OHLÉDNUTÍ ZA ROKEM 2013 NA TURNOVSKU

0

Lidská paměť je krátká. Proto každoročně přicházíme na TvA se stručným „kronikářským“ zápisem, který je ohlédnutím za nejvýznamnějšími akcemi a aktivitami v předchozím roce. Jednou se to třeba pro přiblížení života regionu bude hodit. Co patří mezi nejvýznamnější akce roku 2013 na Turnovsku? Může to být první přímá volba prezidenta republiky, volba nového starosty Turnova a s tím spojená větší míra komunikace s občany, květnová vzpomínková akce Antimony 70 v Rovensku pod Troskami, spontánní pomoc Turnova vyplavenému Rudníku, rozhodnutí o stavbě koupaliště a zimního stadionu, rekonstrukce ulice 28. října, čestné občanství Turnova Josefu Kunetkovi, fúze krajské a turnovské nemocnice nebo výrazné výkyvy počasí… Anebo něco úplně jiného, náš výčet si nedělá ambice být vyčerpávající.

LEDEN 2013

* NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ 2013. Již popáté se víc než tři tisícovky lidí sešly v podvečer prvního dne roku v Turnově Na Lukách.
* TURNOVSKÝ GRANÁT vstoupil do roku 60. výročí svého vzniku.
* BAŤA. V úterý 15. ledna dělníci odstranili nezaměnitelné reklamní nápisy na prodejně firmy Baťa v Turnově. Tento vyhlášený obchod tu skončil po více než 80 letech.
* DOBŘE UTAJENÝ ZÁVOD. V úterý 22. ledna se Českým rájem prohnaly skvostné stroje, za jejichž volanty seděli nadšenci i známí automobiloví závodníci. Za volanty historických strojů byli většinou Britové, Holanďané, Norové a Němci, to vše v rámci dálkové zimní jízdy veteránů – 13. WINTER TRIAL 2013. Trať vedla z holandského Enschede do rakouského Salzburgu.
* PRVNÍ PŘÍMÉ VOLBY PREZIDENTA REPUBLIKY VYHRÁL MILOŠ ZEMAN. Výsledky druhého kola volby v Turnově: Karel Schwarzenberg 57,27 %, Miloš Zeman 42,72 %, volební účast ve městě byla 62,12 %. Ze 13 volebních okrsků zvítězil Zeman pouze ve dvou okrscích (č. 8 a 9) u nádraží.

201401071113_zap_03_2014_ohlednuti

ÚNOR 2013

* MASOPUST. Těžko každým rokem vymýšlet něco nového, přesto se to turnovským muzejníkům daří. Masopust na Dlaskově statku v sobotu 2. února patřil k nejlepším ve zhruba patnáctileté historii. Jen pracovníci muzea dali dohromady 22 masek. Vyhlášené masopustní průvody se chodí v Rovensku pod Troskami, na Vyskři, ve Všeni, na Frýdštejně, v Lestkově a jinde.
* TURNOVSKÝ SPORT MÁ NOVÉHO KRÁLE. Dvacátý první ročník tradiční ankety, ale dosud jen osm vítězů korunky pro nejlepšího sportovce Turnova za uplynulý rok. V sobotu 16. února v sále kina na Střelnici při slavnostním vyhlášení k nim přibylo jméno deváté – nejlepším sportovcem Turnova za rok 2012 se stal Tomáš Dlabaja z oddílu orientačního běhu.
* NA GYMNÁZIU si připomněli 22. února 15. výročí od vítězství českých hokejistů na olympiádě v Naganu.
* TURNOV MÁ NOVÉHO STAROSTU. V pořadí čtvrtým turnovským polistopadovým starostou se stal ve čtvrtek 28. února Tomáš Hocke. V tajné volbě se pro něho vyslovilo 24 zastupitelů z přítomných 26! Hana Maierová na funkci rezignovala, protože se nadále hodlá věnovat již jen funkci náměstkyně hejtmana Libereckého kraje.

