LOUČÍME SE S ROKEM 2009. JAKÝ BYL?

0

Především pestrý. Zpravodajství TvA zaznamenalo akce tradiční, nové i výjimečné. Jako světlá nit se odcházejícím rokem proplétala kauza R35 a i přes všechny proklamace nebylo ani v tomto roce rozhodnuto, kudy částí Libereckého kraje jednou silnice povede. Zaznamenali jsme i několik příjemných aktivit, jako například Tříkrálový průvod dětí ve Všeni, návštěvnicky výjimečnou oslavu Velikonoc na Dlaskově statku, první operu v podání místního souboru, oslavy 90. narozenin nestora turnovských divadelníků Míly Holase, nebo setkání Valdštejnů na Valdštejně. Byli jsme i u dokončení repliky říšské koruny z 10. století…

Živo bylo ale také kolem Panochovy nemocnice, sledovali jsme nárůst nezaměstnanosti v souvislosti s celosvětovou krizí, přípravy miliardového projektu Čistá Jizera, velký ohlas jsme zaznamenali kolem případu kácení stromů ve Skálově ulici a v Aleji legií. I přesto se lze domnívat, že historikové jednou rok 2009 na Turnovsku označí za vcelku poklidný, bez zásadních rozhodnutí… Posuďte sami (nejedná se o vyčerpávající přehled):

LEDEN 2009

* Podle odhadů na novoroční ohňostroj 1. ledna na autobusové nádraží Na Lukách dorazilo víc než dva tisíce lidí.

* Prvním občánkem našeho regionu roku 2009 se stala Veronika Halířová z Turnova, Studentské ulice. Narodila se v pátek 2. ledna v 11.50 hodin.

* Nejchladnější ráno za posledních 30 let: V úterý 6. ledna bylo naměřeno v Turnově -21,1°C, v Rovensku pod Troskami dokonce -23,3°C.

* Všechny pevné radary na měření rychlosti Turnovsku byly vypnuté 1. ledna. Nikdo totiž nevěděl, jak mají vypadat dopravní značky, upozorňující řidiče na měření rychlosti!

* Turnovská radnice ukončila letitou kauzu „Mondo“ dohodou. V rámci rekonstrukce atletického stadionu v roce 1999 byl na běžecký ovál položen „olympijský“ povrch Mondo. Celkové náklady na rekonstrukci stadionu se vyšplhaly na úctyhodných 21 milionů korun. Dodnes se na oválu objevují boule, které je třeba vždy vyřezat a zalepit. Viníka se nikdy nepodařilo zjistit.

n200901062138_rep_07_09_vsen* Letos po patnácté prošel 6. ledna Všení průvod dětí v čele s Kašparem, Melicharem a Baltazarem.

* Turnovští zastupitelé na svém listopadovém zasedání (2008) schválili prodej bytových domů v Nádražní ulici. S podmínkami prodeje nájemníci nesouhlasili, považovali je za diskriminační. Ve středu 7. ledna doručili na městský úřad petici, kterou podepsalo 586 občanů. Nakonec se jim podařilo podmínky prodeje zmírnit.

* Ve čtvrtek 15. ledna se ve čtyřech turnovských základních školách uskutečnil tzv. slavnostní zápis dětí do prvních tříd základních škol. Největší zájem byl o ZŠ v ulici 28. října, kde první rodič čekal na zápis svého potomka už od 1.50 hodin po půlnoci.

* Na konci ledna byly médii zveřejněny obrázky z vizualizace tras dálnice R35. Tři varianty (jižní, severní, superseverní) zpracovala firma Valbek. V Turnově je v rámci severní varianty navržen tunel pod Výšinkou.

* V neděli 18. ledna si lidé v turnovské synagoze v Krajířově ulici připomněli 66. výročí největšího transportu turnovských židů do vyhlazovacích táborů.

* 15 turnovských zastupitelů souhlasilo s návrhem neúnavného zastánce obnovy koupaliště v Dolánkách Josefa Kunetky. Vedení města dostalo za úkol prověřit možnou rekonstrukci bazénů.

 

ÚNOR 2009

* Rada Libereckého kraje rozhodla, že od 1. února nebudou lidé v krajských zdravotnických zařízeních platit regulační poplatky. Jinde, včetně Turnova, se ale platí dál.

* V sídlišti u turnovského nádraží proběhla písemná anketa na téma, co zde lidé postrádají a co by chtěli zlepšit.

n200902131827_zap_82_09_pnt* Od února v Panochově nemocnici Turnov nově funguje ortopedické oddělení s 20 lůžky v čele s primářem Daliborem Ďurďou.
* Ráno 20. února bylo na některých místech na Turnovsku zaznamenáno skoro půl metru sněhu!

