TURNOVSKÁ SYNAGOGA, NEPRÁVEM OPOMÍJENÁ PAMÁTKA

0

Jsou památkové objekty, které se tzv. hřejí na výsluní, a najdete je na titulních stranách propagačních materiálů, a jsou ty, kterým patří spíše zadní strany, když na ně dojde. Valnou většinou neprávem. Když turnovskou židovskou synagogu vloni navštívil izraelský velvyslanec Gary Koren, řekl, že tato synagoga patří mezi nejkrásnější, ve kterých byl.

Strop synagogy a ženská galerie

Jako Popelka z popela, vyloupla se synagoga po rekonstrukci na podzim 2008. Patří mezi málo dochovaných staveb tohoto druhu v širokém regionu, neboť většinu se jich podařilo nacistům zbořit a spálit. Ani potom to ale neměla jednoduché, za minulého režimu sloužila jako skladiště a málokdo doufal, že bude opravena. Naštěstí se to souběhem mnoha věcí, z nichž na prvním místě je dlouhodobá snaha města nejdříve o vykoupení a pak o rekonstrukci, podařilo. Máme tak v Turnově památku první velikosti!

V neděli 13. srpna byla synagoga v Krajířově ulici zařazena mezi republikové památky, ve kterých probíhal „Den židovských památek“. Prohlídka s průvodcem byla rozšířena o procházku židovskou čtvrtí, která je kolem Krajířovy a Palackého ulice dodnes patrná, a návštěvu židovského hřbitova. Z pohledu jiných památkových objektů je asi osm desítek zájemců o dopolední a odpolední prohlídku možná málo, ale jak říká Eliška Gruberová, vedoucí městské organizace Turnovské památky a cestovní ruch, není vše jen o číslech.

Vstupní část synagogy

Vchod do synagogy z Krajířovy ulice

„V letošním roce byla synagoga zařazena do programu cestovní kanceláře, která jezdila do Návštěvnického centra DUV Granát a byla ji nabídnuta i synagoga, kterou někteří účastníci navštívili. Jednalo se hlavně o návštěvníky z Izraele. V rámci Turnovského léta pořádáme pravidelné úterní návštěvy židovské čtvrti s hřbitovem, i ty patří mezi poměrně navštěvované, stejně jako pondělní a středeční prohlídky kostelů,“ poukazuje Gruberová na republikový trend. Ano, Češi po letech zase hojně objevují svoji zemi!

Průměrná roční návštěvnost synagogy s pořádanými akcemi se pohybuje kolem tří tisíc lidí, letos by to mohlo být o něco málo více. „Jsem ráda, že ji Turnov má. Je to připomenutí komunity, která byla součástí tohoto města. Některá setkání v synagoze jsou velmi zajímavá a i dojemná, třeba když jsem se setkala s potomky židovské rodiny Prágrů, s paní, která přijela z Anglie, kam se dostala těsně před válkou v rámci známé akce Nicholase Wintona. Zachránila se jako jediná z celé rodiny,“ doplňuje Eliška Gruberová. Synagoga a židovství nejsou tak „masové“ a tak vyhledávané, ale zase do synagogy přijdou lidé, které to opravdu zajímá. „Nemyslím si, že by byla až tak upozaděná či že by měla smůlu vzhledem k vyhledávaným hradům a zámkům. Díky Terezii Dubinové a dalším lidem má synagoga již svůj okruh stálých přátel, kteří chodí pravidelně i na všechny doprovodné kulturní akce.“
Ta nejbližší bude v sobotu 19. srpna, od 18.00 hodin vystoupí klezmer band z Plzně – Mi Martef.

Význam slova synagoga je společné scházení se…

Historie synagogy v Turnově sahá do roku 1719, kdy bylo židovské obci povoleno vystavět si novou kamennou svatyni. Synagoga v Krajířově ulici svému účelu sloužila několik staletí až do II. světové války. Největší zásah do zdejší židovské komunity představoval transport do Terezína a Osvětimi 16. ledna 1943. Z koncentračních táborů se vrátilo pouhých 19 lidí, zahynulo nejméně 335 osob, ale jejich počet bude asi vyšší, neboť u 163 dalších lidí se jejich osud nepodařilo objasnit.
Po válce už bohužel židovská obec ve své původní podobě nebyla obnovena, většina členů komunity zahynula v koncentračních táborech nebo se rozprchla do světa. Už v roce 1951 začala být synagoga využívána jako skladiště, v roce 1967 došlo k přestavbě skladovacích prostor. Stavebníci tehdy nectili původní účel stavby, hlavní část byla dokonce přepažena a vzniklo patrové skladiště.
Po mnoha peripetiích se v roce 2003 synagoga dostala do majetku města. V roce 2005 byla podána žádost o dotaci tzv. Norským fondům, rok na to město Turnov získalo dotaci v částce zhruba 8,5 milionu korun. Citlivě a profesionálně provedenou opravou stavební firmou Status Turnov byla synagoze navrácena původní podoba včetně vnitřních dispozic. Celkové náklady na obnovu synagogy včetně zařízení interiéru přesáhly 14 milionů korun – zbylou částku po odečtení dotace doplatilo město ze svého rozpočtu. Synagoga byla slavnostně otevřena v listopadu 2008.

Synagoga v turnovské Krajířově ulici je otevřená pro veřejnost od 1. května do 1. října denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. O prázdninách je otevřeno sedm dnů v týdnu. Více najdete na www.synagoga-turnov.cz.

Model turnovské židovské čtvrti

Výstava na ženské galerii

Procházka s průvodcem po bývalé židovské čtvrti

Místo zvané „Kozí plácek“, stávala tu židovská radnice

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.