % zaměstnanců školy. Pedagogové a zaměstnanci z budovy školy ve Zborovské ulici zajistili tento den vlastní chod školy, který tak nebyl ohrožen. Před budovou v Alešově ulici se sešli zástupci odborářů a vedení školy s novináři.

* PREZIDENT ZEMAN PŘI SVÉ NÁVŠTĚVĚ VYSLECHL SLOVA PODPORY I KRITIKU. Třídenní prezidentská návštěva Libereckého kraje proběhla od 9. do 11. května. Obnášela první den návštěvu Liberce a obce Prysk na Českolipsku, druhý den byl ve znamení semilského okresu, Železného Brodu a večerního setkání politiků v libereckém hotelu Imperial, třetí den návštěva končí v Doksech. První dáma Ivana Zemanová má svůj vlastní program, mj. ve vězení v Rýnovicích navštívila Jiřího Kajínka. Druhý den návštěvy na Semilsku, resp. Turnovsku Zeman navštívil firmu Trevos na Valdštejnsku. V pozdním odpoledni prezident dorazil do Železného Brodu. Po setkání na radnici s vedením města se na náměstí uskutečnilo setkání s občany. „Miloše, do koše. Odvolejte Babiše. Respektujte Ústavu.“ Znělo při příchodu prezidenta na pódium. A také pískot, až hejtman Půta přítomné požádal, aby navzájem ctili rozdílné názory. Většina lidí – zejména starší obyvatelé města a okolí – přišla prezidenta podpořit.

Hejtman, prezident, starosta Železného Brodu František Lufinka

* BANKA V NOVÝCH PROSTORÁCH. Turnovská pobočka známé UniCredit Bank působí na nové adrese. Namísto Skálovy ulice ji nově najdete na rohu Havlíčkova náměstí a ulice 5. května. „Chtěli jsme jít více naproti klientům, Skálova ulice je sice dobrá adresa, ale především omezené možnosti parkování a horší dopravní obslužnost nás vedly ke změně adresy,“ uvádí ředitelka pobočky Milena Mikezová.

* TO TADY UŽ DLOUHO NEBYLO: SEDM ZRANĚNÝCH PŘI NEHODĚ POD KOZÁKOVEM. V sobotu 27. května odpoledne byli přivoláni turnovští a semilští profesionální hasiči k dopravní nehodě, která si vyžádala celkem sedm zraněných. Nehoda byla hasičům ohlášena ve 12.55 hodin a stala se ve Smrčí, části obce Mírová pod Kozákovem. V době příjezdu hasičů se na místě nacházela tři osobní auta (z toho dvě havarovaná) a dva cyklisté. Hasiči vyprostili z vozu bez použití hydraulických vyprošťovacích nástrojů jednoho zraněného. Dále asistovali záchranářům při ošetřování zraněných a pomáhali s transportem buď do sanitního vozu, nebo do přivolaného záchranářského vrtulníku. V jednom osobním voze byly tři zraněné osoby, ve druhém dva a zranění utrpěli oba cyklisté.

* KOUPALIŠTĚ V MAŠKOVCE. Druhá sezona na venkovním koupališti v areálu turnovské Maškovy zahrady začala v sobotu 27. května.

* FANOUŠCI KATAPULTOVALI TURNOVSKOU KAPELU NA NEJVĚTŠÍ HUDEBNÍ FESTIVALY. Kapele Snap Call se povedl mimořádný kousek. V rámci akce „Čistý festival“ totiž vyhrála divácké hlasování, které jí zajistilo kontrakt na tour po největších českých hudebních festivalech. Úspěch kapele zajistilo téměř 7 800 hlasů (!), které dostala od svých fanoušků a také čtenářů TvA.

Pocta mistru houslaři

* POCTA MISTRU HOUSLAŘI. V sobotu 20. května se v turnovské Komenského ulici u domu, kde žil a tvořil mistr houslař František Xaver Drozen, uskutečnilo setkání pod patronací Spolku rodáků a přátel Turnova u příležitosti odhalení jeho pamětní desky.

* DAŇKŮV MEMORIÁL OZDOBILY REKORDY. Bývalo poslední roky tradicí, že Memoriál Ludvíka Daňka vždy pronásledovaly šedé mraky a většinou i sprchlo. Letos tomu tak nebylo, a možná právě proto padaly i rekordy. Dálkař Radek Juška výkonem 829 centimetrů překonal o čtyři centimetry 29 let starý rekord Milana Mikuláše. Stříbrný medailista z halového mistrovství Evropy v roce 2015 si o čtrnáct centimetrů vylepšil dva roky starý osobní rekord a zařadil se tak na čtvrté místo letošních světových tabulek. Na Turnov tak bude velmi rád vzpomínat. Stříbrný medailista z halového mistrovství Evropy Tomáš Staněk v kouli výkonem 21,17 překonal rekord mítinku. Klání atletů svojí účastí ozdobila také dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. Ta na dvoustovce doběhla pátá. Domácímu publiku se také ve skoku o tyči představil desetibojař Adam Sebastian Helcelet, který vyrůstal v nedaleké Olešnici a turnovský stadion důvěrně zná.
V diskařském kruhu se tentokrát nejvíc radoval Němec Martin Wierig, který poslal disk do vzdálenosti 64,73 metru. To bylo o dvacet centimetrů dále než nejlepší Malachowského pokus ze čtvrté série.

* HÁZENKÁŘKÁM SKONČILA SEZONA. V sobotu 6. května nastoupilo družstvo žen na domácí palubovce v turnovské hale TJ k poslednímu druholigovému utkání sezony 2016/2017, která pro ně po podzimní části soutěže byla nečekaně úspěšná, protože přezimovaly na první příčce druholigové tabulky. Jarní část se však Turnovankám nevydařila. V tabulce skončily na 7. místě.

* VZKAZY JAKO MODLITEBNÍ PRAPORKY. Letošní jedenáctý ročník tradiční akce pro svobodný Tibet v sobotu 20. května, kterou pořádá spolek Radosti v Kacanovech, byl opravdu radostný a optimistický, byť zazněla i velmi vážná slova. Třeba obavy o osud demokracie v naší zemi a o nebezpečí vzniku nějaké formy autoritářského režimu. K tomu se na místě vyslovili jak kněz Aleš Jaluška, tak třeba moderátorka Českého rozhlasu Veronika Sedláčková, či za Radosti Iveta Melíšková. A také fotograf Luboš Kotek, který na plátně promítl fotografie z Husákova normalizačního Československa.

* V TÉTO PODOBĚ ŠLO O POSLEDNÍ STAROČESKÉ TRHY! Vloni zaznamenali pořadatelé Staročeských trhů ze Spolku přátel muzea Českého ráje historicky nejvyšší návštěvnost tohoto festivalu řemesel, který se tradičně koná vždy o posledním květnovém víkendu v areálu turnovského muzea a přilehlého parku. Vloni na trhy dorazilo přes třináct tisíc lidí, letos to bylo jen o pár stovek méně. Své zboží nabízelo na dvě stovky řemeslníků. Ti sem letos dorazili již po třiadvacáté. Letošní Staročeské trhy byly poslední v této podobě s dvěma pódii pro kulturní program – jednom v parku a druhým v atriu muzea. V těchto dnech začínají práce na výstavbě nového muzejního pavilonu, ve kterém bude na jaře 2019 otevřeno muzeum horolezectví. Bude jediné svého druhu v republice. Náklady na jeho výstavbu jsou 40 mil. Kč a jsou hrazeny z fondů EU.

Staročeské trhy, hlediště v parku

ČERVEN 2017

* MALOSKALSKÁ NOC 2017: POPÁTÉ NA POHODU. Již pátý ročník Maloskalské noci se uskutečnil tuto sobotu 3. června. Festival tradičně zahájila neckyáda na Žluté plovárně, následoval program v areálu místních fotbalistů, kde mj. vystoupili Lenny, Sebastian a Janek Ledecký.

* DALŠÍ DVĚ STOVKY DOSPÍVAJÍCÍCH PRONIKLY DO TAJŮ SPOLEČENSKÉHO ŽIVOTA. Letos již podruhé v řadě žila Střelnice jarními tanečními. V tom je Turnov trochu raritou, ve většině měst se taneční pro -náctileté konají na podzim. Jarní termín má svoji výhodu. Do tanečních chodí žáci devátých tříd a příslušného ročníku osmiletého gymnázia, tedy mladí lidé, kteří se navzájem velmi dobře znají. Jak uvedla Ilona Šulcová, která se svojí známou taneční školou tyto kurzy pořádá víc než dvě desetiletí, je letos v kurzech zhruba 200 teenagerů. Dívek je o něco více, tak někteří chlapci chodí vypomáhat. Taneční vždy vrcholili věnečkem na začátku června.