* Historicky nejvyšší nezaměstnanost za posledních 20 let byla v okrese Semily v roce 2004, kdy v srpnu bylo bez práce 3244 lidí. K 25. únoru 2009 bylo na území okresu Semily evidováno 3129 nezaměstnaných.
* V sobotu 14. února se uskutečnila první letošní akce na Dlaskově statku. Masopust přilákal asi pět stovek návštěvníků.

* Modrý kocour 2009. Dvacítka představení byla slušně navštívena, rekord tohoto ročníku drží Romance pro křídlovku, kterou v sobotu 28. února vidělo v divadle 250 diváků.

n200902051005_sport_24_09_sportovci* Bratři Kazdové ovládli turnovský sport. Sportovcem Turnova za rok 2008 byl vyhlášen Jan Kazda (33), který v roce 2008 získal v Olomouci v kickboxu titul vicemistra světa ve váze do 91 kg. Na podzim se v Itálii konečně dočkal a 15 let dřiny přetavil v titul mistra světa! Slavnostní večer vyhlášení výsledků ankety proběhl v kongresovém sále turnovského Hotelu Karel IV. ve čtvrtek 12. února.

 

BŘEZEN 2009

* Část výtěžku 5. hejtmanského plesu, který se v sobotu 14. března uskutečnil v KC Střelnice v Turnově, byla poukázána do domova Tereza v Benešově u Semil a do ZŠ a MŠ se speciálními třídami v Turnově, Sobotecké ulici.

* V pondělí 23. března byla v Turnově na Trávnicích slavnostně otevřena první prodejna regionálních produktů v Českém ráji. Své síly, úsilí a finance zde spojili čtyři držitelé certifikátu „Regionální produkt Český ráj“.

* Celkem 17 divadelních představení pro děti a dospělé nabídla od pátku 13. do neděle 15. března v pořadí devatenáctá loutkářská přehlídka Turnovský drahokam.

 

DUBEN 2009

* Přes dvě stovky dětí se v pohádkových maskách za doprovodu rodičů, učitelů a vychovatelek školních družin vydalo v pátek 3. dubna po 17. hodině na průvod Turnovem. Konal se v pořadí 9. ročník Noci s Andersenem.

* Ve středu 8. dubna opět po roce patřila turnovská ulice 28. října dětem. Proběhl tu netradiční dětský den s názvem Bouda na ulici.
* Nádherné, teplé a slunečné jarní počasí přilákalo v sobotu 11. dubna na „Velikonoce na Dlaskově statku“ neuvěřitelných 2500 návštěvníků. Podle ředitelky turnovského muzea Vladimíry Jakouběové je to návštěvnický rekord za dobu pořádání akcí na Dlaskově statku.

n200904212027_zap_183_09_skalova* Slavnostní zahájení akce Čistá Jizera v Turnově proběhlo v pondělí 20. dubna v aule základní školy ve Skálově ulici. Ve městě a jeho okrajových částech proběhne výstavba nové kanalizace v délce přes 15 kilometrů, 11 kilometrů stávající kanalizace bude rekonstruováno… Den poté měly být pokáceny lípy ve Skálově ulici. Na aktivisty hnutí Greenpeace si zahráli studenti turnovské šperkařské školy. Lípy pokáceny nebyly.

* Zhruba pět tisíc lidí (!) dorazilo v sobotu 25. dubna do Šťastné země v Radvánovicích, která byla cílem putování rodičů s dětmi z Rovenska pod Troskami. Turistická sezona v Českém ráji 2009 byla zahájena.

* V pondělí 27. dubna předal turnovský šperkař Jiří Urban svoji více než roční práci, repliku říšské koruny z 10. století, na hradě Karlštejně do rukou středočeského hejtmana Davida Ratha.
* Basketbalový oddíl TJ Turnov byl basketbalovou federací pověřen uspořádáním závěrečného finále o Mistra České republiky žáků kategorie U14 (konalo se v hale TJ ve Skálově ulici od 23. do 26. dubna).

* Jarní taneční se i přesto, že fungovala nová Střelnice, uskutečnily v Pěnčíně. Rodiče a děti dali přednost Taneční a pohybové škole ILMA Ilony Šulcové.

 

KVĚTEN 2009

n200905031515_rep_75_09_akcemaj* Tisícovka lidí se přišla v pátek 1. května na turnovské nádraží podívat na Šlechtičnu, Bejčka a Babičku. Tři parní lokomotivy najednou zde byly k vidění naposledy v roce 1981, kdy byl v Česku oficiálně ukončen parní provoz. 1. května uplynulo 150 let od zprovoznění železniční tratě z Pardubic do Liberce. Tento víkend byl co do návštěvnosti rekordní na více místech. Například na závody malotraktorů ve Vyskeři přišlo na tři a půl tisíce lidí.