201401071131_zap_12_2014_ohlednuti

BŘEZEN 2013

* PRVNÍ FOTBALOVÝ TURNAJ ŽEN. V sobotu 16. března se ve sportovní hale TJ uskutečnil historicky první fotbalový turnaj žen. Pořádal ho FK Pěnčín-Turnov, družstvo žen.
* ZEMŘELA malířka Jaroslava Solovjevová (*1926).
* NA DLASKOVĚ STATKU HONILI JIDÁŠE. Zhruba tisícovka návštěvníků dorazila v sobotu 30. března na Dlaskův statek na oslavu Velikonoc. Sobota byla poměrně výjimkou ve velmi chladném počasí nastupujícího jara.

DUBEN 2013

* MOTOMUZEUM. Prvními dubnovými dny začala sezona nejen na hradech a zámcích, ale také v některých galeriích a muzeích. U nás s významnou novinkou: V Borku pod Troskami bylo otevřeno Motomuzeum.
* ZLATÁ RŮŽE PRO ANDERSENA. V roce 2000 byl Turnov spolu s Uherským Hradištěm prvním městem v republice, kde se uskutečnila Noc s Andersenem, akce na podporu dětského čtenářství a především poklona největšímu světovému pohádkáři. V průběhu let se z poměrně malé akce stala akce republiková, a ani tady se Turnov díky knihovnici a neúnavné organizátorce Evě Kordové neztratil. V pátek 5. dubna v podvečer šel zhruba pětisethlavý průvod pohádkových bytostí městem, což je největší účast v historii turnovské akce.
* JIZERA ODEMČENA, CYKLOSTEZKA ZPROVOZNĚNA. V sobotu 13. dubna se v Malé Skále na Žluté plovárně uskutečnilo odemykání Jizery. V rámci akce se pod patronací Sdružení Český ráj konalo slavnostní otevření první části budované cyklostezky Greenway Jizera z Líšného do Malé Skály.
* EVAKUACE. Nevybuchlý protipancéřový granát z druhé světové války, který si domů přinesl jeden z obyvatel sídliště na Výšince, znamenal ve svém důsledku ve čtvrtek 18. dubna preventivní evakuaci pečovatelského domu včetně vážně nemocných.
* TRAKTORIÁDA. V předchozích ročnících se traktoriáda na Vyskři konala vždy za velmi pěkného, slunečného počasí. V sobotu 20. dubna při sedmém ročníku panovalo poněkud chmurné zatažené nebe s občasným mrholením. Že si i tak na Vyskeř našlo cestu na dva tisíce lidí, lze brát proto jako opravdu velký pořadatelský úspěch.
* SEZONA V ČESKÉM RÁJI. V sobotu 27. dubna se v Malé Skále za účasti čtyř tisícovek lidí uskutečnilo tradiční slavnostní zahájení nové turistické sezony v Českém ráji. Letos to byl již 10. ročník akce.

