TURNOVSKO 2018 (HLASUJTE O AKCI ROKU)

0

V tradičním „kronikářském“ zápise toho nejzajímavějšího v odcházejícím roce jsme se dotkli mnoha akcí na Turnovsku, zastavili se u mnoha událostí a vzpomněli mnoha jejich aktérů. Náš výčet si nedělá ambice být vyčerpávajícím, přesto doufáme, že se nám podařilo to nejdůležitější zachytit. V anketě můžete hlasovat o akci roku 2018.

LEDEN

* PRVNÍ AKCE ROKU 2018: OHŇOSTROJ. Poprvé jsme v Turnově měli Novoroční ohňostroj Na Lukách 1. ledna 2009. Tradici silvestrovských ohňostrojů o půlnoci na náměstí nahradila tradice nová. Ve velké míře sem přicházejí rodiny s dětmi, což z této akce společně s rozsvěcením vánočního stromu dělá v poslední době vždy tu největší v daném roce.

* PANÍ ZIMA SE PŘIHLÁSILA O SLOVO. Dala o sobě vědět dopoledne 3. ledna. V průběhu dvou hodin napadlo několik centimetrů mokrého těžkého sněhu, do kterého přes den chvílemi pršelo. Sníh ochromil dopravu v celém regionu. Ucpaná a chvílemi neprůjezdná byla dálnice z Liberce do Turnova, u Mnichova Hradiště bylo hlášeno kolem poledne nebezpečné náledí. Kamiony uvázly v Paceřickém kopci, ale i kolem Zeleného háje, resp. ve stoupání ze Semil na Lomnici, popadané stromy mezi Semily a Košťálovem zastavily dopravu na železnici z Turnova do Staré Paky. Došlo k mnoha dopravním nehodám. Sníh ale nevydržel dlouho.

* ZMĚNA V REŽIMU PARKOVÁNÍ V NÁDRAŽNÍ ULICI. Se začátkem tohoto roku byly zprovozněny parkovací automaty v Nádražní ulici. V uplynulých letech zde nebylo možné přes den zaparkovat, některá auta tu byla odstavena celoročně. To nyní neplatí. Parkování v Nádražní ulici je placené v úseku od „hodin“ po supermarket Billa, včetně parkoviště před bývalým Drahstavem. Ulice je osazena parkovacími automaty na obou stranách, za hodinové stání zaplatíte 5 Kč, za celodenní 20 Kč. Poplatek za parkování v Nádražní ulici musíte zaplatit ve všedních dnech od pondělí do pátku od 8.00 do 16.00 hodin.

* ANTIMONY 75. Zhruba sedm desítek lidí se v neděli 14. ledna odpoledne přišlo na náměstí v Rovensku pod Troskami a na blízkou plovárnu poklonit památce hrdinů z paravýsadku Antimony.

* VOLBA PREZIDENTA REPUBLIKY 2018. Prvním přímo zvoleným prezidentem České republiky se stal v lednu 2013 Miloš Zeman. Jeho pětiletý mandát končí. První kolo prezidentských voleb se konalo 12. a 13. ledna, případné druhé kolo proběhne 26. a 27. ledna 2018. Do něho postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Voliči mohli vybírat z devíti kandidátů (podle vylosovaných čísel): 1. Mirek Topolánek (61), 2. Michal Horáček (65), 3. Pavel Fischer (52), 4. Jiří Hynek (56), 5. Petr Hannig (71), 6. Vratislav Kulhánek (73), 7. Miloš Zeman (73), 8. Marek Hilšer (41), 9. Jiří Drahoš (68).
Výsledky prvního kola:
Liberecký kraj: Zeman 36,27 %, Drahoš 26,55 %, Horáček 11,41 %. Účast byla 60,74 %.
Česká republika: Miloš Zeman 38,56 %, Jiří Drahoš 26,60 %. Volební účast byla 61,87 %.
Turnov: Drahoš 31,25 %, Zeman 29,04 %, Horáček 11,91 %. Účast byla 67,25 %.
Výsledky druhého kola:
Česká republika: Zeman 51,36 %, Drahoš 48,63 %. Volební účast byla 66,6 %. O vítězi rozhodlo zhruba 150 tisíc hlasů.
Liberecký kraj: Drahoš 50,59 %, Zeman 49,41 %. Volební účast byla 64,98 %.
Turnov, konečný výsledek: Drahoš 59,28 %, Zeman 40,72 %. Volební účast byla 70,1 %.
V Turnově probíhala tzv. Prezidentská výzva – Chceme slušného prezidenta.

* V TURNOVĚ BUDE ALZHEIMER CENTRUM. V PROVOZU BY MĚLO BÝT NA KONCI ROKU 2020. Předpokládané náklady na stavbu Alzheimer centra jsou 41 mil. Kč, město bude muset z rozpočtu doplatit asi 10 milionů korun, zbytek bude hrazen z dotace. Udržitelnost projektu je 10 let. Podmínkou udělení dotace je, že zařízení musí být už v roce 2020 v provozu. Centrum vyroste na místě domů čp. 1001 a 1002 v ulici 5. května, které budou zbourány.

ÚNOR

* DLASKŮV STATEK OŽIL MASOPUSTEM. Více než tisícovku lidí přivítaly oslavy masopustu na Dlaskově statku, které proběhly v sobotu 3. února. Kromě samotných pořádajících turnovských muzejníků, kteří před lety s masopustními průvody a návratem tradičních masek a obřadů v našem regionu začali, na místě vystoupili i členové folklorních souborů Šafrán z Jablonce nad Nisou a soubor Furiant z Malé Bělé.

Snímek z masopustu na Dlaskově statku 2017

* KOMUNÁLNÍ VOLBY. Kampaň podzimních komunálních voleb byla zahájena v kavárně TurnOff ve Skálově ulici ve čtvrtek 8. února, kde představilo svoji kandidátku volební uskupení PROTO.

* SPORTOVCEM TURNOVA ZA ROK 2017 JE MICHAELA OMOVÁ. Korunku pro nejlepšího sportovce podruhé za sebou převzala od starosty města Tomáše Hockeho na slavnostním večeru na Střelnici 14. února. Michaela Omová v roce 2017 patřila k hlavní medailové opoře českého týmu radiového orientačního běhu.

* VE STRUHÁCH SE KONEČNĚ LYŽUJE! V pátek 16. února přesně v 15.00 hodin se v zimní sezoně poprvé rozjel vlek v lyžařském areálu v turnovských Struhách. Na první letošní lyžování v tu dobu již čekala první dvacítka nadšenců, postupně do večera zájemci o lyžování přibývali. Sjezdovka byla v provozu do neděle 11. března.

* ZEMŘEL čestný občan Turnova a bývalý ředitel SUPŠ, akademický malíř Václav Žatečka.

* JEDLE PŘED VALDŠTEJNEM SE KÁCET NEBUDE! Radní města podali žádost o pokácení jedle obrovské před mostem, který je hlavním vstupem do hradu Valdštejna. Hlavním důvodem byla skutečnost, že strom s ohledem na svou budoucí velikost byl vysazen na nevhodném místě. Proti tomuto kroku se zvedla občanská vlna nevole, takže radní se nakonec přiklonili k názoru, že vše nechají na rozhodnutí příslušného orgánu státní správy, což je v tomto případě odbor životního prostředí turnovské radnice. Ten poslední lednový den rozhodl, že s pokácením jedle nesouhlasí.

Upoutávka na Modrého kocoura 2018

* NÁVŠTĚVNICKÝ REKORD MODRÉHO KOCOURA. V neděli 25. února v Turnově skončil pětidenní maraton druhého největšího festivalu amatérského divadla v České republice. I tento rok se může Modrý kocour pochlubit rekordní návštěvností, počet prodaných permanentek se takřka ztrojnásobil. 23. ročník divadelního festivalu potvrdil pověst výjimečné divadelní přehlídky. Slíbil maso a bylo maso. Diváci semleli Modrého kocoura a poprvé v historii pokořili návštěvnickou hranici 2 000 diváků! Na 23 představení v divadle a na Střelnici jich přišlo 2 300.

* TROCHU JINÝ PLES. Nedávno vzniklý Spolek absolventů a přátel Obchodní akademie a Hotelové školy Turnov si dal do vínku sdružovat, sbližovat a vzájemně propojovat absolventy a pedagogy školy, podporovat odborné vzdělávání studentů a další vzdělávání absolventů a motivovat studenty k lepším studijním výsledkům. Celkově pak jde o podporu restartu školy, která před lety patřila k nejlepším v republice. K tomu mají sloužit osvětové, vzdělávací a kulturně společenské akce. Tou poslední byl prestižní ples, který se uskutečnil v sále Střelnice v sobotu 17. února.

