ROK 2010 NA TURNOVSKU. JAKÝ BYL?

0

Již jsme vstřebali vánoční i novoroční svátky, pomalu si zvykli na to, že místo roku 2010 píšeme 2011, život se postupně vrací do normálních kolejí. Možná je ta správná doba prosít se událostmi loňského roku, zastavit se na chvíli, popřemýšlet, co se povedlo, co bylo zajímavé a na co třeba bychom měli co nejrychleji zapomenout. Jaká akce nebo událost roku 2010 na Turnovsku byla pro vás nejdůležitější? Nenechte si svůj názor pro sebe…

LEDEN
* Prvním NOVOROZENCEM ROKU 2010 na Turnovsku byla holčička Terezka Vitáková. Maminka Martina Gorlová ji na svět přivedla v neděli 3. ledna o půl čtvrté ráno. Terezka vážila 3,20 kg a měřila 49 centimetrů

* Od pondělí 4. ledna je novým trenérem prvoligového fotbalového mužstva FK Mladá Boleslav Turnovan Karel Stanner. To tu ještě nikdy nebylo!

* Turnovská radnice podle starostky Hany Maierové chce více obohatit a zkvalitnit komunikaci s občany. Proto bude STAROSTKA každé první pondělí v měsíci pravidelně k dispozici NA TELEFONNÍ LINCE.

n201101042216_zap_04_2011_rok010* V pondělí 18. ledna bylo v Přepeřích slavnostně otevřeno nové RODINNÉ CENTRUM ÚSMĚV. V centru je k dispozici herna pro děti, kuchyně, místo pro setkávání rodičů s dětmi a pro pořádání různých specializovaných kurzů.

* V noci na čtvrtek 28. ledna se po několika mrazivých dnech obloha otevřela a napadlo místy deset až dvacet centimetrů SNĚHU. Na Turnovsku leželo tím pádem až 40 cm sněhu, což tuto zimu posouvá mezi ty na sníh vydatnější.

* Ostrov HAITI V KARIBIKU postihlo ničivé zemětřesení, zahynuly tisíce lidí. Sbor Jednoty bratrské v Turnově vyhlásil 16. ledna sbírku na pomoc Haiti, k 31. lednu se na účtu shromáždila částka 105 295 Kč!

 

ÚNOR

* Poprvé uspořádali pracovníci turnovského Muzea Českého ráje MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU v roce 1998. V sobotu 20. února 2010 na Dlaskův statek, který se pár měsíců předtím stal národní kulturní památkou, přišlo na šest stovek lidí. Někteří přišli už dopoledne, kdy mohli vidět nefalšovanou českou zabíjačku – se vším všudy, tedy od zabití prasete až po ovar a jitrnice. Odpoledne svým programem zpestřil folklorní soubor Furiant z Malé Bělé. Jeho členové připomněli masopustní tradice a obyčeje. Masky si oblékli také muzejníci. Na bláto všichni zapomněli, atmosféra byla vynikající.

n201101042217_zap_05_2011_rok010* Ve středu 17. února se uskutečnilo slavnostního otevření nové KLENOTNICE v Muzeu Českého ráje v Turnově. V nové expozici jsou soustředěny ty nejlepší práce ze sbírek zdejší umělecko-průmyslové školy z let 1891 až 1954. Do nově upravených prostor ve sklepení muzea, kde ještě nedávno byla expozice archeologie, bylo soustředěno 153 reprezentativních prací bývalých žáků a profesorů školy.

* V pátek 19. února 2010 odešla z tohoto světa jedna velká českorajská legenda. Zemřel AKADEMICKÝ SOCHAŘ JIŘÍ NOVÁK. Tento do poslední chvíle vitální osmdesátník doslova vytesal do kamene současný Český ráj. V jeho ateliéru pod hruboskalským zámkem vznikly desítky kopií soch barokních mistrů, má za sebou taková impozantní díla, jako je kopie Vidění sv. Luitgardy, která zdobí pražský Karlův most, návštěvníci Kopicova statku mohou obdivovat jeho zdařilou práci – kopii sochy sv. Jiří.

* Po zimní přestávce začaly opět práce na miliardovém projektu Čistá Jizera, který vstoupil do druhého roku stavebních aktivit. Rozsah prací byl v roce 2010 více jak dvojnásobný oproti roku 2009. Stavba se v průběhu roku výrazně dotkla života obyvatel Turnova především uzavřením ulice 5. května.