* Od úterý 5. května na Turnovsku opět fungují všechny pevné radary na měření rychlosti vozidel, které musely být vypnuty na počátku roku. Místa měření jsou označena novými dopravními značkami.

* „Příště se snad už budeme muset setkat na letišti,“ komentoval velký zájem o setkání majitelů historických motocyklů čs. výroby do roku 1975 jeden z organizátorů Marián Šulc. Rekordních více než 250 motocyklů vyjelo v sobotu 9. května na spanilou jízdu Českým rájem od Zrcadlové kozy.
* Petr Kozelka z Turnova na počátku května dokončil náročnou renovaci historické Tatry 97, která je mezi sběrateli a motoristickými odborníky ceněnou raritou. Vyrobeno jich bylo pouhých 508, dnes je po celém světě roztroušeno asi dvacet těchto unikátů.

* Turnovská radnice předložila závěrečný účet za stavbu kulturního domu Střelnice. Podle něho stavba přišla celkem na 189 mil. Kč.

* K patrně nejkurióznější dopravní nehodě tohoto roku na Turnovsku došlo v pátek 22. května po sedmé hodině ranní v Bělé u Turnova (Mírová pod Kozákovem). Následkem nárazu byla Škoda Octavie téměř rozpůlena. „Byl jsem na místě, musím konstatovat, že jsem nic podobného za třicet let u policie neviděl. Náraz to musel být opravdu silný, byly přetržené bezpečnostní pásy,“ přiblížil Milan Čermák, vedoucí dopravního inspektorátu Policie Semily.

* Výstava roku: Od 26. května do 18. června byla v Muzeu Českého ráje v Turnově instalována výstava slavných kopií českých korunovačních klenotů, které vznikly v minulém století na půdě zdejší šperkařské školy.

* Zhruba stovka příznivců a odpůrců ČSSD se sešla ve čtvrtek 28. května po poledni na turnovském náměstí na předvolebním setkání před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. Přestože pomyslné síly byly vyrovnané, odpůrci sociální demokracie byli v Turnově hlasitější. Nechyběly transparenty, nechyběla ani vajíčka… K žádnému incidentu, jako na jiných místech republiky, ale v Turnově nedošlo.

* Statistika 15. ročníku turnovských Staročeských trhů: V průběhu dvou víkendových dnů 30. a 31. května přišlo do areálu muzea a parku u letního kina 9.020 návštěvníků, což je o 800 platících lidí více než vloni. Řemeslníků do Turnova dorazilo zhruba 170. Rozpočet byl ve výši 710 tisíc korun.

* Nevyjasněný případ roku: Požár osobního vozu v turnovské části Daliměřice byl ohlášen na operační středisko hasičů ve středu 6. května po půl osmé ráno. Vozidlo hořelo v zahrádkářské kolonii. Po jeho uhašení hasiči uvnitř nalezli jednu usmrcenou osobu. Jednalo se o vedoucího pracovníka nejmenované turnovské firmy. Dodnes nebyla tato událost vysvětlena.

n200905271153_sport_54_09_memorial* V úterý 26. května se uskutečnil 11. ročník atletického Memoriálu Ludvíka Daňka. Jeho ozdobou byla olympijská vítězka v hodu oštěpem a čerstvá inženýrka Bára Špotáková, dívka, která si podmanila celý národ. Pro ni to byl první závod sezony. Vítězem soutěže v hodu diskem se stal Estonec Kanter hodem 68,90 m.
* Nadace B. J. Horáčka získala poslední peníze – 20 milionů. Závěrečným podpisem smlouvy vyvrcholila šestiletá jednání, která vedli zástupci Nadace B. J. Horáčka Českému ráji na různých úrovních ve správci dědictví po zakladateli nadace. Zmíněná suma ve výši 20 milionů korun je již na účtu nadace. Jde o definitivní a konečnou částku.

 

ČERVEN 2009

* Lidem bojujícím proti trase dálnice R35 napříč Českým rájem došla trpělivost. Nikdo (Liberecký kraj) se totiž neměl k tomu, aby veřejnosti představil studii variant tras dálnice, zpracovanou firmou Valbek. Proto se občanské iniciativy chopily aktivity. Studie byla občanům představena v Muzeu Českého ráje ve středu 3. června.

