OHLÉDNUTÍ ZA ROKEM 2022, JAKÝ BYL?

0

Jedním slovem: výjimečný! Jestli jsme si po koronaviru mysleli, že už nic horšího nebude, tak válka na Ukrajině a s tím spojená inflace a bezprecedentní nárůst cen energií znamenají pro mnoho rodin opravdové problémy. Na druhou stranu pro nás na Turnovsku byl tento rok výjimečně pozitivní. Tolik akcí se v průběhu roku ještě nikdy v novodobé historii města nekonalo. Vyšlo několik knížek, konaly se městské slavnosti, oceněny byly osobnosti města, po 100 letech opět do města dorazil první náš prezident. Co bylo příjemné sledovat, tak lidé vzali 750. výročí Turnova jako svoji akci, plno bylo na náměstí, v letním kině, i na Staročeských či Vánočních trzích. Pro pořadatele je to výzva do příštích let, něco z těch jedinečných akcí zachovat…

LEDEN

* NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ 2022. Sice bez kulturního doprovodného programu a stánkového prodeje, ale i tak si Novoroční ohňostroj 2022 v Turnově nenechalo ujít hodně lidí. Ti zaplnili parkoviště u autobusového nádraží Na Lukách, jiní ohňostroj sledovali na dalších místech ve městě. Novoroční ohňostroje v Turnově a ve Stráži nad Nisou byly jediné, které se letos v Libereckém kraji konaly.

* ČEKÁNÍ NA OMIKRON. V pondělí 3. ledna proběhlo první letošní zasedání Krizového štábu Libereckého kraje. Čísla nakažených koronavirem o svátcích vytrvale klesala, všichni nicméně čekali, co udělá návrat dětí do škol a lidí do zaměstnání. Ty nejčernější prognózy hovořily až třeba okolo 50 tisících nakažených denně. V Turnově bylo k 9. lednu celkem 140 nakažených, v Liberci 930, Jablonci nad Nisou 311, v Rovensku pod Troskami 11, v Příšovicích 9, v Přepeřích 17, v Tatobitech jeden a v Malé Skále 18. Na konci ledna už bylo zřejmé, že černé předpovědi se nevyplní.

* MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU ani tentokrát ne. Stejně jako vloni, ani letos se oblíbená akce neuskutečnila.

* FK TURNOV ANGAŽOVAL MISTRA SVĚTA TOMÁŠE NOSKA. Ještě před posledním podzimním kolem v Hejnicích odstoupil po dohodě s vedením Fotbalového klubu Turnov poněkud překvapivě úspěšný trenér Emil Šafář, který se pod postup Turnova do divize v minulosti již podepsal. Ač to trvalo déle, než bylo avizováno, v pátek 14. ledna byl vedoucímu týmu krajského přeboru představen nový trenér, kterým se stal Tomáš Nosek (52) z Liberce, akademický mistr světa z univerziády v USA v roce 1993.

ÚNOR

* KORONAVIR? Přichází rozvolnění. „Rozvolňování epidemických opatření trochu paradoxně přichází v době, kdy v kraji máme nejvíc nakažených s covidem-19,“ řekl úvodem tiskové konference po zasedání Krizového štábu Libereckého kraje 7. února hejtman Martin Půta. Na druhou stranu ale současná vlna nezpůsobuje větší zdravotní problémy, populace je proočkována i promořena. Plošné testování přestává dávat smysl. K 6. únoru bylo v Turnově 407 nakažených, v Rovensku pod Troskami 43, v Příšovicích 56, v Ohrazenicích 6, v Tatobitech 21, v Malé Skále 18, v Liberci 3 248.

* UKONČENÍ PROVOZU SKI AREÁLU STRUHY. Ve čtvrtek 17. února byl ukončen provoz lyžařského areálu v turnovských Struhách. Déšť a vysoké teploty nad nulou už znemožnily další provozování. V roce 2021 se z pandemických důvodů sjezdovka nerozjela vůbec, v této sezoně byla s krátkými přestávkami v provozu od 27. prosince.

* VÝROČNÍ ZNÁMKA TURNOVA. Limitovaná edice výročních známek vychází u příležitosti výročí 750 let od první písemné zmínky o Turnově. Známka s grafikou z dílny Karla Zemana je doplněna přítiskem s turnovskou radnicí. Autorem vyobrazení radnice a také loga „Turnov 750 let“ je zdejší výtvarník Jiří Lode. Známka byla pokřtěna v Kamenářském domě v areálu turnovského muzea vpodvečer v úterý 22. února.

* ČERNÝ DEN – 24. únor. Rusko napadlo Ukrajinu, v Evropě je po desetiletích opět válečný konflikt.

* LIDÉ POMÁHAJÍ TRPÍCÍ UKRAJINĚ. V mnoha turnovských obchodech chybělo v regálech drogistické zboží, větší poptávku zaznamenaly lékárny i prodejny s potravinami. Sestřička turnovské nemocnice Svitlana Dorchynets, původem z Ukrajiny, dala v neděli 27. února ráno výzvu na sociálních sítích, jestli se v Turnově najde někdo, kdo by poskytl prostory pro humanitární sbírku. „Prakticky okamžitě se ozvala notářka Martina Pokorná, která dala k dispozici prostory své kanceláře. Pak už jsme jen dali upřesnění, že humanitární pomoc mohou lidé nosit na Mariánské náměstí. Včera už odjela dvě auta s pomocí, přišli nám pomáhat i lidé z Fokusu, jsou tady další dobrovolníci, protože dary, které lidé nosí, je třeba třídit,“ řekla paní Svitlana v pondělí 28. února.