* Není to častý obrázek, aby ulicemi města UNIKAL V RYCHLÉM VOZE pachatel pronásledovaný policisty. Nechce se ani domýšlet, co všechno se mohlo v pondělí 22. února odpoledne v turnovských ulicích stát. „Řidič osobního vozu odmítl zastavit hlídce na vyzvání a začal ujíždět. Při pronásledování nám ujel až k Žabakoru u Březiny a potom se vrátil do Turnova. Nakonec jsme použili zákonný prostředek a dalším policejním vozem mu krátce před 15. hodinou v Nádražní ulici, pár desítek metrů nad Hotelem Beneš, zatarasili cestu,“ přiblížil zásah Milan Drahoňovský, vedoucí turnovského policejního oddělení.

* Ve středu 24. února, přesně týden po slavnostním otevření, hostila KLENOTNICE v turnovském muzeu opravdu významnou návštěvu. Přijela Cella-Sandra Botha, velvyslankyně Jihoafrické republiky v naší zemi!

 

BŘEZEN

* 1. března 1955 byla vyhlášena PRVNÍ CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST v naší zemi, a sice CHKO Český ráj. V roce 2010 sérií akcí oslavila 55 let.

* Zhruba padesátka skautů všech generací si v úterý 16. března na parkovišti u autobusového nádraží připomněla 20. VÝROČÍ ZNOVUOBNOVENÍ SKAUTINGU v Turnově. 16. března 1990 se právě v těchto místech uskutečnil první velký sraz spojený s náborem do jednotlivých oddílů Junáka.

n201101042217_zap_06_2011_rok010* Zastupitelé Libereckého kraje poměrně těsnou většinou rozhodli na svém zasedání v úterý 30. března, že pro kraj a jeho obyvatele je nejlepší vést rychlostní silnici R35 středem Turnova a Českým rájem. Do krajského města přijela také stovka lidí převážně z Turnovska, kteří nesouhlasí s vedením trasy mezinárodní dálnice širším středem Turnova a Českým rájem. Liberecký kraj doporučuje ministerstvu dopravy jako variantu R35 koridor severní. Pro tento návrh hlasovalo 26 zastupitelů, proti byli čtyři, osm se jich zdrželo. Ze dvou turnovských krajských zastupitelů hlasovali Mirek Beran a Tomáš Sláma PROTI!

* Víc než 150 dětí v pohádkových maskách šlo v průvodu v pátek 26. března v podvečer při zahájení již 10. ročníku NOCI S ANDERSENEM. Organizátoři z turnovské knihovny, střediska pro volný čas Žlutá ponorka a z radnice mohli být spokojeni.

 

DUBEN

n201101042217_zap_07_2011_rok010* Od 1. dubna 2010 má HRUBOROHOZECKÝ ZÁMEK NOVÉHO KASTELÁNA. V novodobé historii je teprve třetí. Manželé Novákovi zanedbaný objekt na počátku 60. let minulého století zachránili, dosavadní kastelán Jindřich Zeman ho stabilizoval a oživil, před nastupujícím kastelánem, teprve pětatřicátníkem s bohatými zkušenostmi, Jiřím Holubem, stojí velká výzva.

* Dva tisíce platících návštěvníků, k tomu asi 800 dětí do šesti let a pár desítek lidí, co do areálu Dlaskova statku v sobotu 3. dubna prošli bez placení, to byly VELIKONOCE, spojené s malým dopravním kolapsem. Tři tisíce lidí daly pořadatelům z turnovského Muzea Českého ráje opravdu zabrat.

* V sobotu 10. dubna dopoledne došlo k mimořádné události světového významu. Prezident Lech Kaczyński, jeho manželka a další vrcholní činitelé ZAHYNULI PŘI NEHODĚ POLSKÉHO LETADLA v Rusku. V letadle seděli mj. guvernér polské národní banky, nejvyšší generalita polské armády, která na rozdíl od té české požívá vysokou prestiž, byli v něm novináři i příbuzní obětí masakru v Katyni. Právě zde před 70 lety sovětská NKVD postřílela přes 20 tisíc polských vojáků.