BŘEZEN

* MISTŘI! Třetí sezona turnovského zimního stadionu a titul. Realizační tým, trenér, hráči a nejlepší fanoušci krajské ligy. Že se podaří kolem zdejšího hokeje nastolit až takovou atmosféru, to před nějakými pěti lety málokdo odhadoval. A je to právě ona zmíněná symbióza, která byla v pátek 9. března večer korunována vítězstvím ve finále ligy v Lomnici nad Popelkou.

Mistři!

* TURNOV SE PROMĚNÍ V JEDNO VELKÉ STAVENIŠTĚ. V březnu byly zahájeny dvě velké dopravní stavby, které výrazně ovlivnily život města v letošním roce. V prvé řadě to je rekonstrukce Nádražní ulice v úseku od bývalého hotelu Beneš až do Ohrazenic. Ve stejnou dobu začala také oprava Palackého ulice od velkého mostu až k Baťovně. Tady mělo být původně hotovo do půlky prázdnin. Mezi menší dopravní stavby roku 2018 patřily: výstavba nového chodníku v Mašově na Kalužník, sítě a komunikace na Hruštici, kompletní rekonstrukce Přemyslovy ulice či dokončení opravy Pekařovy ulice.

* BUDOVU BÝVALÉHO TELECOMU KOUPILA SPOLEČNOST PAMICO CZECH Již několik let de facto opuštěná budova bývalého Telecomu na turnovském Havlíčkově náměstí má nového majitele. Je jím zdejší společnost PAMICO CZECH. Objekt bývalého Telecomu je pro firmu, která se zabývá telekomunikačními službami, přímo ideální soustředěním datových sítí i polohou.

* NIVA JIZERY V TURNOVĚ: VELKÁ VÝZVA PRO STUDENTY, MĚSTO, OBYVATELE I TURISTY. Za posledních dvacet let jsme byli svědky bezpočtu debat, ale i studií úprav nivy Jizery od autobusového nádraží po Dolánky. Nikdy ale nebylo nic dotaženo do konce. Nyní to vypadá, že by přece jen nějaká vize mohla vzniknout. Jde o nejcennější území, které Turnov má. V roce 2017 věnovali turnovští zastupitelé částku 200 tisíc korun na tvorbu architektonické studie. Byla navázána spolupráce s Fakultou umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Na konci léta se konal workshop, kterého se vedle českých studentů zúčastnili i studenti architektury z Itálie. Na začátku března byla v prostorách turnovské radnice zpřístupněna výstava prací studentů z mezinárodní dílny a nově práce studentky liberecké fakulty Aleny Novotné. Ta pochází z Turnova, takže na výsledku její semestrální práce na téma údolní nivy Jizery je to znát.

* TURNOV PRO SVOBODU A DEMOKRACII. Asi stovka lidí se sešla ve středu 14. března po 19. hodině na turnovském náměstí Českého ráje. Příchozí se připojili k celorepublikové akci na obranu médií, resp. především České televize. Všichni řečníci – zastupitel Josef Uchytil, duchovní Ondřej Halama a předlistopadový disident Karel Šírek – zdůraznili, aby lidé nebyli lhostejní k naší současnosti, a bojovali za demokratické hodnoty, které v naší zemi vždy nebyly samozřejmostí. Přítomní uctili minutou ticha památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně a podepisovali petici na obranu veřejnoprávní televize.

* VOLEJBALISTÉ POTVRDILI ÚSPĚCH. V roce 2017 zaznamenali největší úspěch v historii turnovského volejbalu. Vítězstvím v I. lize se dostali mezi volejbalovou elitu. Letos se volejbalistům TJ Zikuda Turnov do finále postoupit nepodařilo, ale měli o co bojovat. V zápase o konečné 3. místo v tabulce hostili na domácí palubovce před zaplněnou halou v sobotu 17. března tým MFF Praha. Zápas domácí vyhráli 3:1.

* CVIČENÍ: ÚNIK AMONIAKU NA ZIMNÍM STADIONU. V pátek 23. března dopoledne se na Zimním stadionu Ludvíka Koška v Turnově konalo rozsáhlé cvičení Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Na ledě zrovna v rámci hodiny tělesné výchovy bruslili studenti turnovské „hotelovky“, když byl nahlášen simulovaný únik amoniaku (čpavku) z chladicího zařízení. A protože jde o událost, kdy jsou ohroženy lidské životy, musela proběhnout rychlá evakuace osob z vnitřku stadionu. Učitelé ale jednoho studenta „postrádali“. Jak postupně přijížděly jednotky hasičů, vyrazily jednotlivé zásahové dvojice v plynových maskách na prohlídku stadionu. Hledaná osoba, v tomto případě figurína, byla nalezena „v bezvědomí“ v jedné z šaten. Hasiči poskytli první pomoc a „zraněného“ vynesli na nosítkách ven ze stadionu. Vše tedy dopadlo dobře a doufejme, že stejné by to bylo i v případě ostrého zásahu.

* ANDERSEN MUSÍ MÍT RADOST! Slavnostní fanfáry Trubačů Českého ráje zahájily v pátek 23. března vpodvečer v pořadí již 18. ročník Noci s Andersenem u historicky prvního stromu Pohádkovníku, který byl zasazen před 13 lety u Městské knihovny Antonína Marka v Turnově.

* PŘES TISÍC LIDÍ VYPROVODILO ZIMU DO JIZERY. Každoročně je to první velká zatěžkávací zkouška pro Dlaskův statek a pracovníky turnovského muzea, kteří se vždy na velikonoční sobotu promění v obětavé pořadatele, s dětmi vyrábějí loutky čarodějnic, pečou koláče, pletou pomlázky či zdobí vajíčka. Letos sem v sobotu 31. března dorazilo hodně přes tisíc lidí. Většina z nich nadšeně vyprovodila členy folklorního souboru Nisanka, kteří vynesli Smrtku ze statku a vhodili ji do Jizery. Zima byla dlouhá, jaro musí být!

Stovky lidí vyprovodily Morenu k Jizeře

DUBEN

* VLOUPÁNÍ DO RODINNÝCH DOMŮ. V úterý 3. dubna byl hlášen zatím poslední případ vloupání do rodinného domu v Turnově. „Od poloviny února je to celkem sedm vloupání na různých místech města. V jednom případě byl již pachatel zadržen a je ve vazbě,“ uvádí velitel turnovských policistů Milan Drahoňovský. V polovině února byly během noci vykradeny dva domy v Daliměřicích, za několik dnů na to zloději vnikli do domu v ulici Na Vyhlídce ve čtvrti u kasáren, další na řadě byl dům na Károvsku a koncem března dva domy, jeden ve Šlikově a druhý v Máchově ulici na druhé straně města.

* V NÁDRAŽNÍ ULICI V TURNOVĚ BYL OTEVŘEN CHARITATIVNÍ OBCHŮDEK. Charitativní obchůdek ADRA v Nádražní ulici je prodejna, kam mohou štědří dárci každý všední den od 9.00 do 16.00 hodin přinášet věci ze svých skříní, půd či garáží. V tentýž čas si zde zákazníci mohou z tohoto rozmanitého zboží něco vybrat a zakoupit. Humanitární organizace ADRA má na Moravě už 18 takovýchto obchodů. Přestřižení pásky prvního charitativního obchůdku ADRA v Čechách se v pátek 6. dubna v Turnově ujal starosta města Tomáš Hocke a kromě něho byl mj. přítomen i ředitel humanitární organizace ADRA Radomír Špinka. Slavnostního otevření se zúčastnilo přes 80 hostů, řada z nich bude spolupracovat na charitativním projektu, který obchůdek ADRA bude financovat. Jedná se o vzniku a rozvoji dobrovolnického centra, které se bude ve své činnosti soustředit na dobrovolnické programy pro turnovské seniory.

* OSLAVA TURISTIKY. Vernisáž výstavy „Najdi svého dědečka, babičku…“ se uskutečnila v neděli 8. dubna odpoledne v Kamenářském domě. V Turnově je turistika jedním z fenoménů. V „turisťáku“ vyrostlo od poloviny 40. let minulého století do současnosti hned několik generací. Těm nejstarším je dnes přes osmdesát, nejmladší jsou školáci z druhé, třetí třídy. Všechny spojuje radost z pohybu v přírodě, překonávání překážek a možná i pýcha na naši zemi, která je z pohledu turistiky opravdu zemí zaslíbenou s nejhustější sítí výtečně značených cest. Za tím vším v pozadí je Klub českých turistů (KČT), který letos slaví 130. výročí svého založení.

* TEPLOTNÍ REKORD A ROZKVETLÁ NÁDRAŽNÍ. Jaro je definitivně tady, ztráta z chladného konce zimy je dohnána. Před týdnem to bylo ještě na zimní bundy, ve čtvrtek 12. dubna padl absolutní teplotní rekord. „Naměřili jsme 26,1 ⁰C, což je k tomuto dni absolutní teplotní rekord za zhruba čtyři desítky let, co počasí na Turnovsku detailně sledujeme,“ uvádí meteorolog a senzibil Vlastimil Brůček.