* POSLEDNÍ KRIZOVÝ ŠTÁB na téma covid-19. V pondělí 28. února se uskutečnilo poslední jednání Krizového štábu Libereckého kraje, jehož hlavním tématem byl covid-19. Jak suše poznamenal hejtman Martin Půta v narážce na dění na Ukrajině, nyní nás čeká řešení ještě několikanásobně obtížnější situace. Co se týká pomoci Ukrajině, od 1. března bude fungovat krajské koordinační centrum, kde by uprchlíci z válečných oblastí Ukrajiny měli získat všechny zásadní informace pro pobyt v našem regionu včetně možností ubytování. Liberecký kraj předběžně očekává na svém území až několik tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

BŘEZEN

* 170 TISÍC A 730 KORUN SE VYBRALO NA KONCERTU PRO UKRAJINU. V průběhu odpoledne 5. března na koncert „Turnov pro Ukrajinu“ přišlo ke Střelnici několik stovek lidí. V rámci benefičního koncertu vystoupili: Michal Hrůza, Mackie Messer Klezmer Band, Waldovy Matušky, Musica Fortuna, RozumBrothers, Ondřej Halama, The Boband, David Elis a další. Na pomoc Ukrajině bylo vybráno přes 170 tisíc korun!

* PODPORA UPRCHLÍKŮM přímo na Turnovsku. Občanská iniciativa Turnovpomáhá.cz shromažďuje kontakty na možné ubytování pro lidi z válečné zóny, nabízí služby odborníků, jako jsou pediatři, psychologové, zubaři, gynekologové a další. A také organizuje humanitární pomoc. Ta je soustřeďována na Mariánském náměstí čp. 20 v Notářské kanceláři Martiny Pokorné. Veškeré věci po vytřídění byly k dispozici ve Fokusu za Novou radnicí ve Skálově ulici. Další materiální pomoc byla na přelomu února a března soustřeďována v „hasičárně“ v Daliměřicích.

* ZA DALIBOREM SEHNOUTKOU. V sobotu 12. března zemřel ve věku 91 let Dalibor Sehnoutka, čestný občan města Turnova. Narodil se v roce 1930 v Nymburce. Studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy – obor latina a historie. Vyučoval na turnovské zemědělské škole, ze které kvůli svým politickým názorům musel po roce 1968 odejít. Po listopadu 1989 byl u znovuobnovení činnosti Spolku rodáků a přátel Turnova, podílel se na vzniku městské kroniky ad. V roce 2018 obdržel čestné občanství města Turnova.

* NEJLEPŠÍ SPORTOVEC TURNOVA 2021? ELIŠKA MARTÍNKOVÁ. Slavnostní vyhlášení v pořadí 30. ročníku populární ankety se uskutečnilo ve středu 16. března vpodvečer v zaplněném sále KC Střelnice. Korunu nejlepšího sportovce za loňský rok po právu získala Eliška Martínková (20), chodkyně AC Turnov. Rok 2021 byl pro ni úspěšný, přivezla medaile z mistrovství Evropy i světa juniorek a pomalu začala sbírat i medaile v ženské kategorii. Největším loňským úspěchem turnovské odchovankyně byl zisk bronzové medaile na MS juniorek v Nairobi. Na ME juniorek v Tallinu získala stříbrnou medaili.

* UPRCHLÍCI. Do neděle 27. března bylo v Krajském asistenčním centru pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny registrováno 8 537 lidí z válečné Ukrajiny. Ubytování v rámci Libereckého kraje bylo zatím poskytnuto 2 266 lidem. Kraj také založil transparentní účet. Hledá se ubytování. Kraj mj. jednal o možnosti ubytování uprchlíků s provozovateli Autocampu Sedmihorky.

DUBEN

* NOC S ANDERSENEM 2022. Petr Záruba, zastupitel města a vedoucí návštěvnického centra DUV Granát Turnov, jako král, a Eliška Gruberová, vedoucí příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch, jako královna. Po třech letech opět v pátek 1. dubna za nezvykle chladného, mrazivého počasí prošel průvod Noci s Andersenem v čele s králem a královnou pohádek podvečerním Turnovem.

* HRAD TROSKY má novou kastelánku – Pavlínu Suchomelovou. Po třináctiletém působení odešel v březnu do soukromé sféry dosavadní kastelán Lubomír Martinek, který na hradě působil nejdříve jako brigádník, později jako pokladní a zástupce kastelána, od roku 2017 jako kastelán.

* MODRÝ KOCOUR OBARVIL SVŮJ KOŽICH DO ŽLUTOMODRÉ! Od čtvrtka 7. do neděle 10. dubna proběhl jeden z největších divadelních svátků v České republice – Modrý kocour. Letos Žlutomodrý kocour

* PŘES DVA TISÍCE LIDÍ PŘIŠLO NA PRVNÍ AKCI NA DLASKŮV STATEK. Po třech letech se na Dlaskově statku v Dolánkách mohla opět uskutečnit tradiční velikonoční akce v duchu dřívějších let. A málem padl návštěvnický rekord, který je 2 400 příchozích. Na letošní Velikonoce na Dlaskově statku přišlo v průběhu dne „jen“ 2 120 lidí. Pro ně tady byl připraven bohatý doprovodný program, který vyvrcholil vynesením Morany do Jizery.

* VYSKEŘ V OBLEŽENÍ, O TRAKTORIÁDU BYL VELKÝ ZÁJEM. V sobotu 23. dubna dopoledne nešlo přehlédnout proud osobních vozidel z Turnova přes Kacanovy na Vyskeř. Kolem poledne byly všechny plochy kolem Vyskře, vyčleněné pro parkování návštěvníků Traktoriády, plné. „Akci jsme naposledy mohli uspořádat v roce 2019, mezitím dorostla další generace dětí, hodně energie jsme věnovali propagaci, pomohli nám sponzoři, média, i třeba Liberecký kraj, protože naše Traktoriáda je největším agrosetkáním v kraji,“ shrnul Jan Kozák z pořádajícího AMK Vyskeř.