* JUBILEJNÍ SLAVNOSTI ROHOZECKÉHO PIVA. Již po dvacáté přivítal areál Pivovaru Rohozec své příznivce na tradičních slavnostech, na které se sjíždí pravidelně několik tisíc lidí ze širšího regionu. Slavnosti jsou z pohledu návštěvnosti přímo závislé na počasí, letos bylo sice chladněji, ale nepršelo, takže pořadatelé byli spokojeni. Areál byl ještě mírně rozšířen, bylo hodně plno, ale fronty před stánky s jídlem a pitím se netvořily velké. Kromě bohatého kulturního programu mohli návštěvníci ochutnat vše z produkce pivovaru od limonád po nealko pivo. Hlavním lákadlem bylo nové pivo Prometheus, jehož výstav pivovar ohlásil teprve nedávno.

* BEZDOMOVCI MÁLEM ZAPÁLILI DŮM V NÁDRAŽNÍ ULICI. Jedním z problémů Turnova, který téměř denně řeší městští a státní policisté, jsou nepřizpůsobiví lidé, kteří okupují zdevastované domy, které jejich majitelé nejenže neopravují, ale ani nedokážou zabezpečit proti vniknutí těchto osob. O problémech kolem starého kina na Trávnicích toho již bylo napsáno poměrně hodně, a stále odsud policisté hlásí nezákonné vniknutí do objektu a uvnitř nálezy všeho druhu, od drog po věci z možné trestné činnosti.
V poslední době policisté často jezdí i k dalšímu vybydlenému domu v horní části Nádražní ulice. Bylo to i ve středu 31. května vpodvečer, kdy se sem sjelo hned několik jednotek hasičů. Na vině byl hustý černý dým stoupající z horního patra. Podle svědků zde bezdomovci pálili na otevřeném ohni nějaké věci a před příjezdem policistů a hasičů utekli. Obyvatelé okolních domů mají strach, co přijde příště.

V pátek 23. června mj. zmizel průchod z muzea do galerie

* STÁLÁ VÝSTAVA O HOROLEZECTVÍ DOSTÁVÁ NOVÉ OBRYSY. Výstavba interiéru pro novou expozici o horolezectví začala v Muzeu Českého ráje v Turnově zhruba před měsícem. Stálá expozice s názvem „Pro horolezce neexistují hranice“ má zvýšit turistickou atraktivitu Českého ráje a Labských pískovců. První návštěvníky by mohla přivítat v červnu 2019. „Po nezbytných administrativních krocích bylo na počátku června firmě Termil předáno staveniště a práce na stavbě objektu pro novou muzejní expozici byly zahájeny,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libereckého kraje.

* ŽIVOT A MYŠLENKY JANA PATOČKY OSLAVIL VZPOMÍNKOVÝ VEČER. Město Turnov připravilo vzpomínkový večer na slavného rodáka a čestného občana města Turnova Jana Patočku. Jan Patočka byl jedním z nejvýznamnějších českých filozofů 20. století. Na počest 110. výročí narození a zároveň 40. výročí úmrtí Jana Patočky město připravilo vzpomínkový večer k uctění jeho života, myšlenek a odkazu dalším generacím. Slavnostní večer s hudbou i panelová diskuze proběhly před zaplněným městským divadlem.

* DĚTSKÝ DEN S PONORKOU 2017. Rodinné odpoledne pro velké i malé proběhlo v sobotu 10. června odpoledne v parku u letního kina v Turnově. Díky spolupráci s partnery a dobrovolnickými organizacemi připravila Žlutá ponorka aktivní program pro celou rodinu – od nejmenších po teenagery i dospělé. Nebude chybět dostatek občerstvení s posezením na lavičkách či přímo na louce.

* ROZŠÍŘENÍ SLUŽEB V AREÁLU KOUPALIŠTĚ V MAŠKOVĚ ZAHRADĚ. Novinky shrnul Jindřich Kořínek, jednatel Městské sportovní Turnov s. r. o., která areál spravuje: „V provozu je nově, zatím ve zkušebním režimu, úschovna kol. Tak věřme, že se osvědčí a bude o ni zájem. Za úschovu kol na celý den vybíráme 30 Kč. Nově je také v provozu rozšířené občerstvení. Hlavním bonusem je výdejní okénko pro návštěvníky in-line stezky, skateparku či kolemjdoucí. Pravidelné je také noční a ranní koupaní, a to každé úterý a sobotu od 7.30 do 8.30, resp. od 20.15 do 22.30 hodin.“

* KRALUJÍCÍ HVĚZDY ÚSPĚŠNÉHO ROČNÍKU OBLÉKAJÍ DRES FK PŘEPEŘE. Mistrovský ročník fotbalových soutěží 2016/2017 se uzavřel. V divizi FK Turnov skončil na 8. místě tabulky, v krajském přeboru byl FK Sedmihorky na 4. místě, v I. A třídě skončily Přepeře první a Rovensko druhé! V I. B třídě v tabulce Jenišovice skončily na 2. místě a Pěnčín na 3. místě.

Renault Alpine na startu. Tento legendární závodní vůz byl ozdobou setkání

* AUTOMOTOKLUB VYSKEŘ PADESÁTILETÝ. Za půlstoletí ušli členové vyskeřského automotoklubu pořádný kus cesty. Pořadatelství legendárních závodů do vrchu, vlastní závodní týmy v automobilových a motocyklových soutěžích, motokáry, autobusové zájezdy na různé sportovní podniky a do divadel (vlastním autobusem!), závody dragsterů na letišti v Hoškovicích a v posledních letech vyhlášené Traktoriády, které jsou největším agrosetkáním v regionu. AMK Vyskeř není jen nejagilnějším spolkem v mateřské obci, ale jedním z nejviditelnějších v širokém regionu. V sobotu 17. června celodenní akcí Vyskeřští oslavili 50. výročí automotoklubu. A vzdali hold zakládajícím dvanácti členům, kteří stáli v roce 1967 u jeho zrodu. Uskutečnil se i legendární závod do vrchu.

* ROCKOVÍ NOTHINGHAM SI JANEM KŘTITELEM ŘEKLI O AKCI ROKU 2017! Při podobných akcích se většinou píše o úzkém propojení jeviště s hledištěm, kdy vystupující i diváci jsou na jedné vlně. To, co se stalo v sobotu 24. června vpodvečer v turnovském Husově sboru Církve československé husitské, má hned několik takových paralel. Ten den panovalo tropické vedro, a protože bylo úplně plno a část diváků stála, byl vnitřní prostor velmi rychle vydýchán a teplota stoupala. Pot tak proudem tekl nejen z členů kapely Nothingham, ale i ze všech diváků. A co poznamenat k samotnému ztvárnění epizod ze života biblického Jana Křtitele, které parta kolem Pavla Mlejnka přetvořila do šesti vět rockového oratoria, a krátkou promluvou mezi jednotlivými větami ozvláštnil husitský farář Oldřich Bezděčík? Jedním slovem: úchvatné!

Nothingham, Jan Křtitel, z koncertu v Husově sboru

* KRISTÝNA BROŽOVÁ: REPUBLIKOVÝ HÁZENKÁŘSKÝ TALENT Z TURNOVA. V půlce května skončila pro dorostenecké házenkářky pražské Slavie další ligová sezona. Jejich herní kvalita byla oceněna třetí, tedy bronzovou příčkou v konečné desetičlenné tabulce. Za kolektivním výkonem se skrývá řada osobních příběhů jednotlivých hráček. Ziskem bronzové medaile završila osm let snahy a minimálně dva a půl roku neskutečné dřiny odchovankyně turnovské házené Kristýna Brožová (16).

ČERVENEC 2017

* ZA ARABELOU, VEČERNICÍ, MRAKOMOREM A DALŠÍMI POHÁDKAMI NA VALDŠTEJN. Po celé prázdniny mohli na hradě Valdštejně návštěvníci obdivovat kostýmy a rekvizity z kultovního seriálu Arabela a dalších tří pohádek.