* TRAKTORY POD VYSKEŘSKOU KAPLIČKOU. Ideální teplé a slunečné počasí, na startu 42 traktorů tovární i domácí výroby, výstava zemědělské techniky, množství doprovodného programu, jedna z největších návštěv za dvanáct ročníků. Taková byla v sobotu 21. dubna JOHN DEERE TRAKTORIÁDA 2018 na Vyskři, která je největším agrosetkáním v regionu.

* STROM DOBRÉ VŮLE OLGY HAVLOVÉ. V Turnově byl ve středu 25. dubna vysazen 22. strom dobré vůle v České republice, který připomíná život a odkaz Olgy Havlové. Manželka prvního českého prezidenta, která se intenzivně věnovala charitativním aktivitám, by se v letošním roce dožila 85 let. Lípa vysazena v prostoru sídliště u nádraží.

* STAVBA NOVÉ KNIHOVNY JE O KROK DÁL. V roce 2020 oslaví turnovská Městská knihovna A. Marka 200 let od svého vzniku. Je to druhá nejstarší knihovna v České republice. Že stávající prostory v Jeronýmově ulici nevyhovují potřebám tohoto zařízení, se dlouhodobě ví. Objekt není bezbariérový, pořádání kulturních akcí ve stísněných prostorách je problematické. Proto je tu návrh na stavbu nové knihovny. Zastupitelé města podpořili vznik dvou studií nového objektu ve Skálově ulici – jedné pro samotnou knihovnu a druhé pro knihovnu a současně i Žlutou ponorku.

* KRAJ, KDE MEZI DĚTMI A POHÁDKOVÝMI BYTOSTMI PANUJE DŮVĚRA. Několik tisíc lidí se vydalo v sobotu 28. dubna na trasu pochodu se startem a cílem v turnovské Maškově zahradě. Drtivou většinu účastníků tvořily rodiny s dětmi. Letošní 15. ročník zahájení turistické sezony – Český ráj dětem – vyšel se vším všudy. Návštěvností, počasím, atmosférou. Jen občas se na trase u jednotlivých zastavení s pohádkovými bytostmi či při plnění úkolů tvořily fronty. Většinou stačilo jen chvíli počkat. Trasa vedla údolím Jizery přes Nudvojovice do Přepeř, kde na návsi bylo připraveno divadelní představení dětí ze ZŠ v Žižkově ulici, zpět se šlo po modřišické hrázi. V Maškově zahradě při slavnosti byla oficiálně nejen otevřena turistická sezona.

Zahájení turistické sezony 2018

KVĚTEN

* NA TURNOVSKÉM NÁMĚSTÍ OŽIL PŘÍBĚH STARÝ 73 LET. K rekonstrukci historické události z 5. května 1945, která se odehrála na turnovském náměstí, došlo v pátek 4. května 2018 díky členům historického klubu SPVH Sever 2013. Historické kostýmy, dobová technika a autentičnost tehdejších událostí diváky vtáhly do děje. Rekonstrukce „boje o Spořitelnu“ proběhla na náměstí v 10.00, v 11.00 a ve 14.00 hodin za poměrně slušného zájmu veřejnosti. Akce se konala v rámci připomínky Dne vítězství. Připravilo ji město Turnov.

* HASIČI V PLOUKONICÍCH SLAVÍ 130 LET. „S přípravou oslav 130. výročí vzniku našeho sboru jsme začali vloni na podzim. Zásadní pro nás bylo uvedení do života nového praporu sboru a výstava o historii obce a historii sboru,“ přibližuje Radek Vytina, starosta Sboru dobrovolných hasičů Ploukonice. Akce se uskutečnila za příjemného slunného odpoledne v sobotu 5. května nejdříve v prostoru místního hasičského cvičiště a potom v sále pohostinství U Loudů, kde proběhlo společenské setkání, předání ocenění zasloužilým i aktivním členům sboru a zmíněná výstava fotografií a dokumentů. Sbor má v současnosti 45 členů z řad dospělých a 33 členů z řad dětí a mládeže.

* NOVÉ VÝJEZDOVÉ CENTRUM HASIČŮ A ZÁCHRANKY NA VESECKU? PRAVDĚPODOBNĚ V PŘÍŠTÍM DESETILETÍ. Čas od času probleskne na veřejnost krátká informace, že především profesionální hasiči mají zájem do budoucna opustit své zázemí v Turnově Na Lukách a vystavět nové centrum, které by bylo na hlavní komunikaci, a vozidla jedoucí na výjezd by se nemotala v centru města. Stavět by se začalo až na základě příslušného dotačního titulu, který ale zatím nebyl vyhlášen. Nebude to dříve než v příštím desetiletí. Do nového výjezdového centra by se kromě hasičů nastěhovala i záchranná služba, v ideálním případě by se sem přesunula i městská poloprofesionální hasičská jednotka z Daliměřic.

* DAŇKŮV MEMORIÁL VYHRÁL JAMAJČAN FEDRICK DACRES. Na očekávaný diskařský souboj Poláka Malachowského a Němce Weiriga, který v roce 2017 v Turnově zvítězil, letos nedošlo. Memoriál Ludvíka Daňka 2018 vyhrál lídr letošních tabulek Fedrick Dacres z Jamajky výkonem 68,35 metru. Druhý Němec Jasinský hodil 66,59 metru a teprve třetí skončil pětinásobný vítěz turnovského mítinku Piotr Malachowski z Polska (64,84).
Jako obvykle se pod patronací Imricha Bugára do Turnova sjeli na počest legendárního Ludvíka Daňka nejlepší světoví diskaři, kvalitně obsazené byly ale i další disciplíny. Před velmi slušně zaplněným turnovským atletickým stadionem se v úterý 29. května mj. blýskl Radek Juška, který se výkonem 827 centimetrů dostal se do čela evropských tabulek.

* ANALÝZA DALŠÍHO PROVOZU VODOHOSPODÁŘSKÉHO MAJETKU. Turnovští zastupitelé byli na květnovém veřejném zasedání seznámeni s výsledky analýzy provozování vodohospodářského majetku města po roce 2020, kdy končí současná koncesní smlouva a bude se hledat nový provozovatel. Cena vodného a stočného a vodohospodářské investice jsou dlouhodobým kontroverzním tématem. Jak z analýzy vyplývá, město Turnov z VHS vystoupit může. Samozřejmě by potom bylo nutné řešit rozsáhlé převody majetku, vrátit se do začátku 90. let, kdy byl majetek na město a tehdy nově vzniklé VHS převeden. Velmi problematické je v případě vystoupení Turnova z VHS propojení sítí s Ohrazenicemi. Ty by musely buď také vystoupit, nebo by musela být poměrně náročně vodohospodářská infrastruktura rozdělena technicky i administrativně.

* LETNICE: VEDRO, ALE ÚKOL SPLNĚN. V sobotu 26. a v neděli 27. května panovaly teploty atakující tropickou třicítku. Poslední květnový víkend je v Turnově již tradičně ve znamení Staročeských trhů. Ty se letos ze známých důvodů – stavba muzea horolezectví, staveniště v dolní části parku u letního kina – nekonaly. Nahradily je Letnice na Dlaskově statku. Do Dolánek o víkendu zavítalo zhruba pět tisíc lidí, čili asi poloviční návštěva, než na trhy v centru města.

Letnice 2018

* „CHLAPAJDA“ SLAVILA. O poslední květnové sobotě si ZŠ ve Skálově ulici připomněla 110. výročí fungování. V připraveném programu si děti i dospělí mohli vyzkoušet hodně ze školních dovedností. Byl tu i vojenský lazaret, který v budově za I. světové války opravdu byl, hloučky příchozích postávaly hlavně před fotografiemi tříd a pedagogů. K vidění byly nejstarší snímky školy, dětí i učitelů z přelomu 19. a 20. století. V archivu školy je i unikátní snímek v současnosti nejstaršího žijícího absolventa školy, známého divadelníka Míly Holase, který zanedlouho oslaví rovnou stovku! Jeho školní fotografie je z roku 1925.

* KOUPALIŠTĚ V MAŠKOVCE. Zahájení nové sezony provázely technické problémy. Koupaliště bylo otevřeno 29. května v omezeném režimu bez atrakcí a skluzavek. V plném provozu bylo od 8. června.

