DEFINITIVNÍ TEČKA ZA ROKEM 2014: HLASUJTE V ANKETĚ O UDÁLOSTI ROKU

0

Každoročně přicházíme na TvA se stručným „kronikářským“ zápisem, který je ohlédnutím za nejvýznamnějšími akcemi a aktivitami v předchozím roce. Za pár let se to třeba bude někde hodit. Co patří mezi nejvýznamnější akce roku 2014 na Turnovsku? Může to fúze nemocnic, jedna z výborných výstav v muzeu, akce při zahájení turistické sezony či akce ve Šťastné zemi, vyskeřská Traktoriáda, zobousměrnění Markovy ulice, jako významné dopravní opatření, pocta Jiřímu Janu Lobkowiczovi, rozhodnutí o stavbě sportoviště v Maškovce, nová waldorfská MŠ v Daliměřicích, Ritchie Blackmore z  Deep Purple na Sychrově, Krajčo ve Šťastné zemi, Jeden den v Turnově po vzoru Jeden den v New Yorku, komunální volby a jejich výsledek či obvinění hejtmana Libereckého kraje… Anebo něco úplně jiného, náš výčet si nedělá ambice být vyčerpávající. O akci roku hlasujte v anketě.

LEDEN

* FÚZE NEMOCNIC. Největší polistopadová majetková transakce města Turnov je dokonána. Od 1. ledna 2014 Krajská nemocnice v Liberci a Panochova nemocnice v Turnově zfúzovaly. Vzniklo tak zdravotnické zařízení se zhruba 1 140 lůžky a více než 2 500 zaměstnanci.
* ANTIMONY. Účast členů Klubu vojenské historie Roty Nazdar, kterým patří hlavní poděkování za udržení tradice každoročního setkávání v lednových dnech, kdy si připomínáme památku parašutistů ze skupiny Antimony: Lubomíra Jasínka a Františka Závorky, kteří dobrovolně volili smrt, aby městečko Rovensko pod Troskami uchránili osudu Lidic a Ležáků. Tentokrát se vzpomínkové setkání uskutečnilo za účasti válečného veterána Jiřího Schamse alias Regiho. Ten utrpěl velmi těžká zranění při misi v Afghánistánu, stojí za vznikem  nadační fond Regi Base I (www.regibase.cz), u Prahy vniká speciální rehabilitační zařízení pro zraněné vojáky. Regi bohužel zemřel na počátku roku 2015.
* TURNOVSKÉ PAMÁTKY A CESTOVNÍ RUCH – nově vzniklá organizace města, která vznikla sloučením informačního centra na náměstí, synagogy v Krajířově ulici a hradu Valdštejn.
* ROZPOČET MĚSTA 2014. Rozpočet je v příjmové části ve výši 320.826 tis. Kč, ve výdajové části ve výši 381.221 tis. Kč a financování ve výši 60.395 tis. Kč. Pozn. na okraj: Běžně se dá rozhodovat o směřování zhruba 20 – 30 mil. Kč, ostatní výdaje jsou určené na běžný chod města, anebo jsou to pouze transfery, tj. platby, které do městského rozpočtu přijdou a jsou přímo vázány – např. školství, sociální služby a mnoho dalších.

201501181300_zap_15_2015_2014

ÚNOR

* ÚMRTÍ. 7. února 2014 nad ránem zemřel malíř a spisovatel Jan Solovjev, jedna z osobností Turnova.
* PO VÍC NEŽ 15 LETECH TURNOV ZAŽIL NÁSILNÝ TRESTNÝ ČIN KONČÍCÍ SMRTÍ. V pátek 21. února vrchní komisař Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, odboru obecné kriminality, zahájil trestní stíhání 25letého muže obviněného ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže, kterého se dopustil týž den v Turnově.
Obviněný ráno kolem páté hodiny ranní v úmyslu získat pro sebe majetkový prospěch zazvonil na zvonek u vstupních dveří rodinného domu 86leté ženy, která v domě žila. Seniorka byla při otevření vstupních dveří mužem napadena, způsobil jí vážné poranění hlavy. Pachatel se poté v domě na seniorce domáhal vydání finanční hotovosti. Sám se pokoušel tuto nalézt. Poté, co celý dům prohledal, dům opustil a těžce zraněnou ženu zanechal bez jakékoliv pomoci jejímu osudu.
* MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU V NOVÉM POJETÍ. Když před lety pracovníci turnovského Muzea Českého ráje přišli s myšlenkou uspořádat na Dlaskově statku tradiční masopust, bylo to ještě v době, kdy tato starobylá tradice byla téměř mrtvá. Masopustní obchůzky z českorajského venkova vymizely. Nyní masopustní průvod potkáte ve většině obcí kolem Turnova. V sobotu 15. února se do masopustu na Dlaskově statku zapojili i obyvatelé Bukoviny.
* CENA VODNÉHO A STOČNÉHO HÝBE VEŘEJNÝM MÍNĚNÍM. Setkání s občany, zjitřené jednání zastupitelů, petice občanů proti vzrůstající ceně vodného a stočného v rámci VHS Turnov. Téma bylo i jendím z předvolebních témat.

