HLASUJTE PRO UDÁLOST ROKU 2015 NA TURNOVSKU

0

Tentokrát to bude pravděpodobně velmi jednoduché. Několik generací turnovských hokejistů a bruslařů snilo velký sen o zimním stadionu s umělým ledem. Sen se letos vyplnil, byť všechno kolem nebylo a nebude jednoduché. V Turnově prostě moc neumíme sáhnout si na velké dotace, a tak kulturní dům, domov důchodců i sportoviště stavíme „za své“. Tam, kde jiní staví za peníze státu či EU, v našem případě „krvácí“ rozpočet města. Má to samozřejmě i své plusy, nikdo nám do toho moc neomluví, nehrozí vratka dotace, staví se tak, jak je to pro město optimální. Tedy – doufejme. V případě zimního stadionu nyní hraje i velkou – a řekněme i zásadní – roli nadšení. Nadšení lidí kolem hokeje, nadšení obyvatel pro bruslení, nadšení fandů podporovat domácí či reprezentační tým… Ale nebyl to v roce 2015 jen zimní stadion, který se bude v anketě ucházet o událost roku. Je zde mnoho dalších akcí, které si váš hlas zaslouží…

LEDEN
* Novoroční setkání bylo ve znamení lampionů štěstí než ohňostroje. Jedna z nejnavštěvovanějších akcí Turnova posledních let – novoroční ohňostroj Na Lukách – byla ve čtvrtek 1. ledna spíše ve znamení lampionů štěstí, kterých lidé vypustili desítky. Následný ohňostroj bohužel zcela pohltila těžká, neprostupná mlha, která se na údolí Jizery snesla.
* Byly zahájeny práce na sportovišti v Maškově zahradě.
* Letošní setkání u příležitosti uctění hrdinů z výsadku Antimony za II. světové války by se mohlo zařadit k těm standardním. Na místě byli členové Klubu vojenské historie Rota Nazdar v dobových uniformách, jimž patří každoroční hlavní poděkování. Standardní byla i účast. Na náměstí v Rovensku pod Troskami se sešly v sobotu 10. ledna asi čtyři desítky lidí.
* Bývalý ředitel turnovské nemocnice Tomáš Sláma se stal ředitelem nemocnice v Semilech.
* Rozpočet Turnova na rok 2015 je koncipován jako vyrovnaný, tj. rozdíl mezi příjmy a výdaji tvoří financování. Příjmy jsou předpokládány ve výši 321.256 tis. Kč, běžné výdaje 248.192 tis. Kč. Kapitálové výdaje jsou 155.464 tis. Kč a financování je ve výši 82.400 tis. Kč. V roce 2015 se celkové zadlužení města sníží o částku 23.506 tis. Kč (splátky úvěrů), během t. r. je zde předpoklad navýšení o přijetí nového dlouhodobého úvěru ve výši 30 mil. Kč na investice (výstavba areálu Maškova zahrada), a to na částku 112.985 tis. Kč (dlouhodobé úvěry).
* Plno bylo ve čtvrtek 15. ledna v turnovských školách. Probíhal zde slavnostní zápis budoucích prvňáčků. Do základních škol nyní přicházejí populačně silné ročníky, úbytek dětí bychom měli podle vedoucího odboru školství turnovské radnice Reného Brože poznat podle demografické křivky až kolem roku 2020.
* Kauza jedle před vstupem do hradu Valdštejn. Nakonec pokácena nebyla.
* Zastupitelé rozhodli, že Vánoční trhy se zase vrátí na náměstí!

201512311555_zap_360_2015_udroku

ÚNOR
* Bývalé kino v Žižkově ulici se pokusí zprovoznit horolezci! Mají rok na to, aby sehnali peníze!
* Zastupitelé města neodsouhlasili prodej pozemků v Maškovce na komerční využití.
* Město dalo nabídku na odkoupení budovy spořitelny na náměstí. Nakonec byla příliš nízká.
* Dům přírody v Dolánkách bude dokončen na konci roku 2015.
* Catering Krajské nemocnice Liberec někteří vnímají jako nestandardní podnikání s výhodami veřejného sektoru, druzí v něm vidí vítaný další příjem do ekonomiky nemocnice, jejíž provoz je v plusových číslech.
* Zima prakticky nebyla, přesto se ve Struhách lyžovalo především díky umělému zasněžování.
* Volejbalisté dosáhli historického úspěchu. Současný první tým turnovského volejbalu boří historické tabulky již od juniorských soutěží. Nyní jako nováček 1. ligy hrál rovnou play-of!