ČERVEN

* ANTIMONY 75. Uplynulo pět let, co městečko Rovensko pod Troskami bylo vzhůru nohama, na náměstí se prezentovala Armáda ČR, na fotbalovém stadionu přistával jeden z největších vrtulníků s parašutisty, plovárna byla v obležení historických jednotek. Letos v lednu uplynulo už 75 let od hrdinné smrti parašutistů z výsadku Antimony, kteří svým činem zachránili městečko od osudu Lidic a Ležáků. Toto výročí si letos Rovenští připomněli v sobotu 2. června menší akcí než před pěti lety, ale v podobném duchu. V samém závěru pak členové historických vojenských jednotek předvedli inscenovanou scénku zadržení parašutistů na místní plovárně.

* MALOSKALSKÁ NOC 2018: REKORDNÍ NECKYÁDA A RODINNÁ ATMOSFÉRA. Největší neckyáda za poslední roky – přes padesát účastníků na různých plavidlech. Amorkové, Dědové Mrázové, fréza z filmu Slavnosti sněženek a další. Dětský den na Žluté plovárně, jehož byla neckyáda, která tradičně dopoledne zahajuje hudební festival Maloskalská noc, součástí, přilákal stovky lidí. Jen dětských účastníků připravených soutěží bylo přes dvě stě. Diváci v hojném počtu lemovali i soutěžní trať posádek plavidel neckyády a v závěru doslova obsypali maloskalský jez, aby viděli, jak si roztodivná plavidla poradí se zdejší obávanou „šlajsnou“. Jizera byla naštěstí z tropických dnů letošního jara vyhřátá, takže koupel některých posádek tolik nestudila.
Většina příchozích se po poledni přesunula do blízkého areálu hudebního festivalu, v sobotu 2. června to byl již šestý ročník.

… neckyáda

* V TURNOVĚ SE DEMONSTROVALO. V úterý 5. června vpodvečer, den před jmenováním Andreje Babiše premiérem vlády ČR, proběhly v Praze na Václavském náměstí a v asi dalších dvou stech místech země protesty občanů proti vládě, která má vzniknout za podpory komunistické strany. Na náměstí v Turnově se sešla zhruba stovka lidí. Organizátorem republikového protestu byla skupina Milion chvilek pro demokracii.

* SOKOLSKÝ VÍKEND VYVRCHOLIL KRAJSKÝM SLETEM. V sobotu 9. a v neděli 10. června patřil turnovský atletický stadion ve Skálově ulici sokolům. Ti zde již potřetí uspořádali krajský slet, který předchází tomu celostátnímu, který se letos uskutečnil v Praze v prvním červencovém týdnu. V Turnově po oba víkendové dny pobývalo na 950 cvičenců, v sobotu se zkoušelo, v neděli po 13. hodině vyrazil slavnostní průvod z náměstí a od 14.00 hodin proběhl krajský slet, na kterém bylo představeno celkem 11 skladeb pro děti i dospělé.

…prostná mužů

* V NEMOCNICI VYMĚNÍ NEMOCNIČNÍ LŮŽKA ZA 8,5 MILIONU KČ. Hodnota investic z dotačního programu Návazná péče přesáhne 30 milionů Kč. Do turnovské nemocnice dorazí celkem 128 moderních elektricky polohovatelných postelí. Nová moderní elektricky polohovatelná nemocniční lůžka v hodnotě 8,5 milionu Kč v úterý 19. června přivezla dodavatelská firma do Nemocnice Turnov.

* NOVÝ LIDL. V sobotu 23. června byl po dvouměsíční rekonstrukci znovuotevřen turnovský supermarket LIDL.

* OKRES TURNOV. Rada Libereckého kraje se v úterý 19. června zabývala situací ohledně připojení správního obvodu obce s rozšířenou působností (ORP) Turnov k okresu Liberec. Podpořila vznik samostatného okresu Turnov.

* VÝJIMEČNÁ VÝSTAVA, VÝJIMEČNÝ PROJEKT. Akcí a pořadů ke stému výročí naší republiky bylo letos pořádáno poměrně hodně. Do Turnova přijel Legiovlak. Jak při slavnostním otevření výstavy v úterý 12. června dopoledne přiblížil Jiří Charfreitag z Československé obce legionářské, projekt vlaku, který by připomínal hrdinství našich legionářů v Rusku, byl připravován postupně od roku 2009. Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích – mohli zájemci vidět na nádražní v Turnově do neděle 17. června.

* OSLAVY VYSKŘE VE VELKÉM STYLU. Sedm století od první zmínky o obci oslavili v sobotu 16. června Vyskeřští ve velkém stylu. Průvod obcí, významní čestní hosté, vysazení Lidické hrušně, křest nové knihy o domech a lidech pod kapličkou sv. Anny, předání čestných občanství a medailí starosty. A také převzetí českého rekordu. Pekařova brána leží v katastru obce, a protože se jedná o stavbu, byla vyhlášena nejkratším tunelem ve střední Evropě. Celodenní akci doplnil bohatý doprovodný program od dechovky po rock. Závěrečný ohňostroj už jen podtrhl oslavy, na které se obec připravovala téměř rok.

Křest nové knihy o Vyskři

* DOSTAVBA DIVADLA: PŘÍPRAVNÉ PRÁCE POKRAČUJÍ. V úterý 19. června proběhlo v kině Sféra za účasti veřejnosti další kolo jednání vedoucí k uskutečnění poměrně ambiciózního projektu dostavby turnovského divadla. Městu se do projektu podařilo zapojit nejvýznamnější současné české architekty, rozhodnutím zastupitelů na dostavbě nyní pracuje tým architekta Josefa Pleskota.

* ROHOZEC PO JEDNADVACÁTÉ. V sobotu 23. června se v areálu Pivovaru Rohozec konaly již jednadvacáté slavnosti piva. K ochutnání tady byla všechna piva z tradičního sortimentu i piva zvlášť uvařená pro tuto speciální příležitost. Letošním slavnostem nepřálo příliš počasí. Po několikatýdenních vedrech přišlo radikální ochlazení s teplotami kolem patnácti stupňů a s častými dešťovými přeháňkami. Přesto podle jedné z organizátorek Štěpánky Matějkové z Pivovaru Rohozec byl dvůr zaplněný až do nočních hodin.

* HISTORIE PŘÍŠOVIC V JEDNÉ KNIZE. Vrcholem oslav 700 let Příšovic bylo v sobotu 23. června odpoledne slavnostní představení knihy o obci, která vznikala víc než rok pod vedením Pavla Jakubce ze semilského okresního archivu – v týmu složeném od místního kronikáře a historika až po renomovaného archeologa.

* KDE SE V ČESKU NEJLÉPE ŽIJE? TURNOV JE NA 10. MÍSTĚ! Nejvyšší kvalita života je ve středočeských Říčanech, nejnižší ve slezské Orlové. Vyplývá to z Indexu kvality života, který sestavil projekt Obce v datech. Partnerem je poradenská a auditorská společnost Deloitte. V čele žebříčku jsou Praha, Brno a jejich okolí.
Index porovnává veřejně dostupná data v oblasti zdraví, materiálních podmínek a vztahů mezi lidmi ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností. Zahrnuje celkem 29 ukazatelů vyjadřujících úroveň zdraví prostředí, dostupnosti zdravotní péče, práce, bydlení, vzdělání či dostatečnost služeb. Z Libereckého kraje se nejlépe umístil Turnov na 10. místě. Na 36. místě je Jilemnice, na 46. Železný Brod, Liberec skončil na 68. místě.

* OLEŠNIČTÍ SI K VÝROČÍ OBCE NADĚLILI NOVÝ ZNAK A VLAJKU. Po Vyskři a Příšovicích slavili sedmisté výročí první zmínky o obci v sobotu 30. června také v Olešnici. Zde v současnosti žije 192 lidí. Před velkým pódiem na návsi se jich ale v sobotu sešlo několikanásobně víc…

* REKONSTRUKCE NÁDRAŽNÍ ULICE. V sobotu 30. června odpoledne byla po rekonstrukci kanalizační a vodovodní sítě pro provoz opět otevřena horní část Nádražní ulice. Současně byl zrušen provizorní nájezd na průtah městem u bývalého autosalonu, resp. dnešních stavebnin v Ohrazenicích. Doprava byla vpuštěna do ulice, kde téměř její polovina zůstala po stavebních pracích kryta drtí a druhá část provizorně vyspravena asfalty. Projíždějící vozidla zahalila mračna prachu. Až po velkých stížnostech občanů byly v pondělí po poledni instalovány provizorní naváděcí tabule a dopravní značky s omezením rychlosti.

Pondělní dopoledne, oblaka prachu v horní části Nádražní ulice

ČERVENEC

* VLAKEM RÁJEM. Patnáctou sezonu letos jezdil prázdninovým Českým rájem parní vlak tažený turnovskou lokomotivou řady 310. Tu provozuje Klub přátel železnic Českého ráje.