* ČESKÝ RÁJ DĚTEM 2022. Po tříleté odmlce způsobené pandemií koronaviru se uskutečnila pod patronací příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch v sobotu 30. dubna tradiční akce na zahájení nové turistické sezony – Český ráj dětem 2022. V průběhu dne putovalo od železniční zastávky Turnov-město přes Hlavatici a Valdštejn a zpět do Maškovy zahrady přes dva tisíce lidí.

KVĚTEN

* NOVÉ KNIHY O TURNOVĚ. Turnovská knihovna bude v květnu křtít hned tři publikace. Dvě jsou určeny zejména dětem (leporelo a kniha dětských děl věnovaná k výročí města) a třetí bude především zajímat širokou veřejnost – v sobotu 21. května vpodvečer proběhne v letním kině křest knihy o dějinách Turnova.

* MÁJOVÁ SLAVNOST. V rámci oslav 750. výročí města byla připravena novinka – Májová slavnost na náměstí v neděli 8. května odpoledne. Příjemné počasí vylákalo do centra Turnova desítky lidí. Slavnost byla pojata jako oslava svátku sv. Floriána, patrona hasičů, oslava Dne matek a Dne vítězství. A to bylo také naplněno. Na ploše náměstí zaparkovali svá vozidla hasiči z Turnova a okolí, na pódiu se střídaly místní kapely – nejvíce si publikum podmanily Waldovy Matušky. Hasiči-senioři z Pelešan v dobových uniformách předvedli požární útok. Příjemnou událostí bylo předání zrekonstruované kašny veřejnosti – děti si vyrobily papírové lodičky se vzkazy městu do dalších desetiletí… Den byl zakončen pietním aktem u pomníku ve Skálově ulici.

* SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ INFORMAČNÍHO CENTRA. Zrekonstruované prostory Regionálního turistického informačního centra na náměstí byly slavnostně otevřeny v pondělí 23. května v rámci týdne oslav 750 let od první písemné zmínky o městě.

* TURNOV POMÁHÁ UKRAJINĚ. Na květnovém veřejném zasedání turnovští zastupitelé mj. probírali celkovou pomoc Ukrajině za tři měsíce války. Bezprostředně po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu věnovalo město 100 tisíc Kč neziskové organizaci Člověk v tísni. V prvních týdnech byla organizována především pomoc utečencům z válečného konfliktu a také konkrétní pomoc, která směrovala přímo na Ukrajinu. Vznikla občanská iniciativa Turnov pomáhá (www.turnovpomaha.cz), která dosud soustřeďuje materiální a finanční pomoc, díky ní do postižených míst odjelo mnoho po střechu zaplněných dodávek a osobních aut s pomocí. Iniciativa také funguje jako zprostředkovatel informací, soustřeďují se tu různé formy žádostí a vzkazů. Zřízeno bylo také adaptační centrum ve Žluté ponorce, kde se ukrajinské děti začaly učit češtinu. Nyní už jsou začleněny do zdejších základních škol.
Město uvolnilo čtyři byty v penzionu na Výšince, kde byly ubytovány ukrajinské rodiny. Další tři byty mají být k dispozici v domě čp. 84 naproti muzeu.
Pomáhají i některé firmy, například společnost Vyva plast věnovala 50 tisíc Kč na dofinancování obědů pro děti z Ukrajiny a pro děti ze sociálně slabých rodin.
V ORP Turnov byla ke 30. květnu registrována zhruba tisícovka osob s uděleným pobytovým oprávněním.

* PRVNÍ VELKÝ DEN OSLAV VÝROČÍ MĚSTA. Poměrně dlouho připravovaná akce, koordinovaná pod patronací města s desítkami pořadatel na různých místech Turnova. V sobotu 21. května probíhal program ve všech základních školách včetně Střední zdravotnické školy a Žluté ponorky, desítky lidí se přišly podívat do výrobního závodu Juty, rodáci odhalili pamětní desku, konaly se závody v areálu Maškovky, fotbalisté zahájili dvoudenní oslavy výročí klubu. Den vyvrcholil večerním setkáním v letním kině, kde byla pokřtěna nová kniha o městě, velmi sympatické bylo vystoupení zástupců partnerských měst. Závěr patřil krátkému ohňostroji.

* TURNOVSKÁ JUTA SLAVÍ 150 LET. Dnem otevřených dveří v sobotu 21. května si turnovská JUTA v Palackého ulici připomněla 150 let od založení závodu.

* FOTBALOVÝ VÍKEND SE VYDAŘIL NA 120 %! Jak sobota 21., tak i neděle 22. května patřily na Městském fotbalovém stadionu v Turnově oslavám 120. výročí založení FK Turnov, které umocnilo nedělní utkání turnovské staré gardy a legend železné Sparty.
* FK Turnov – AC Sparta Praha 2:4 (0:2). Branky J. Škréta, Sládeček – Novotný, Flachbart, Stracený a Čížek, rozhodčí Mrkáček – Třešňák a Brož ml., ŽK 0:0, diváků 660.
FKT: Cimbál, Hauzr – Emil Šafář, Pavel Šafář, Jiří Halfar, Josef Petřík, Radek Houška, Pavel Vítek, David Sládeček, Marek Náhlovský, Tomáš Cigánek, Jan Škréta, Tomáš Mendlík, Marek Müller, Pavel Bárta, Josef Procházka, Antonín Gábr a Jaroslav Mencl.
Sparta Praha: Jaromír Blažek – Josef Obajdin, Martin Frýdek, Jiří Novotný, Luděk Stracený, Radim Holub, Jan Flachabrt, Petr Papoušek, Petr Voříšek, Miloslav Denk, Tomáš Čížek, Jiří Jeslínek st. a ml.

