BYLA INSPIRACÍ PRO NÁS VŠECHNY ANEB POSELSTVÍ HANY MAIEROVÉ

0

„Její nejoblíbenější písničkou byl Most přes rozbořené vody (Simon & Garfunkel). Ona byla takovým mostem, který svojí autoritou, klidem, rozvahou a nadhledem ony rozbouřené břehy v komunální politice a při rozhodování o důležitých projektech spojoval,“ řekla v rámci smutečního rozloučení s Hanou Maierovou její přítelkyně, kolegyně a moderátorka Eva Kordová.

Ta při poslední rozloučení s touto významnou osobností našeho regionu posledních desetiletí, které proběhlo dopoledne v sobotu 31. července v sále turnovské Střelnice, shrnula její život. Dětství v Českém Dubu, studia na turnovském gymnáziu a následně na Filozofické fakultě UK – obor historie a archivnictví. I přes nabídky zůstat po studiích v Praze se vrátila do rodného kraje. V roce 1976 nastoupila jako historička do turnovského muzea. S manželem Jiřím měla dvě dcery, v roce 1994 ji tehdejší starosta Václav Šolc oslovil, jestli by měla zájem kandidovat do městského zastupitelstva. V roce 1999 se stala místostarostkou, v roce 2006 byla zvolena vůbec první ženou v čele města v 750leté historii Turnova. V roce 2012 po úspěšných volbách do krajského zastupitelstva se stala náměstkyní hejtmana a dva roky působila také jako jeho statutární zástupkyně. „Stála u vzniku Spolku rodáků a přátel Turnova, podílela se na obnovení činnosti Pekařovy společnosti Českého ráje, byla u obnovy Valdštejna, u rozhodnutí o významných investicích v oblasti kultury a cestovního ruchu – také mj. u zrodu Sdružení Český ráj. I její zásluhou zdárně proběhl projekt Čistá Jizera, byla to ona, kdo vzal na sebe hlavní díl odpovědnosti při rozhodnutí o stavbě sportovního areálu v Maškově zahradě. Poslední rozloučení s ní probíhá symbolicky v sále kulturního domu Střelnice, stavbě, na jejímž vzniku se významně podílela. Byla velkou podporovatelkou kulturních a společenských akcí. Vždy ji charakterizovaly čestnost, slušnost a pracovitost, měla charisma noblesního člověka. Byla klidnou a spolehlivou silou, vždy měla po ruce pádné argumenty, dokázala i složité věci vysvětlit jednoduše, nebála se přijmout odpovědnost za svá rozhodnutí,“ uvedla mj. Eva Kordová. Jak dodala, nadevše milovala svoji rodinu, manžela, dcery a vnoučata, ráda pobývala na chalupě ve Žďárku, z Českého ráje se nejraději vracela na Valdštejn.
„Bylo pro mě ctí s ní spolupracovat, bylo to na její popud, že jsem vstoupila do komunální politiky. Těžké onemocnění ji v posledních letech hodně omezovalo, byla ale nesmírně statečná a houževnatá, dál neúnavně pracovala. Pro nás obě byl nejtěžší poslední koronavirový rok, obě nemocné jsme si dodávaly navzájem energii, v posledních týdnech jsem se snažila být ji pevnou oporou. Nyní zůstávám v rovině našeho přátelství osamocena, ale nesmírně obohacena, že jsem s ním mohla prožít kus svého života,“ dodala Eva Kordová.

Snímky z posledního rozloučení s Hanou Maierovou na Střelnici v sobotu 31. července

Jak při této příležitosti zmínil hejtman Libereckého kraje Martin Půta, Hana Maierová byla pro něho dámou, která s úsměvem na rtech odvedla pro svůj milovaný Turnov a náš kraj neskutečné množství práce, měla vždy nadhled, uměla trpělivě vysvětlovat a hledat argumenty a současně i trvat si na svém. „Hanka byla klidnou silou a s velkou pokorou snášela v posledních letech své zdravotní obtíže. Přesto dál pracovala. Vlastně ani nevím, jestli jsem ji tenkrát dost poděkoval. Budeš nám chybět a s láskou a vděčností na tebe budu vzpomínat,“ uvedl v osobní promluvě hejtman.

Starosta Turnova Tomáš Hocke připomněl, že Hana Maierová byla první ženou v čele města v jeho dlouhé historii. „Hana byla noblesní dámou, která vždy dokázala poradit a pomoci. Nová Střelnice, Čistá Jizera, rekonstrukce ulice 28. října, dopravní terminál u nádraží, revitalizace sídlišť, oprava synagogy a hradu Valdštejna, vznik Maškovky, cyklostezka Greenway Jizera, projekty v kultuře a v cestovním ruchu, expozice horolezectví v muzeu,“ vypočítával starosta investiční akce, na nichž měla zásadní podíl.
„V dnešní rychlé a někdy zbytečně ukřičené době byla klidnou silou s velkým nadhledem a pohledem za horizont, zůstane pro mě velkou inspirací. Nezapomenu na naše nekonečné diskuze, jak a kam rozvoj našeho města směrovat. Za to všechno jí patří velké poděkování. Čest její památce!“ uzavřel Tomáš Hocke.

Eva Kordová

Hejtman Půta

Starosta Hocke

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.