VÝJIMEČNÝ KONCERT A BESEDA PŘED STŘELNICÍ (VIDEO)

0

Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band, interpretující židovské písně ze střední a východní Evropy i další melodie z oblasti world music, již dávno překročila hranice regionu. Jako zástupce klezmer muziky bývá zvána na prestižní akce s touto tematikou u nás i v zahraničí. Je pravidelným hostem hudebního festivalu v Třebíči, vystoupila na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Německu aj. „Mezi vystoupení, na která se nezapomíná, bych zařadila Chanukovou benefici v Národní galerii a potom koncert ve Valdštejnské zahradě v Praze. Právě tady jsme se seznámili s paní Hanou Sternlicht, která tam obdržela čestné občanství Holic na Pardubicku, kde žila se svými rodiči, než byli deportováni do Terezína,“ uvádí zástupce kapely Veronika Mireková.

Právě mezi ní a 91letou Hanou Sternlicht vzniklo přátelství korunované návštěvou Izraele i pozváním do Českého ráje. Paní Hana v Izraeli žije od roku 1949, před několika dny v Holicích vložila do dlažby „kameny zmizelých“ za své rodiče, kteří po roce 1939 ve městě mj. zřídili tajnou školu pro židovské děti. Poté navštívila Český ráj, kde se jí podle jejích slov moc líbilo a nejraději by tu zůstala.

Byla také čestným hostem koncertu skupiny Mackie Messer Klezmer Band v pátek 23. července před turnovskou Střelnicí. Tady tato nesmírně vitální a energická dáma krátce přiblížila své pohnuté osudy během války, vyprávěla o svém krátkém dětství, o pobytu v Terezíně, v Osvětimi a v dalších lágrech, mluvila i o náhodě, jak ji doktor Mengele nechal žít. Je také autorkou knihy s názvem „Svobodná, volná“. Z nejužší rodiny se zachránila pouze ona, jeden bratranec a jedna sestřenice.
Když se jí lidé ptali, jak je možné, že si zachovala krásnou češtinu bez jakéhokoli přízvuku, odpověděla: „Je to můj rodný jazyk a ten se přece nezapomíná…“

Koncert před turnovskou Střelnicí 23. července

Kapela Mackie Messer Klezmer Band vydala dvě CD, první v roce 2013 s názvem SHA SHTIL a druhé v roce 2018 s názvem SHEIN.
Hraje ve složení:
Jarda W. Kotek – kontrabas, baskytara
Petr Kostka – kytara, banjo
Káťa Vlastová – saxofon, příčná flétna
Veronika Mireková – zpěv
Lenka Součková – housle
Jan Paulík – bicí
Ondřej Zlevor – akordeon

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.