* MĚSTO V POHYBU, TURNOVSKÁ 750. V pondělí 23. května se v rámci oslav výročí města mj. uskutečnil štafetový běh městem. Je jasné, že okruh začínající na náměstí a vedoucí ulicí 5. května do parku a do Skálovy ulice a kolem kostela sv. Mikuláše zase zpět na náměstí, měřil 750 metrů. Cílem bylo, aby se štafety zúčastnilo 750 běžců. Po 15. hodině hlásili pořadatelé, že bylo splněno.

* MEMORIÁL LUDVÍKA DAŇKA 2022: HLAVNÍ ROLI HRÁLO POČASÍ. Po koronavirové pauze se 22. ročník Memoriálu Ludvíka Daňka uskutečnil opět v jarním termínu. Měsíce příprav bohužel v úterý 24. května částečně zhatilo počasí, i přesto ale mohli diváci vidět kvalitní sportovní výkony. Chvílemi vytrvalý déšť nicméně poznamenal i hlavní memoriálovou disciplínu – hod diskem. Voda a kluzká plocha diskařského kruhu vedla závodníky k opatrnosti, což se na začátku nové atletické sezony ani nelze divit. Hlavní memoriálovou disciplínu vyhrál diskař Traves Smikle z Jamajky výkonem 62,42 metrů před Markem Bártou z Olympu Praha (61,89 m). Třetí byl loňský vítěz Mauricio Ortega (60,51 m).

* JAROSLAV TO SPÍSKAL. Není mnoho takových divadelních představení. K výročí města jej připravilo několik místních divadelních subjektů, renomovaný pěvecký sbor, známý hudební skladatel, jeden městský zastupitel hraje roli faráře, radní, jinak hlavně známá knihovnice, vědmu, která jako bájná Libuše předpovídá budoucnost města. Do posledního místa zaplněné turnovské městské divadlo večer v sobotu 28. května sledovalo premiéru divadelního představení Jaroslav to spískal aneb krvavá neděle ve městě nad Jizerou.

Staročeské trhy 2022

* STAROČESKÉ TRHY 2022 VE ZNAMENÍ NÁVŠTĚVNICKÉHO REKORDU. Celkem 13 500 lidí přišlo o víkendu 28. a 29. května na turnovské Staročeské trhy. Podle emeritní ředitelky muzea Vladimíry Jakouběové došlo k málo vídané symbióze kulturního programu a vlastních Staročeských trhů. Samotní trhovci nejenže byli spokojeni, a po hladových letech koronaviru také něco vydělali, ale pečlivě vybraná muzika a další program přesně zapadaly do nálady, jejímž výsledkem byla celková atmosféra obou květnových dnů v Turnově.

* 15 LET SE ZNAČKOU REGIONÁLNÍ PRODUKT ČESKÝ RÁJ. Sdružení Český ráj certifikuje výrobky splňující stanovená hodnoticí kritéria a koordinuje celý projekt již patnáctým rokem. Od založení značky v roce 2007 se o její udělení ucházela již stovka zájemců. Další z nich certifikát obdrželi na Staročeských trzích. Sdružení Český ráj v roce 2022 slavilo 30 let.

ČERVEN

* TEN, KTERÝ ZACHRÁNIL VALDŠTEJN, MÁ NA SVÉM OBLÍBENÉM MÍSTĚ PAMĚTNÍ DESKU. Několikrát kvůli koronaviru odkládaná akce: Odhalení pamětní desky legendárnímu kastelánu Ladislavu Kouckému na místě, které měl sám moc rád, na zadní vyhlídce Valdštejna v nejstarší části hradu, odkud je krásný výhled k Troskám a Hruboskalskému skalnímu městu.

* LETNÍ SEZONA V MAŠKOVCE. Ve čtvrtek 2. června začala sezona na koupališti v turnovské Maškově zahradě.

* ZÁSTUPCI SPOLEČNOSTI LIDL PŘEDSTAVILI PROJEKT SUPERMARKETU. Popravdě, neděje se to každý den, že by zástupce investorské společnosti chtěl diskutovat s občany, kterých se jeho vize dotýká, natož se s nimi domluvit na řešení problémů, které by jim mohl způsobit, a společně s nimi hledal řešení. Stalo se ve čtvrtek 16. června v prostorách turnovské radnice. Zde se sešli obyvatelé Bezručovy ulice se zástupci společnosti LIDL Česká republika a s projektantem stavby, aby se seznámili s budoucím uspořádáním dopravy v okolí nového supermarketu, který má vzniknout na místě starých Šroubáren.

* DEN DĚTÍ SE ŽLUTOU PONORKOU 2022. I v době koronavirových omezení se tato akce v předchozích letech konala, vždy na jaře přišlo částečné uvolnění, a tak se turnovský Den dětí proměnil v putování městem, aby nebylo hodně lidí pohromadě na jednom místě. Letos už se akce v sobotu 11. června vrátila k osvědčenému modelu konání na jednom místě. Pouze namísto parku u letního kina to byl prostor Na Lukách.

* KRAJSKÝ SOUD ZAMÍTL NÁROK RODU WALDERODE NA ZKONFISKOVANÝ MAJETEK. Krajský soud v Hradci Králové v úterý 21. června v odvolacím řízení zamítl nárok rodu Walderode v restituční kauze, v níž jde o majetek zhruba za tři miliardy korun.

* FOTBALISTÉ FK TURNOV postoupili do divize!

* VÝTVARNÉ DÍLO K POCTĚ T. G. M. NEBUDE! ZATÍM!? Těžko říct, ale po červnovém veřejném zasedání turnovských zastupitelů to vypadá, že žádné výtvarné dílo k poctě našeho prvního prezidenta nevznikne. Město vyhlásilo výtvarnou soutěž, kterou obeslalo 25 umělců z různých koutů republiky. Odborná porota označila za vítěznou práci dílo Petra Valera ze Slaného, nazvanou „Pravda roste s námi“.

ČERVENEC

* MÁTE RÁDI TURNOV? VYFOŤTE SE U FOTOPOINTU na turnovském náměstí.