201501181301_zap_16_2015_2014

BŘEZEN

* VÝSTAVA. Ve čtvrtek 6. března se v turnovském muzeu uskutečnila vernisáž výstavy známého turnovského šperkaře a výtvarníka Jiřího Urbana. V Klenotnici ve sklepení muzea byla k vidění mimořádná kolekce jeho prací -pozornost přitáhly především dvě jeho významné realizace – kopie koruny Svaté říše římské a kopie sedlecké monstrance.
* UMĚLECKÁ DÍLA V TURNOVSKÝCH ULICÍCH ZVEDLA VÁŠNĚ. Na čelní stěně budovy „sirotčince“, resp. bývalého domova mládeže a současného sídla městské policie je vyvedeno panorama města jako divadelní kulisa. Práce Josefa Čermáka provokují…
* KAMERY V ULICÍCH. Turnov oslavil jedno kulaté výročí. Je tomu deset let, co se v centru města objevily první bezpečnostní kamery. Nyní již je pod dohledem objektivů podstatná část města. Názory na monitorování každodenního života  občanů kamerami se různí – stejně jako před lety. Faktem je, že tam, kam kamery „vidí“, téměř vymizela trestná činnost.
* OCHOTNICKÉ DIVADLO. Uplynulo 10 let od okamžiku, kdy chalupář Peroutka v hospodě v Olešnici některým přítomným rozdal na stůl scénáře a jako výsledek byla na jaře v roce 2005 uvedena premiéra hry Tvrdohlavá žena. Tímto začala nová éra divadla v Olešnici a obnovený Divadelní spolek Jirásek tak navázal na tradici ochotnických divadel z 20. let minulého století. V sobotu 22. března uvedl spolek vyprodanému sálu hospody v Olešnici již osmou hru – Mandarinkový pokoj.
* ZINKOVNA V PŘÍŠOVICÍCH. Obyvatelé Příšovic se bouří proti výstavbě žárové zinkovny v obci. O stavbě zinkovny se převážná část obyvatel Příšovic dozvěděla jen díky některým zastupitelům, kteří se v lednu 2014 rozhodli dát lidem na vědomí, co se připravuje v novém územním plánu. Výsledkem tlaku občanů byla rezignace starosty Líznera. Do podzimních voleb obec vedl Petr Prádler.

201501181301_zap_17_2015_2014

DUBEN

* TURNOV BUDE DÍKY PEKAŘI MIKULOVI V GUINNESSOVĚ KNIZE REKORDŮ. Pekařství Jiřího Mikuly slavilo 20 let akcí pro veřejnost na sídlišti u nádraží první dubnovou sobotu. Vyvrcholením oslav byl pokus o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Po celý den se příchozí podíleli na pečení preclíkových céček, které v závěru spojili do hada dlouhého 106,10 metru z 2 038 různě velkých preclíků. A protože žádný podobný zápis v knize rekordů není, je pravděpodobné, že se tam Turnov dostane…
* POCTA. V neděli 13. dubna byl v Malé Skále slavnostně odhalen památník Čestmíru Šikolovi (1919 – 2008), radiotelegrafistovi paraskupiny Clay z druhé světové války. Bylo to přesně v den 70. výročí od  výsadku paraskupiny Clay s vysílačkou Eva do oblasti pod Hostýnskými vrchy na Moravě. Setkání proběhlo za účasti vrcholných představitelů kraje i obce, parlamentu a senátu, nejvzácnějšími hosty byli poslední žijící člen paravýsadku z Anglie Jaroslav Klemeš a syn velitele výsadku Clay Antonín Bartoš, který přiletěl z USA. Byli zde také potomci dalšího člena výsadku Clay Jiřího Štokmana, starostka obce Hostýšov na Moravě, kde parašutisté operovali, pamětníci a další významní hosté. Přítomen byl také syn Čestmíra Šikoly, který všem poděkoval za účast, a poděkoval i těm, kteří se zasloužili o vydání knihy o historii tohoto výsadku (Clay – Eva ve vzpomínkách radisty skupiny a spolupracovníků) i o vznik památníku.
* KRUPOBITÍ. V pondělí 28. dubna v podvečer se nad Turnovem strhla mela. Zatímco v části u nádraží pouze velmi silně pršelo, v historickém centru a především potom v úzkém pruhu kolem Šetřilovska padaly kroupy, které ničily střechy a zeleň. Do městského parku vtrhla z Hruštice povodňová vlna, která nad jezem v Dolánkách s sebou vzala i kus stráně.
* R35. Dálnice v Českém ráji nebude! „Rychlostní silnice z Hradce Králové do Liberce nepovede. Ministerstvo dopravy po letech diskusí ustoupilo od stavby úseku přes Český ráj, kde podle úřadu nebude kapacitní rychlostní komunikace potřeba. Podle nových teoretických propočtů dopravy i v budoucnu postačí klasická dvouproudá silnice se stoupacími pruhy. O stavbu plnohodnotné čtyřpruhové silnice dosud usiloval Liberecký kraj, podle hejtmana Martina Půty (STAN) ji ale zřejmě ze svých zásad územního rozvoje vyškrtne.“ ČTK
* FENOMÉN DLASKOVA STATKU STÁLE TRVÁ. Přes dva tisíce lidí přišlo v sobotu 19. dubna na Dlaskův statek na velikonoční program pro celou rodinu.
* TRAKTORIÁDA NA VYSKŘI. Vůně spáleného benzínu, adrenalin závodníků, couvající vrtulník a kolem trati stovky diváků (pořadatelé uvádějí 2 600), o jejichž zábavu bylo řádně postaráno. Krásné počasí, rohozecké pivo a dostatečný počet stánků s různým občerstvením, takový byl v sobotu 26. dubna již 8. ročník FUCHS OIL TRAKTORIÁDY pod vyskeřským vrchem.
* MISS. Mezi dvanácti finalistkami soutěže Miss Liberec Open 2014, určené dívkám, které žijí, studují a pracují v Libereckém kraji, byla také 18letá Nikol Červinková z Turnova, jinak studentka Střední pedagogické školy v Nové Pace. Zvítězila!
* ZAHÁJENÍ SEZONY. Přes čtyři tisíce lidí se zúčastnily tradičního zahájení turistické sezony v Českém ráji. To se letos v sobotu 26. dubna uskutečnilo již po jedenácté. Předchozí trasy putování návštěvníky zavedly na Hruboskalsko či do Rovenska pod Troskami a do Šťastné země, nyní je již po několikáté přivítalo Maloskalsko.