* Vedení turnovské radnice reagovalo oficiálně zvláštním dopisem určeným občanům partnerského Jaworu: „Tragická událost, která postihla Polsko, zasáhla velmi hluboko i nás. Dlouholeté partnerské kontakty mezi Turnovem a Jaworem vytvořily mezi vedením města i mnoha občany silné přátelské vztahy. Proto prožíváme toto neštěstí tak, jako by se jednalo o naši širokou rodinu.“ V pátek 16. dubna se uskutečnila MŠE V TURNOVSKÉM KOSTELE sv. Mikuláše na památku tragicky zesnulých.

* TURNOVSKÉ MUZEUM: LÍHEŇ ŘEDITELŮ A POLITIKŮ. Nedávno se ujal funkce ředitele muzea v Jičíně bývalý historik turnovského muzea Michal Babík. Před ním v Turnově v této funkci na počátku tohoto desetiletí působil Robert Novotný ze Semil. Ten se stal novým ředitelem Městského muzea v Nové Pace.

* Ve středu 14. dubna byla na ZÁMKU HRUBÝ ROHOZEC slavnostně otevřena nová prohlídková trasa. Zámecké interiéry nyní vypadají jako za časů předposledního majitele Mikuláše Vladimíra Des Fours Walderode.

* V sobotu 24. dubna, v den oslavy svátku patrona skautů, sv. Jiří, představili turnovští skauti před zaplněným sálem kina v Žižkově ulici unikátní amatérský nízkonákladový snímek SKAUŤÁCI.

* V sobotu 24. dubna se uskutečnil v pořadí již 7. ročník ZAHÁJENÍ TURISTICKÉ SEZONY v Českém ráji v rámci hry „Za pověstmi Českého ráje“. Děti a dospělí opět putovali na trase z Rovenska pod Troskami do Šťastné země v Radvánovicích. Bylo jich na pět tisíc!

 

KVĚTEN

* V sobotu 1. května proběhly na ZÁMKU SYCHROV oslavy 60. výročí jeho zpřístupnění.

* V pátek 7. května dopoledne si turnovští občané u pomníku padlých ve Skálově ulici připomněli 65. VÝROČÍ KONCE II. SVĚTOVÉ VÁLKY. Ve foyer radnice se uskutečnila výstava dobových fotografií.

* V Libereckém kraji je podle zprávy agentury ČTK pro turisty připraveno sedm desítek kempů a chatových osad se 6000 lůžky a více než 2800 místy pro stany a karavany. Do kempů a chatových osad zamíří zhruba každý sedmý návštěvník, který se v kraji ubytuje, což je bezmála 100 tisíc turistů ročně. K nejoblíbenějším patří AUTOKEMP V SEDMIHORKÁCH, který byl loni vyhlášen internetovým katalogem Dokempu.cz nejlepším kempem v kraji a druhým nejlepším v Česku!

* MEMORIÁL LUDVÍKA DAŇKA, který je významným atletickým mítinkem v České republice, na který každoročně v květnu do Turnova přijíždějí nejlepší sportovci světa, především diskaři, se v roce 2010 neuskutečnil (měl být 12. ročník). „Důvodem je naprostý nedostatek finančních prostředků pro pořádání takovéto akce. Pořadatelé z AC Syner Turnov v poslední době museli řešit otázku, jestli mítink uspořádat v omezeném rozsahu a snížit tím kredit tohoto významného atletického mítinku, nebo letošní ročník přesunout na rok 2011, kdy se snad peníze podaří sehnat,“ uvedla Jana Svobodová, tisková mluvčí Memoriálu Ludvíka Daňka.

* Ve středu 19. května proběhla VEŘEJNÁ DRAŽBA DOBROVOLNÁ domu čp. 280 v turnovské Hluboké ulici se známou Knihou Českého ráje Aleny Radoušové. Dům byl vydražen za sedm milionů tři sta devadesát tisíc korun

* V sobotu 22. května se v turnovské Základní škole v Žižkově ulici uskuteční velká slavnost. Konal se tu tradiční školní jarmark spojený s vystoupeními dětí z jednotlivých ročníků. Uskutečnil se i křest knihy „Turnovské kasárny“, kterou napsaly dvě učitelky školy.

* V sobotu 29. května proběhly oslavy 120. výročí SBORU DOBROVOLNÝCH HASIČŮ ve Všeni.