* V pátek 5. a v sobotu 6. června se uskutečnily volby do Evropského parlamentu. Českou republiku zastupuje 22 poslanců. O mandáty se ucházelo rekordních 33 stran a hnutí. Vítězem druhých voleb do Evropského parlamentu se stala ODS, která překvapivě přesvědčivě porazila ČSSD. Jak volil Turnov? ODS – 38,53 %, ČSSD – 18,74 %, KSČM – 8,79 %, Suverenita – 6,39 %, KDU-ČSL – 4,55 %, Strana zelených – 4,07 %. K volebním urnám přišlo v Turnově 32,75 % oprávněných voličů.

* Letošní 54. ročník Dvořákova festivalu bude tradičně zahájen na zámku Sychrov 6. června. V 19 partnerských městech tří krajů bylo uvedeno 22 koncertů různých žánrů od klasické hudby po jazz či lidovou píseň.

* Požár rekreační chalupy v Rovensku pod Troskami byl ohlášen na operační středisko hasičů v sobotu 13. června v půl sedmé ráno. Šlo o nejdramatičtější zásah hasičů v letošním roce v našem regionu. Bylo zde několik zraněných, jedna osoba bohužel zemřela.

* Zaskočeni byli organizátoři z turnovské radnice ve středu 17. června v podvečer. V městském divadle se uskutečnilo veřejné projednání úprav zeleně ve Skálově ulici. Do divadla, kde byli s veřejností připraveni diskutovat odborníci, přišlo něco málo přes třicet lidí.

n200906220113_zap_294_09_kozakov* Málokdo pořádně tušil, co vše se vlastně bude na vrcholu Kozákova v neděli 21. června krátce po poledni dít. U parkoviště pod rozhlednou byl postaven velký stan s logem Libereckého kraje, uvnitř byly tři velkoplošné obrazovky, na kterých probíhala počítačová vizualizace všech tří navržených koridorů dálnice R35 – jižní kolem Mnichova Hradiště, severní Turnovem a středem Českého ráje a superseverní kolem Železného Brodu a Semil. Veřejnou prezentaci návrhů koridorů R35 na toto poněkud netradiční místo svolal Liberecký kraj, občané mohli k cestě na Kozákov využít i speciálních autobusových linek. Nakonec jich dorazilo zhruba pět stovek.

* První akce sezony 2009 v areálu Šťastné země v Radvánovicích proběhly na konci dubna a v květnu. V sobotu 13. června již začala návštěvnická sezona „Hasičskými slavnostmi“. O prázdninách zde byla doprovodná akce každou sobotu, areál byl otevřený nepřetržitě sedm dnů v týdnu, za sezonu sem přišlo na 40 tisíc lidí. V sobotu 27. června zde proběhlo slavnostní otevření naučné stezky inspirované Geoparkem Český ráj.

* Turnovští zastupitelé na svém zasedání ve čtvrtek 25. června učinili historické rozhodnutí: Přihlásili se k vedení dálnice jižní variantou kolem Mnichova Hradiště. To však za podmínky, že bude realizován odklon dopravy z centra města směrem na Semily (komunikace z Valdštejnska směrem na Chutnovku) a opravena stávající trasa silnice mezi Turnovem a Jičínem včetně obchvatů některých obcí.

* Aplausem zaplněné Střelnice byla ve středu 17. června večer zpečetěna historická chvíle v dějinách turnovské kultury. „Pátrali jsme v kronikách a zpovídali pamětníky, podle všeho to bylo opravdu poprvé, kdy si nějaký ryze turnovský soubor troufl na operu,“ přiblížila jedna z aktérek Eva Lédlová. Její Lidunka v opeře Viléma Blodka „V studni“ byla excelentní.

* Po 19 letech v úterý 30. června skončilo působení Otakara Špetlíka v turnovské Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole se sídlem ve Zborovské ulici. Rada Libereckého kraje jmenovala na základě výběrového řízení novou ředitelkou školy Milenu Lednejovou s účinností od 1. července 2009.

* V úterý 30. června se uskutečnila první veřejná dražba v novodobé historii Turnova. Vydraženy byly dva domy, jeden v Hluboké ulici, druhý v ulici 5. května. O největší dům na rohu ulice 5. května a Havlíčkova náměstí, kde je známé papírnictví, nebyl zájem.

* Většinou 16 hlasů rozhodli zastupitelé Turnova na svém červnovém zasedání o tom, že stromy ve Skálově ulici mohou být po 1. srpnu vykáceny.

n200906300109_rep_127_09_sobota* Legenda na Hrubé Skále. Po 36 letech od natáčení pohádky Princ Bajaja přijel 27. června na Hrubou Skálu slovenský herec Ivan Palúch. Jak přiznal, za celá ta léta v Českém ráji nebyl, na samotné natáčení a na filmovou pohádku, která tu vznikla, je ale dodnes pyšný. Palúch se zúčastnil slavnostního zahájení akce „Poznejte středověk“.