201501181301_zap_18_2015_2014

KVĚTEN

* ŠŤASTNÁ ZEMĚ MÁ NOVÉ LANOVÉ CENTRUM. Téměř 350 metrů dlouhé lanové tratě, nejvyšší místo nad roklí má 16 metrů, mezi jednotlivými hnízdy umístěnými na stromech je celkem 24 úseků, lanovka nad roklí je dlouhá 35 metrů. To jsou hlavní parametry nového lanového centra ve Šťastné zemi v Radvánovicích u Turnova. Je to jedno z největších lanových center v republice, otevřeno bylo v sobotu 3. května.
* RAKONCAJ. Další úspěšná výstava byla v muzeu odstartována v sobotu 3. května. Nese název: Himálajská Odyssea Josefa Rakoncaje. Jde o výstavu autentických fotografií z prostředí Himálaje, mapující skrze zachycené momenty nejvýznamnější stěny a výstupy v kariéře jednoho z našich nejúspěšnějších horolezců.
*  MARKOVOU ULICÍ OBĚMA SMĚRY! Dopoledne 5. května začala odborná firma s pracemi na zásadní změně v dopravě v centru města za posledních několik desetiletí. Už někdy kolem 19. hodiny večer se Markovou ulicí jezdilo oběma směry! Největší úprava byla potřeba na křižovatce u gymnázia, kde došlo ke změně přednosti v jízdě. Někteří řidiči jsou důrazně proti této změně, požadovali kruhový objezd či návrat do původního stavu. V září zde došlo k vážné nehodě motorkáře s osobním autem (motorkář později v nemocnici podlehl).
* PIVOVAR SVIJANY SLAVIL. Ve čtvrtek 8. května na oslavy 450 let pivovaru Svijany dorazilo víc než pět tisíc lidí. Z Turnova dokonce jezdila kyvadlová autobusová doprava až do hluboké noci. Obrovský zájem byl o exkurze do útrob pivovaru. Každých deset minut vyrážely skupiny po 25 lidech, i tak se ale zájem nepodařilo uspokojit.
* OSLAVY DNE VÍTĚZSTVÍ POZNAMENALO POČASÍ. Na středu 7. května město Turnov připravilo celodenní program, zaměřený na připomenutí událostí před 69 lety. Na připomínku květnových dnů roku 1945 se uskutečnilo pietní setkání u pomníku padlých ve Skálově ulici, v prostoru před Sokolovnou byly připraveny ukázky techniky a výcviku 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany Armády České republiky z Liberce, na odpoledne byl do městského parku připraven program pro rodiny s dětmi. Akci bohužel negativně poznamenalo počasí, dopolední silný déšť ovlivnil menší účast u prezentace vojenské techniky, některé třídy s žáky na místo ani nedorazily. Odpolední program pak byl zrušen úplně.
* PREMIÉRA FILMU. Turnovské kino Sféra uvedlo 8. května filmovou premiéru nového českého filmu Hany. Debutující mladý režisér Michal Samir pochází z Turnova. V roce 2003 odešel do Londýna, kde vystudoval filmovou školu, ale mnozí Turnovští si Michala určitě pamatují jako amatérského herce, který hrál v několika turnovských divadelních představeních. Před časem se Michal vrátil do Čech a začal s producentem Matějem Chlupáčkem připravovat celovečerní film Hany a jako dramaturga si vybral dalšího Turnovana Jaroslava Stuchlíka, který spolupracuje se společností CinemArt, která se stala koproducentem a distributorem filmu.
* ŽLOUTENKA. Krajská hygienická stanice Libereckého kraje se intenzivně zabývala výskytem žloutenky typu A na Turnovsku. Bylo evidováno nejméně osm případů.
* MĚSTO VZDALO HOLD ZAPOMENUTÉMU RODÁKOVI. Víc než stovka lidí při odpoledním slavnostním aktu odhalení pamětní desky a desítky dalších zájemců včetně několika tříd dětí zdejších základních škol v průběhu dne. To byl čtvrtek 22. května v Turnově. Že se potomek slavného šlechtického rodu Jiří Kristián Lobkowicz narodil v Turnově v domě u Jizery naproti Jutě, je velkou novinkou i pro znalce regionu. Přítomný zástupce rodu a současný majitel mělnického panství Jiří Jan Lobkowicz připomněl, že v jeho rodině je tento předek váženou osobou, i když z tohoto světa odešel v mladém věku.
* VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU se uskutečnily v pátek 23. a v sobotu 24. května 2014. Z celkového počtu 751 europoslanců Češi volili 21 svých zástupců, kteří dostali mandát na pět let.
* ŠKOLA. Město Turnov převezme jako zřizovatel ZŠ v Sobotecké ulici (bývalou speciální).
* STAROČESKÉ TRHY. V průběhu soboty 31. května a neděle 1. června navštívilo jubilejní XX. ročník turnovských Staročeských trhů 9 200 platících návštěvníků, což je nejvíc za posledních osm let.