* MAŠKOVKA ŽIJE, V NEDĚLI 24. ČERVENCE BYLA PŘEDSTAVENA NOVÁ VODNÍ ATRAKCE. Největší červencová akce na koupališti proběhla v neděli 24. července, kdy byla představena nová vodní atrakce.

* TAKÉ HASIČI Z LIBERECKÉHO KRAJE ZASAHOVALI V HŘENSKU. Z Libereckého kraje zasahovalo na území Národního parku České Švýcarsko bezmála 70 hasičů. Na místě byli i hasiči z Turnova. Jednalo se o největší požár v krajině za poslední desetiletí.

SRPEN

* FILMOVÝ VÍKEND 2022 SI UŽILI I POŘADATELÉ. Letošní turnovský Filmový víkend se zařadí k těm úspěšným. Do letního kina zavítalo v pátek večer na šest stovek diváků a v sobotu to bylo podobné. Akci si letos pořádně užili i pořadatelé, kteří se převlékli do kostýmů.

* FANOUŠCI JSOU OPĚT V OCHOZECH. O prvním srpnovém víkendu byl odstartován nový ročník fotbalových soutěží. Fanoušci této nejpopulárnější kolektivní hry se tak opět vrátili do ochozů. Hodně jich v sobotu dopoledne přišlo na zápas Přepeř s Viktorií Žižkov, na který dokonce dorazila parta fandů z Prahy, kteří svůj tým hlasitě po celý zápas podporovali.

* HISTORICKÁ CHVÍLE – BOURÁNÍ BÝVALÝCH UHELNÝCH SKLADŮ U NÁDRAŽÍ! Je to zápis do kroniky města. Majitel areálu bývalých uhelných skladů u turnovského nádraží zahájil bourací práce. Jak uvedl starosta města T. Hocke, vizí soukromých vlastníků je prodej pozemků vhodnému developerovi, který zde vybuduje bytové domy, případně i s nějakým malým zázemím. Podle starosty bude zbourání areálu přínosem pro celou tuto část města, a i kdyby se prodej pozemků na bytové domy nezdařil, je město připraveno si plochu dočasně pronajmout na parkování.

* MARKOVA A DVOŘÁKOVA ULICE PO REKONSTRUKCI. Dne 23. srpna byla po dlouhé rekonstrukci otevřena pro provoz Markova ulice, o pár dnů později i ulice A. Dvořáka.

* HRADOZÁMECKÁ NOC ZAKONČILA LETNÍ SEZONU NA VALDŠTEJNĚ. V sobotu 27. srpna proběhla na Valdštejně Hradozámecká noc, představující vrchol letošní návštěvnické sezony na památkách.

* SKONČILA SEZONA NA KOUPALIŠTI V MAŠKOVĚ ZAHRADĚ. Koupaliště bylo otevřeno od 2. června do 30. srpna. Navštívilo ho celkem 43 650 platících návštěvníků.

* ZASTUPITELÉ ROZHODLI O NÁKUPU AREÁLU NA KOŇSKÉM TRHU ZA 42 MILIONŮ KORUN. Zásadním bodem předposledního veřejného zasedání turnovských zastupitelů v tomto funkčním období, které se v sále Střelnice uskutečnilo ve čtvrtek 18. srpna, byl nákup areálu firmy KERI, a. s., na Koňském trhu za 42,5 milionu korun.

* KAUFLAND OTEVŘE V ÚNORU 2023. Uprostřed léta vyrostla během několika týdnů vedle Dioptry v Sobotecké ulici hrubá stavba nového turnovského supermarketu Kaufland. Prodejna nabídne standardní sortiment na třech tisících metrech čtverečních prodejní plochy a tři menší obchody – bistro, květinku a prodejnu tabáku, novin a časopisů. Před prodejnou bude k dispozici 170 parkovacích míst, příjezd pro zákazníky bude umožněn pouze od kruhového objezdu u čerpací stanice Kontakt, ze Sobotecké ulice bude probíhat zásobování. Pěší se do supermarketu dostanou z obou stran. Předběžný termín otevření je 22. února 2023.

ZÁŘÍ

* PRVNÍ DEN NOVÉHO ŠKOLNÍHO ROKU. Ve čtvrtek 1. září proběhl tradiční první den nového školního roku. Jak ve školách zaznělo, všichni si přejí, aby byl co nejpohodovější a pokud možno bez vnějších vlivů, byť se všichni po covidu díváme s obavami na vzrůstající ceny energií. První školní den si odbyli také prvňáčci. V turnovské ZŠ Alešova (Skálova) ve dvou třídách po zhruba 24 žácích přivítala přítomné spolu s ředitelem školy za zřizovatele místostarostka P. Houšková. V ZŠ 28. října přišlo poprvé do školy 65 prvňáčků ve třech třídách – přivítal je starosta T. Hocke. V ZŠ Žižkova za zřizovatele vítala místostarostka J. Svobodová děti ve třech prvních třídách. Celkem 23 prvňáčků nastoupilo svoji pouť za vzděláním v Mašově, kde je přivítala mj. radní Eva Kordová. Do ZŠ Zborovská nastoupilo osm prvňáčků.

* NA ČISTÍRNU ODPADNÍCH VOD SE PŘIŠLO PODÍVAT NA 700 LIDÍ. V úterý 6. září proběhl den otevřených dveří v nově zrekonstruované čistírně odpadních vod pod železniční zastávkou Turnov-město.

* TÝDEN SE SOKOLEM se konal v týdnu od 10. do 16. září. Hlavní akce proběhla v pátek 16. září: Pietní akt u příležitosti 190. výročí narození M. Tyrše se uskutečnil společně s křtem publikace ke 160 let Sokola Turnov ve Skálově ulici.