* Fotbalisté divizního FK Pěnčín-Turnov ukončili sezonu v neděli 28. června zápasem s Velimí. Zvítězili 1:0. Výhra před domácím publikem potěšila, nicméně předchozí zápasy byly přes poměrně dobré výkony na body chudé a mužstvo skončilo v tabulce na 11. místě. Přitom Turnovští přezimovali na vynikajícím 3. místě.

 

ČERVENEC 2009

* Na pět tisíc lidí zavítalo v sobotu 4. a v neděli 5. července na turnovské náměstí, kde se konala tradiční akce Kámen a šperk v Českém ráji.

* Prázdniny 2009 byly pro řidiče v Turnově zkouškou nervů. Po celé léto byla uzavřena část Palackého ulice mezi Trávnicemi a Krajířovou ulicí kvůli rekonstrukci kanalizace v rámci projektu Čistá Jizera. U židovského hřbitova vyrůstal kruhový objezd, část Sobotecké ulice byla uzavřena až do podzimu. A to ještě na průtahu městem probíhaly práce na opravě mostu.

* Ve čtvrtek 9. července uspořádal Liberecký kraj na Střelnici veřejné představení studie koridorů R35. Do sálu dorazily asi dvě stovky lidí.

* V noci z 31. července na 1. srpna 2009 na vysílači Liberec – Ještěd skončilo analogové vysílání ČT2 a začalo digitální vysílání všech čtyř programů ČT. Jedna etapa historie televize, fenoménu druhé poloviny 20. století, skončila.

* Poprvé se Slavnosti svijanského piva uskutečnily v roce 1990, tehdy byly první v republice. V sobotu 11. července na dvacátý ročník do Svijanského Újezdu přijelo 14 tisíc lidí, vypilo se na 700 sudů piva.

* Ve čtvrtek 23. července padl na mnoha místech republiky dlouhodobý teplotní rekord. V Turnově bylo naměřeno 34,2 stupňů Celsia. Po extrémním horku a dusnu se v pozdním odpoledni setmělo a přišly větrná smršť, silný déšť, hromy a blesky. I pamětníci musí vzpomínat, jestli a kdy něco podobného zažili. V Turnově napršelo od 17.00 do 18.00 přes 35 milimetrů srážek! Nárazy větru podle znalce počasí Vlastíka Brůčka lokálně dosahovaly rychlosti až 120 kilometrů v hodině. Popadalo několik stromů, byly zaznamenány i hmotné škody na majetku. Dodávka elektrické energie byla na mnoha místech Turnovska přerušena dlouhodobě, v části města u nádraží nešel proud víc než sedm hodin, některé okolní obce byly bez dodávky energie ještě o víkendu.

* Celodenní vytrvalý déšť a chlad způsobily, že do areálu Folkové noci za Dlaskovým statkem v Dolánkách přišlo v sobotu 18. července jen pár set lidí. Zatímco vloni jich bylo 1500, letos sotva polovina. Přišli jen skalní příznivci folku.

n200907271903_rep_152_09_benatska* Víc než 16 tisíc lidí přijelo podle pořadatelů o posledním červencovém víkendu na Malou Skálu na 17. ročník hudebního festivalu Benátská noc. Na čtyřech pódiích se vystřídalo na 120 kapel, v doprovodném programu byla neckyáda na Jizeře i fotbalový zápas rockerů s diváky. Na rozdíl od předchozích let, kdy bylo většinou tropické vedro, tentokrát festival poznamenaly rozmary počasí tak typické pro letošní léto.

* Velkého úspěchu dosáhla hráčka oddílu stolního tenisu Sokola Turnov Ilona Longinová, která na mistrovství Evropy veteránů v Poreči vybojovala ve čtyřhře společně s Irenou Hermanovou z Hodonína pro české barvy stříbrnou medaili!

 

SRPEN 2009

n200908042030_rep_183_09_stromy* V úterý 4. srpna byly bez předchozího ohlášení pokáceny stromy ve Skálově ulici, které ustoupily rekonstrukci kanalizace.

* V pátek 7. srpna krátce po 22. hodině přeletělo nad Turnovem ve směru od Hlavatice na Přepeře několik blíže neidentifikovatelných oranžově zářících světel. Světla letěla na noční obloze poměrně rychle, podle některých pozorovatelů šlo jednoznačně o UFO, magický rozměr celému pozorování dodalo i datum 7809. Ve skutečnosti šlo o horkovzdušné balony vypuštěné hosty restaurace na Hlavatici.