201401071113_zap_04_2014_ohlednuti

KVĚTEN 2013

* ANTIMONY 70: PŘEHLÍDKA NÁRODNÍ HRDOSTI. Máme osobnosti v dějinách, na které můžeme být právem hrdí. Jsou to například parašutisté ze skupiny Antimony z II. světové války nebo tehdejší starosta Rovenska pod Troskami Josef Kouřil. Vzdát hold těmto osobnostem přijelo v sobotu 4. května do městečka pod Troskami na pět tisíc lidí! Asi největší atrakcí byl cvičný výsadek parašutistů 4. brigády rychlého nasazení. Velmi důstojný byl pietní akt odhalení pamětní desky bývalému starostovi Kouřilovi za účasti ministra obrany, libereckého hejtmana, senátora Jermáře a dalších čestných hostů. Vynikající byla prezentace historických jednotek pod vedením Roty Nazdar na plovárně.
* SEDMIHORSKÉ LÉTO. I přes nepřízeň počasí začal v pátek 10. května večer letošní ročník Sedmihorského kulturního léta. Jako první se na pódiu v areálu firmy Kinghouse a motelu Even představili písničkář František Nedvěd s kapelou a bavič Josef Alois Náhlovský.
* TIBET V KACANOVECH. Zvláštní cenu by mělo dostat kacanovské občanské sdružení Radosti za šíření myšlenek nenásilí, duchovního přístupu k životu, lidských práv a svobody. A také za aktivity, které tohle všechno podporují. Na hudební festival k sedmému výročí Tibetu v Kacanovech v sobotu 18. května dorazily zhruba čtyři stovky návštěvníků.
* TÉMA JARA: POČASÍ. Pamětníci nepamatují, mladí se diví. Nebývale chladné a deštivé jaro bylo nejčastějším tématem diskuzí mezi lidmi.
* STAROČESKÉ TRHY 2013. Celkem 131 řemeslníků, mistrů svého oboru z celé republiky, pečlivě vybíraných ze zhruba tisícovky výrobců tradičního zboží, a asi čtvrtina z nich meziročně obměněná. Bohatý kulturní program a tisíce lidí i přes nepřízeň počasí. To byl devatenáctý ročník turnovských Staročeských trhů, který se uskutečnil tradičně o posledním květnovém víkendu.

201401071113_zap_05_2014_ohlednuti

ČERVEN 2013

* DIVIZE ZACHRÁNĚNA. Posledním zápasem v tomto divizním ročníku se hráči FK Pěnčín-Turnov loučili s domácím publikem v sobotu 15. června. Sice s Letohradem prohráli 1:2, ale to už nic nemění na skutečnosti, že divize byla zachráněna i pro příští sezonu. Významně mužstvu pomohl návrat trenéra Emila Šafáře a série dobrých jarních výsledků. Mezi tyčemi se s bohatou sportovní kariérou oficiálně loučil Radek Cimbál.
* TEPLOTNÍ REKORD. Podle meteorologa a věštce Vlastíka Brůčka padl ve čtvrtek 20. června v našem regionu absolutní teplotní rekord. „Ve středu 19. června bylo naměřeno +37 °C, ve čtvrtek dokonce +37,4 °C, což je v historii pozorování našeho Amatérského pozorovacího centra dosud nejvyšší teplota naměřená v Turnově k těmto dnům,“ uvedl Brůček.
* TURNOV RUDNÍKU. Na počátku června byly mnohé obce a města v republice zasaženy záplavami. Byl to i Rudník v podhůří Krkonoš, kam směřovala konkrétní pomoc z Turnova. Konal se i benefiční koncert na náměstí, peníze uvolnili zastupitelé města, do Rudníku byla směrována i přímá materiální pomoc. Celkem se jednalo o 290 tisíc Kč.

201401071113_zap_06_2014_ohlednuti

ČERVENEC 2013

* KÁMEN A ŠPERK JE NEJVĚTŠÍ PRÁZDNINOVOU AKCÍ V REGIONU. Devátý ročník akce (6. července) se vydařil. Po celý den bylo náměstí zaplněno návštěvníky, kromě domácích ve velké míře i turistů, pro něž je představení města jako centra kamenářů a šperkařů určeno především. Vrcholem byla večerní módní přehlídka napříč staletími a jednotlivými styly v oblékání. Doprovodné akce probíhaly po celý červenec.
* NOČNÍ VÝSTUP NA TROSKY. Ve středu 10. července mohli návštěvníci našeho regionu poprvé o prázdninách vystoupat v nočních hodinách na hrad Trosky. Nezaměnitelnou atmosféru nasvíceného symbolu Českého ráje si nenechalo ujít 224 lidí. Tuto možnost měli zájemci v sezoně ještě třikrát.
* RADARY. V pondělí 22. července bylo opět zahájeno měření rychlosti projíždějících vozidel v Turnově. Nové radary neměří momentální rychlost vozidla při projetí před radarem, jako tomu bylo u radarů stacionárních, ale rychlost průměrnou při průjezdu mezi dvěma měřícími body umístěnými na rámech nad komunikací.