201501181301_zap_19_2015_2014

ČERVEN

* POHÁR PRO VÍTĚZE GAMBRINUS LIGY. Málokdo ví, že pohár pro vítěze fotbalové Gambrinus ligy vzniká v Turnově. Přesněji v Mašově, ve firmě Monstranz.
* KANALIZACE V ROVENSKU. Ve středu 11. června byla na náměstí v Rovensku pod Troskami odstartována v současné době největší vodohospodářská stavba v regionu. Městečko pod Troskami se přibližně na rok a půl promění ve staveniště. Jedná se o největší investiční akci, která kdy v Rovensku pod Troskami byla. Po jejím dokončení bude mít město novou čistírnu odpadních vod, dvě čerpací stanice odpadních vod, přes sedm kilometrů nové gravitační splaškové kanalizace a necelý půlkilometr výtlačné splaškové kanalizace. Dojde na výstavbu 420 domovních kanalizačních přípojek a 350 vodovodních přípojek a na rekonstrukci nebo přeložky vodovodních řadů v délce téměř sedmi kilometrů. To vše za 137 mil. Kč bez DPH.
* SLAVNOSTI ROHOZECKÉHO PIVOVARU KAŽDÝM ROKEM LÁKAJÍ VÍC A VÍC LIDÍ. Jestliže vloni přišlo do areálu rohozeckého pivovaru na Slavnosti piva Skalák mezi čtyřmi až pěti tisíci lidmi, letos to bylo ještě o dost víc. Nově upravené nádvoří, nové fasády a logistické centrum, současnost dala zcela zapomenout šedivým budovám nedávné minulosti. Z rohozeckého pivovaru je nyní krásná historická stavba, která láká k návštěvě. V pořadí 17. ročník slavností se v sobotu 21. června povedl. Kromě bohatého doprovodného programu lidé mohli ochutnat celkem 14 druhů piva. Příjemný den ukončil závěrečný ohňostroj.
* STAVBU ZIMNÍHO STADIONU A KOUPALIŠTĚ ROZHODLA ZASTUPITELKA MAIEROVÁ. Bylo to poměrně bouřlivé a zvraty poznamenané dvou a půlhodinové jednání zastupitelů města. Čtvrteční večer 12. června patřil na Střelnici budoucnosti sportovního areálu v turnovské Maškově zahradě. Do sálu kromě zastupitelů dorazila asi padesátka diváků, většinou hokejistů z místního klubu a jejich příznivců. Ti na podporu stavby zimního stadionu přivedli i „těžkou váhu“. Na jednání totiž přijel a stavbu kluziště podpořil Slavomír Lener, šéftrenér hokejového svazu a manažer české reprezentace! Ještě před přestávkou dal starosta Tomáš Hocke hlasovat „na zkoušku.“ Pro stavbu kluziště a koupaliště oboje najednou s limitem 175 milionů korun bez daně se vyslovilo  15 zastupitelů. Když se po přestávce hlasovalo „naostro“, bylo pro jen 13 zastupitelů, což by znamenalo, že návrh nebyl schválen (pro schválení je potřeba nejméně 14 hlasů z 27členného zastupitelstva). Pro stavbu pouze koupaliště a kluziště až v další etapě se vyslovilo 9 zastupitelů. Následovala další „dohadovací“ přestávka. Po ní místostarosta Pekař navrhl usnesení stavět kluziště i koupaliště najednou s limitem do 177 mil. Kč. Protože hlasování opět hrozilo patem, musel někdo ze zastupitelů změnit názor. Exstarostka Hana Maierová změnu svého hlasování vysvětlila obavou, že opět hrozí, že se nepřijme žádné usnesení a bylo by podle ní špatné, kdyby se v projektu nepokračovalo. Proto přidala svůj čtrnáctý hlas a rozhodla o tom, že stavět se v Maškově zahradě bude kluziště i koupaliště najednou s limitem do 177 mil. Kč bez daně. Pro tento záměr hlasovala nakonec opravdu jen nejtěsnější většina 14 zastupitelů. ZÁZNAM PRO HISTORII. Stavbu koupaliště a zimního stadionu v Maškově zahradě podpořilo těchto 14 zastupitelů: Jaromír Pekař, Petr Dvořák, Jaromír Frič, Tomáš Sláma a Lumír Mitáček – všichni ODS; Zdeněk Romany a Petr Soudský (oba za TOP 09), Milan Kratochvíl a Jiří Rezler (oba za ČSSD), Karel Jiránek (nezařazený), Ondřej Halama (KDU-ČSL), Hana Maierová, František Zikuda a Tomáš Tomsa – všichni za Nezávislý blok.
* STAŘÍ PŘÁTELÉ /OLD FRIENDS. Ve čtvrtek 19. června se setkali účastníci předchozích mezinárodních šperkařských sympozií. Ta se v Turnově pořádají od roku 1984. Podle organizátora sympozií Miroslava Cogana se sympozií zúčastnilo 190 domácích a zahraničních autorů z Evropy i zámoří.
* TATOBITY SLAVILY. Celkem 468 obyvatel přímo v Tatobitech a 99 na Žlábku. A pro ně a pro jejich příbuzné a známé třídenní program jako připomínka pětistého výročí obce. A připomínka důstojná! Vrcholem bylo setkání v sobotu 21. června u památné lípy a křest knihy o obci.
* ÚZEMNÍ PLÁN. Turnovští zastupitelé na svém červnovém zasedání schválili nový územní plán města. Ten stanovuje rozvojové plochy, stejně jako místa, kde místo stavebních parcel a výrobních závodů bude zeleň. Zásadně také upravuje koridor rychlostní silnice S5 (R35), který se z původních dvou šestisetmetrových pruhů napříč městem zmenšil do územní rezervy široké již snesitelných osmdesát metrů.