* SLACKLINEŘI NA TROSKÁCH. Nové sportovní odvětví zvané „slackline“ vzniklo před několika desítkami let v Yosemitském národním parku v USA. Je to nová forma provazochodectví, chodí se po „lajně“, asi dva a půl centimetru široké speciální stuze, která je zavěšená ve výšce a ukotvena pouze na začátku a na konci. To jednak dává možnost „lajnerům“ se jistit, a tím, že je „lajna“ pružná, tak kromě chůze diváci vidí kromě přemetů, pádů a pohupování i další akrobatické prvky. Slacklineři zavítali poprvé také do Českého ráje. O prvním prázdninovém víkendu byla jejich vystoupení součástí prohlídek hradu Trosky a týden na to se objevili na Kosti.

…jen pro odvážné

* NA SLAVNOSTECH SVIJANSKÉHO PIVA SE VYPILO 55 TISÍC PŮLLITRŮ PIVA. Tradiční Slavnosti svijanského piva přilákaly v sobotu 15. července do areálu koupaliště ve Svijanském Újezdu na osm tisíc návštěvníků, které neodradila ani nepříznivá předpověď počasí. Letos totiž poprvé v osmadvacetileté historii akce hrozilo, že by mohl organizaci festivalu narušit déšť. Nakonec ale všechny příchozí počasí odměnilo.

* NA KONCERT KRISE KRISTOFFERSONA NA SYCHROV SE SJELI JEHO FANOUŠCI ZE STŘEDNÍ EVROPY. Bylo v sobotu 1. července krátce po osmé hodině večerní, když na pódium v areálu zámeckého parku na Sychrově vstoupil sám s kytarou legendární americký country zpěvák Kris Kristofferson. V hledišti bylo víc než dva a půl tisíce jeho fanoušků, kteří největší hity často zpívali s ním. Zazněly všechny jeho známé skladby, jako jsou Me and Bobby McGee, For the Good Times, Sunday Mornin’Comin’Down nebo Help Me Make It Through the Night.

* STRÁŽNÍCI PŘESTĚHOVÁNI, REKONSTRUKCE DOMU VE SKÁLOVĚ ULICI ZAČALA. Po dobu rekonstrukce bývalého domova mládeže ve Skálově ulici, který se promění v moderní budovu městského úřadu, sídlí městská policie ve dvou provizorních buňkách před domem. Šatny a kancelář velitele byly přestěhovány do zadního traktu spořitelny, v buňkách je pouze prostor pro operačního strážníka, monitory bezpečnostních kamer a malé zázemí hlídek. V tomto stavu musí strážníci vydržet až do ukončení rekonstrukce objektu, což bude na podzim 2018.

* REGENERACE SÍDLIŠTĚ. Město Turnov provádí postupně regeneraci panelového sídliště v Turnově II. Sídliště u nádraží prochází již pátou etapou prací, které začaly v pondělí 17. července. Práce na regeneraci sídliště probíhají postupně od roku 2009. Stavební práce představují úpravy v severozápadní části Studentské ulice. Součástí stavby byla rekonstrukce komunikací, chodníků, veřejného osvětlení, mobiliáře a zeleně. Pro bezbariérový přístup pro vozíčkáře a maminky s kočárky byla u stávajícího schodiště nově zbudována samostatná najížděcí rampa. Výsledkem regenerace bude rozšíření počtu parkovacích stání pro osobní automobily a nové povrchy veškerých komunikací a chodníky. Dojde ke zkvalitnění veřejného osvětlení a pozornost se upne také k obnově zeleně a zvýšení komfortu a kvality na odpočinkových plochách. Práce byly ukončeny na podzim.

* ZÁCHRANA PSA VE SKALANECH NA ČELE REPUBLIKOVÉHO ZPRAVODAJSTVÍ. Záchranu psa v Českém ráji sledovala především díky komerční televizi celá republika. Prázdninové drama mělo šťastný konec. Odpoledne 19. července byl pes jménem Bart nalezen příslušníky Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje po 16 dnech, kdy byl uvězněn v liščí noře. Drama nakonec skončilo dobře, pes byl převezen do Turnova k veterináři Richterovi do ordinace v Bezručově ulici, kde již na něho čekala šťastná majitelka.

* IMPACT DOBYL V PRAZE REPUBLIKU! V Praze se uskutečnilo mezinárodní mistrovství České republiky v kickboxu a Turnov tu reprezentovali borci Impactu, vedení světovými mistry Janem a Petrem Kazdovými. Jejich svěřenci jim před odletem na další MS udělali obrovskou radost v podobě jednoho absolutního vítězství a několika dalších medailí.

* Letošní „25. BENÁTSKOU! S IMPULSEM“ v libereckém Vesci navštívilo podle jednoho z pořadatelů Pavla Mikeze od čtvrtka 27. do neděle 30. července na 18 tisíc lidí. „Do dalšího čtvrtstoletí chceme vykročit opět s bohatým česko-slovenským programem a jednou velkou zahraničí hvězdou. Těšte se,“ přiblížil Mikez. I v příštím roce se bude tento největší hudební festival v regionu konat o posledním červencovém víkendu.

Status Quo, Benátská 2017

SRPEN 2017

* ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY NA DOSAH. Od srpna do začátku října 2017 se na zámku Hrubá Skála uskutečnila výstava k výročí 670 let od korunovace Karla IV. českým králem.

* FILMOVÝ VÍKEND PLNÝ FILMOVÝCH FANOUŠKŮ. Tradiční dvoudenní maratón aktuálních filmových hitů se letos uskutečnil o druhém srpnovém víkendu v turnovském letním kině. Pečlivě vybraná šestice snímků byla složena z fantasy filmu Král Artuš: Legenda o meči, z Loupeže ve velkém stylu, komiksového Logan: Wolverine, z akční novinky Baby Driver, komedie Pobřežní hlídka a festival v neděli nad ránem uzavřeli Strážci Galaxie Vol. 2. I přes nepříliš příznivé počasí se i letošní – již šestý ročník – vydařil.

* Z MAŠKOVKY HLÁSÍ ABSOLUTNÍ REKORD. V druhém roce provozu koupaliště v Maškově zahradě padl absolutní rekord v návštěvnosti. Dalo se to ostatně čekat. V úterý 1. srpna totiž teploty atakovaly dokonce čtyřicítku (!) a i v noci bylo kolem 25 stupňů. „Je to až neuvěřitelné, ale hlavně zchladit se k nám první srpnový den přišlo 3 537 lidí, což je zatím absolutní návštěvnický rekord,“ říká manažer areálu Tomáš Špinka. Provoz nicméně šlapal bez větších obtíží, bohužel samozřejmostí byly fronty na skluzavky, bazény byly opravdu plné, takže na plavecké závody to nebylo.

* TRAGICKÁ NEHODA NA ŠETŘILOVSKU. Ve středu 9. srpna krátce před 21. hodinou přijal operační důstojník Krajského ředitelství policie Libereckého kraje od zdravotnické záchranné služby informaci o tom, že v lokalitě Šetřilovska v Turnově došlo ke zranění dvou nezletilých dívek při pádu ve svažitém terénu. Dívky se pohybovaly v zadní části parku a spadly ze skály dolů k Jizeře – zhruba v úrovni horní části ostrova u jezu. Jedna z nich utrpěla zranění, se kterým ji záchranáři transportovali do liberecké nemocnice. Druhá dívka bohužel i přes veškerou snahu záchranářů svým zraněním podlehla na místě.

* RARITA NA KOLEJÍCH. V sobotu 12. srpna mohli při dopolední jízdě historického vlaku mezi Turnovem a Rovenskem pod Troskami fanoušci železnice vidět jednu raritu. Podle plánu měl na pravidelnou prázdninovou trasu vyrazit historický vlak v čele s lokomotivou T334, zvanou Rosnička. Protože ale turnovská parní lokomotiva řady 310, řečená Babička, v minulých dnech po zásadní opravě kotle prodělala úspěšně tlakovou zkoušku, bylo třeba ji také vyzkoušet v plném provozu. Po víc než půl roce, během něhož byla úplně rozebrána a znovu sestavena, se na trať vydala poprvé právě tuto sobotu. Byla to rarita, kterou už hned tak neuvidíte – na jednom konci vlaku Rosnička a na druhém Babička.