201512311555_zap_361_2015_udroku

BŘEZEN
* Začíná se vážně hovořit o nové knihovně v Turnově.
* Jakub Oma se již po sedmé stal sportovcem roku. V turnovském kině Sféra byly v pátek 6. března vyhlášeny výsledky již 23. ročníku ankety Nejlepší sportovec Turnova za uplynulý rok.
* Možná až 7 milionů ročně bude město dávat do modernizace krajské nemocnice formou podpory nemocnice v Turnově.
* 12. března bylo za účasti čelných představitelů města a kraje otevřeno Denní centrum Slunce všem pro dospělé postižené autismem. Sídlí v novém objektu u haly TSC u turnovského nádraží.
* V režii Kulturního centra Turnov ze zavřené restaurace na Střelnici vznikne kavárna.
* Poslední zimní den 20. března byla hodinovým letem z Libošovic k Semínově Lhotě symbolicky zahájena nová balonářská sezona v Českém ráji.
* Ve čtvrtek 26. března navštívil prezident republiky Miloš Zeman Turnovsko v rámci návštěvy Libereckého kraje. Zastupitelé města mu přednesli tzv. Turnovskou výzvu, ve které nesouhlasí s jeho některými kroky.
* Českem projela kolona vozidel americké armády. Jednalo se o přesun ze cvičení v Pobaltí do Německa. Aby nedošlo k dopravním komplikacím, byla kolona rozdělena asi na tři hlavní proudy (trasy přes Bohumín, Náchod a Harrachov). Turnovskem – od Paceřic po dálnici po Příšovice – kolona projela v pondělí 30. března dopoledne. Na všech mostech jí vítaly desítky lidí!
* Celkem 160 stránek zajímavého čtení, zhruba 200 fotografií, z nichž je asi 150 publikovaných vůbec poprvé! To je nová kniha o Turnově, která by neměla chybět v knihovně obyvatel regionu. Autorem publikace je David Marek.
* Pěvecký sbor Antonín Dvořák křtil nové CD.

201512311555_zap_362_2015_udroku

DUBEN
* Přelom března a dubna byl nebývale studený s mrazy, silným větrem a sněhovými přeháňkami. Velikonoce na Dlaskově statku se uskutečnily v sobotu 4. dubna.
* Mimořádnou příležitost dostal turnovský šperkař a vyhlášený brusič drahých kamenů Petr Šťastný. Jako jeden z tvůrců se podílel na výrobě korunky pro letošní vítězku Miss Universe (česky doslovně „Slečna vesmíru“).
* V sobotu 11. dubna byla na Žluté plovárně v Malé Skále slavnostně odemčena Jizera, nová vodácká sezona začala.
* Ve středu 22. dubna proběhl den otevřených dveří na staveništi v Maškovce.
* Zámecký park u hruborohozeckého zámku prošel nebývalým kácením zeleně.
* Na turnovské náměstí se vrátí farmářské trhy.
* Český ráj dětem – pravidelná jarní akce, na kterou v posledních letech přichází kolem pěti tisíc lidí! Letos rodinky putovaly ze Sedmihorek do Šťastné země.
* Dalibor Cidlinský, písničkář, hudební pedagog a pořadatel kdysi vyhlášené Folkové noci převzal v Mnichově prestižní cenu EMBA (European Bluegrass Music Association). Muzikant z Českého ráje je teprve čtvrtým Čechem, který tuto cenu obdržel.