201501181325_zap_24_2015_2014

ČERVENEC

* JUBILEJNÍ 10. ROČNÍK AKCE KÁMEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI. Již po deset sezon zahajuje letní prázdninové měsíce v Turnově akce Kámen a šperk v Českém ráji.
* KARLOVICE SLAVILY 500 LET. U příležitosti půltisícího výročí se v Karlovicích konal sjezd rodáků, v pátek 4. července hasiči z několika sborů předvedli úchvatnou vodní fontánu na rybníku Roudný na hudbu Bedřicha Smetany, sobotní dopoledne bylo věnováno slavnostnímu setkání občanů spojené s křtem reprezentativní knihy. Po celou sobotu a neděli organizátoři na různých místech obce připravili další bohatý program.
* SLAVNOSTI. Koupaliště ve Svijanském Újezdě vítá každoročně druhou červencovou sobotu milovníky piva a dobré zábavy na Slavnosti svijanského piva. V roce 2014 proběhl jubilejní 25. ročník, na který zavítalo 16 tisíc návštěvníků z celé republiky. Největším lákadlem byl svijanský prémiový světlý ležák 450, kterého se vypilo 250 sudů, a hvězdné kapely v čele se skupinou Olympic.
* 120 LET ROZHLEDNY NA HLAVATICI. Asi se na Turnovsku nenajde nikdo, kdo by alespoň jednou nebyl na rozhledně na Hlavatici. Je to jedno z nejznámějších míst návštěvníkům slouží už 120. let.

201501181301_zap_20_2015_2014

SRPEN

* RADNICE HLEDÁ SENIORY NA HLÍDÁNÍ PŘECHODŮ. Město Turnov vyhlásilo kampaň „Babičko, dědečku, převeď mne do školy!“, kterou se snaží najít několik ochotných aktivních důchodců k hlídání přechodů pro chodce v blízkosti základních škol.
* PARNÍ VLAK. Členové Klubu přátel železnic Českého ráje (KPŽČR) již 11. sezonu pravidelně vyráželi s parním vlakem do prázdninového Českého ráje.
* OSOBNOST NA SYCHROVĚ. Kytarista legendárních Deep Purple Ritchie Blackmore, který už drahně let brázdí světová pódia s vlastním projektem, se zastavil v Českém ráji v rámci turné BLACKMORE´S NIGHT – Summer Tour 2014. Koncert se konal v pátek 15. srpna v areálu zámku Sychrov.
* ŠŤASTNÁ ZEMĚ V OBLEŽENÍ. Na pět tisíc lidí přijelo v neděli 24. srpna do Šťastné země na koncert kapely Kryštof v čele s Richardem Krajčem. Jednalo se tak společně s tradičním jarním zahájením turistické sezony o nejnavštívenější letošní akci v Českém ráji.