* V sobotu 29. a v neděli 30. května se v atriu Muzea Českého ráje v Turnově a v městském parku uskutečnil již 16. ročník STAROČESKÝCH ŘEMESLNICKÝCH TRHŮ.  Počet přihlášených prodejců byl největší v historii.

n201101042218_zap_08_2011_rok010* VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY PARLAMENTU ČR proběhly v pátek 28. a v sobotu 29. května. V zemi kandidovalo celkem 26 politických stran a hnutí. V Libereckém kraji mohli voliči vybírat z celkem 18 volebních subjektů.

Výsledky v Turnově: Zvítězila ODS se ziskem 25,04 % hlasů, druhá byla TOP 09, která získala 22,29 % hlasů, třetí skončila ČSSD se ziskem 17,27 %. Věci veřejné měly 11,38 %, KSČM 6,57 %, Strana zelených 5,94 %, Suverenita Jany Bobošíkové 3,28 %, Zemanovci 2,53 %, KDU-ČSL v Turnově získala 1,85 % hlasů. Volební účast byla v Turnově 66,89 % oprávněných voličů.
Konečné výsledky parlamentních voleb 2010 v České republice: Zvítězila ČSSD se ziskem 22,08 %, druhá ODS získala 20,22 %, třetí byla TOP 09 se ziskem 16,70 % hlasů. KSČM měla 11,27 %, Věci veřejné 10,88 %. To jsou strany, které se dostaly do poslanecké sněmovny. Pod hranicí pro vstup do sněmovny zůstala KDU-ČSL se ziskem 4,39 %, Zemanovci získali 4,33 %, Suverenita Jany Bobošíkové 3,67 % a Strana Zelených 2,44 %. Volební účast v těchto volbách byla 62,60 % oprávněných voličů.
Překvapením voleb v našem kraji byl zisk poslaneckého mandátu pro starostu Semil Jana Farského, který do parlamentu postoupil ze 17. místa kandidátky TOP 09 (tzv. kroužkování byl jeden z fenoménů voleb, mandáty unikly mnoha lídrům).

 

ČERVEN

* Šum kolem Všeně. V minulosti již několikrát z úst duchovního otce miliardového projektu TERMÁLNÍCH LÁZNÍ ve Všeni, pražského architekta Martina Kotíka, zaznělo, že již bude opravdu zahájena výstavba. Na prahu léta se opět na veřejnosti objevily zprávy, že by se mělo začít na podzim 2010. Žádné práce ale nezačaly.

* Před rekordní tisícovou (!) návštěvou se na fotbalovém hřišti v SEDMIHORKÁCH uskutečnilo přípravné utkání mezi prvoligovým Baumitem Jablonec nad Nisou a legendárním mužstvem AIK Stockholm, pravidelným účastníkem evropských soutěží. Zaplněné ochozy příjemného sedmihorského stadionu viděly výhru Jablonce 2:0 (0:0). Prestižnější utkání se tu nikdy nehrálo!

n201101042218_zap_09_2011_rok010* V pátek 18. a v sobotu 19. června v TATOBITECH pod Kozákovem uspořádali sjezd rodáků a přátel obce. Podle starostky Lenky Malé bylo rozesláno přes pět stovek pozvánek. Pozvánku dostala každá zdejší rodina i ti, které osud odvál do různých končin republiky a Evropy. Tatobity mají rodáky v mnoha místech naší země, ale i v Itálii, Rakousku a Německu. Poslední sjezd se uskutečnil před dlouhými 25 lety.

* S velkým štěstím se FK Pěnčín-Turnov na jaře zachránil ve FOTBALOVÉ DIVIZI. V posledním utkání doma sice porazil Nový Bydžov, ale hráči a vedení klubu museli bedlivě sledovat, jak dopadne utkání v Živanicích. Tam nakonec Letohrad uspěl a v Turnově se slavilo.

* V červnu proběhl 55. ročník největšího Dvořákova hudebního festivalu u nás – DVOŘÁKŮV TURNOV A SYCHROV.

* Liberecký kraj za pacienty v krajských zařízeních naposledy REGULAČNÍ POPLATKY uhradil v neděli 20. června. Od pondělí 21. června již v kraji není zdravotnické zařízení, kde by pacienti, resp. klienti lékáren, neplatili. Po prohraných parlamentních volbách od úhrady poplatků ustoupily postupně všechny kraje (ve všech krajích České republiky vládne ČSSD).