* TURNOVSKO STÁLE PŘITAHUJE SNOUBENCE. Magické datum 7. 7. přitahuje snoubence již dlouhá léta. Uzavřít sňatek na „dvě sedmičky“ je považováno za velmi šťastný krok, který má manželství zajistit dostatek štěstí a pohody. V sobotu 7. července se několik svateb konalo také na území Turnova a okolí. Vůbec poprvé našli snoubenci cestu do malé kapličky na návsi v Mašově. Do manželství zde vstoupili Denisa a Filip za doprovodu rodičů, svatebních hostů i místních občanů, kteří si tuto historickou událost nechtěli nechat ujít. Svatebním obřadem tak byly korunovány dlouholeté snahy o rekonstrukci kapličky a osazení zvonice, na což se ve sbírce skládali místní i přespolní. V roce 2014 pod patronací města proběhla zásadní rekonstrukce celého prostoru, která dala mašovské návsi malebnou tvář.

* PROBÍHAJÍCÍ REKONSTRUKCE PALACKÉHO ULICE ve středu Turnova významně komplikuje dopravu ve městě. Rekonstrukce probíhá v režii Libereckého kraje. Stavba nabírá skluz, původní termín dokončení prací se prodloužil na konec prázdnin a podle starosty města Tomáše Hockeho, který se pravidelně účastní kontrolních dnů, chce stavební firma termín prodloužit do konce září, s čímž město a ani Krajská správa silnic nesouhlasí. Firmu bohužel trápí nedostatek kvalifikovaných pracovníků, zejména dlaždičů.

* SLAVNOSTI SVIJANSKÉHO PIVA VYHLÍŽEJÍ 30. ROČNÍK Tradiční Slavnosti svijanského piva přilákaly v sobotu 14. července do areálu koupaliště ve Svijanském Újezdě téměř devět a půl tisíce návštěvníků. Hudební produkci více než dvaceti skupin a interpretů – včetně kapel UDG, Walda Gang a Wohnout či zpěvačky Jitky Zelenkové – si mohli až do pozdních nočních hodin vychutnávat na třech kvalitně ozvučených pódiích.

* ZATMĚNÍ MĚSÍCE A REKORDNÍ NÁVŠTĚVA V TURNOVSKÉ HVĚZDÁRNĚ. V pátek 27. července večer v turnovské hvězdárně, kterou provozují společnost Sundisk s Klubem astronomů Liberecka pod patronací města Turnov, zaznamenali rekordní návštěvu. Přes čtyři stovky lidí si nenechaly ujít nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století.

Vedro v ulicích a kropicí vůz

* VEDRO. Česko po celé léto sužovala tropická vedra. V podvečer v úterý 31. července před půl sedmou ukazoval teploměr před turnovskou nemocnicí v polostínu 42 stupňů Celsia (teploměr není ale údajně úplně přesný, je zde možný rozdíl dvou či tří stupňů). Ještě kolem sedmé navečer bylo koupaliště v Maškově zahradě plné lidí, část z nich jen postávala v osvěžující vodě. Sem v průběhu posledního červencového týdne přišlo 13 500 lidí.

SRPEN

* FOTBALOVÝ SVĚT MÁ DALŠÍ STÁNEK. V PŘEPEŘÍCH. Je to unikátní záležitost nejen z pohledu Turnovska či Libereckého kraje, ale i celé České republiky a pravděpodobně i Evropy. V Přepeřích na zelené louce vyrostl fotbalový stadion. Několikaleté úsilí bylo završeno v sobotu 4. srpna. Před jedenapůltisícovou návštěvou se tu představila Sparta Praha, tým složený z hráčů nad 35 let. Na pečlivě stiženém trávníku se tak pohybovalo hned několik legend českého fotbalu: Jan Koller, Tomáš Řepka, Jiří Novotný či Petr Papoušek s Václavem Kolouškem a další.

Společný snímek hráčů Sparty s domácím divizním celkem

* V KARLOVICÍCH PRO DOBROU VĚC. Téměř dvě stě tisíc korun se sešlo na účtu na podporu dvou hendikepovaných dívek. Za peníze z benefiční akce, od sponzorů i od jednotlivců budou moci absolvovat náročné rehabilitační kurzy. Viktorka Kubschová a Terezka Šulcová jsou dcerami členů fotbalového oddílu FK Sedmihorky. Proto byla akce spojena také s fotbalem. Proti domácím nastoupili hráči TOP Realu Praha, za který hrají známí herci a sportovci.
V sobotu 4. srpna se na hřiště do Sedmihorek vydaly desítky rodin s dětmi na celodenní akci. Jejím vrcholem bylo benefiční utkání spojené s autogramiádou známých tváří a předáním symbolického šeku rodinám postižených dívek. Vpodvečer se na pódiu vystřídalo několik hudebních uskupení, v nabídce byl i další doprovodný program.

* REKORDNÍ NÁVŠTĚVA, VYHROCENÉ DERBY. Pro fotbalové fanoušky nemohl nový ročník divizní soutěže začít lépe. V neděli 12. srpna se na turnovském městském stadionu odehrálo derby Turnova s Přepeřemi, které jsou nováčky soutěže. V příjemném letním počasí se do ochozů přišlo podívat rekordních tisíc fanoušků (!) všeho věku.

* TATOBITY SLAVÍ! Před dvěma lety obsadila Tatobitská tisíciletá lípa v soutěži Evropský strom roku 2016 stříbrnou příčku. Byl to mimořádný úspěch pro obec i Českou republiku. Uplynuly dva roky a Tatobity jsou zde opět. Obec se stala vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2018 v Libereckém kraji. Ocenění bylo předáno starostce obce Lence Malé a místostarostovi Radanu Mlejnkovi v rámci slavnostního setkání ve zdejším kulturním domě ve středu 15. srpna.

* GARÁŽE V ULICI 5. KVĚTNA BY MOHL NAHRADIT DŮM S PEČOVATELSKOU SLUŽBOU. Jak vyplývá z demografických údajů, populace stárne a chybí pro ni potřebné zázemí. Turnov tak spojil jednotlivé vize zdravotně-sociálních služeb a plánuje výstavbu bytového domu s pečovatelskou službou v ulici 5. května. Tento nový objekt by mohl vyrůst v místě garáží nedaleko Domova důchodců Pohoda a plánovaného Alzheimer centra.

* NOVÉ „CÉTÉČKO“ V TURNOVSKÉ NEMOCNICI. „Z menších nemocnic jsme jediní v republice, kde mají cétéčko této úrovně,“ říká primářka radiodiagnostického oddělení turnovské nemocnice Zuzana Marková. Nové CT (computer tomograf) zde bylo uvedeno do provozu 21. srpna.

* REKONSTRUKCI ŠKOLY V MAŠOVĚ UŽ BUDE ŘEŠIT AŽ PŘÍŠTÍ ZASTUPITELSTVO. Na svém červnovém veřejném zasedání se turnovští zastupitelé pokusili posunout dál rekonstrukci Základní školy v Mašově. Škola je dlouhodobě ve velmi špatném technickém stavu a hrozí jí uzavření z důvodu nedodržení hygienických norem. O její rekonstrukci se jedná již několik let. Problém jsou náklady, které podle platné projektové dokumentace jsou ve výši 50 milionů korun. K tématu se zastupitelé vrátili opět v srpnu. Jak uvedl starosta Tomáš Hocke, společně se zastupitelem Michalem Loukotou prošli pečlivě stávající projektovou dokumentaci, hledali možné úspory. V úsporné variantě „D“ by se náklady mohly dokonce blížit částce 35 mil. Kč s DPH. Zastupitel Zbyněk Báča zdůraznil, že podle jeho názoru se rekonstrukce školy za tyto peníze provést nedá, ceny stavebních prací navíc meziročně rostou o sedm procent. Báča navrhl vyhlásit výběrové řízení s limitem do 45 milionů Kč včetně DPH. Pro návrh hlasovalo pouze 11 zastupitelů, pět se jich zdrželo a stejný počet byl proti. Pro původně navržené řešení spočívající ve vyhlášení výběrového řízení na dodavatele stavby s limitem do 35 mil. Kč s DPH hlasovalo ale také jen 11 zastupitelů (10 se zdrželo). Nebyl tedy odsouhlasen žádný z návrhů a rekonstrukci mašovské školy bude jako jedno z prvních velkých témat řešit až nové zastupitelstvo vzešlé z podzimních komunálních voleb.

* KONEC VEDER. Tropické teploty, které v Česku panovaly velkou část prázdnin, třetím srpnovým týdnem skončily. Nicméně příjemné počasí vládlo i po zbytek léta.

* SEZONA V MAŠKOVCE BYLA REKORDNÍ. Zatímco v roce 2016 sem přišlo 56 192 lidí, vloni bylo léto chladnější – přivítali zde 47 480 návštěvníků, letos sem do konce třetího srpnového týdne dorazilo 68 047 lidí. Současně se připravovala ledová plocha. První bruslení pro veřejnost se uskutečnilo ve středu 29. srpna od 10.00 do 12.00 hodin.