201401071113_zap_07_2014_ohlednuti

SRPEN 2013

* KRAJČO PŘILÁKAL NA ŠŤASTNOU ZEMI PŘES TŘI A PŮL TISÍCE LIDÍ! Šok především pro pořadatele z areálu Šťastné země v Radvánovicích vzbudil nebývalý zájem lidí o koncert kapely Kryštof s Richardem Krajčem, který se tu uskutečnil v neděli 11. srpna odpoledne.
* MIMOŘÁDNÝ HUDEBNÍ TÝDEN. V neděli 18. srpna večer do zahrady sychrovského zámku přišlo asi patnáct stovek lidí na koncert Čechomoru k 25. výročí kapely. Ve čtvrtek 15. srpna v Sedmihorkách vystoupila diskotéková legenda, německá skupina Aplhaville.
* REZIGNACE TOMÁŠE SLÁMY. Rada města Turnova ve funkci valné hromady Panochovy nemocnice vzala na svém zasedání 12. srpna na vědomí rezignaci jednatele nemocnice Tomáše Slámy a na jeho funkci jmenovala dosavadního náměstka Martina Hrubého.
* AUKCE. Ve čtvrtek 29. srpna se konala aukce na dodavatele energií, do které se zapojilo 269 turnovských domácností.
* KOUPALIŠTĚ A KLUZIŠTĚ V MAŠKOVĚ ZAHRADĚ. Srpnové zasedání turnovských zastupitelů (29. 8.) bylo jedno z nejzajímavějších v poslední době. Že zastupitelé zahájení stavby koupaliště v Maškově zahradě většinově schválí, bylo z kuloárů zřejmé již delší dobu. Že ale nakonec bude stavba schválena pouhými 14 hlasy a kromě koupaliště by tu mělo vyrůst také nezastřešené kluziště, to čekal málokdo. Měsíc poté se zastupitelé ke svému rozhodnutí vrátili a 17 hlasy odsouhlasili stavbu koupaliště a zastřešeného zimního stadionu!

201401071114_zap_08_2014_ohlednuti

ZÁŘÍ 2013

* NOVÍ ŘEDITELÉ. Michal Loukota je novým ředitelem ZŠ ve Skálově ulici, kde nahradil dlouholetého ředitele Romana Mareše. Po rezignaci Lukáše Hajna má nového jednatele také Kulturní centrum Turnov, je jím David Pešek.
* SETKÁNÍ V BORČICÍCH. Plno bylo v sobotu 14. září na farmě rodiny Lyerových v Borčicích u Všeně. Pod patronací Ministerstva zemědělství a Asociace soukromého zemědělství ČR se tu vůbec poprvé v našem regionu uskutečnily celorepublikové FARMÁŘSKÉ SLAVNOSTI.
* NOVÁ SPORTOVNÍ HRDINKA. Svěřenci nedávno založeného oddílu boxu TJ Turnov začínají sbírat první zkušenosti. V rámci 1. kola české národní ligy v boxu, které se uskutečnilo historicky vůbec poprvé v turnovské hale TJ ve Skálově ulici v sobotu 21. září, se v ringu představili hned čtyři. Bětka Šulcová mydlila soupeřku hlava nehlava a ohromnou diváckou podporu by jí mohli závidět i leckteří renomovaní sportovci.
* MISS. Taťána Kuchařová, Miss České republiky z roku 2006 a především Miss World z téhož roku, jedna z nejkrásnějších dívek současnosti, byla v úterý 24. září na skok v Turnově. Její nadace „Krása pomoci“ podporuje různé projekty péče o seniory na území celé republiky. Mezi nimi je i Spokojený domov, obecně prospěšná společnost, která má svoji pobočku v Turnově. Kuchařová potom na podzim excelovala v taneční soutěž StarDance.
* ZASTUPITELÉ PRO FÚZI. Celkem 15 zastupitelů města na zářijovém zasedání hlasovalo pro fúzi Panochovy nemocnice s Krajskou nemocnicí v Liberci od 1. ledna 2014.