* Ve čtvrtek 1. července byla v informačním středisku CHKO Český ráj u Věžického rybníka zahájena VÝSTAVA fotografií z filmu „Jak dostat tatínka do polepšovny“. Výstava trvala po celou sezonu.

 

ČERVENEC

* První prázdninový víkend se na náměstí Českého ráje konaly již pošesté městské slavnosti KÁMEN A ŠPERK. Návštěvníci se s nimi dostali do počátku 17. století, do doby vlády císaře Rudolfa II.

* První prázdninovou sobotu se v zámeckém parku na SYCHROVĚ konala jedna z největších hudebních akcí tohoto léta – koncert irské zpěvačky Sinead O´Connor. 

* V sobotu 10. července v Modřišicích proběhly OSLAVY VÝROČÍ 600 let od první zmínky o obci.

* V sobotu 10. července se v areálu Motelu Even a firmy Kinghouse v Sedmihorkách uskutečnil první ročník SEDMIHORSKÉHO FOLK-ROCKOVÉHO LÉTA 2010.

* V Turnově se v první polovině července konal XXI. ročník MEZINÁRODNÍHO ŠPERKAŘSKÉHO SYMPOZIA.

* LUKÁŠ HAJN (*1974) se stal novým šéfem turnovské kultury. Zvítězil ve výběrovém řízení na jednatele Kulturního centra Turnov (KCT), do kterého se přihlásilo 12 zájemců. Výběrové řízení vyhlásila radnice po rezignaci dosavadní jednatelky Evy Blažkové.

* Podle sdělení pořadatelů zavítalo v sobotu 17. července do Svijanského Újezdu na 21. ročník SLAVNOSTÍ SVIJANSKÉHO PIVA patnáct a půl tisíce lidí. Pivo teklo ze 160 píp, vypilo se na 70 tisíc piv – všechny druhy svijanského piva se prodávaly za jednotnou cenu 18 korun.

* V sobotu 24. července se měl v areálu u Dlaskova statku uskutečnit 25. ročník FOLKOVÉ NOCI. Vlivem silného dlouhodobého deště se prostor u Jizery proměnil v oraniště. Akce byla odvolána.

n201101042218_zap_10_2011_rok010* V pátek 16. července se ve Svijanech uskutečnilo slavnostní otevření nové FOTOVOLTAICKÉ ELEKTRÁRNY. První a jediné v Českém ráji.

* V pořadí již 18. ročník dnes asi největšího hudebního festivalu v České republice BENÁTSKÁ NOC proběhl v Malé Skále od čtvrtka 29. července do neděle 1. srpna.

 

SRPEN

* Uplynulo deset let od poslední opravdu velké povodně v Turnově. V průběhu prvního desetiletí nového tisíciletí jsme tu měli několik povodňových náznaků, v posledních letech byl ale v našem regionu na rozdíl od jižních Čech a severní Moravy klid. Jednou to ale přijít muselo. BLESKOVÁ POVODEŇ v sobotu 7. srpna paralyzovala především severní část Libereckého kraje.
n201101042218_zap_11_2011_rok010Dvě tisícovky evakuovaných obyvatel Frýdlantska, lidé museli vylézt na stromy a střechy svých obydlí, odkud byli zachraňováni vrtulníky. Hrádek nad Nisou, Chrastava, Frýdlant, to jsou nová místa na mapě republiky, kterými v posledních letech prošla ničivá povodeň. Turnovsko zatím zůstalo uchráněno, byť i zde v sobotu 7. srpna Jizera o sobě opět dala vědět. Město Turnov vyhlásilo humanitární sbírku. Lidé mohli věci nosit do budovy bývalého internátu ve Skálově ulici, městská jednotka poloprofesionálních hasičů pomáhala především v Raspenavě, tam mířila i finanční a materiální podpora z Turnova.

* Necelá tisícovka lidí přišla o víkendu 14. a 15. srpna na ZÁMEK HRUBÝ ROHOZEC, kde se uskutečnily originální prohlídky s historickými osobnostmi v dobových kostýmech. Akce nesla název „Johanka z Krajku a její společnost“.