201512311555_zap_363_2015_udroku

KVĚTEN
* Do posledního místa zaplněný turnovský kostel P. Marie se v sobotu 9. května loučil se zdejším hudebníkem, malířem a varhaníkem Pavlem Holasem. Ten odešel náhle ve věku pouhých 47 let, jeho stopa i za poměrně krátký život je ale víc než výrazná. Pavel byl oblíbený nejen v rodném městě, ale i v Praze, kde působil na Akademii výtvarných umění a jak jinak, hrál i v tamních kostelech na varhany.
* Byla zahájena oprava svahu se silnicí pod sídlištěm Výšinka.
* V Turnově se ve čtvrtek 7. května uskutečnil vzpomínkový den – oslavy 70. výročí konce II. světové války.
* V sobotu 16. května slavili hasiči v Olešnici 125. výročí založení sboru.
* Na pět set lidí přišlo v sobotu 16. května do Kacanov podpořit již devátý „Den pro svobodný Tibet“.
* V sobotu 23. května se uskutečnil jubilejní 20. jarmark v ZŠ v Žižkově ulici.
* Ve čtvrtek 28. května byla pod patronací VHS v Turnově slavnostně otevřena nová naučná stezka.
* Přes pět tisíc návštěvníků v sobotu a přibližně stejný počet v neděli. Turnovské Staročeské trhy letos atakovaly 12 let starý návštěvnický rekord, kdy přišlo deset tisíc lidí.
* Vznikne plnohodnotná základní škola u turnovského nádraží? Důvod k jednání o výměně školních budov s Libereckým krajem (budovy ve Zborovské a Alešově ulici).
* 30. května oslavila ZŠ v Radostíně 130 let!

201512311556_zap_364_2015_udroku

ČERVEN
* V Mašově vybírají na nový zvon do zrekonstruované kapličky.
* I přes úmorné vedro dorazily v sobotu 6. června do areálu Maloskalské noci stovky diváků. Příchozí byli odměněni příjemnou atmosférou aktuálně největšího hudebního festivalu na Turnovsku.
* Turnov se výrazně přiblížil vzniku Horolezeckého muzea.
* V Rovensku pod Troskami probíhá zásadní rekonstrukce kanalizace a vodovodů. Bohužel neskončí v termínu a práce potrvají nejméně do konce roku.
* Dětský den „Bouda“, pořádaný v červnu tradičně turnovskou Jednotou bratrskou, resp. občanských sdružením Nová naděje, letos změnil pořadatele. Po dohodě se jím stalo středisko pro volný čas Žlutá ponorka. V sobotu 13. června přišlo do parku u letního kina dva tisíce lidí.
* Slavnosti Piva Rohozec. I přes vyloženě aprílové počasí, kdy se v sobotu 20. června na obloze honily těžké, přeháňkové mraky a co chvíli krátce sprchlo, se do nově upraveného areálu Pivovaru Rohozec přestěhovala snad půlka Turnova i s okolím.
* Fotbalový TJ Sokol Pěnčín slavil 40. výročí založení. Na neděli 21. června byly na zdejším travnatém hřišti připraveny oslavy ve velkém stylu, na programu byl i seskok parašutistů.
* „Vivaldianno – město zrcadel“ v zahradě sychrovského zámku v sobotu 27. června bylo strhující podívanou.
* V neděli 28. června byla v areálu Šťastné země otevřena replika hradu Trosky, která připomíná středověké vyobrazení hradu, známé z různých kreseb a prvorepublikových pohlednic. Replika hradu vznikla z akátového dřeva v poměru 1:5. Pannu a Babu poznáte jako největší věže bezpečně, dohromady má dřevěný hrad věží šest, a také cimbuří, vstupní brány, ochoz a vyhlídku z nejvyšších věží, které měří 8,5 metru. Při té příležitosti se za účasti asi pět tisíc diváků uskutečnil koncert kapely Kryštof s Richardem Krajčem.
* 29. června byla po rekonstrukci otevřena kompostárna na Malém Rohozci.