* ZLATÁ ULIČKA TAKÉ V TURNOVĚ? Po Pražském hradu by mohla další „Zlatá ulička“ vyrůst také přímo v centru Turnova. Jedná se o léta před veřejností skrytou chátrající pasáž přímo pod radnicí s vchodem z ulice A. Dvořáka. Díky snaze jednatele Kulturního centra Turnov Davida Peška by mohlo být oživeno stejně jako pasáž zapomenuté „Turnovské dílo“, což v minulosti bývala aktivita, která slučovala všechny významné turnovské kumštýře. V pasáži by mohly vzniknout krámky a dílničky výtvarníků, šperkařů a kamenářů s propojením do zadního traktu domu na náměstí vedle radnice, ve kterém mj. sídlí banka Moneta. Vznikla by tak umělecká ulička vzdáleně připomínající tu na Pražském hradě.

* SLUŠEL BY TURNOVU JEŠTĚ JEDEN SUPERMARKET? V anketě TvA hlasovalo 502 čtenářů. Pro další supermarket se vyjádřilo 351 z nich, jednoznačně ne bylo jen 68 hlasujících.

* PROTIPOVODŇOVÁ OPATŘENÍ NA JIZEŘE. Po celé léto a podzim probíhala stavba ochranné hráze v okolí Palackého mostu. Tato etapa protipovodňových opatření v Turnově si vyžádala náklady přes 50 mil. Kč. Investorem bylo Povodí Labe, práce prováděla firma PORR.

* NOVÁ FOTBALOVÁ SEZONA. Ve vrcholícím létu začal všem fotbalistům podzim. Jako první do něj vstoupil divizní Turnov – * FK Turnov – Vysoké Mýto 1:2 (0:0).

Léto v Maškovce

* MAŠKOVKA PŘIVÍTALA STOTISÍCÍHO NÁVŠTĚVNÍKA! V úterý 15. srpna se teploty opět vyšplhaly k tropické třicítce. V areálu koupaliště v Maškově zahradě přivítali 1 753 lidí, co je ale důležité, někdy vpodvečer branami prošel už stotisící návštěvník! „Bohužel se přesně nedá určit, kdo to byl, protože účtenek se v jednu dobu schází vícero, a do toho ještě úschovna, dobíjení karet a podobně, takže jsme tento fakt prostě jen zaznamenali,“ říká manažer Maškovy zahrady Tomáš Špinka. „K přivítání stotisícího návštěvníka jsme potřebovali 163 provozních dnů. Průměrná návštěva areálu je 613 osob denně,“ dodal Špinka. Koupaliště v Maškovce bylo otevřené do poloviny září, nicméně posledním srpnem sezona skončila, potom už bylo chladno.

* LEGENDÁRNÍ ZPĚVAČKA A HUDEBNICE OŽILA V PODÁNÍ KAPELY FALAFEL. Je vůbec možné přezpívat Zuzanu Navarovou? Čtveřice turnovských hudebníků, kteří spojili své hlasy a lásku k hudbě v sympatickou kapelu, nás 25. srpna přesvědčila, že rozhodně ano! Koncert se uskutečnil v rámci Kulturního léta před turnovskou Střelnicí.

* TURNOV MÁ JIŽ DVOJNÁSOBNÉHO MISTRA REPUBLIKY V LETECKÉ AKROBACII! V minulém roce jsme na stránkách TvA přinesli portrét leteckého akrobata z Turnova Michala Tvrzníka, jenž získal svůj první mistrovský titul v kategorii Sportsman. Rok se s rokem sešel a mladík se znovu prosadil a může pyšnit dalším triumfem, a to dokonce ve vyšší třídě Intermediate.

* DEATH METAL NA TROSKÁCH. Turnovská kapela Purnama a další tři kapely vytvořily metalové peklo na benefičním koncertu na podporu boje s rakovinou na Troskách. Chtěly tak finančně podpořit čtyřleté děvčátko, které v současnosti bojuje se zákeřnou nemocí. Benefiční koncert na hradě Trosky se uskutečnil 26. srpna.

ZÁŘÍ 2017

* TURNOVSKÉ SOCIÁLNÍ SLUŽBY JSOU NA ŠPIČCE V KRAJI. V pátek 1. září se v turnovském Domově důchodců Pohoda v ulici 28. října uskutečnily oslavy 15. výročí od zahájení provozu. Na úvod proběhlo společenské setkání za účasti vedení města a Libereckého kraje, oceněny byly dlouholeté pracovnice Zdravotně sociální služeb Turnov (ZSST), které domov důchodců spravují, připraveno bylo bohaté pohoštění, v doprovodném kulturním programu došlo na divadlo i společné zpívání. A jestli organizátorům šlo především o to, přiblížit, jaká panuje mezi klienty a zaměstnanci pohoda, jaká tu vládne vřelá a tvůrčí atmosféra, tak tohle se povedlo na jedničku.

Na domov důchodců se proměnil původní skelet, který stál naproti zdravotnické škole od 80. let

* „HOTELOVKA“ NA PRAHU RESTARTU. Turnovská Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola zůstane sloučená a dělit se nebude. Nová ředitelka školy, kterou je od jara letošního roku Eva Antošová, měla v průběhu srpna zřizovateli – Libereckému kraji – předložit vizi dalšího fungování školy. „Společně s kolegy na naší škole jsme dospěli k názoru, že škola by i nadále měla fungovat spojená ve dvou budovách ve Zborovské a v Alešově ulici. Je to především z důvodu, že samostatná škola v Alešově ulici by mohla mít existenční problémy,“ uvádí ředitelka školy. Její představa o dalším fungování školy byla vedením Libereckého kraje, tedy zřizovatelem školy, přijata. V průběhu prázdnin školu opustilo 12 zaměstnanců, vesměs pedagogů a technicko-hospodářských pracovníků z Alešovy ulice. Ty se podařilo bezezbytku nahradit, na školu se vrátili i lidé, kteří dříve kvůli sporům s bývalou ředitelkou odešli. Od září jsou v budově školy ve Zborovské ulici vyučovány všechny obory, které tu byly dříve, a to ve všech ročnících. Opět tu tedy bude probíhat výuka v oborech hotelnictví, cestovní ruch a obchodní akademie. Na podporu školy vznikla i občanská aktivita – Spolek absolventů a přátel Obchodní akademie a Hotelové školy Turnov.

* V KARLOVICÍCH MAJÍ NOVOU MATEŘSKOU ŠKOLU. Dva roky potom, co zastupitelstvo Karlovic schválilo záměr zřídit v místní části Přáslavice mateřskou školu, byla letos 1. září slavnostně uvedena do provozu jako příspěvková organizace obce. Protože nová přízemní budova v těsné blízkosti sídla obecního úřadu zatím nestojí, byly pro účely mateřské školy na přechodnou dobu upraveny prostory budovy obecního úřadu. Úpravy nebyly příliš složité, protože budova do roku 1977 sloužila jako základní škola a poté jako kulturní dům.

Učitelka Eliška Jandová s dětmi z mateřské školy v Karlovicích

* BÁSNÍCI TICHA OČIMA DRAMATURGA KARLA ŠÍRKA. „Být otevření svobodnému umění – to je náš úkol.“ Básnici ticha letos již posedmé představily výkvět hudební alternativy na festivalu, který se těší stále většímu diváckému zájmu. Básníci ticha jsou zářijovou hudební tradicí, kterou navštívilo již půl druhé tisícovky fanoušků. Pořádá ho Kulturní centrum Turnov, hlavní dramaturgem přehlídky je Karel Šírek.

* PAMÁTKY ROKU. Dolení mlýn č. p. 41 v Bradlecké Lhotě a Zámek Svijany jsou Památkami roku 2016 Libereckého kraje.

* VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNICE. Studie proveditelnosti železničního spojení Praha – Mladá Boleslav – Liberec a vyhledávací studie vysokorychlostní železnice mezi Prahou a státní hranicí s Polskem byly předmětem projednání krajských radních. Kraj požaduje, aby koridor vedl přes Liberec a zlepšila se tak železnice mezi krajským městem a Turnovem.