* TURNOVSKÁ RADNICE MÁ NOVOU VEDOUCÍ ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ. Do výběrového řízení na nového vedoucího odboru životního prostředí se přihlásili čtyři uchazeči. Na návrh výběrové komise a tajemnice města jmenovala rada města do funkce vedoucí odboru jeho dlouholetou pracovnici Ing. Hanu Malou.

* SETKÁNÍ S T. G. M. V sobotu 17. září uplynulo 100 let od návštěvy Tomáše Garrigue Masaryka v Turnově. Událost připomněl Den s T. G. M. v režii města Turnov. Zájemci se mohli těšit na příjezdy historických vlaků na turnovské nádraží. Jeden z nich přivezl prvního prezidenta Československé republiky. Ten kromě jiného tradičním způsobem dekoroval zástavy turnovských spolků v parku T. G. M. před nádražím a prošel se městem. Podíval se i na Mariánskou vyhlídku v Hruboskalském skalním městě.

* KAMAX JE V TURNOVĚ JIŽ 30 LET! V neděli 18. září se v prostorách výrobního závodu firmy KAMAX na Vesecku uskutečnil v pořadí již šestý Den pro rodinu.

* ZA MILANEM BRUNCLÍKEM. V pátek 23. září zemřel po delší nemoci ve věku 70 let dlouholetý tvůrce turnovské televize (RTT, TV Bonus), novinář a publicista Milan Brunclík.

* KOMUNÁLNÍ VOLBY 2022. Občané po čtyřech letech vystavili svým komunálním politikům vysvědčení za uplynulé čtyři roky. Komunální volby se konaly v pátek 23. a v sobotu 24. září. Konečné výsledky za Turnov:
Nejvíce hlasů získal Nezávislý blok (33,08 %), Ano 2011 získalo 20,38 %, PROTO 19,97 %, ODS a podporou KDU-ČSL 14,36 %, Piráti 6,79 %, Společně pro Turnov 5,59 %. Volební účast byla 44 %. Obce Turnovska ZDE.

ŘÍJEN

* INFOCENTRUM JE NEJLEPŠÍ V LIBERECKÉM KRAJI. Letošní turistická sezona informačního centra probíhala v nově zrekonstruovaných prostorách a byla opravdu vydařená. Úspěšným završením byl zisk prvního místa v rámci Libereckého kraje v anketě „Oblíbené informační centrum 2022“, na kterém se infocentrum umístilo již pošesté.

* KULTURNOV JAKO DOBRÁ ZNAČKA! Již po sedmé proběhla v sobotu 8. října v turnovské Střelnici přehlídka toho nejlepšího z místní kultury. Za akcí stojí spolek Kulturnov, jehož snahou je kultivovat a podporovat kulturní dění ve městě a blízkém regionu.

* NOVÉ VEDENÍ MĚSTA. Dohodnuto, podepsáno. Turnov má nové vedení radnice na následující čtyři roky. Koaliční dohodu podepsali zástupci Nezávislého bloku, PROTO a ODS. Ve funkci starosty bude pokračovat Tomáš Hocke, místostarostkou bude Petra Houšková (oba Nezávislý blok), druhým místostarostou bude Jan Lochman z PROTO. V pátek 14. října dopoledne byla na tiskové konferenci města představena koaliční dohoda i programové prohlášení, které shrnuje ty nejdůležitější body, které by nová koalice chtěla v následujícím funkčním období splnit.

* ZŠ JENIŠOVICE OSLAVILA 60 LET OD OTEVŘENÍ NOVÉ ŠKOLNÍ BUDOVY. Během sobotního odpoledne 15. října nebylo zrovna ideální počasí na venkovní procházky. Skvělé ovšem bylo na návštěvu školy, která slouží vzdělávání v Jenišovicích už od roku 1962. I tehdejší prvňáčci a jejich učitelé měli možnost sejít se a popovídat si ve školní jídelně (kavárně), kde bylo připravené občerstvení a v roli obsluhujícího personálu zde skvěle fungovali současní žáci deváté třídy. Byli jsme svědky mnoha velmi milých setkání. Příchozí mohli již při pohledu na spoustu aut zaparkovaných v blízkosti školy tušit, že škola bude plná návštěvníků….

* STŘELBA V ULICÍCH MĚSTA. 18. října po 20. hodině procházeli dva opilí muži Turnovem z centra směrem k nádraží a cestu si krátili střelbou z plynové pistole. Podle policejní mluvčí krajského ředitelství v Liberci Ivany Balákové jejich počínání zvlášť v dnešní době vzbudilo pozornost obyvatel města. První výstřely zazněly u benzinky v Palackého ulici, na křižovatce pod viaduktem majitel pistole do vzduchu vystřílel osm ran, střelba pokračovala i v Nádražní ulici. „Když dotyční procházeli kolem Pizzerie U Aldy, dostali se do sporu se dvěma muži, kterým se jejich počínání nelíbilo. Zde policisté při vyšetřování zaznamenali další tři výstražné výstřely, které měly muže zastrašit. O pár metrů dál, kdy zaznělo dalších osm výstřelů, potom jeden z nich výtržníka dostihl a odzbrojil ho, načež jeho kolega zavolal Policii České republiky, která opilé výtečníky zadržela,“ uvedla tisková mluvčí. Střelci (ročník 1979) bylo v předběžném šetření sděleno podezření ze spáchání přečinu výtržnictví, za který mu hrozí až dva roky odnětí svobody.

* KAMENY ZMIZELÝCH 2022. Ve středu 19. října byly na dvou místech Turnova položeny další kameny zmizelých. Jsou na nich jména židovských obyvatel města, kteří zahynuli v nacistických vyhlazovacích táborech. Kameny byly položeny před domem rodiny Epsteinů v Žižkově ulici a rodiny Laveckých v Hluboké ulici. Akce se mj. osobně zúčastnila Katherine Kral z USA, která je potomkem rodiny Epsteinů.