201512311556_zap_365_2015_udroku

ČERVENEC
* V zrekonstruovaném nádvoří Pivovaru Rohozec se přes léto konají kulturní akce.
* Ve čtvrtek 2. července v časném odpoledni náhle zemřel RNDr. Tomáš Řídkošil. Byl nejen vynikajícím odborníkem, muzejníkem a nadšeným mineralogem, byl mnohem více. V roce 1990 se doslova upsal Muzeu Českého ráje v Turnově, z jeho iniciativy vznikl v naší republice a právě v tomto kraji první geopark UNESCO Český ráj.
* V sobotu 4. července se v Turnově uskutečnil již 11. ročník akce Kámen a šperk v Českém ráji. Poprvé třeba městem jezdil turistický vláček.
* Ve středu 8. července zámecký park na Sychrově přivítal světovou hvězdu první velikosti – americkou zpěvačku a písničkářku Suzanne Vega.
* Turnovská radnice chce z města vytlačit parkující kamiony.
* Nedávno zrekonstruovaná budova kaple sv. Anny na vrchu Vyskeř byla o prázdninách poprvé v historii otevřena veřejnosti. V uplynulých letech byla kompletně zrekonstruována. Stavba je z roku 1830 a je jednou z významných pamětihodností Českého ráje, která je díky své nadmořské výšce 465 m n. m. nepřehlédnutelná ze všech světových stran. Ke kapli vede křížová cesta se čtrnácti zastaveními.
* Červenec byl podle měření pražského Klementina čtvrtým nejteplejším za posledních 241 let, a nakonec byl celý rok 2015 jendím z nejteplejších vůbec. Teploty v létě atakovaly 40 °C ve stínu, v noci často bývalo nad 25 °C.
* Stolní hokej. THC Stiga Elites Turnov vyhrál již posedmé v řadě mistrovství České republiky a jeho špičkoví hráči se neztratili ani na MS v Petrohradu. Ovšem zápas nejtěžší – příprava a organizace MS – naše reprezentanty teprve čeká!

201512311814_zap_372_2015_udroku

SRPEN
* Na přelomu července a srpna byla dokončena dlouholetá oprava kostela sv. Jakuba v Přepeřích. Dnes je kostel chloubou regionu, v listopadu 2012 zde byly instalovány nové dva zvony, podařilo se obnovit historickou výmalbu, opravena byla střecha, oltáře a další vybavení. Náklady na renovaci činily v posledních 12 letech zhruba 15 milionů Kč. Jednou z posledních aktivit souvisejících s opravou kostela bylo odhalení sochy sv. Jakuba, který je zdejším patronem. Socha byla odhalena po mši svaté, kterou celebroval litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.
* Ve čtvrtek 6. srpna se v turnovské restauraci U Supa v Kinského ulici konala malá slavnost. Pivovar Svijany tady začal nabízet svůj oceňovaný výroční prémiový ležák „450“ z tanků.
* Filmový víkend ČSFD.cz je dvoudenní svátek všech fanoušků stříbrného plátna. Již čtvrtý ročník se letos konal od pátku 7. do neděle 9. srpna v letním kině v Turnově
* Šestašedesátý babybox v České republice a druhý v Krajské nemocnici Liberec (KNL) začal oficiálně sloužit ve středu 12. srpna úderem 12. hodiny v Panochově nemocnici v Turnově. Babybox se nachází u hlavního vchodu do nemocnice.
* Jeden ze služebně nejstarších úředníků s posledním prázdninovým dnem opustil turnovskou radnici. René Brož nově pracuje jako vedoucí Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libereckého kraje. Na turnovskou radnici přišel před 18 lety do funkce vedoucího zdejšího odboru kultury, školství a sportu.
* V pátek 28. srpna v odpoledních hodinách se veřejnost i nejbližší rozloučili s dlouholetým profesorem turnovského gymnázia Janem Toušem…
* Zastupitelé v Turnově mají hlasovací zařízení.
* Začala dlouho odkládaná rekonstrukce výpravní budovy turnovského nádraží.
* Zastupitelé města se na svém srpnovém zasedání většinově vyslovili pro navržené trasování rychlostní komunikace S5 v Turnově s co možná nejdelším tunelem pod Pelešany. Zároveň bylo zrušeno usnesení, které rychlostní komunikaci vylučovalo z katastru města.