201501181302_zap_21_2015_2014

ZÁŘÍ

* NOVÝ ŠKOLNÍ ROK V TURNOVĚ S POMĚRNĚ PŘEVRATNÝMI NOVINKAMI: Nový objekt waldorfské mateřské školy v Daliměřicích, stěhování ZŠ ze Sobotecké ulice do budovy střední školy ve Zborovské ulici a otevření ZŠ v Alešově ulici po rekonstrukci.
* KOMPOSTÁRNA. Z důvodu zásadní rekonstrukce je od 1. září komunitní kompostárna v Malém Rohozci uzavřena.
* VÍKEND VE ZNAMENÍ ŠKOLNÍCH SLAVNOSTÍ. Po čtyřiceti letech mají Daliměřice novou mateřskou školu. Byla dokončena a slavnostně předána přesně po roce od položení základního kamene v sobotu 20. září. Stavba včetně vnitřního zařízení přišla na 21 mil. Kč, hrazena byla z rozpočtu města, na školní zahradu se městu podařilo získat dotaci z Evropské unie, resp. z fondu životního prostředí. V pátek 19. září se uskutečnil rodinný den v ZŠ v Alešově ulici. Budova zdejší školy prošla v posledním roce zásadní opravou, nová fasáda, vnitřní vybavení i rozšířená zahrada jsou dobrým příslibem pro další generace školáků…
* JAKÉ BYL LÉTO? Celkově jsme v Turnově v červnu a v červenci zaznamenali shodně 11 dnů s bouřkou, což je lehký nadprůměr. V srpnu 9 dnů. Srážkové úhrny byly místně velmi rozdílné. Za uplynulé letní období bylo zaznamenáno v Turnově celkem 14 tropických dnů s denní teplotou nad 30 °C, nejvíce  v červenci – 8 dnů. Letních dnů s denní teplotou nad 25 °C bylo celkem 30, nejvíce opět v červenci, a to 14 dnů. Poměrně brzy přišlo ve druhé polovině srpna výraznější ochlazení, které způsobilo, že i přes následný návrat slunečných dnů v září se denní teploty už na tropické  hodnoty nedostaly a klasická chladnější rána s přízemními mlhami byla téměř pravidlem.
* MĚSTSKÉ DIVADLO TURNOV SLAVILO JIŽ 140. NAROZENINY! Toto vynikající jubileum bylo připomenuto v pátek 12. září na slavnostním večeru.
* JEDEN DEN V TURNOVĚ. Žáci turnovských základních a studenti škol středních se zapojili do fotografického projektu „Jeden den v Turnově“. O co šlo? V průběhu jednoho jediného dne postihnout pokud možno co nejširší oblasti života města. Výsledkem je soubor fotografií, který bude zajímavý pro současníky, protože na město se svýma očima dívají  -náctiletí, ale zajímavý bude také pro budoucí generace. Den „D“, čili vlastní fotografování, proběhl v úterý 23. září.
* PANOCHOVA NEMOCNICE MÁ NOVÝ BUFET, GYNEKOLOGIE PŘECHÁZÍ DO REŽIMU JEDNODENNÍ PÉČE. Tyto informace zazněly v pondělí 22. září při slavnostním otevření nového bufetu v areálu Panochovy nemocnice.
* SVĚCENÍ. Dobrých zpráv není nikdy dost. Zvlášť v záplavě běžného zpravodajství celostátního, evropského či světového charakteru. V něm na akce podobné té, která se v neděli 31. srpna odehrála na Bukovině, moc místa není. Za přispění turnovské radnice, resp. rozpočtu města, a především osobním přístupem občanů této okrajové městské části byl zdejší kostelík sv. Václava znovu uveden do života. Poprvé byl slavnostně vysvěcen 30. září 1939, tedy v dobách, kdy před českým národem byla léta chmurného nacistického a posléze komunistického útisku. Symbolicky se tedy v roce 75. výročí kostelík vrací, aby zase sloužil lidem. 1. listopadu byly také po opravě vysvěceny kapličky v Daliměřicích a v Mašově.