* ZASTUPITELÉ SLOŽILI SLIB, TURNOV MÁ NOVÉ VEDENÍ MĚSTA. V pondělí 24. října vpodvečer čekala nově zvolené turnovské zastupitele první pracovní povinnost. Fotograf Jan Staněk nejdříve všech 27 členů zastupitelstva vzešlých z nedávných komunálních voleb portrétoval a následně v sále KC Střelnice zhotovil i jejich společnou fotografii. Poté zastupitelé složili slavnostní slib do rukou nejstarší zvolené zastupitelky Evy Kordové, zvolili vedení města – starostou se stal Tomáš Hocke, který vede město již devátým rokem, místostarosty jsou Petra Houšková a Jan Lochman, zvoleni byli radní města, výbory, zástupci Turnova ve VHS a v Krajské nemocnici Liberec a také oddávající.

* NEVŠEDNÍ ZÁŽITEK 28. ŘÍJNA. Bohatý byl program oslav svátku 28. října. Odpoledne proběhl den otevřených dveří na radnici se zajímavým program, od 17.00 hodin byl na programu pietní akt ve Skálově ulici a následně od 18.00 hodin společenský večer na Střelnici s udílením cen města a čestného občanství. Lahůdka byla připravena na 21. hodinu, kdy se na náměstí, které bude uzavřeno pro dopravu, uskutečnil první turnovský videomapping. Zhruba 15minutové video bylo promítáno na průčelí spořitelny.
Čestným občanem města se stala Eva Kordová, neúnavná propagátorka knih a čtení, známá také jako moderátorka významných akcí, jako jsou Staročeské či Vánoční trhy. Cena obce byla udělena spolku Turnov pomáhá za aktivní, široce pojatý občanský přístup k řešení uprchlické krize vyvolané agresí Ruska na Ukrajině.
Medaile starosty byla udělena Slavomíru Římanovi in memoriam – patriotu Českého ráje, Haně Hajnové, zakladatelce Centra pro rodinu Náruč a waldorfského školství v Turnově. Svitlana Dorchynets byla oceněna medailí starosty na vynikající osobní přínos k řešení tíživé situace ukrajinských uprchlíků. Medaili starosty pro Klub lyžařů Turnov převzal jeho předseda Martin Škaloud.

* 30 LET LEGENDÁRNÍHO HUDEBNÍHO KLUBU. Pyrám je kamenný rozcestník jehlanovitého tvaru, obvykle budovaný na křižovatkách císařských silnic. Ten nejvyšší v českých zemích se nachází v Ohrazenicích. Pokud se v okolí Turnova řekne slovo „pyrám“, každý si ihned vybaví sloup uprostřed křižovatky v této obci. Anebo populární hudební klub z 90. let. Dvěma koncerty byla tato historie připomenuta.

LISTOPAD

* OTEVŘENÍ NOVÉ KNIHOVNY NA ZAČÁTKU ROKU 2025? VŠECHNO TOMU NASVĚDČUJE. Dvě desetiletí se v Turnově intenzivně hovoří o potřebě nové knihovny, protože ta stávající z mnoha důvodů nevyhovuje. Především je to její bariérovost, a pak také omezený prostor pro doprovodné akce, což v poslední době alespoň částečně nahrazuje knihovna na nádraží. Moderní knihovna 21. století ale už dávno není jen o půjčování knih, je to komunitní a diskuzní centrum, zázemí pro nové formy komunikace, ale třeba i otevřený prostor pro relaxaci a vstřebávání nových poznatků. A tohle všechno vrchovatě naplňuje projekt nové knihovny ve Skálově ulici v sousedství letního kina. A podle všeho se Turnovští nové knihovny opravdu dočkají. Jak uvedl starosta Tomáš Hocke, město obdrželo příslib dotace z programu IROP ve výši 68 mil. Kč. Podle původního rozpočtu by stavba měla přijít na zhruba 105 mil. Kč, je ale třeba počítat s asi 25procentním navýšením stavebních prací.

* MINISTR VNITRA V TURNOVĚ PODĚKOVAL DOBROVOLNÝM HASIČŮM. Na stanici Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Turnově v pondělí 7. listopadu zástupci jednotek sborů dobrovolných hasičů společně se starosty obcí Libereckého kraje převzali věcné dary. Ty dostali jako poděkování za společný zásah u požáru lesa v Národním parku České Švýcarsko. Přítomni byli: hejtman Libereckého kraje Martin Půta, ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec, ministr vnitra Vít Rakušan a generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Vladimír Vlček.

Jan a Ondřej Staňkovi

* STANĚK SPORT – FIRMA OSLAVILA 25 LET. Bratři Jan a Ondřej Staňkovi. Jeden renomovaný portrétní fotograf republikového formátu, druhý výrazný odborník na sport a kvalitní sportovní doplňky. Za 25 let společného podnikání se jim podařilo vybudovat místo, které v regionu nemůže minout žádný ctitel dobré fotografie a sportu. I oba bratry sport spojuje, a to konkrétně fotbal. Poslední roky oba svůj sportovní život zasvětili klubu z blízkých Sedmihorek, kde Ondřej našel i nový domov. Ten ale mají oba spojený hlavně s Turnovem a se svými rodiči, kteří je ve všem po celý život podporovali. S jejich otcem se můžete velmi často setkat v obchodě v Hluboké ulici.

* NOVÁ ŘEDITELKA PŘÍSPĚVKOVÉ ORGANIZACE TURNOVSKÉ PAMÁTKY A CESTOVNÍ RUCH. Rada města na své schůzi 24. listopadu odvolala na základě výsledku výběrového řízení na ředitele příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch k 31. lednu 2023 z funkce ředitelky Ing. Elišku Gruberovou. Následně jmenovala na základě výsledku výběrového řízení novou ředitelkou Ing. Andreu Berndtovou od 1. února 2023.