* Do nezáviděníhodné situace se dostalo vedení turnovské radnice, resp. i všichni obyvatelé města. Výstavba nového DOPRAVNÍHO TERMINÁLU, který řeší lepší uspořádání hromadné dopravy ve městě a byl připravován několik posledních let, sotva začala a už musí být přerušena. Úřad pro hospodářskou soutěž zaznamenal jisté nesrovnalosti ve výběrovém řízení. Stavba se do konce roku nerozeběhla.

* V sobotu 28. srpna uspořádal Sbor dobrovolných hasičů v PŘEPEŘÍCH oslavu 130. výročí založení. Pro obec to byla velká událost, v areálu u Jizery se sešla podstatná část obyvatel.

* V úterý 31. srpna podepsal předseda Vodohospodářského sdružení Turnov Milan Hejduk KONCESNÍ SMLOUVU na provozování vodohospodářského majetku v regionu Turnovska a Semilska se společností Severočeské vodovody a kanalizace, a. s., která je součástí skupiny Veolia Voda Česká Republika. Koncesní smlouva je uzavřena na dobu deseti let a obyvatelům dotčených obcí přinese významné zkvalitnění služeb bez výrazného dopadu do cen vodného a stočného.

 

ZÁŘÍ

n201101042218_zap_12_2011_rok010* NEJVÍCE PRVŇÁČKŮ 1. září 2010 v Turnově nastoupilo do ZŠ v Žižkově ulici – 53 (v roce 2009 to bylo 50), následují ZŠ 28. října – 47 (49), ZŠ Skálova – 43 (43), ZŠ Mašov – 19 (20) a ZŠ Sobotecká 2 (1). Celkem do prvních tříd v turnovských školách nastoupilo 168 prvňáčků (164). Dohromady navštěvuje turnovské základní školy 1553 dětí (v roce 2009 to bylo 1566). Největší školou co do počtu dětí je Základní škola v ulici 28. října – 596 žáků.

* Dva NOVÉ BRONZOVÉ ZVONY požehnal v neděli 5. září v podvečer v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále biskup litoměřický Mons. Jan Baxant. A ve středu 8. září je už montéři zavěsili do věžičky na střeše kostela.

* Ve čtvrtek 16. září byl v muzeu slavnostně otevřen KAMENÁŘSKÝ DŮM. Jde o repliku roubeného stavení, které stávalo do roku 1972 na Havlíčkově náměstí. V domě je expozice partnerských měst Idar Oberstein a Turnova, konat se tu budou dílny pro děti a dospělé, před koncem roku tu byla otevřena stálá expozice, připomínající dílo etnografa J. V. Scheybala.

* Zhruba sedm desítek cyklistů (!) se vydalo v neděli 19. září na cyklovyjížďku na trase zamýšleného projektu GREENWAY JIZERA. Akci pořádalo město Turnov a Sdružení Český ráj

* Ve snaze ulevit ranní dopravní špičce ve městě se vedení ZŠ v Žižkově ulici domluvilo s ČSAD Semily na umístění školního LOGA NA AUTOBUSY, které směřují z turnovského vlakového nádraží až před školu v Žižkově ulici.

* V pondělí 27. září ráno kolem sedmé hodiny se UTRHLA PODMÁČENÁ STRÁŇ pod mezinárodní silnicí I/10 asi 200 metrů za odbočkou na Dlaskův statek. Bahnem byla zavalena zahrada jednoho z domů ve Vazoveckém údolí, padající stromy poškodily střechu. Ke zranění osob nedošlo. Na mezinárodní komunikaci je v místě sesuvu půdy doprava svedena do jednoho pruhu a řízena světelnou signalizací.

* TURNOV je prý třináctým nejlepším místem pro život v České republice. Tvrdí to alespoň server Aktuálně.cz, který si nechal zpracovat podle předem daných pěti kritérií poměry v jednotlivých městech v zemi.