201512311556_zap_366_2015_udroku

ZÁŘÍ
* Nový školní rok. Ve spádovém území Turnovska je 20 základních škol. Celková kapacita je 3 738 žáků, skutečnost je 2 805 žáků, prvňáčků je 355. Nejvíce žáků nyní chodí do ZŠ Žižkova – 624 žáků. V průběhu prázdnin prošla další etapou rekonstrukce ZŠ v Alešově ulici. V patře vznikla nová družina, je zde nová jídelna včetně zázemí s výtahem, položena byla nová dlažba a obnovena část vybavení. Rekonstrukce školy by měla být dokončena v příštím roce. Ze škol ve spádových obcích stojí za pozornost ta ve Všeni, kde se prakticky z nulového počtu žáků nyní dostali na 60, drží se i malé školy ve Svijanském Újezdu, Tatobitech či Pěnčíně…
* V září 2015 oslavila příšovická základní škola krásných 40 let.
* V neděli 1. září 1935 za krásného dne oslavovali tatobitští občané otevření nové školy. Letos si lidé v této podkozákovské obci připomněli již 80. výročí školy.
* Po celé prázdniny byla řešena kauza „hotelové“ školy. Ta byla během prázdnin přestěhována z budovy ve Zborovské ulici do objektu v Alešově ulici. Ředitelka školy byla kritizována, že tak učinila bez vědomí zřizovatele – Libereckého kraje. Na konci září školu a studenty navštívil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který se poté vyslovil pro návrat oborů zpět do Zborovské, což potvrdila i rada Libereckého kraje. Nejčistějším řešením by bylo znovurozdělení škol, které spolu nemají nic společného. Kauza se táhla do konce roku, od února 2016 má škola částečně z rozhodnutí rady kraje fungovat v objektu ve Zborovské ulici.
* O víkendu 5. a 6. září připravili organizátoři z Klubu přátel železnic Českého ráje, Kolej klubu a Ilmy agency velkolepé oslavy 150. výročí zprovoznění Turnovsko-kralupské dráhy. Bohatý doprovodný program přilákal stovky návštěvníků. Do Turnova dorazilo hned několik vlaků tažených historickými parními lokomotivami, samostatný program byl připraven v turnovském lokomotivním depu.
* Nově zrekonstruovaná lékárna Dr. Max doplněná o prodejnu zdravotnických potřeb začala v úterý 1. září sloužit obyvatelům Turnova a pacientům i návštěvníkům Panochovy nemocnice. Na rekonstrukci prostor se dohodlo vedení Krajské nemocnice Liberec se zástupci společnosti Dr. Max.
* V sobotu 12. září se na pozemcích u polního letiště mezi Všení a Žďárem uskutečnilo historicky první otevřené mistrovství v orbě Libereckého a Středočeského kraje. Ve třech kategoriích se ho zúčastnilo se svými stroji 11 oráčů, na jejich umění se přišlo podívat asi 250 lidí. Podobná soutěž se tady ještě nikdy nekonala, dosud soutěž probíhala pouze v celostátním kole.
* Dlouhá byla noc ze soboty 12. na neděli 13. září pro členy turnovské rock’n’roll’n’bluesové kapely Snap Call. Na parkovišti u autobusového nádraží se po celou noc točil první hudební klip skupiny za účasti štábu 68pictures pod vedením renomovaného režiséra Martina Linharta.
* Již po osmé se sešli zástupci Pivovaru Rohozec na konci sezony se svými příznivci na turnovském náměstí. V průběhu soboty 19. září se u stánků u kašny vystřídaly desítky návštěvníků.
* Zastupitelé města schválili nový systém nakládání s odpady. Od ledna končí pytlový sběr.