201501181302_zap_22_2015_2014

ŘÍJEN

* KOULENÍ CHLEBA. Šest stovek lidí dorazilo v sobotu 4. října na sjezdovku ve Struhách soutěžit i fandit na Koulení chleba 2014. Slalom s tříkilovým pecnem si vyzkoušel i olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle. Nejmladšímu závodníkovi byly dva roky, nejstaršímu 72 a některé souboje byly skutečně dramatické.
* KOMUNÁLNÍ VOLBY. V pátek 10. a v sobotu 11. října se v České republice uskutečnily komunální volby. V Turnově se o přízeň voličů ucházelo rekordních 11 subjektů: ANO 2011, ČESKÁ PIRÁTSKÁ STRANA, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, NEZÁVISLÝ BLOK, ODS, STRANA SVOBODNÝCH OBČANŮ, TOP 09, TURNOV POTŘEBUJE ZMĚNU a TURNOVSKÁ KOALICE.
Turnov, konečné výsledky: Volební účast byla 41,80 %. Strany podle počtu hlasů:
1. Nezávislý blok – 27,03 %, zisk 9 mandátů. Do zastupitelstva zasednou: Tomáš Hocke, Petra Houšková, Karel Jiránek, Eva Kordová, Miroslav Šorejs, Hana Maierová, Jiří Kos, František Zikuda, Jiří Tomášek.
2. Ano 2011 – 14,13 %, zisk 5 mandátů. Do ZM zasednou: Jaroslav Knížek, Jana Svobodová, Michal Kříž, Arnošt Černý, Tomáš Tomsa.
3. TOP 09 – 11,90 %, zisk 4 mandátů. Do ZM zasednou: Petr Soudský, Michal Loukota, Daniel Hodík, Jiří Mikula.
4. Turnov potřebuje změnu – 11,28 %, zisk 3 mandátů. Do ZM zasednou: Martina Pokorná, Zbyněk Báča, Ivan Kunetka.
5. ČSSD – 9,02 %, zisk 3 mandátů. Do ZM zasednou: Tomáš Hudec, Šárka Červinková, Jiří Rezler.
6. ODS – 7,54 %, zisk 2 mandátů. Do ZM zasednou: Otakar Špetlík, Jaromír Frič.
7. Strana svobodných občanů – 5,29 %, jeden mandát. Do ZM zasedne Vítězslav Sekanina.
8. Turnovská koalice – 4,95 %. Bez mandátu.
9. KSČM – 4,35 %. Bez mandátu.
10. Česká pirátská strana – 2,80 %. Bez mandátu.
11. KDU-ČSL – 2,63 %. Bez mandátu.
Ve středu 29. října byla podepsána koaliční smlouva mezi Nezávislým blokem a hnutím ANO 2011 Turnov. Starostou je Tomáš Hocke, místostarostkami Petra Houšková (oba Nezávislý blok) a Jana Svobodová (ANO 2011).
* SVÁTEK REPUBLIKY. Hlavní část oslav svátku 28. října směřovala do Mašova, kde byla dokončena rekonstrukce návsi. Ta má nové zpevněné pojezdové plochy, parkovací místa, prostor pro pěší, novou dešťovou kanalizaci, zeleň i veřejné osvětlení. Náklady z rozpočtu města byly 5,5 milionu korun.
ČESTNÉ OBČANSTVÍ A CENY OBCE. V rámci slavnostního večera byla předána nejvýznamnější ocenění města. Čestným občanem Turnova se stal akademický malíř Václav Žatečka. Ten byl mj. dlouholetým pedagogem Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově. V letech 1990 – 2001 byl ředitelem této školy. Cena obce byla udělena hned dvěma významným osobnostem: operní pěvkyni Marcele Machotkové a šperkaři a designérovi Jiřímu Beldovi. Bylo uděleno také několik Medailí starosty.
* CENY DO GRANÁTU. Jako každoročně se turnovské Družstvo umělecké výroby Granát zúčastnilo největší tuzemské výstavy šperků Hodiny a klenoty 2014, která se konala začátkem října na výstavišti v Praze – Holešovicích.  Letos se uskutečnil již 13. ročník. Družstva umělecké výroby Granát Turnov zde získalo 1. místo v kategorii Komerční šperk za náhrdelník, který se sice pyšní dlouhým anglickým názvem, ale v Granátu mu neřeknou jinak než „Bílý chřestýš“. Ještě cennější je vítězství v kategorii Umělecký šperk. Soupravou je nazvaná „Bublinky“. Jedná se o náhrdelník, náramek a náušnice ze stříbra. Všechny tři kusy soupravy jsou osazeny českými granáty.
* DÍVČAJDA SLAVILA OSMDESÁTKU V PLNÉ SVĚŽESTI. Dvoudenní oslavy 80. výročí školy se konaly v pátek 31. října a v sobotu 1. listopadu. V pátek byly oslavy zaměřené především na současné žáky – vypuštěny byly balonky se vzkazy (podle ohlasů se některé dostaly až 100 kilometrů daleko!), hrál se fotbalový turnaj s partnerskou školou v polském Jaworu, děti sehrály pásmo z historie školy, Turnova i republiky. V sobotu se v budově sešli hlavně bývalí absolventi.