* V červenci natáčel v Českém ráji záběry do nové české komedie Doktor od jezera hrochů filmový štáb pod vedením režiséra Zdeňka Trošky. Hlavní role v komedii podle scénáře Miloslava Švandrlíka obsadili populární herci Eva Holubová a Jiří Langmajer. Ve filmu se objeví záběry ze Všeně, štáb natáčel v místech, kde mají vzniknout termální lázně.

* Ve čtvrtek 13. srpna středočeští policisté zatkli nebezpečného pachatele, který má na svědomí vraždu a pokus o vraždu v obci Sibřina v okrese Praha východ. Muž byl zadržen ve Žďáru, resp. po malé honičce mezi Doubravou a Svijany. Obyvatelé Olešnice, Všeně, Skokov a Žďáru zažili malé policejní manévry. Nad obcemi létal policejní vrtulník, v akci byla zásahová policejní jednotka.
* Uprostřed srpna byla zveřejněna výzva PATRIOT 2009, kterou podepsala řada známých občanů Turnova. Cílem bylo uspořádat na téma trasy R35 Turnovem referendum. Výzvu podepsalo dalších zhruba 150 lidí (podpisové archy byly k dispozici v infocentru na náměstí). Zastupitelé ale uspořádání referenda pro vysokou finanční náročnost odmítli.

* Nadace B. J. Horáčka Českému ráji zaplatila Turnovanům novou lávku přes náhon v Dolánkách v ceně 370 tisíc korun.

* V srpnu v rámci pravidelných víkendových jízd parního vlaku Českým rájem byl zařazován do soupravy divadelní vagon, ve kterém hráli loutkáři ze souboru Na Židli představení pro děti.

 

ZÁŘÍ 2009

* Desítkám dětí začal nový školní rok. Čtyři turnovské základní školy v tomto školním roce navštěvuje 1574 žáků. Ve Všeni chodí do školy jen čtyři žáci. Škola je tak jednou z nejmenších v České republice a nejmenší v Libereckém kraji.

* Od 1. září zajíždí ranní autobus do turnovské části Nudvojovice. Spoj má sloužit především pro dopravu dětí do školy.

* Malá slavnost na vyhlídce na vrchu Sokol nad Malou Skálou zahájila v pátek 4. září fungování nové naučné stezky Besedickými skalami a Kalichem. Stezka má celkem deset zastavení, která návštěvníka seznamují s historií i současností včetně výjimečných geologických zvláštností území.

* Na sobotu 5. září vyhlásil ministr vnitra v Sychrově nové komunální volby. Důvodem byla skutečnost, že na jaře odstoupili tři zastupitelé a počet členů obecního zastupitelstva klesl pod zákonných pět. Ve volbách zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů Sychrov, které v sedmičlenném zastupitelstvu získalo čtyři mandáty.

n200909080924_rep_208_09_bazen* V pondělí 7. září byl slavnostně otevřen nově zrekonstruovaný plavecký bazén na Výšince. Celkové náklady se blíží 25 milionům, bazén nyní splňuje nejpřísnější evropské normy, co do použité technologie je na špičce v republice.

* Historicky první bohoslužba byla v turnovské synagoze v sobotu 12. září.

* V sobotu 12. září oslavil turnovský soubor Čmukaři Kristova léta a jejich principál Jarda Motýl Ipser významné životní jubileum. V prostorách atria u turnovského muzea se uskutečnil divadelní festival.

* Turnovští zastupitelé schválili koncepci zdejšího školství na příští roky. Prioritou je stěhování základní školy v Žižkově ulici k nádraží. Výměnou školních budov mezi střední školou u nádraží, která byla sloučena s obchodní akademií a hotelovou školou, a základní školou v Žižkově ulici, by lokalita u nádraží získala plnohodnotnou základní školu.

* Stavbou roku Libereckého kraje se stala obnova židovské synagogy v Turnově!

* Turnovští zastupitelé rozhodli o prodeji dalších bytových domů a domů s nebytovými prostory. Konkrétně jde o dům čp. 280 v Hluboké ulici (Kniha Českého ráje), dům čp. 1129 v Nádražní ulici, kde je lékárna a tři byty, dům čp. 520 v bývalých kasárnách, bytové domy v Bezručově ulici (čp. 1396 – 1398 a čp. 1054 – 1055). Ve všech případech mají přednost byty a domy odkoupit současní nájemníci, když nebude zájem, jdou nemovitosti do dražby.