ZÁŘÍ

* NOVÝ ŠKOLNÍ ROK. V Turnově ve školním roce 2018/2019 nastoupilo do prvních tříd základních škol 199 dětí. V ZŠ v ulici 28. října přivítali 50 prvňáčků ve dvou třídách, do ZŠ Skálova (v budově školy v Alešově ulici u nádraží) nastoupilo 74 prvňáčků ve třech třídách, na ZŠ Žižkova bude chodit 55 žáků do tří prvních tříd, v Mašově nastoupilo 17 prvňáčků, jeden přišel do ZŠ ve Zborovské ulici a dva do centra Sluníčko.

* PÁTÝ DEN PRO RODINU. V sobotu 1. září v turnovském KAMAXU uspořádali v pořadí již pátý Den pro rodinu. I přes poměrně chladné a deštivé počasí do závodu na Vesecku dorazily stovky zaměstnanců s celými rodinami.

* VOLNOČASOVÉ CENTRUM DVOJKA OTEVŘENO. V pondělí 3. září mohli začátku školního roku využít rodiče s dětmi také k první návštěvě nového volnočasového centra DVOJKA, které vzniklo ve druhém patře budovy střední školy v Alešově ulici. Splnil se tak dlouholetý sen vybudování volnočasového zázemí v Turnově II, aby děti nemusely podnikat každodenní zbytečnou cestu do centra města na kroužky. Prostory budou kromě Střediska volného času Žlutá ponorka sloužit i pro družiny sousední ZŠ v Alešově ulici, kde se tímto krokem uvolnily prostory pro výuku.

* NÁDRAŽÍ JE BRANOU DO MĚSTA. „Pravdou je, že Turnov není padesáté největší město v republice, je to ale padesátý nejdůležitější železniční uzel v naší zemi,“ řekl úvodem setkání u příležitosti předání zrekonstruované budovy turnovského nádraží veřejnosti v pondělí 3. září Tomáš Drmola, náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku. Jak dodal, při převzetí budov od Český drah si v jeho organizaci udělali statistický průzkum. V něm zjistili, že turnovským nádražím projde denně v průměru až čtyři a půl tisíce cestujících, což je 1,6 milionu lidí ročně. A to už je poměrně velké číslo, které jen dokládá tezi o důležitosti Turnova na železniční mapě republiky.

* DEN ZDRAVÍ 2018. O PROHLÍDKU PRACOVIŠŤ NEMOCNICE BYL ZÁJEM. Ve čtvrtek 6. září v areálu turnovské nemocnice přivítali na Dnu zdraví, který pořádala KNL společně s městem a dalšími organizacemi, na 1 500 lidí. Dvě stovky z nich projevily zájem o prohlídky jednotlivých pracovišť, kam jinak není běžné se podívat. Zájemci se tak dostali na operační sál, do laboratoří, do IBD centra, na oddělení následné péče či k novému „cétéčku“. Zájem byl větší, než organizátoři očekávali, tak jednotlivé skupiny návštěvníků musely na prohlídku vždy chvíli čekat.

* V OHRAZENICÍCH VZNIKÁ NOVÁ DOMINANTA REGIONU. Pojedete-li po dálnici od Liberce, podíváte-li se z vyhlídky na Troskách nebo na Hlavatici a zaostříte-li směrem na Ohrazenice, měli byste vidět zatím jen torzo nového třicetimetrového vodojemu, na jehož vrcholu se už brzy objeví velká koule, která mu dodá na atraktivitě. „Tato stavba je v dlouholetém plánu obce, potřebovali jsme zrekonstruovat vodojemy u hřbitova, zlepšit tlakové poměry, protože horní část obce má problémy se zásobováním pitnou vodou. Byli jsme nadšeni, když byly uvolněny finanční prostředky a věžový vodojem může být nejen praktický, ale také pohledově zajímavý,“ uvedl starosta Ohrazenic František Novák na setkání zástupců obcí sdružených ve VHS Turnov, stavebních firem, kraje a poskytovatele dotace, které se konalo první zářijovou středu přímo pod novým věžovým vodojemem.

* REKONSTRUKCE PALACKÉHO ULICE. Zhruba dvouměsíční skluz rekonstrukce turnovské Palackého ulice přišel na zářijové veřejné zasedání turnovského zastupitelstva vysvětlit Marek Pieter, radní pro dopravu Libereckého kraje. Kraj je investorem akce. Práce na rekonstrukci trvaly až do konce září.

* ŠKOLA SE ZASE VRÁTILA DO MĚSTA. Není to tak dávno, co se turnovská „hotelovka“ pravidelně prezentovala veřejnosti na náměstí, případně v areálu školy ve Zborovské ulici. Návrat k této tradici Turnovští mohli zaznamenat v pátek 14. září, kdy se po celý den konala akce s názvem „Škola městu“.

* TURNOV SOBĚ 2018. Sobota 22. září byla jako stvořená pro pobyt někde pod střechou. Po tropických dnech bylo ochlazení žádoucí. A v sobotu od odpoledních až do pozdních nočních hodin nabízela turnovská Střelnice to nejlepší ze současné zdejší kultury. Konkurz na novou zpěvačku v podání Společnosti bloumající veřejnosti a Magdy Brožkové, Ondřej Halama vyměnil duchovní texty za písně Waldemara Matušky, běžci se na počest kultury vydali na desetikilometrový okruh kolem města, turisté ze Sokola Turnov zpívali písně k táborovému ohni. Petr Vydra s hosty usedl na Pohovku, básníci, písničkáři a prozaici se sešli za oponou kina, mladí divadelníci ukázali, čím vyhráli republikovou přehlídku, punková kapela deseti-dvanáctiletých kluků doslova šokovala diváky a refrén jejich písně o pochovávání krtečka bude možná už zanedlouho hvězdou na YouTube. A jazzová klasika v podání party kolem Pepy Uchytila a turnovský Bob Dylan. A velký band s hymnou Kulturnova na závěr.
Kultura a Turnov, to jsou spojené nádoby…

* NECELÁ TISÍCOVKA LIDÍ SE PŘIŠLA ROZLOUČIT SE SEZONOU NA DLASKOVĚ STATKU. Tradiční Svatováclavské posvícení – letos spojené s loutkářskou poutí a oslavami čtyřicetiletí turnovského souboru Na Židli, to byl závěr sezony na Dlaskově statku v Dolánkách. „Sezona byla úspěšná, o expozice i o akce na statku byl letos opravdu velký zájem. Už na Velikonoce jsme tu měli hodně přes tisíc lidí, další tisíce návštěvníků jsme přivítali na Letnice, které letos nahradily Staročeské trhy pořádané jinak v parku u letního kina. Můžeme být spokojeni a návštěvníkům poděkovat a slíbit, že tady pro ně budeme i v příštím roce,“ zhodnotila Vladimíra Jakouběová, ředitelka pořádajícího Muzea Českého ráje. V závěru roku se na statku uskutečnila ještě vánoční výstava.

* SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ HŘIŠTĚ S UMĚLOU TRÁVOU se v areálu FK Turnov uskutečnilo ve čtvrtek 27. září.

ŘÍJEN

* ZA JOSEFEM KUNETKOU. V pondělí 1. října dotlouklo srdce Josefa Kunetky. Zemřel po delší nemoci v požehnaném věku 87 let. Polistopadový místostarosta města Turnova, poté zastupitel a čestný občan města, iniciátor mnoha akcí spojených se vznikem občanské společnosti, bojovník proti podle něho neoprávněnému restitučnímu požadavku šlechtického rodu Walderode na zámek Hrubý Rohozec a přilehlá panství. A také člověk kdykoli ochotný pomoci druhému, člověk, který ve své době býval „vrbou“, takovým řekněme turnovským ombudsmanem. Lidé za ním chodili, když neuspěli na úřadech a on se jim snažil pomáhat. Josef Kunetka – zasloužil se o vznik občanské společnosti. Čest jeho památce!

Lídři stran před komunálními volbami 2018.

* KOMUNÁLNÍ VOLBY SE KONALY V PÁTEK 5. A V SOBOTU 6. ŘÍJNA. O post 27 turnovských zastupitelů se v letošních komunálních volbách ucházelo 211 kandidátů. Voliči mohli vybírat z osmi subjektů: ANO 2011, Česká pirátská strana, ČSSD, KSČM, Nezávislý blok, ODS, PROTO a Turnovská koalice.
V Turnově jednoznačně zvítězil Nezávislý blok ziskem 29,62 %. Další strany a hnutí skočily v tomto pořadí: PROTO 16,88 %, ANO 2011 16,38 %, ODS 14,79 %, Piráti 9,57 %, Turnovská koalice 4,94 %, ČSSD 4,89 %, KSČM 2,93 %. Volební účast byla 47,09 %.
Těsně před volbami se uskutečnilo diskuzní setkání zástupců všech kandidujících subjektů na Střelnici – VOLBIÉRA 2018.