* ROK DĚTSKÝCH HŘIŠŤ. Každý rok má nějakou symboliku, výjimečnost, mimořádnou akci. Byla to Čistá Jizera, nebo zimní stadion či koupaliště. Letošní rok v Turnově bude patrně rokem dětských hřišť. První zářijový školní den bylo otevřeno hřiště v parku u letního kina, které je svými prvky ojedinělé v republice, a městskou pokladnu přišlo na zhruba osm milionů korun. Ve čtvrtek 14. září bylo otevřeno dětské hřiště ve vnitrobloku sídliště na Daliměřicích v Dělnické ulici. To je výjimečné tím, že o jeho realizaci rozhodli sami občané v rámci tzv. participativního rozpočtu. Třetí hřiště, které je třeba zde zmínit, je to v Metelkových sadech, které bylo slavnostně otevřeno ve čtvrtek 7. září. Přišlo na téměř 6 milionů z rozpočtu města.

Hřiště je koncipováno hlavně pro starší děti

* MUZEUM HOROLEZECTVÍ BUDE! U příležitosti horolezeckého festivalu, který v sobotu 9. září probíhal v turnovském letním kině, byl také mj. položen základní kámen vznikající expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje. „Je to naplnění snu několika generací zdejších horolezců, muzeum věnované tomuto fenoménu mělo být v Českém ráji, kolébce českého horolezectví, už dávno,“ říká ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.

* PRVNÍ BRUSLAŘI. Pátek 8. září po 16. hodině. Právě začala nová bruslařská sezona na Zimním stadionu Ludvíka Koška v Turnově. Jako první led okusili mladší žáci Sršňů Turnov,

* O PROHLÍDKY DVOU TURNOVSKÝCH FIREM BYL MIMOŘÁDNÝ ZÁJEM! V sobotu 9. září se konaly hned dva dny otevřených dveří turnovských závodů. Zájemci se mohli podívat do výrobních prostor a zázemí firem, tedy do míst, kam se jinak nelze dostat.
Brány turnovské Šroubárny se otevřely po deváté hodině a v 10.09 byl odstartován hlavní program. Podívat se do podniku, který k Turnovu neodmyslitelně patří 66 let, přišlo skoro tisíc lidí. Šroubárna jim nabídla komentované prohlídky ve výrobě, občerstvení, zábavu pro děti ve formě skákacího hradu a tvořivé dílny a spoustu dalšího.
Proběhlo také symbolické loučení se starou administrativní budovou, která je od 70. let jednou z dominant Turnova, a slavnostně byly otevřeny prostory budovy nové.
V Ontexu na Vesecku v sobotu oslavili dvacet let firmy v Turnově. Návštěva se blížila třem tisícovkám lidí. Ohromný zájem byl o prohlídky výrobních prostor, na jejich konci všichni příchozí dostali tašky s hygienickými prostředky dle vlastního výběru, až nadstandardní byl výběr občerstvení, který zahrnoval také tradiční jídla ze zemí a kontinentů, v nichž firma působí, takže například na stánku s výrobky z Ameriky si každý mohl udělat svého hamburgera…

Návštěvníci se mohli podívat opravdu všude (Šroubárna)

* HOKEJISTÉ HC TURNOV 1931 MAJÍ NOVÉHO TRENÉRA. Je jím Jiří Slabý z Mladé Boleslavi, kde s trénováním začal ještě jako aktivní brankář. Dvanáct let působil v Hradci Králové, z toho tři roky u A-týmu. S e starším dorostem Hradce získal extraligové stříbro.

* „NEBUĎ BLBÁ“ – TO SE HODNĚ POVEDLO! Když jdou školy, resp. školáci do divadla na nějaký vzdělávací pořad, je to vždy ošidné a učitelé to zrovna moc nemilují. V případě, že to děti nebude bavit, je na nich, aby je „umravnili“, aby alespoň neřvaly a moc se necouraly na záchod. Bohužel takto probíhá hodně vzdělávacích pořadů, hlavně těch prvoplánově mravokárných. Jsou ale světlé výjimky. Jednou z nich je kampaň „Nebuď blbá“, která vznikla z iniciativy turnovského parlamentu mládeže. Ten sdružuje zástupce všech turnovských škol pod vedením Báry Havlátové z Informačního centra pro mládež, sídlícího v městské knihovně.

* SÁLU RADNICE V ROVENSKU SE VRÁTILA JEHO PŮVODNÍ ATMOSFÉRA. Sál radnice na náměstí v Rovensku pod Troskami je spolu s turnovským divadlem asi nejpěknějším kulturním prostorem v regionu. V posledních letech ale už jen žil ze zašlé slávy, poslední větší oprava zde proběhla na počátku 90. let. Na radikální rekonstrukci došlo až letos. Práce celkově přišly na zhruba dva a půl milionu, městečku pod Troskami na ně částečně přispěl Liberecký kraj. Sálu se tak opět vrátila původní atmosféra, citlivě provedenou opravou byly zachovány všechny secesní prvky, je tu nové osvětlení a elektroinstalace, nová výmalba a ozvučení, parketám se vrátil původní lesk. Došlo na výměnu celkem 71 dřevěných oken. Práce provádělo několik firem a kvalitních řemeslníků z bližšího i vzdálenějšího okolí.

* MISTR EVROPY. Marek Plichta z Turnova se stal mistrem Evropy v kategorii rádiem řízených obřích akrobatických modelů letadel. V neděli 24. září skončil finálový závod evropského poháru obřích akrobatů – EAC. Ten uzavřel celou sezonu, která začala prvním závodem v Česku – v Ústí nad Labem, pokračovala závody v Itálii, Francii, Německu, Slovensku a na konci září byla zakončena finálovým závodem v bavorském Schwandorfu. Vítězem hlavní kategorie Unlimited se stal český pilot Marek Plichta! V seriálu odlétal všechny závody, až na francouzský. Zvítězil v Česku, byl čtvrtý v Itálii, první v Německu, druhý na Slovensku a vyhrál důležitý finálový závod v bavorském Schwandorfu. Je to obrovský úspěch pro české barvy a pro Marka samozřejmě také.

* OSLAVA TURNOVSKÉ KULTURY ANEB KULTURNOV 2017. Spojení zdánlivě neslučitelného, příjemná atmosféra, zábava pro malé i velké, ale také pro vyznavače tvrdého rocku nebo folku. To a mnoho dalšího nabídl první ročník festivalu KULTURNOV (vloni nultý ročník). Čtyři, respektive tři scény, kde se střídala tělesa všemožného uskupení a žánrů. Zábava, která trvala od časného odpoledne až do nočních hodin. To vše zdarma a ve velmi kvalitním provedení, kdy vše klapalo jako hodinky. I tak by se dal pár slovy shrnout Kulturnov 2017, který proběhl v prostorách turnovské Střelnice v sobotu 23. září.

* VYSKŘÍ ZNÍ NOVÉ ZVONY. Dva nové zvony byly umístěny do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vyskři. Instalovány byly firmou Josefa Tkadlece z Halenkova u Vsetína, který oba zvony odlil. Větší ze zvonů byl umístěn přímo do věže kostela, kde zaplnil poslední chybějící místo. Nese jméno sv. Karla Boromejského a váží úctyhodných 159,5 kg. Nejmenší kostelní zvon byl umístěn do věžičky nad oltářem a zasvěcen je patronce sv. Anežce české. Jeho váha je 44,5 kg.

ŘÍJEN 2017

* MINISTRYNĚ PŘIVEZLA DOTACI NA ALZHEIMER CENTRUM. V předvečer mezinárodního den seniorů zavítala v neděli 1. října dopoledne do turnovského Domova důchodců Pohoda ministryně práce a sociálních věcí ČR a také místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová. Seniorům přivezla příslib zvýšení důchodů od příštího roku o 475 Kč, městu Turnov a Zdravotně sociálním službám (ZSST) jednu opravdu velkou novinu: Žádost o dotaci na výstavbu nového Alzheimer centra v rámci domova důchodců byla potvrzena, v nejbližší době město obdrží podrobnosti!

Ministryně přivezla dotaci na Alzheimer centrum

* PARKOVÁNÍ JE MOŽNÉ PLATIT BEZHOTOVOSTNĚ. Město Turnov informuje o nové možnosti platit parkovné pomocí SMS zprávy nebo mobilní aplikací. Od začátku října 2017 přibude v Turnově možnost platit parkovné komfortním bezhotovostním způsobem prostřednictvím mobilního telefonu. Cílem nového způsobu platby parkovného je nabídnout řidičům jednoduchý a rychlý způsob úhrady za stání na území města.

* CENTRUM SLUNCE VŠEM SE ROZŠÍŘÍ O PATRO, SPOLEK ZÍSKAL DOTACI Z EU. Spolek SLUNCE VŠEM získal dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (EUIROP). Dotace je určena na přístavbu patra na stávající budovu Centra denních služeb v Brigádnické ulici u turnovského nádraží. V nové části budovy by měl spolek poskytovat odlehčovací služby pro postižené.