 

ŘÍJEN 2009

* Ve čtvrtek 1. října se v areálu mateřské školy v ulici Kosmonautů u turnovského nádraží konala malá slavnost. V částce 10 milionů korun tu byla dokončena rekonstrukce objektu, kde kromě školy mateřské sídlí i dětské centrum a mateřská a základní škola speciální pro hendikepované děti.

* Návštěva v počtu 110 lidí za odpoledne, to tu ještě nebylo. O plavání v nově zrekonstruovaném bazénu na Výšince je zájem.

* Řidič motocyklu Simson s 4,27 promile alkoholu v dechu havaroval v neděli 4. října po poledni v Malé Skále. V Libereckém kraji jde letos o absolutní rekord. Množství alkoholu v krvi odpovídá 15 až 17 naráz vypitým pivům.

* V pondělí 5. října bylo v turnovské knihovně A. Marka otevřeno nové oddělení. Vzniklo na místě dřívějších kanceláří, zájemci zde najdou pět počítačů s internetem a místo pro poslech hudebních titulů a mluveného slova.

* Ve čtvrtek 8. října jsme v Turnově zaznamenali letní den s teplotou 25°C a na slunci i nad 30°C, o několik dní později byl již Kozákov pod sněhem a ve středu 14. října sněžilo i ve městě!

* K přepadení poštovního úřadu ve Veselé u Rovenska pod Troskami došlo v pondělí 12. října před 9. hodinou ranní. Neznámý pachatel po vstupu do prostor pro veřejnost hbitě překonal 2,5 metru vysokou přepážku a pracovnici pošty poručil, aby mu vydala finanční hotovost. Poté tuto ženu uzamkl na toaletu a s lupem zmizel.

* V sobotu 17. října projel Českým rájem mimořádný nákladní vlak složený z historických nákladních vagonů. Šlo o ukázku další činnosti, která vzniká kolem Klubu přátel železnic Českého ráje. V čele vlaku byla parní lokomotiva řady 310.

n200910192252_rep_224_09_valdstejn* Zhruba 90 přílušníků rodu Valdštejnů si na Valdštejně v sobotu 17. října připomenulo 850leté působení rodu v českých zemích. Na památku návštěvy Českého ráje tu byla odhalena pamětní deska, která zdobí průčelí valdštejnského kostelíka sv. Jana Nepomuckého.

* V pořadí úctyhodný 36. ročník populárního silničního běhu Hruštice 2009 se uskutečnil v neděli 18. října. I přes nepřízeň počasí se na start 15 kilometrového silničního běhu Turnov Hruštice – Malá Skála a zpět postavilo 76 závodníků.

* U příležitosti svátku vzniku republiky se v podvečer 28. října uskutečnilo v sále KC Střelnice slavnostní předání čestného občanství města Turnova filozofu Janu Patočkovi in memoriam a Jiřímu Zajícovi, kulturnímu pracovníkovi a dlouholetému předsedovi Pěveckého sboru Antonín Dvořák. Při této příležitosti byl také promítnut dokumentární film Milana Brunclíka „20 let proměn města Turnova“.

 

LISTOPAD 2009

* Stalo se o letošních Dušičkách na turnovském Mariánském hřbitově. Jeden starší pán sem přišel ozdobit hrob svých blízkých. Když si odskočil pro kropičku s vodou, viděl, jak na sousedním hrobě jiný pozůstalý na desku ukládá věnec, který byl navlas stejný jako ten jeho. A jeho hrob zel prázdnotou… „Zloděj, tady se kradou věnce!“ znělo hřbitovem. A senioři se do sebe pustili, protože ten druhý si nařčení z krádeže nenechal líbit. Na místě dokonce museli zasahovat strážníci městské policie. Až v té chvíli si ten z mužů, který rozruch způsobil, vzpomněl, že ten svůj věnec zapomněl v autě na parkovišti!

* V sobotu 7. listopadu ráno se motorové pily zakously do 28 vzrostlých lip v Aleji legií, které byly pokáceny proto, aby na jejich místě byla nová kanalizace a chodník. Tento akt byl veřejností vnímán velmi negativně.

* V úterý 10. listopadu přijeli do Turnova manželé Vozných z Prahy poděkovat městským strážníkům za záchranu života vlastní dcery.

* V úterý 10. listopadu se uskutečnilo slavnostní zprovoznění nového kruhového objezdu u židovského hřbitova.