201401071114_zap_09_2014_ohlednuti

ŘÍJEN 2013

* SVÁTEK ŽELEZNICE. Jízdy parních vlaků o víkendu 5. a 6. října přilákaly na Turnovsko stovky lidí ze všech koutů republiky, zejména železniční nadšence všeho věku. 110. výročí lokálky Turnov – Jičín, 100. výročí turnovské parní lokomotivy 310.0134 a 20 let Klubu přátel železnic Českého ráje bylo tedy oslaveno víc než důstojně. O víkendu 28. a 29. září se uskutečnilo pomyslné první kolo oslav v Rovensku pod Troskami.
* ŽLUTÁ PONORKA SLAVILA ve středu 9. října 20. výročí od svého vzniku.
* VÝSLEDKY PŘEDČASNÝCH PARLAMENTNÍCH VOLEB V TURNOVĚ. Konaly se 25. a 26. října. TOP 09 – 22,21 %, ANO 2011 – 18,49 %, ČSSD 17,40 %, KSČM 9,07 %, ODS 8,74 %, Úsvit 6,27 %, Strana zelených 4,08 %, Česká pirátská strana 3,35 %, KDU-ČSL 3,20 %, Strana svobodných občanů 3,18 %.
* POŽÁR. Zatím neznámý žhář v noci ze středy 16. na čtvrtek 17. října chtěl úmyslně zapálit provozovnu 1. Turnovské chráněné dílny v Příšovicích. Na zprávu zareagovala Nadace ČEZ. Ta věnovala částku 100 tisíc Kč jako okamžitou pomoc. Celkové škody jsou zhruba kolem půl milionu.
* SVÁTEK 28. ŘÍJNA V TURNOVĚ. Slavnostně byla do užívání předána zrekonstruovaná ulice 28. října, v divadle se konalo společenské setkání, v jehož rámci obdržel občanský aktivista Josef Kunetka čestné občanství města.

201401071114_zap_10_2014_ohlednuti

LISTOPAD 2013

* KOULENÍ CHLEBA jako výzva k zamyšlení nad tím, co jíme. Akce se pod záštitou turnovského pekaře Jiřího Mikuly konala na sjezdovce ve Struhách v sobotu 16. listopadu.
* DEVĚT HODIN HEJTMANA LIBERECKÉHO KRAJE MARTINA PŮTY V TURNOVĚ. Návštěva tří zdejších firem, jedné střední školy, setkání se starosty okolních obcí, zastupiteli i občany, diskuze nad neutěšeným stavem horní části Nádražní ulice. To je v kostce záznam „Hejtmanského dne“ v Turnově v pátek 22. listopadu.
* VÁNOČNÍ STROM. Netradičně v sobotu 30. listopadu, tedy den před první adventní nedělí, byl na turnovském náměstí slavnostně rozsvícen vánoční strom.

201401071114_zap_11_2014_ohlednuti

PROSINEC 2013

* VÁNOČNÍ TRHY LETOS JINAK. V pořadí 15. ročník turnovských Vánočních trhů byl ve znamení změny. Hlavní část akce se přesunula do Skálovy ulice.
* VODNÉ A STOČNÉ. Velkou diskuzi v době předvánoční vzbudilo další navýšení ceny vodného a stočného v obcích v rámci VHS Turnov.
* FÚZE PLATÍ. Posledního prosince skončilo dlouholeté fungování Panochovy nemocnice jako samostatného subjektu.

Související články (celkem 14)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.