* TGM V ROVENSKU POD TROSKAMI SLAVIL 100 LET REPUBLIKY. Praotec Čech, kněžna Libuše se sestrami, Bivoj, kníže Václav, Anežka Česká, Karel IV., Jan Hus, Jan Žižka, Jan Amos Komenský, Božena Němcová s babičkou a vnoučaty, František Palacký, skladatelé Smetana s Dvořákem a také Jára (da) Cimrman. Plejáda osobností českého národa si dala v neděli 7. října dostaveníčko v Rovensku pod Troskami. A na pozvání starostky Jiřiny Bláhové dorazila i osobnost nejváženější – Tomáš Garrigue Masaryk. První náš prezident pomohl zasadit lípu republiky ke stému výročí naší samostatnosti. Jak v nadsázce (Cimrmanovsky) uvedl, je rád, že se se všemi historickými osobnostmi může v Rovensku osobně setkat, i když jsou už dávno všichni bezpečně mrtví…

* 110 LET GYMNÁZIA. Velký sraz absolventů turnovského gymnázia, nejprestižnější zdejší školy, proběhl v pátek 12. a v sobotu 13. října. „Oslavy jsme připravovali zhruba rok, konaly se v podobném duchu jako stoleté oslavy před deseti lety. Už od jara probíhaly koncerty kapel spřízněných se školou v kavárně KUS na Střelnici. V pátek 12. října večer se uskutečnil v kostele v Přepeřích pod patronací našeho absolventa profesora Kříže koncert, na které vystoupili Jiří Stivín a Robert Hugo, na sobotu byl připraven program ve škole a poté velké setkání v sále Střelnice,“ rekapituluje ředitel školy Miroslav Vávra. Nejstarším účastníkem byl pan Rozinek z Jesenného, který na gymnáziu maturoval v roce 1943!

* NOVÝ SENÁTOR. Voliči ve druhém kole senátních voleb potvrdili vítězství kandidáta ODS, primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho. Ten se stal novým senátorem volebního obvodu č. 38 Mladoboleslavsko-Turnovsko, kde nahradil dosavadního senátora Jaromíra Jermáře z ČSSD.

* PETICE ZA VZNIK OKRESU TURNOV. Již v rámci komunálních a senátních voleb mohli občané regionu před volebními místnostmi podepisovat petici za zachování stávající územní působnosti obce s rozšířenou působností Turnov a za vznik okresu Turnov. Petici iniciovalo vedení města, podle starosty Tomáše Hockeho je třeba pod petici získat 10 tisíc podpisů a poté prostřednictvím petičních výborů Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR upozornit na problematiku připravovaného zákona o územně správním členění státu.

* GRANÁT V CHICAGU. Velmi pravděpodobně nejprestižnější oslava stého výročí naší republiky mimo území Česka se uskutečnila v americkém Chicagu. Toto město s velkou českou menšinou bylo pro vznik samostatného Československa v průběhu první světové války velmi významné. „Byli jsme osloveni naším generálním konzulem v Chicagu, abychom se jako jedna z firem pomyslného českého rodinného stříbra zúčastnili série akcí k výročí naší země přímo na americké půdě. Hodnotíme to jako velkou čest nejen pro Turnov, ale hlavně pro šperkařský obor, ve kterém pracujeme. Pro tuto příležitost jsme připravili speciální kolekci šperků, které byly v rámci galavečera předány lidem, kteří o americko-české vztahy pečují,“ uvádí předseda družstva Granát Pavel Tvrzník. Družstvo se také na podzim stalo Firmou roku 2018 v Libereckém kraji.

Tomáš Hocke přijímá z rukou Evy Kordové starostenský řetěz

* FINÁLE KOMUNÁLNÍCH VOLEB. 27 zvolených zastupitelů v letošních komunálních volbách složilo v úterý 30. října slavnostní zastupitelský slib. V zastupitelském sboru došlo k poměrně výrazné obměně, je zde 13 zastupitelských nováčků (nejmladšímu je 24, nejstarší 66 let).
Tajnou volbou zastupitelé zvolili vedení města na období 2018 – 2022. Staronovým starostou se stal Tomáš Hocke, kterému dalo hlas 24 zastupitelů. První místostarostkou je Petra Houšková (oba z Nezávislého bloku), která získala 22 hlasů. Druhou místostarostkou se stala Jana Svobodová (nezařazená), kterou zvolilo 19 koaličních zastupitelů. Třetím – neuvolněným místostarostou – je Jiří Mikula (PROTO), kterému dalo svůj hlas 21 zastupitelů.
Turnovu bude vládnout koalice Nezávislého bloku, PROTO a Pirátů. K nim se přidala nezařazená zastupitelka Jana Svobodová, která odešla z hnutí ANO. Koalice tak ve 27členném zastupitelstvu disponuje 19 hlasy, opoziční ODS má čtyři hlasy, stejně tak ANO.

* 28. ŘÍJEN V TURNOVĚ: ZÁJEM LIDÍ PŘEDČIL OČEKÁVÁNÍ! Hodina po poledni v neděli 28. října 2018 na turnovském náměstí. Déšť a podzimní sychravo. Průvod selské jízdy na koních, hasiči, sokolové a skauti, více než stovka lidí se v tom nevlídném počasí na náměstí při zahájení oslav století republiky sešla. A potom desítky lidí, kteří byli zvědaví na stavbu nové radnice a chtěli se podívat, kam po Novém roce budou chodit pro pasy a řidičáky, na staré radnici plné chodby a kanceláře a další desítky lidí při sázení lípy republiky v parku u letního kina. Plno před pódiem na náměstí při koncertu Waldových Matušek. Nedělní podvečer v muzeu a plný výstavní sál při vernisáži výstav z historie města a regionu. I za poměrně vydatného deště pietní akt u pomníku ve Skálově ulici a potom večer na Střelnici s předáváním čestného občanství a dalších ocenění města se závěrečným úchvatným koncertem Podkrkonošského symfonického orchestru.

LISTOPAD

* 45. HRUŠTICE Za pravděpodobně nejteplejšího počasí v historii, když teploměr ukazoval přes třináct stupňů Celsia, se v neděli 4. listopadu uskutečnil již 45. ročník patnáctikilometrového silničního běžeckého závodu Hruštice. Na start se postavilo 96 mužů a žen v několika kategoriích (nejstaršímu účastníku závodu je 83 let!), byl zde i závod hobby běžců, přijít si zaběhat tak mohl kdokoli. Podruhé se závod běžel i jako Memoriál Zdeňka Drobníka, který patřil spolu s Karlem Štrinclem, Stanislavem Novotným a Miloslavem Drahoňovským k zakladatelům závodu.

96 běžců na startu

* ZA MARTINEM BERANEM. V úterý 6. listopadu zemřel po delší nemoci Martin Beran. Bylo mu 50 let. Kdo by Martina neznal. V posledních více než dvaceti letech jste ho mohli najít na všech kulturních a společenských akcích v Turnově a blízkém okolí, nelenil ani přijít na zasedání zastupitelstva či na Silvestrovský běh sídlištěm. Jestli by si ale on sám mohl vybrat, byla to dechovka ve všech podobách…

* OSLAVA. Společnost Resim s. r. o. z Turnova, sídlící v Nudvojovicích, slavila 25 let od svého založení. Od prvních krůčků s řízením pomocí relátek dospěla tato inovativní společnost do éry robotických aplikací. Výrobky společnosti zvyšují efektivitu výroby v mnoha zemích Evropy, Asie, Afriky i Ameriky.

* STARONOVÁ KNIHA O TURNOVĚ. Poslední reprezentativní publikace o Turnově a jeho okolí vznikla před 17 lety. Podíleli se na ní fotograf Bohumil Jakoubě (na snímku), autor textu Miroslav Cogan a grafik Tomáš Coufal. Kniha byla úspěšná, mj. získala II. cenu na celostátní soutěži publikací na podporu turistického ruchu, první byla tehdy kniha o Písku. Byť vyšla ve velkém nákladu pěti tisíc výtisků, je již dlouho vyprodaná. Město ji také používalo k reprezentaci, jako dar při uvítání významných návštěv apod. Nyní stejní autoři přišli s reedicí. Ta vyšla v nákladu 1 500 výtisků, z toho je 300 výtisků v angličtině a 200 v němčině. Dostanete ji za 390 Kč v informačním centru na náměstí. Pro město Turnov ji vydalo Nakladatelství Jakoubě.