201512311556_zap_367_2015_udroku

ŘÍJEN
* Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Vyskři se po dlouhých sedmdesáti letech dočkal dvou chybějících zvonů. V sobotu 3. října biskup Jan Baxant z Litoměřic požehnal dva nové zvony.
* Fenomén fotbalového podzimu. Bilanci FK Přepeře na přelomu září a října neměl ani jeden z klubů českých lig a divizí! Ve 14 krajských svazech je vedle 14 KP, ještě 21 I. A tříd a 38 I. B tříd, tedy dohromady 73 mistrovských tabulek. Ovšem v žádné z nich nenajdete mančaft, který by po osmém kole byl s osmi výhrami na prvním fleku se ziskem 24 bodů, a to s 38 vstřelenými brankami, ale hlavně také BEZ jediné inkasované! Navíc chtějí v Přepeřích stavět fotbalový stadion!
* Turnovská městská policie má služebního psa.
* Ocenění Firma roku 2015 Libereckého kraje získala letos Pekárna a cukrárna Mikula z Turnova. O vítězích kategorií Firma roku a Živnostník roku rozhodla odborná porota. Mikulova pekárna dokázala uspět v konkurenci 230 dalších firem z kraje. Živnostníků bylo přihlášeno celkem 247.
* Nájezdy a sjezd na průtah u Fordu v Ohrazenicích a ve Fučíkově ulici by mohly být postaveny do tří let.
* Několik desítek lidí, především rodičů s dětmi, přilákala nedělní akce (11. října) turnovské knihovny Antonína Marka. U příležitosti 195. výročí založení knihovny se zde uskutečnilo setkání, kterému organizátoři dali název „Netradiční knihovna“.
* Tisíciletá lípa v Tatobitech je Stromem roku v České republice.
* 28. října, na svátek vzniku Československé republiky, byl otevřen zimní stadion a konalo se i několik společenských akcí. Po slavnostním otevření ZS Ludvíka Koška, v jehož rámci podlehli hokejisté HC Turnov 1931 před tisícovou návštěvou (!) veteránům ČR 1:12, mohli hokeje lační diváci vidět v pátek duel starých gard Turnova a partnerské švédské Alvesty, který skončil 3:6 pro hosty. Hodně přes tři stovky diváků bylo zvědavo na první domácí zápas krajské ligy mužů, v němž Turnovští hostili v sobotu 31. října soupeře z Frýdlantu.

201512311556_zap_368_2015_udroku

LISTOPAD
* Nemocnice v Semilech a Jilemnici se sloučí!
* Je to dva a půl roku, co bylo v Turnově, v prostorách jednoho z objektů firmy Dioptra, otevřeno Turnovské optoelektronické centrum – TOPTEC. To vzniklo s vizí zařadit se v průběhu několika let mezi pětici nejlepších výzkumných a vývojových center se zaměřením na ultrapřesnou a speciální optiku v Evropě a participovat v prestižních mezinárodních sítích a korporacích. Aktuální vývojové projekty například pro Evropskou kosmickou agenturu nasvědčují, že se to daří. V pátek 6. a v sobotu 7. listopadu centrum otevřelo své dveře široké veřejnosti.
* Ve čtvrtek 19. listopadu Turnov navštívil hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Podíval se do Pekárny Mikula, do Sklostroje, na gymnázium a do ZŠ ve Zborovské ulici. S veřejností diskutovat na Střelnici, hlavním tématem byla „kauza hotelové školy“.
* Ve spojení Klubu přátel železnic Českého ráje a kacanovského sdružení Radosti se v pátek 20. listopadu uskutečnil první „Koncert v depu“ (bývalé lokomotivní depo Turnov). Zahrály: Waldovy Matušky, FD band a The Boband. Atmosféru večera dotvořila malá módní přehlídka.
* Kolem půlnoci z pátku 20. na sobotu 21. listopadu vtrhl podnapilý muž do turnovské restaurace Slávia, sebral barovou stoličku a vyrazil s ní do ulic. Rozbil několik výloh v Hluboké ulici a pokračoval ulicí 5. května do Husovy ulice, kde byl zadržen policií.
* Členové Klubu vojenské historie Rota Nazdar spolu s Československou obcí legionářskou si v sobotu 21. listopadu připomněli 120. výročí narození armádního generála Aloise Lišky, legionáře, velitele čs. brigády v Anglii a předsedy Československé obce legionářské v exilu. Pietní akt a doprovodný program proběhly u jeho rodného domku v Záborčí u Malé Skály.