* Ve čtvrtek 12. listopadu byla v rámci vernisáže vánoční výstavy v Muzeu Českého ráje symbolicky uvedena nová kniha ředitelky turnovského muzea Vladimíry Jakouběové nazvaná V babiččině kuchyni od Tří králů do Vánoc.
n200911180003_rep_259_09_listopad*
Rocková přehlídka na Střelnici, tvrdá muzika od dopoledne do pozdního večera. Toť jedna část připomenutí 20. výročí listopadových událostí 1989 v Turnově. Ta druhá, a dobré je podotknout, že stejně neoficiální část, se odehrála od 17.00 hodin na náměstí. Multikára jako v listopadových dnech, jen místo silného hlasu a megafonu zvuková aparatura. 17. listopadu 2009 se na turnovském náměstí sešlo asi 150 lidí.
* Vedení Panochovy nemocnice Turnov se podařilo získat dotaci z Regionálních operačních programů Evropské unie ve výši 30 milionů korun na kompletní modernizaci operačních sálů. Slavnostní otevření nově zrekonstruovaných prostor proběhlo 19. listopadu.

* Ve čtvrtek 19. listopadu se uskutečnilo slavnostní předání zrekonstruovaného jezu u Juty. Nový vakový jez uchrání město při menší povodni. Hodnota díla je na hranici 65 milionů Kč.

* Divadelní spolek Jirásek v Olešnici v sobotu 21. listopadu oslavil 100. výročí založení. Při této příležitosti zdejší obyvatelé dostali malý dárek – zrestaurovanou divadelní oponu!

n200911242037_ces_holas_08* Míla Holas, legendární turnovský herec získal nejvyšší ochotnický řád – Zlatý odznak Josefa Kajetána Tyla. Ten se předává pouze za významný přínos ochotnickému divadlu. Stalo se tak v neděli 22. listopadu 2009 při premiéře hry Turnovského divadelního studia Láska až za hrob.

* Mimořádnou tiskovou konferenci uspořádalo v pátek 27. listopadu vedení Panochovy nemocnice Turnov. Důvod? Informace otištěná v některých médiích o brzkém konci porodnice, která je v tuto chvíli nepravdivá. V loňském roce se v turnovské porodnici narodilo 504 dětí, jak na tiskové konferenci zaznělo, problém by patrně nastal, kdyby počet porodů klesl ročně pod 300.

* „Město Turnov nesouhlasí s vedením komunikace R35 katastrem Turnova,“ tuto formulaci 18 hlasy přijali turnovští zastupitelé na svém listopadovém veřejném zasedání.

 

PROSINEC 2009

* Dva veřejností očekávané projekty byly na sklonku roku zastaveny turnovskými zastupiteli. Nebudou se stavět bytové domy na Hruštici, byla ukončena spolupráce i se soukromou firmou, která ve spolupráci s radnicí připravovala projekt sportoviště a komerční zóny v Maškově zahradě.

* Letos už po páté nadělovali lidé dětem v dětských domovech vánoční dárky. Díky Vlaďce Parákové z restaurace U muzea ve Skálově ulici byl i letos v Turnově „Strom splněných přání“.

* V sobotu 5. prosince byl na sjezdu Strany zelených v Brně zvolen podle očekávání předsedou strany Ondřej Liška. Z pohledu Českého ráje je nesmírně zajímavé, že se do předsednictva strany dostali i dva Turnováci. Místopředsedy republikové strany jsou František Pelc a Martina Pokorná.

* V úterý 15. prosince mělo být jasno v tom, co si přejí krajští zastupitelé. Ti měli na svém veřejném zasedání v Liberci rozhodnout o koridoru R35 Libereckým krajem, resp. podle připraveného materiálu doporučit ministerstvu dopravy tzv. severní variantu dálnice středem Českého ráje. Na projednávání tohoto bodu však nedošlo, na poslední chvíli byl stažen z programu jednání! Spory kolem koridoru dálnice se tak přesouvají do příštího roku.

n200912141849_rep_283_09_trhy* Od pátku 11. do neděle 13. prosince patřilo turnovské náměstí vánočním trhům.
* Nesouhlasíte s trasou dálnice R35 středem Českého ráje? Pořiďte si na své auto samolepku, kterou na své náklady nechalo vytisknout občanské sdružení S drakem rval se Michael ve spolupráci s koalicí S.O.S Český ráj.

* V pátek 18. prosince v podvečer, večer a po celou sobotní noc byly na nohou hasičské sbory na Turnovsku. V Lažanech hořel rodinný dům. Zasahovaly desítky hasičů.

* Pouze kostel sv. Františka na náměstí neměl svůj vlastní betlém. To už je nyní historie, věřící se složili a vybrali polovinu potřebné částky (70 tisíc Kč). Betlém byl v kostele již o těchto Vánocích, zbylou část bude třeba doplatit…

Související články (celkem 14)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.