 

ŘÍJEN

n201101042218_zap_13_2011_rok010* Do posledního místa zaplněný sál radnice v Rovensku pod Troskami byl v sobotu 9. října svědkem projekce filmu ANTIMONY, který popisuje pohnutou historii městečka pod Troskami za II. světové války, kdy mu hrozil stejný osud, jaký potkal Lidice či Ležáky. Film mapuje osudy parašutistů ze skupiny Antimony, která v našem regionu operovala a jejíž členové se dobrovolně vzdali gestapu, aby obyvatele Rovenska zachránili před vyvražděním. Před tím ale spolkli ampuli s jedem a tím zvolili dobrovolnou smrt. Jde o hraný dokument, který zde na jaře natočili studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku.

n201101042218_zap_14_2011_rok010* Ve čtvrtek 14. října byla v sále Střelnice předána VÝZNAMNÁ OCENĚNÍ MĚSTA. Jako první z rukou starostky Hany Maierové obdržel za velkého potlesku příspěvek ve výši 250 tisíc od města Turnov starosta povodněmi postižené Raspenavy Pavel Lžičař, ocenění získal i velitel zdejších profesionálních hasičů Václav Jágr.  CENU OBCE pro rok 2010 získal RNDr. Zdeněk Mrkáček za svoji dlouholetou práci na poli propagace flóry a fauny Českého ráje. V rámci setkání u příležitosti státního svátku a uzavření funkčního období zastupitelstva města byla udělena i dvě ČESTNÁ OBČANSTVÍ města. Symbolický klíč od města získali prof. Ing. Miroslav Škaloud, DrSc., Dr. h. c., rodák z Turnova, světově proslulý vědec v oblasti stavebních konstrukcí a uznávaný fyzik a myslitel RNDr. Ivan Šolc.

* V pátek 15. a v sobotu 16. října se v České republice uskutečnily KOMUNÁLNÍ VOLBY. V Turnově se o přízeň voličů ucházelo osm subjektů: ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, Nezávislý blok, ODS, TOP 09, Turnovská koalice – TK (sdružení Strany zelených, Konzervativní strany a Unie svobody) a Věci veřejné.

n201101042219_zap_17_2011_rok010Výsledek v Turnově: Nezávislý blok – 22,36 %, ODS –  19,40%, Turnovská koalice – 15,86%, ČSSD – 13,86 %, TOP 09 – 10,32 %, KDU-ČSL – 6,07%, KSČM –  6,19 %, VV – 5,95 %. Volební účast byla 45,25 %. Starostkou na příští čtyřleté volební období se stala Hana Maierová (Nezávislý blok), místostarosty Otakar Špetlík a Jaromír Pekař (oba ODS). S těmito dvěma stranami jsou ještě v koalici KDU-ČSL a Věci veřejné. Koalice má v zastupitelstvu těsnou většinu patnácti hlasů.

* Ve čtvrtek 21. a v pátek 22. října se v penzionu Podháj v Sedmihorkách uskutečnil pracovní seminář k 55. výročí vzniku Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Zúčastnilo se ho víc než 50 lidí – ochranářů, podnikatelů v cestovním ruchu, zástupců neziskových organizací a zájemců o další směřování Českého ráje. Účastníci semináře jednali o vizi regionu na další desetiletí.

* Turnovský šperkař Jiří Urban dokončil repliku Svatováclavské koruny. Poprvé byla vystavena 28. října při dnu otevřených dveří v pražském Obecním domě (právě zde byla 28. října 1918 vyhlášena samostatná Československá republika).

 

LISTOPAD

* BRATŘI KAZDOVI zářili na mistrovství světa v kickboxu ve španělském Alicante, které se uskutečnilo v době od 2. do 7. listopadu. Petr Kazda startoval ve váhové kategorii do 81 kg. Ve Španělsku zpečetil 17 let dřiny, čekání na vysněný titul se vyplatilo – získal titul mistra světa!

* Centrum pro rodinu Náruč vytvořilo nový informační portál pro obyvatele Turnova a jeho okolí – www.turnovprorodinu.cz .Internetový portál je určen především pro turnovské rodiny. Oficiálně byl spuštěn 10. listopadu.

* V neděli 14. listopadu bylo v Turnově naměřeno +20 °C. „Amatérské pozorovací centrum bylo založeno v roce 1977, od té doby podrobně sledujeme počasí v našem regionu. Za celou dobu našich záznamů je to k tomuto datu absolutní rekord,“ uvedl Vlastík Brůček z APC.

n201101042219_zap_15_2011_rok010* Liberecký kraj představil návrh REFORMY STŘEDNÍHO ŠKOLSTVÍ. Ten vychází z neúprosné demografické křivky, která říká, že v roce 2018 bude kapacita škol v regionu naplněna jen asi na 64 %. Přímo existenčně je ohroženo pět středních škol, o práci může přijít až čtyři sta učitelů. V Turnově by nové kolo reformy měly přežít všechny školy. Pouze u nedávno sloučené Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy se počítá s přesunem oborů z budovy ve Zborovské ulici do budovy v Alešově ulici u nádraží (budova ve Zborovské ulici ale nepatří mezi ty, které chce nyní kraj vyklidit – zatím!).