201501181325_zap_25_2015_2014

LISTOPAD

* HEJTMAN LK: OBVINĚNÍ V KAUZE REKONSTRUKCE KOSTELA SV. MÁŘÍ MAGDALENY V LIBERCI POVAŽUJI ZA KOMPLOT. Jako člověk, který dlouhodobě vyznává otevřenou politiku a je si vědom svojí odpovědnosti vůči veřejnosti, chci informovat, že jsem byl pozván na Policii ČR k podání vysvětlení a zároveň mi bylo sděleno obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdaleny v Liberci. Prohlašuji, že sdělené obvinění je naprosto neopodstatněné, jsem nevinen, nepřijal jsem nikdy žádný úplatek v jakékoliv formě. – hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
* OSOBNOSTI 17. LISTOPADU 1989 V TURNOVĚ DOSTALY MEDAILI STAROSTY. V rámci oslav 25. výročí listopadových událostí 1989 starosta Turnova Tomáš Hocke ocenil medailí starosty třináct osobností listopadových dnů, jak řekl, především těch, kteří stáli v čele občanských aktivit i v době, kdy vítězství demokracie a porážka komunistického režimu ještě nebyly tak jisté a bezproblémové, jak se nám to zdá dnes. Jmenovitě to jsou: první polistopadový starosta Turnova Václav Šolc, předlistopadový disident, mj. i spolutvůrce legendárního undergroundového časopisu Vokno Milan Frič, aktivisté Josef Kunetka, Milan Brunclík, Daniela Weissová, Ivan Kunetka, Vojtěch Žák in memoriam (za něho medaili převzal jeho syn Tomáš Žák), Tomáš Štecher in memoriam (za něho medaili převzala jeho dcera Dita Veselá), Jiří Studený – již téměř zapomenutý moderátor listopadových dnů, Zdeněk Fišer, Vojtěch Dohnal, Václav Hájek a Petr Vydra.
* VODNÉ A STOČNÉ 2015. Základní meziroční nárůst ceny byl schválen o 1,42 % u vodného a o 2,57 % u stočného. Meziroční nárůst  celkové ceny vodného a stočného činí 1,95 %. Vodné je v hodnotě bez DPH stanoveno na 45,13 Kč a stočné na hodnotu 39,96 Kč. Celková součtová cena vodného a stočného činí 85,09 Kč. Meziroční nárůst celkové ceny představuje 1,63 Kč, a to z 83,45 Kč v roce 2014. Celková cena vodného a stočného včetně započítání  DPH je pak stanovena na 97,85 Kč.
* ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU V NOVÉ PODOBĚ A S NÁVŠTĚVNICKÝM REKORDEM. V neděli 30. listopadu v podvečer na turnovské náměstí na rozsvěcení vánočního stromu dorazilo odhadem hodně přes tři tisíce lidí, především rodin s dětmi. Historicky největší návštěvu jistě pozitivně ovlivnilo uzavření náměstí pro dopravu, což bylo od jeho rekonstrukce v roce 1998 vůbec poprvé, co zde nejezdila auta.

201501181302_zap_23_2015_2014

PROSINEC

* ZAČALA STAVBA MAŠKOVKY. Historická událost hodna zápisu nejen do kroniky města, se odehrála na turnovské radnici v pondělí 1. prosince krátce po desáté hodině dopoledne. Po patnácti letech váhání, kdy to občas vypadalo, že se venkovní koupaliště po zavezení toho doláneckého už nikdy nepostaví, resp. to i naopak několikrát vypadalo na brzké zahájení stavby, došlo k definitivnímu zlomu. Zástupce města, resp. Městské sportovní s. r. o. Jindřich Kořínek (tato organizace bude oficiálním investorem) podepsal společně se zástupci konsorcia stavebních firem Syner a BAK smlouvu na výstavbu sportovního areálu v Maškově zahradě. Vítězné firmy, které v projektu spojí své síly a zkušenosti, zvítězily ve druhém kole výběrového řízení. Sportoviště postaví za 175 mil. Kč bez DPH. Staveniště převezmou v úterý 2. prosince. Provoz zimního stadionu má být zahájen už na podzim 2015, venkovní koupaliště otevře své brány koncem jara 2016.
* PYTLOVÝ SBĚR V TURNOVĚ – SLEVY ZA SEPARACI. V současnosti je registrováno 1 027 účastníků pytlového sběru. Sleva bude poskytována pro 936 variabilních symbolů. U většiny rodin je zaregistrován jeden člen, u několika výjimek se registrovalo víc lidí. Úlevu z poplatku pro rok 2015 v rozmezí 300 až 330 korun dosáhli čtyři občané. V rozmezí 200 až 299 jsou 2 % zapojených, úlevu 100 – 199 Kč má celkem 19 % zapojených, 50 – 99 Kč má 37 % zapojených. Úlevu do 49 Kč má 42 % zapojených občanů. Za rok 2014 náklady na tuto službu činily 476 tisíc Kč. Náklady na svoz byly 372 tisíc, na pytle a štítky 103 tisíc. Celkový souhrn poskytnuté slevy činí 65 tisíc. Celkové náklady jsou ve výši 541 tisíc Kč. Svezeno bylo 20 987 pytlů (náklady na jeden pytel jsou 25,78 Kč).
* ŠPETLÍK DO NEMOCNICE. Do výběrového řízení na nového ředitele turnovské nemocnice se přihlásilo celkem dvanáct zájemců, do užšího kola postoupili tři, z nichž jeden dobrovolně ve finále odstoupil. Ze dvou uchazečů byl jako nejvhodnější kandidát vybrán bývalý turnovský místostarosta Otakar Špetlík. Jedná se o funkci výkonného technického ředitele, zdravotnický úsek i nadále zůstane pod vedením Martina Hrubého. Do funkce Špetlík nastoupil 1. ledna.
* SPOŘITELNA. Město se uchází o budovu spořitelny, která je na prodej…

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.