* NEJVĚTŠÍ ČESKÝ DRAHOKAM NAJDETE V TURNOVSKÉM MUZEU! Z dnešního pohledu lze nákup unikátní sbírky broušených kamenů jen těžko docenit. Podle ředitelky turnovského Muzea Českého ráje Vladimíry Jakouběové se jedná o největší nákup za dobu jeho existence od roku 1886. „Dosud jsme sbírkové předměty nakupovali řádově za dvacet či třicet tisíc korun ročně, že jednou budeme moci za unikátní kolekci zaplatit milion, to jsem si nikdy ani nemyslela. Je za tím hodně úsilí, ale díky ministerstvu kultury a Libereckému kraji se to podařilo,“ přiblížila Jakouběová.

* BĚH ČÍŠNÍKŮ 2017 VYHRÁLI ŽÁCI Z CHLAPAJDY. Jak připomněl jeden z moderátorů akce, Radek Drašnar, který v minulosti na turnovské „hotelovce“ vyučoval, Běh barmanů byla dříve oblíbená akce. Když ještě škola sídlila na náměstí, konala se za účasti veřejnosti, po přestěhování školy do objektu v bývalých kasárnách ve Zborovské ulici se uskutečnily ještě dva ročníky. Nyní se jako jedna z prvních aktivit nově založeného Spolku absolventů a přátel OAHŠ Turnov – ve spolupráci se školou – Běh barmanů, nově pod názvem Běh číšníků, vrací. Závodu se zúčastnilo 26 smíšených tříčlenných družstev složených ze studentů školy a žáků posledních ročníků turnovských základních škol. Přijeli i zástupci SOŠ Liberec. Na start se postavilo i družstvo učitelů ZŠ v ulici 28. října – včetně ředitele Jaromíra Friče (mimochodem bývalého učitele „hotelovky“), a stejně tak i v případě kantorů „hotelovky“, kde v týmu byla také ředitelka školy Eva Antošová. Vítězem klání se stalo družstvo z 9. A ZŠ Skálova, druzí skončili studenti z ročníku 2N a na třetím místě skončili žáci z 9. C ZŠ v ul. 28. října.

Studie úpravy ZŠ Mašov

* NEJISTÝ OSUD REKONSTRUKCE ŠKOLY V MAŠOVĚ. Náklady na rekonstrukci Základní školy v Mašově z původně odsouhlasených 28,5 mil. Kč se dostaly až na 50milionovou hranici. Jak na říjnovém jednání zastupitelů popsal starosta Turnova Tomáš Hocke, zpracovatelem studie byla firma TopDesign Vlastibořice. Původní odhad ceny však neobsahoval zpevněné plochy a přípojky, gastro vybavení, vedlejší a ostatní náklady, vnitřní vybavení. Výběrové řízení na projektovou dokumentaci vyhrála firma BKN Vysoké Mýto, ta postupně přišla s navýšením celkových nákladů až na zhruba 50 mil. Kč. Zastupitelé odsouhlasili, že se projekt rekonstrukce mašovské školy dokončí ve stávajícím návrhu a pak se uvidí, jestli se najde nějaká firma, která by rekonstrukci provedla v ceně do 35 mil. Kč.

* TŘI VÝJIMEČNÉ VÝTVARNÉ VÝSTAVY: MAKARSKÁ V TURNOVĚ, PAVEL HOLAS V LIBERCI A DALIBOR MATOUŠ V SEMILECH. Sešlo se to. Na třech místech regionu můžete vidět výběr toho nejlepšího, co v posledních desetiletích na Turnovsku ve výtvarném umění vzniklo.

* MUSICA FORTUNA VYKROČILA DO DALŠÍ TŘICÍTKY. Jakou máte naplánovanou budoucnost sboru? „Žádné velké změny se neplánují. Hezké písničky, skvělá parta…“ řekl mj. v rozhovoru pro TvA sbormistr a zakladatel pěveckého sboru Musica Fortuna Vítězslav Čapek. A přesně v tomto duchu proběhl slavnostní večer k 30. výročí sboru, který se konal v turnovském divadle v pátek 20. října. Zazněly písně, které sbor zpíval v uplynulých desetiletích, pokřtěno bylo nové hudební CD. Slavnostního koncertu využila řada gratulantů: vedení města v čele se starostou, hudebník Martin Hybler sboru složil novou skladbu, zástupce švédské Alvesty, nový čestný občan Turnova Lars-Olof Franzen, sboru složil poklonu, zaznělo pozvání na zájezd do Švýcarska…
A závěrečné Když jsem šel z Hradišťa a Happy Day, to už zpíval sbor společně se zaplněným hledištěm.

30 let Musici Fortuny

* PRIMÁŘ JIŘÍ TOMÁŠEK SE LOUČÍ; V OBORU ZŮSTÁVÁ. Dlouholetý primář interního oddělení turnovské Panochovy nemocnice Jiří Tomášek redakci TvA své soukromé prohlášení ve kterém veřejnosti a kolegům poděkoval za spolupráci.

* POCTU HEJTMANA OBDRŽELO SEDM OSOBNOSTÍ KRAJE, MEZI NIMI I SERGEJ SOLOVJEV Z TURNOVA. Sedm osobností dostalo u příležitosti blížícího se výročí Dne vzniku samostatného československého státu od hejtmana Libereckého kraje Martina Půty významné ocenění. Poctu hejtmana v podobě hejtmanského dukátu získal i Sergej Solovjev, který se slavnostní události nemohl zúčastnit, a tak ho Martin Půta osobně navštívil v Turnově.

* ČESTNÉ OBČANSTVÍ TURNOVA PUTUJE DO ŠVÉDSKA. Lars Olaf Franzen je dalším čestným občanem Turnova. Tento sympatický Švéd už 45 let stojí za přátelstvím Alvesty a Turnova. Stál i za legendárním zájezdem švédského pěveckého sboru do Turnova ještě za komunistického režimu, jehož vystoupení tolik ovlivnilo vznik zdejšího pěveckého sboru Musica Fortuna.

LISTOPAD 2017

* HRUŠTICE 2017: LEGENDÁRNÍ BLANKA PAULŮ V TRAŤOVÉM REKORDU. Na start 44. ročníku silničního běhu Hruštice 2017 se postavilo 104 závodníků všech kategorií, což je čtvrtý největší počet v historii závodu. U jeho zrodu stál známý turnovských sportovec Zdeněk Drobník, který sám tento patnáctikilometrový závod mezi Turnovem a Malou Skálou běžel dvacetkrát. Jak před startem vzpomněl další ze zakladatelů závodu Karel Štrincl, Zdeněk Drobník, který nedávno zemřel, patřil k nezapomenutelným sportovním osobnostem Turnova, a proto nadále bude mít tento závod podtitul – Memoriál Zdeňka Drobníka. Letošní ročník závodu odstartoval jeho syn Aleš Drobník, přítomná byla i jeho manželka.

Upravená studie vstupní části divadla s alternativní scénou pod střechou domu čp. 151 (arch. Pleskot)

* PŘÍSTAVBA DIVADLA. Patrně nejzajímavějším bodem jednání byla prezentace upravené studie přístavby divadla, kterou představil arch. Josef Pleskot. Studie přináší nové nápady a zdejší divadelníci, kteří byli jednání přítomni, jsou z ní nadšeni. Jak pan architekt zmínil, jeho tým se snažil vypořádat s připomínkami a přinést něco nového. Studie pracuje také se sousedním domem čp. 151, kde je nyní v přízemí ovocný bar. Pohledově byl dům zvětšen, pod sedlovou střechou se našel prostor pro alternativní divadelní scénu. Město by po přeměně prostoru na Střelnici na kino Sféra mělo zase odpovídající malou klubovou scénu! Upraveny byly také vstupní prostory a přidány možnosti většího propojení s vlastním divadlem. Odhad nákladů na rekonstrukci a dostavbu je kolem 50 milionů korun, varianta včetně alternativní scény přijde asi na 67 milionů. Na začátku příštího roku by měli zastupitelé rozhodnout, jakou cestou se definitivně vydat, aby se mohla postupně začít tvořit projektová dokumentace.

