NI ZISK, NI SLÁVU ANEB PAMÁTNÝ DEN SOKOLSTVA 2021

0

V pátek 8. října jsme si v Turnově připomněli Památný den sokolstva. Pod patronací Tělocvičné jednoty Sokol Turnov a Sokolské župy Ještědské se uskutečnila vzpomínková akce na turnovském náměstí Českého ráje a před Sokolovnou ve Skálově ulici. Úvod setkání od 14.00 hodin obstarali členové jednotlivých oddílů, kteří na náměstí připravili ukázky ze své činnosti, po 16. hodině došlo na proslovy čestných hostů, načež se slavnostní průvod vydal Skálovou ulicí k Tyršově pomníku. Další program potom probíhal v budově Sokolovny.

Starosta Sokola Turnov Milan Hejduk připomněl události před 80 lety. „Reinhard Heydrich věděl, že chce-li ovládnout a pokořit naši národní hrdost a srazit celý národ na kolena, musí se nejdříve vypořádat se sokoly, kteří tvoří morální základ národa a celé společnosti,“ uvedl Hejduk. A bylo to právě v noci ze 7. na 8. října 1941, kdy zásah proti sokolům gradoval. Systematicky byli zatýkáni členové vedení sokolské obce, žup i funkcionáři sokolských jednot. Celkem bylo postiženo na 1 500 sokolů. Hlavním argumentem byla skutečnost, že organizační aparát Sokola sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.
„Důvodů, proč se dnes scházíme, je ale mnohem víc. V únoru 1862 byla v Praze založena první sokolská jednota a jen o několik týdnů po ní byla založena sokolská jednota v Turnově. V roce 1898 byla otevřena naše Sokolovna ve Skálově ulici jako jedna z prvních deseti v zemi. Sokolové položili základy prakticky všem nyní fungujícím turnovským sportovním oddílům. Dnes máme v Turnově 900 členů, jsme jednou z největších sokolských jednot v zemi a jedním z největších sportovních spolků v kraji. Sokolové přežili nacistickou i komunistickou perzekuci, čest památce těch, kteří se o to zasloužili,“ doplnil Milan Hejduk.

Setkání pozdravil také hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který zdůraznil úlohu sokolů v historii našeho národa. „Svobodné shromažďování a vytváření spolků je něco, co vadí každé totalitě, sokolové v nejtěžších chvílích pro tento národ bojovali za svobodu a jsem rád, že si můžeme jejich jména připomínat. A děkuji všem současným cvičitelům, kteří se starají o zdravý sokolský duch v našich dětem,“ zdůraznil hejtman.

Tereza Linhartová, jednatelka Tělocvičné jednoty Sokol Turnov, dlouholetá cvičitelka a nově zvolená náčelnice Sokolské župy Ještědské připomněla hesla, která sokolské hnutí formovala, mj. „tužme se“, „kde stanutí, tam smrt“, nebo „ni zisk, ni slávu“.
Starosta Turnova Tomáš Hocke připomněl 63 jmen turnovských sokolů, uvedených na desce cti v Sokolovně ve Skálově ulici, kteří obětovali své životy za svobodu a demokracii. A těm dnešním poděkoval za ukázkovou spolkovou činnost i za vše, co sokolové dělají pro naše děti a dospělé.

Ukázky činnosti jednotlivých oddílů na turnovském náměstí…

Vystoupení čestných hostů – hejtman Půta

Slavnostní průvod z náměstí do Skálovy ulice

Vestibul Sokolovny…

Ukázky činnosti v Sokolovně ve Skálově ulici

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.