* VŠEŇSKÁ ŠKOLA chytá druhý dech. Základní škola ve Všeni patří k nejmenším v republice. Nyní Milan Fric, zdejší učitel a ředitel v jedné osobě, učí a vychovává v jedné třídě pět druháků a tři prvňáčky. Je tu velký příslib, že v září 2011 nastoupí další prvňáčci a škola by mohla být zachráněna.

 

PROSINEC

* Ve středu 1. prosince se v turnovském Domově důchodců Pohoda v ulici 28. října uskutečnila malá slavnost. Obyvatelka domova, paní Zdeňka Langhamrová, oslavila 100. narozeniny.

* Známé a oblíbené občerstvení před vstupem do hradu Valdštejn má nového nájemce občerstvení, Michala Charváta.

* V den narozenin mecenáše B. J. Horáčka 4. prosince se v prostorách sychrovského zámku uskutečnil další ročník předávání cen nejlepším středoškolským studentům PRAEMIUM BOHEMIAE. Oceněno bylo celkem 20 studentů z celé republiky, ti nejlepší dostali až 30 tisíc Kč. První cenu získal David Klaška, absolvent Gymnázia v Brně, tř. Kpt. Jaroše, za zlatou medaili na 22. Mezinárodní olympiádě v informatice v Kanadě a bronzovou medaili na 51. Mezinárodní matematické olympiádě v Kazachstánu. Jediným oceněným studentem z našeho kraje byl Jan Polášek z turnovského gymnázia, který získal bronzovou medaili na 22. Mezinárodní olympiádě v informatice v Kanadě.

* Rok 2010 byl historicky nejúspěšnějším rokem atletů AC SYNER TURNOV, kteří získali na různých kláních celkem 23 medailí!

* Přes dvacet centimetrů SNĚHU napadlo na Turnovsku, resp. v celé České republice v noci z 1. na 2. prosince. Sníh ležel po celý prosinec, což málokdo pamatuje. K tomu bylo většinou hluboko pod nulou!

n201101042219_zap_16_2011_rok010* V KAMENÁŘSKÉM DOMĚ byla ve čtvrtek 2. prosince otevřena stálá expozice z díla Josefa Václava Scheybala (1928 – 2001).

* Od pátku 10. do neděle 12. prosince se na turnovském náměstí uskutečnily tradiční VÁNOČNÍ TRHY. Již po dvanácté.

* Podle matrikářky MěÚ Turnov Ivety Krtičkové se pod patronací zdejšího úřadu letos uskutečnilo 237 svatebních obřadů, což je o šest víc než v loňském roce. Devět svateb bylo církevních. Z míst celkem jednoznačně vede Valdštejn (110 obřadů).

* Desítky lékařů v Libereckém kraji podaly ke konci roku výpovědi. Ke konci února by fyzicky mělo odejít 50 lékařů liberecké nemocnice, 39 lékařů z nemocnice v Jablonci a 23 z České Lípy. Pokud by k odchodu lékařů skutečně došlo, hrozí poskytování zdravotní péče nejen v našem kraji slušná krize. Lékaři celostátní kampaní „DĚKUJEME, ODCHÁZÍME“ dávají na srozuměnou veřejnosti, že již nechtějí pracovat desítky hodin přes čas a chtějí přidat na platech. Také lékaři v Turnově podle náměstka ředitele nemocnice Martina Hrubého celostátní kampaň podpořili, ti mladší deklarovali svoji podporu celé akci peticí, k poslednímu prosinci ale nikdo výpověď nedal. Stejně je tomu tak i v nemocnici v Jilemnici.

* Tradičně poslední akcí roku v Turnově je SILVESTROVSKÝ BĚH SÍDLIŠTĚM. V pořadí 37. ročník vyhrál 19letý liberecký běžec David Kučera časem 18:50,9 min.

 

(Zdroj informací: TvA, přehled není vyčerpávající.)

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.