* BUDOVA STŘEDNÍ ŠKOLY U NÁDRAŽÍ MŮŽE V BUDOUCNU SLOUŽIT PRO POTŘEBNOU OBČANSKOU VYBAVENOST. Liberecký kraj, v zastoupení náměstka hejtmana pro školství Petra Tulpy, oslovil město Turnov s nabídkou pronájmu uvolněných prostor v objektu střední školy v Alešově ulici. Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola funguje od září 2017 ve dvou budovách. Do budovy ve Zborovské ulici byly kompletně přestěhovány dříve zde vyučované obory – obchodní akademie, cestovní ruch a hotelnictví. V budově v Alešově ulici je vyučován obor strojírenství a další učňovské obory. Škola nyní využívá pouze přízemí a první patro.
Druhé patro budovy je volné. Kraj nabízí volné prostory městu formou pronájmu především v souvislosti s možným vznikem plnohodnotné základní školy nebo využitím pro občanskou vybavenost. Ze strany města byly osloveny příspěvkové organizace, které měly zájem v Turnově 2 rozšířit svoji činnost. Současně je prostor vhodný pro dočasné umístění ZŠ Mašov v době rekonstrukce.

* PARLAMENTNÍ VOLBY 2017. Uskutečnily se v pátek 20. a v sobotu 21. října.
Turnov, konečné výsledky: 23,77 % ANO 2011, 13,69 % STAN, 13,15 % ODS, 12,80 % Piráti, 8,8 % SPD, 7,71 % TOP 09, 5,48 % KSČM. Volební účast byla 64,38 %.
Liberecký kraj, konečné výsledky: 29,83 % ANO 2011, 12,82 % STAN, 11,42 % Piráti, 10,28 % ODS, 10,95 % SPD, 6,69 % KSČM, 4,22 % TOP 09. Volební účast byla 60,05 %.
Konečné výsledky voleb za Českou republiku: 29,64 % ANO 2011, 11,32 % ODS, 10,79 % Piráti, 10,64 % SPD, 7,76 % KSČM, 7,27 % ČSSD, 5,8 % KDU-ČSL, 5,31 % TOP 09, 5,18 % STAN.
Z Libereckého kraje nás ve sněmovně budou nově zastupovat:
ANO 2011: Jiří Bláha, Ivan Jáč, Jana Pastuchová, David Pražák
ODS: Petr Beitl
Piráti: Tomáš Martínek
SPD: Radovan Vích
STAN: Martin Půta – ten se mandátu vzdal, náhradníkem je Petr Pávek.

Parlamentní volby 2017 v Turnově

* V ROVENSKU MAJÍ NOVÉ HASIČSKÉ AUTO. Zaplněné náměstí v Rovensku pod Troskami v pátek 17. listopadu bylo svědkem slavnostního předání nového auta pro dopravu členů místního sboru dobrovolných hasičů. Nová dodávka Ford Tranzit přišla na 900 tisíc korun, 450 tisíc bylo získáno z dotace ministerstva vnitra, 300 tisíc věnoval Liberecký kraj, zbylých 150 tisíc doplatilo město z rozpočtu.

* KACANOVŠTÍ SI ODDECHLI. Od poloviny srpna se obyvatelé Kacanov, ale i Mladostova, Vyskře a dalších obcí museli obrnit trpělivostí. To když každé ráno či odpoledne na cestě do a ze zaměstnání a škol museli místo z mašovského Kalužníku a kolem sv. Anny ke Králíčku jet na Všeň a Olešnici. Každý den plus nějakých dvacet kilometrů navíc. Samozřejmě se to nikomu moc nelíbilo, hodně si to odnesl kacanovský obecní úřad, byť s tím na obci neměli co do činění. Důvodem uzavírky komunikace byla oprava propustku nad Hotelem Králíček, který byl již v takovém technickém stavu, že rekonstrukce byla nevyhnutelná. Přece jen komunikaci používají i autobusy a nákladní auta a mohlo to už být hodně nebezpečné. V provizorním režimu se tady jezdilo od pondělí 6. listopadu, rekonstrukce byla kompletně dokončena v pátek 10. listopadu. Náklady byly kolem milionu korun hrazených z prostředků Krajské správy silnic Libereckého kraje, obec se na rekonstrukci finančně nepodílela.

* KŘEST. V pátek 24. listopadu bylo po osmé hodině večer v turnovské restauraci Korunní princ pěkně živo. Zpěvačka Payya Matys zde představila svůj nový klip k písni Jin-Jang a dostála tak svému slovu z rozhovoru pro TvA, že po vydání alba Ze Stínů rozhodně zahálet nebude. Singl o protikladech Jin-Jang s Payyou vytvořil Santo Woreal, který je zároveň i autorem textu a oba dva jsou tedy hlavními aktéry klipu. Ten se natáčel ve sklepních prostorech restaurace Korunní princ, a že se sami umělci neberou zase až tolik vážně, dokazovalo vtipné video z natáčení.

* VOLEJBALISTÉ NA DOMÁCÍ PALUBOVCE PROHRÁLI PO ROCE A PŮL! V posledním utkání první poloviny soutěže se na turnovské palubovce představili v pátečním zápase (10. 11.) hráči pražského týmu MFF: TJ Zikuda Turnov – VŠSK MFF Praha 1:3 (21,14,-20,-23)

* MAŠKOVKA: ZA DVA ROKY ČTVRT MILIONU NÁVŠTĚVNÍKŮ. Areál v turnovské Maškově zahradě aktuálně žije hokejem a veřejným bruslením. Na podzim to byly dva roky, kdy zde bylo otevřeno první sportoviště – Zimní stadion Ludvíka Koška. Koupaliště bylo otevřeno v květnu 2016. Za dvě sezony ho navštívilo přes 100 tisíc lidí! Nejvyšší návštěvnost zde zaznamenali letos 1. srpna, kdy se do areálu přišlo osvěžit 3 847 lidí! Zimní stadion za dvě sezony navštívilo přes 140 tisíc návštěvníků. Celkové náklady na stavbu areály překročily 179 mil. Kč bez DPH, hrazených z rozpočtu města. Koupaliště i zimní stadion provozuje Městská sportovní Turnov s. r. o.

PROSINEC 2017

* TAJEMSTVÍ VÁNOC NAŠICH PŘEDKŮ. Probíhající stavba expozice horolezectví v areálu turnovského muzea je na vině, že se letošní tradiční vánoční výstava přesunula na Dlaskův statek. A když zahájení výstavy, tak také vánoční zpívání. Bylo to vůbec poprvé, co se na Dlaskově statku taková akce konala. Při té příležitosti zazněly tradiční vánoční koledy a gospely v podání pěveckého sboru Provaz, což je sousedský sbor z Kacanov a Skalan, který se schází jen u příležitosti vánočního zpívání. Letos sbor na Dlaskově statku načal již jedenáctou sezonu. V sobotu 2. prosince odpoledne na statku přivítali několik desítek lidí.

* NEMOCNICE BEZ INTERNY NENÍ NEMOCNICÍ. Vedení Krajské nemocnice Liberec představilo ve středu 6. prosince nového primáře Interního oddělení Nemocnice Turnov. Je jím MUDr. Oldřich Honců, dosavadní lékař a zástupce primáře interního oddělení zdejší nemocnice. V ní působí od roku 1990, byl vedoucím lékařem JIP, od roku 1994 až do současnosti zástupcem primáře Tomáška, který z nemocnice nedávno odešel. Vede také kardiologickou ambulanci.

* VĚTRNÁ SMRŠŤ SE PROHNALA TURNOVEM. Vítr o rychlosti hodně přesahující 100 kilometrů v hodině řádil kolem desáté hodiny dopoledne ve čtvrtek 14. prosince v Turnově a na dalších místech regionu. Přímo ve městě se jednalo o pás od Přepeřské a dolní část Nádražní ulice směrem do centra města. Smršť trvala několik minut, škody napáchala poměrně velké. Například Nádražní ulicí létaly květiny z květinářství, zejména starší lidé se nemohli udržet na chodníku.
Polámaných stromů jsou desítky. Na parkovišti u Cryturu mezi mosty strom ležel na Škodě Fabii, na komunikaci podél Jizery další stromy poškodily zaparkovaná auta jen lehce. Nejhorší situace před polednem byla v Jiráskově ulici, kde se uvolnila plechová střecha na domě přímo pod kostelem sv. Mikuláše. Po dohodě hasiči uvolněné plechy rozřezaly a spustili postupně dolů.