201512311557_zap_370_2015_udroku

PROSINEC
* V 7.39 hodin ráno ve čtvrtek 3. prosince byl na tísňovou linku hasičů nahlášen požár výrobní haly firmy Agba na Vesecku. Jednalo se největší požár v polistopadových dějinách Turnovska a jeden z největších v Libereckém kraji v posledních letech. Celkem se u hašení požáru v průmyslovém objektu vystřídalo za první dva dny 46 jednotek hasičů – od profesionálů po dobrovolné. V exponovaných chvílích během čtvrtka na místě najednou zasahovalo 150 hasičů, celkem se jich u události vystřídalo přes 200! Událost si vyžádala dvě oběti na životech, jedna osoba zemřela na místě, druhá po převozu do nemocnice. Několik dalších osob bylo zraněno, a to včetně zasahujících hasičů, kteří ale byli zraněni pouze lehce.
* Hospodaření liberecké a turnovské nemocnice je za období od ledna do října 2015 v zisku již 114 milionů korun. Liberecká nemocnice je v zisku 100 milionů, hospodaření turnovské nemocnice vykazuje zisk 14 milionů korun.
* Starostové 22 měst a obcí sdružených do Vodohospodářského sdružení Turnov se na podzim tohoto roku dohodli na finančních principech řízení jejich klíčového svazku a dalších obecných principech některých postupů a chování. Dohoda byla výsledkem více jak dvouletých jednání, když bylo odloženo její konečné projednání až na nová vedení měst a obcí vzešlých z loňských komunálních voleb. I z délky projednávání je zřejmé, že by měla být dohoda účinná nejméně několik příštích let a nejlépe až do doby trvání koncesního vztahu, tedy do roku 2020.
* Velkého úspěchu dosáhla turnovská Pekárna a cukrárna Mikula. V celostátní soutěži Vodafone Firma roku 2015 se dostala do absolutní špičky mezi pět nejúspěšnějších společností. Pekárnu na slavnostním galavečeru v Praze na Žofíně 9. prosince zastupoval její majitel Jiří Mikula.
* Letošní ročník Vánočních trhů se do historie zapíše dvěma podstatnými věcmi: Trhy se vrátily zpět na náměstí, a nutno říci, že s tím panovala velká spokojenost, za zaznamenání stojí také sobotní návštěvnost; byla úžasná. V prosluněné a na poměry teplé adventní sobotě bylo jen málo zdejších rodin, které na trzích neměly svého zástupce. Vrcholem trhů byla večerní Rybova Česká mše vánoční v podání Pěveckého sboru Antonín Dvořák a doprovodného orchestru.
* 12. prosince zemřel Václav Feštr (68). Byl u všeho, co se hlavně v kultuře a ve sportu za první dvacetiletí po listopadu 1989 v Turnově událo.
* Češi, Češi! Skandovalo 800 hrdel. Návštěva, jakou reprezentační hokejisté do 16 let běžně nezažívají. Diváckou kulisu prvnímu utkání hokejových reprezentací Česka a Ruska v turnovském zimním stadionu dělalo v neděli 20. prosince v podvečer zhruba osm stovek lidí. O málo víc jich tady bylo už jen při slavnostním otevření stadionu 28. října! Zápasy reprezentací pokračovaly ještě v pondělí a v úterý.
* Ve středu 23. prosince bude po ani ne půlroční rekonstrukci pro veřejnost otevřena odbavovací hala turnovského nádraží.
* Den před Štědrým dnem turnovští skauti na náměstí rozdávali Betlémské světlo, hendikepovanému Honzíkovi Mohelskému předali výtěžek z Vánočních trhů ve výši 80 tisíc Kč (!) a také další peníze, které poslouží na potřebný příspěvek na nákup elektrického invalidního vozíku. Obyvatelé Turnovska prokázali nebývalou dávku empatie!
* Cena vodného a stočného včetně započítání DPH je pro obyvatele členských obcí VHS Turnov pro rok 2016 stanovena na výši 102 Kč, z toho vodné je 53 Kč a stočné 49 Kč.

201512311557_zap_371_2015_udroku

Související články (celkem 14)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.