* 1. DUBNA 2019 ZAČNE REKONSTRUKCE KOMUNIKACE OD OHRAZENIC DO SVIJAN. Ve čtvrtek 22. listopadu v sídle Krajského úřadu Libereckého kraje podepsali starostové dotčených obcí s vedením kraje a stavebními firmami smlouvu o provedení zásadní rekonstrukce komunikace od ohrazenického Pyrámu přes turnovskou Nádražní a Přepeřskou ulici do Přepeř, Příšovic a Svijan, resp. až na hranice kraje. Hejtman Martin Půta připomněl, že tímto skončilo zhruba pětileté období náročných příprav. Aktuálně se jedná o největší investici do krajských silnic v historii, jde o unikátní dohodu pěti obcí, kraje a dalších subjektů, která nemá obdobu. Stavba bude zahájena 1. dubna 2019 a ukončena na podzim 2020. Dvě stavební sezony se tedy hlavně řidiči musí připravit na uzavírky a náročné objížďky. Nejnáročnější to bude v době prací kolem viaduktu v Přepeřské ulici, kde bude úplná uzavírka komunikace trvat několik měsíců a zásadně poznamená provoz v celém Turnově a přilehlých obcích. Dle první dohody stavební práce 1. dubna začnou právě zde a současně i v horní části Nádražní ulice.

Podpis smlouvy

* PARKOVIŠTĚ NEBO PROSTORY PRO ŠKOLU? Zhruba pět desítek lidí našlo ve středu 28. listopadu vpodvečer cestu do sálu SUPŠ ve Skálově ulici, kde se uskutečnilo na popud Parlamentu mládeže města Turnova diskuzní setkání na téma záměru stavby parkoviště za Vesnou vedle Havlíčkova náměstí.

PROSINEC

* TRADICE JE VÍC NEŽ ROZMARY POČASÍ. Neděle 2. prosince vpodvečer. Teplota na nule, vytrvalý déšť a vítr. Počasí vhodné spíše ke sledování prvního adventního koncertu v televizi, než k procházce městem. Přesto bylo na rozsvěcení vánočního stromu na turnovském náměstí Českého ráje pod pódiem až překvapivě plno. Tradice je silnější než rozmary počasí!

Interiér pobočky knihovny

* TURNOV MÁ REPUBLIKOVOU RARITU – KNIHOVNU NA NÁDRAŽÍ. V pondělí 3. prosince po 13. hodině byla slavnostně otevřena pobočka městské knihovny A. Marka, která sídlí v nově zrekonstruované části nádražní budovy. Je to prý první takto umístěná pobočka knihovny v České republice.
Náklady na úpravu prostor přesáhly 700 tisíc, pobočka bude sloužit především obyvatelům přilehlé čtvrti, konat se zde budou pravidelné besedy a další vzdělávací pořady. Pobočka knihovny bude otevřena ve všedních dnech, nabídne prostory nejen k výběru četby, ale i příjemné posezení třeba u internetu či nad knihami a časopisy.

* 179. DĚŤÁTKO V BABYBOXU V TURNOVĚ! V pondělí 3. prosince ve 13.24 hodin byla do babyboxu v turnovské nemocnici vložena neznámou osobou holčička oblečená do modré zimní kombinézy, růžové mikiny a bílé čepičky. Podle prvních zjištění je zdravá, zřejmě narozená v nemocnici. Holčička byla pojmenována Světlana po půvabné moderátorce České televize Světlaně Witowské, které iniciátor babyboxů Ludvík Hess při nedávném rozhovoru pro pořad Události, komentáře slíbil, že další holčičku odloženou do babyboxu pojmenuje po ní. Světlana je 179. děťátkem celkem, 17. letošním a prvním turnovským.

* TERMOKAMERA. V pondělí 3. prosince došlo na tiskové konferenci města k předání nové termokamery, která velmi usnadní práci městské poloprofesionální hasičské jednotky. Podobnou termokameru má k dispozici i městská policie.

* VÁNOČNÍ TRHY 2018. Byla to v roce 1998 velká sláva, když se po rekonstrukci otevíralo zrekonstruované turnovské náměstí, na které se po desetiletích opět vrátila i kašna. Ono nadšení pak vedlo k rozhodnutí před svátky zde pořádat Vánoční trhy. Všech dvacet ročníků je spojeno s osobou moderátorky Evy Kordové.
„Dvaceti ročníků se zúčastnili pouze učitelé a studenti učiliště v Hubálově, odkud mám z jejich kovářské dílny zvoneček, kterým trhy zahajuji a ukončuji, a pan Vyhlídko, který tu obstarává občerstvení. Většina trhovců zde ale už alespoň dvakrát třikrát byla a rádi se sem vracejí,“ přibližuje Kordová. Vánoční trhy se konaly v pátek 7. a v sobotu 8. prosince.

* ÚPRAVNA VODY V NUDVOJOVICÍCH. Ve středu 12. prosince byla po opravě slavnostně předána veřejnosti do užívání úpravna vody v Nudvojovicích. Ta prošla náročnou 13měsíční rekonstrukcí. Turnov má nyní opět dva plnohodnotné zdroje pitné vody. Druhý je v Dolánkách.

* KŘEST VIDEOKLIPU. V neděli 16. prosince navečer pokřtila v TURN OFF CLUBU nový videoklip Payya Matys (ZDE).

* ROZPOČET 2019. Zásadním bodem prosincového jednání bylo schválení rozpočtu města na rok 2019. Ten je schválený jako vyrovnaný, rozdíl mezi příjmy a výdaji tvoří financování. Příjmy jsou předpokládány ve výši 390.759 tis. Kč, celkové výdaje v částce 413.260 tis. Kč. V roce 2019 se celkové zadlužení města sníží o 17,5 milionu, a to na částku 112.000 tis. Kč.

* NÁRŮST CENY VODY PRO ROK 2019. Základní meziroční nárůst celkové ceny vodného a stočného je 3,31 %.

* BETLÉMSKÉ SVĚTLO ZNOVU ROZZÁŘILO TURNOVSKÉ NÁMĚSTÍ. Betlémské světlo, symbol přátelství a míru, dorazilo letos v předvečer Štědrého dne i do Turnova. Na náměstí Českého ráje ho v neděli 23. prosince rozdávali skauti. Betlémské světlo letos do Česka přicestovalo z Lince, kde celá tradice před více než třiceti lety vznikla.
Postupem času se s rozdáváním Betlémského světla spojil ještě živý betlém a předání výtěžku ze sbírky Pro dobrou věc. Ve sbírce se letos díky stánku Pro dobrou věc na turnovských vánočních trzích a příspěvkům na transparentním účtu vybralo téměř 95 tisíc korun. Vybrané peníze poputují ke třem chlapcům: Lukášovi, Samovi a Vítkovi. Ti vybrané finance využijí na ozdravný pobyt, rehabilitační kočárek a studijní pomůcky. Díky patří všem, kteří se zapojili!

Akce roku 2018 na Turnovsku (vybrat můžete až tři možnosti):

 • Vítězství HC Turnov v krajské hokejové lize (16%, 130 Hlasy)
 • Zahájení turistické sezony (10%, 84 Hlasy)
 • Knihovna na nádraží (10%, 84 Hlasy)
 • Rekonstrukce nádražní budovy (8%, 64 Hlasy)
 • Vedro (5%, 42 Hlasy)
 • Sokolský slet (4%, 34 Hlasy)
 • Betlémské světlo a Pro dobrou věc (4%, 33 Hlasy)
 • Fotbalové hřiště s umělou trávou v Turnově (4%, 33 Hlasy)
 • Charitativní obchůdky ADRA (4%, 32 Hlasy)
 • Nový fotbalový stadion v Přepeřích (4%, 30 Hlasy)
 • Rekonstrukce Palackého ulice (4%, 29 Hlasy)
 • Téma mě nezajímá (3%, 25 Hlasy)
 • Komunální volby (3%, 24 Hlasy)
 • Modrý kocour (3%, 23 Hlasy)
 • Jiná odpověď (3%, 22 Hlasy)
 • Oslavy 700 let Vyskře, Příšovic a Olešnice (3%, 22 Hlasy)
 • Nevím (3%, 21 Hlasy)
 • Rekonstrukce Nádražní ulice (2%, 18 Hlasy)
 • Kulturnov 2018 (2%, 17 Hlasy)
 • Rekonstrukce událostí z května 1945 na náměstí (2%, 17 Hlasy)
 • Přímá volba prezidenta republiky (1%, 11 Hlasy)
 • Oslavy 28. října (1%, 10 Hlasy)
 • Letnice na Dlaskově statku (1%, 9 Hlasy)
 • Antimony 75 (1%, 7 Hlasy)

Počet hlasujících: 432

Nahrávání ... Nahrávání ...

Související články (celkem 17)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.