Hasiči připravují části střechy na spuštění

* PODLE VŠEHO SE TURNOVSKÁ SPORTOVNÍ VEŘEJNOST UMĚLÉ TRÁVY OPRAVDU DOČKÁ. Dopis o přidělení dotace již dorazil. V těchto dnech bude vypsáno výběrové řízení na dodavatele, na jaře se začne stavět a na podzim by mělo proběhnout slavnostní otevření.

* VÁNOČNÍ SOUTĚŽ S ONTEXEM. Na konci listopadu jsme společně s turnovskou firmou Ontex vyhlásili anketu o zajímavé ceny. Vedení společnosti chtělo vědět, jak je Ontex vnímán turnovskou veřejností. Z došlých anketních lístků byli vylosováni tři výherci, 1. cena – voucher na odběr zboží ve firemní prodejně v hodnotě 2.000 Kč patří Markétě Ševčíkové z Turnova.

* V KAUZE LIBERECKÉHO KOSTELA SV. MÁŘÍ MAGDALENY PADLA OBŽALOBA. Podle agentury ČTK liberecký státní zástupce Radim Kadlček podal obžalobu na 13 lidí a čtyři firmy v souvislosti s úplatky u dvou evropských projektů. Nejpřísnější trestní sazba je od pěti do 12 let, právní kvalifikace se u jednotlivých osob liší. Mezi obžalovanými je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Kadlček s podáním obžaloby čekal na oficiální vyrozumění ze Sněmovny, že se Půta skutečně vzdal poslaneckého mandátu a přišel tak o poslaneckou imunitu. Půta byl už v listopadu 2014 obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci.

* CENA VODNÉHO A STOČNÉHO se v roce 2018 nemění. Vodné je ponecháno na stejné hodnotě 46,96 Kč bez DPH a stočné na stejné hodnotě 44,61 Kč bez DPH. Celková součtová cena vodného a stočného bude činit 91,57 Kč bez DPH. Celková cena vodného a stočného včetně započítání DPH tedy zůstane na letošní výši 105,30 Kč, z toho cena vodného bude 54 Kč a stočného 51,30 Kč.

* REKONSTRUKCE NÁDRAŽNÍ ULICE od bývalého Hotelu Beneš do Ohrazenic začne rekonstrukcí kanalizace a vodovodních řadů v březnu 2018. Hotovo má být do srpna, jestli počasí a spousta dalších méně i více důležitých věcí dovolí, budou zde na zimu položeny buď první finální, nebo jen provizorní asfalty. „Kdybychom na jaře příštího roku nezačali s rekonstrukcí kanalizace, hrozilo by, že tento úsek přijde na řadu až na samém konci, tedy v roce 2019 nebo až 2020, a to nechceme,“ uvedl problematiku na setkání s občany starosta.

* STROM SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ. I letos byl v pokladně muzea umístěn strom splněných přání, pod který mohli lidí nosit dárky pro děti z dětských domovů.

* VÁNOČNÍ ŘEMESLNICKÉ TRHY 2017: MAGICKÉ KOUZLO TRADIC. Vánoční řemeslnické trhy v Turnově mají dlouholetou tradici a je obdivuhodné, že si i v dnešní době dokáží udržet svoji tvář. Nenarazíte zde na žádné cetky a pouťové stánky nebo snad atrakce. Stále jde především o regionální výrobky, prezentaci řemesel a tvůrčí práci dětí turnovských škol. Velká škoda ale je, že náměstí nelze na pátek i sobotu uzavřít pro dopravu. Trhy se konaly 8 a 9. prosince.

* SVĚTLO Z BETLÉMA ROZZÁŘILO VÁNOCE. V předvečer Štědrého se společně lidé noří do poklidné atmosféry plné sdílení, přání a hlubokých zážitků. Tak se stalo i v sobotu 23. prosince na náměstí Českého ráje v Turnově, kam skauti přivezli světýlko až ze samotného Betléma. Tradici Betlémského světla v Turnově udržují skauti ze střediska Štika Turnov již mnoho let.

Betlémské světlo 2017

* STÁNEK PRO DOBROU VĚC ZÍSKAL 80.000 KORUN PRO ELENKU! Zázraky se ve vánočním čase dějí, to přeci každý ví. Jeden takový se objevil v pátek 8. a v sobotu 9. prosince na Vánočních trzích v Turnově. Ke stánku „Pro dobrou věc“, který i letos otevřely matky sdružující se od svých mateřských dovolených pod skautským střediskem Štika Turnov, se hrnuly davy, málokdy bylo prázdno. I letos se maminky snažily získat co nejvíce financí, tentokrát pro Elenku Koškovou z Vyskře. Díky podpoře všech příchozích se podařilo získat 80 tisíc Kč! Částka byla předána Elence a její rodině na tradičním skautském živém betlémě 23. prosince.

* KAPELA SNAP CALL ZAHRÁLA PRO ONDRU VAŠIČKU Z PŘÍŠOVIC. V předvečer Štědrého dne se kapela Snap Call rozhodla pomoci formou benefičního koncertu v kavárně KUS na turnovské Střelnici a výtěžek věnovat tam, kde ho bude velmi potřeba. Příchozí ukázali, že pomáhat umí a během večera dali dohromady do kasičky s dobrovolným vstupným 13.289 korun. Peníze poslouží Ondráškovi Vašičkovi z Příšovic, který trpí kombinací těžkých zdravotních poruch, a jeho vývoj je závislý na kvalitní rehabilitační péči.

* V KNL SE MĚNÍ VEDENÍ, KONTINUITA JEJÍHO ROZVOJE ZŮSTÁVÁ. S novým rokem přichází do Krajské nemocnice Liberec také nové vedení. Pozice generálního ředitele se ujme MUDr. Richard Lukáš, PhD., změny nastanou také v představenstvu KNL.

* STAROSTA TURNOVA A OBĚ MÍSTOSTAROSTKY přejí všem občanům úspěšný rok 2018, ve kterém si mj. připomeneme 100. výročí založení Československa. Proto ten Masaryk…

Akce roku 2017 na Turnovsku (vybrat můžete až tři možnosti):

 • Kapela Nothingham a projekt Jan Křtitel (20%, 121 Hlasy)
 • Zahájení turistické sezony (13%, 79 Hlasy)
 • 80 tisíc Pro dobrou věc (7%, 41 Hlasy)
 • Nová dětská hřiště u nádraží, v parku u letního kina aj. (6%, 35 Hlasy)
 • Staročeské trhy (5%, 33 Hlasy)
 • Kulturnov 2017 (4%, 25 Hlasy)
 • Den otevřených dveří ve Šroubárně a v Ontexu (3%, 21 Hlasy)
 • Volejbalisté vyhráli 1. ligu (3%, 20 Hlasy)
 • Musica Fortuna 30 let (3%, 19 Hlasy)
 • Úspěch kapely Snap Call (3%, 19 Hlasy)
 • Dostavba divadla – studie (3%, 19 Hlasy)
 • 35 let Rouden Bandu (3%, 18 Hlasy)
 • Slavnosti piva (3%, 18 Hlasy)
 • Nová ředitelka „hotelovky“ (3%, 17 Hlasy)
 • Výstavba muzea horolezectví (2%, 15 Hlasy)
 • Návštěva prezidenta Zemana (2%, 13 Hlasy)
 • Něco jiného (2%, 13 Hlasy)
 • Prosincová větrná smršť (2%, 11 Hlasy)
 • Parlamentní volby 2017 (2%, 10 Hlasy)
 • Nákup století v turnovském muzeu (2%, 10 Hlasy)
 • Regenerace sídliště u nádraží (2%, 10 Hlasy)
 • Modrý kocour (1%, 9 Hlasy)
 • Nuda (1%, 8 Hlasy)
 • Návrat zimy na začátku roku (1%, 6 Hlasy)
 • Téma mě nezajímá (1%, 6 Hlasy)
 • Oslavy masopustu a akce na Dlaskově statku (1%, 5 Hlasy)
 • Rekonstrukce sálu radnice v Rovensku (1%, 4 Hlasy)
 • Oslavy 50 let AMK Vyskeř (1%, 4 Hlasy)
 • Nevím (1%, 4 Hlasy)
 • Ptačí chřipka (0%, 2 Hlasy)

Počet hlasujících: 360

Nahrávání ... Nahrávání ...

Související články (celkem 17)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.