* MĚSTO ZÍSKALO ČÁST AREÁLU SHOŘALÉHO MLÝNA. Ve čtvrtek 24. listopadu turnovští zastupitelé rozhodli o účasti města v elektronické aukci další část areálu Shořalého mlýna. Konkrétně se jedná o vlastní objekt bývalého mlýna, nyní ubytovny, dvora a menších staveb za klubem Refresh. Součástí jsou také pozemky ke Skautskému ostrovu. Z dražby byl vyjmut objekt vodní elektrárny.
Elektronická aukce se uskutečnila ve středu 30. listopadu odpoledne s vyvolávací cenou 25,28 mil. Kč. Radní města stanovili nejvyšší podání ve výši 31 mil. Kč. Město v aukci zastupoval starosta Tomáš Hocke. Nakonec bylo město Turnov v dražbě jediným zájemcem a získalo dražený soubor za vyvolávací cenu.

* ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU OPĚT V TRADIČNÍ PODOBĚ. V neděli 27. listopadu byl v podvečer slavnostně rozsvícen vánoční strom. Akce se už mohla konat v tradiční podobě.

PROSINEC

* ZA DOBROSLAVEM BERNDTEM. V pátek 2. prosince se v turnovské smuteční síni uskutečnilo poslední rozloučení s emeritním primářem turnovské chirurgie MUDr. Dobroslavem Berndtem, který zemřel po vleklé nemoci 24. listopadu.

* SLAVNÉ JMÉNO V PŘEPEŘÍCH. Novým trenérem fotbalistů FK Přepeře bude bývalý fotbalový záložník, pardubický rodák Lukáš Jarolím (36), který je synem slavného slávisty a mj. také exreprezentačního trenéra Karla Jarolím.

* OHLÁSILA SE PANÍ ZIMA. V pondělí 12. prosince Turnovsko o letošní zimě poprvé zasypal sníh. Podle jednatele Technických služeb Turnov Libora Preislera první pluhy a sypače vyjely hned ráno kolem třetí hodiny. „Celé dopoledne místy hustě sněžilo, napadlo kolem pěti centimetrů sněhu. Odpoledne, jak přestalo, tak jsme vyjeli do ulic na druhé kolo. V akci je celkem 11 mechanismů – malé i velké traktory s radlicí a sypače a k tomu šest lidí, kteří vymetají chodníky a schodiště ručně,“ shrnul Preisler.
Technické služby při zimní údržbě postupují podle schváleného Plánu zimní údržby. Většina městských komunikací a chodníků se ošetřuje pluhem a drtí, nově je povoleno solit komunikace ve směrů dolů ze Zelené cesty – ulice Jeronýmova, Komenského a Koněvova. Solí se také ošetřuje komunikace v sídlišti Výšinka, kde jezdí linkový autobus, a Pekařova ulice v Daliměřicích k „hasičárně“.

* MĚSTO TURNOV MÁ SCHVÁLENÝ ROZPOČET NA ROK 2023. Nejdůležitější dokument v roce schválili na svém veřejném zasedání turnovští zastupitelé ve čtvrtek 15. prosince. Zastupitelstvo města schválilo rozpočet města na rok 2023 jako schodkový, celkové příjmy rozpočtu jsou ve výši 488.463.000 Kč, výdaje 523.983.000 Kč.

* VÁNOČNÍ TRHY PO ŠESTADVACÁTÉ. Po dvouleté odmlce způsobené epidemií koronaviru se opět mohly konat turnovské Vánoční řemeslnické trhy, které atmosférou a důrazem na sortiment orientovaný na tradiční řemeslnou výrobu doplňují ty jarní Staročeské. Co obě akce spojuje, je kulturní program, ve kterém se objevují místní umělci a v případě vánočních trhů také školní pěvecké sbory. A pak také, a to je asi to nejdůležitější, trhy jsou místem setkání. Rodin, přátel, kamarádů, spolužáků, spolupracovníků a také samotných řemeslníků.
Vánoční řemeslnické trhy se letos v Turnově konaly 9. a 10. prosince už po šestadvacáté! Tentokrát na obou stranách náměstí.

* VÝTAH PRO PAVLA ŠÍRKA. Po celý podzim probíhala finanční sbírka na nový výtah pro nudvojovického čalouníka Pavla Šírka. Sbírka byla úspěšná, nový výtah bude mít tento v Turnově populární vozíčkář k dispozici v příštím roce. V pátek 16. prosince se na Střelnici uskutečnil benefiční koncert.

* SOCHA RADNICE Z LEDU. Během odpoledne v sobotu 17. prosince vytvořil sochař Marian Maršálek z více než tuny ledu na dvoře u zmrzlinárny Togelato v Nádražní ulici sochu turnovské radnice. Bohužel po oteplení konce roku ledová socha prakticky zmizela…

* ZA TOMÁŠEM HUDCEM. Zvlášť před Vánoci je člověk na takové zprávy citlivý. A zvlášť, když taková zpráva přijde jako blesk z čistého nebe. V úterý 20. prosince náhle zemřel známý turnovský podnikatel Tomáš Hudec (52). Mj. byl turnovským a krajským zastupitelem za ČSSD.

* BETLÉMSKÉ SVĚTLO. „Jsme moc rádi, že jsme se po třech letech různých omezení mohli s Betlémským světlem a živým betlémem opět vrátit na náměstí. Sice jsme to ani při koronaviru nevzdali a světlo do domovů lidem roznesli, ale na náměstí to má jinou atmosféru,“ přibližuje vedoucí turnovských skautů Stanislav Šéfr.
Skautské středisko Štika Turnov je se svými 450 členy jedno z největších skautských středisek v republice. Akce se konala vpředvečer Štědrého dne – v pátek 23. prosince.

Tento přehled si nedělá ambice být úplně vyčerpávající.

Související články (celkem 17)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.