ROK 2008 NA TURNOVSKU. JAKÝ BYL?

0

Těžko hodnotit z pohledu historie, z pohledu současníků ale bude nejspíš platit, že rok 2008 nebyl špatným rokem, nedošlo k žádné přelomové události, i když několik novinek jsme na Turnovsku zaznamenali. Dvě střední školy nakonec splynuly, krajské volby překvapivě vyhrála ČSSD, o trase R35 i přes proklamace politiků opět nebylo rozhodnuto. Obyvatelé regionu se dočkali nového kulturního domu, po letech přešlapování možná dojde i na realizaci sportoviště v Maškově zahradě, do regionu míří největší dotace všech dob: půl miliardy korun…

LEDEN 2008

n200801050924_zap_05_08_mimi* Turnovské náměstí přivítalo Nový rok 2008 standardním ohňostrojem. Lidí přišlo víc než obvykle, jakoby možná tušili, že za rok ohňostroj nebude…

* První občánci Turnovska roku 2008 jsou z Vyskeře. Narodili se 1. ledna večer, jmenují se Marek Antoň a Martin Hrnčíř.

*  Městská nemocnice se 1. ledna 2008 stala Panochovou nemocnicí Turnov, s.r.o. Pacienti v nemocnici i v ordinacích začali platit poplatky za ošetření a pobyt ve zdravotnickém zařízení.

* Celých 41,5 procent trestné činnosti v okrese Semily se odehrává na Turnovsku.

* Aehrenthalové požádali o navrácení svého majetku včetně Valdštejna. Po jednání na turnovské radnici slíbili vstřícnost, hrad by měl být z nároků vyjmut.

* Občanské sdružení Náruč Turnov slavilo osm let.

 

ÚNOR 2008

n200802022250_rep_23_08_masopust* Umělecké dílo zvané lidově housenka, které má být umístěno na průčelí Střelnice, bylo po protestech veřejnosti zpřístupněno alespoň k prohlídce, když už se nesmí fotografovat ani jinak medializovat.

* Ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová oznámila, že v areálu muzejní zahrady vznikne replika roubeného domu, který stál kdysi na Havlíčkově náměstí.

* U benzinky na Valdštejnsku došlo k fingovanému přepadení vozidla bezpečnostní agentury, které převáželo peníze.

* Turnovská radnice zveřejnila, že na stavbu sportoviště s krytým bazénem a kluzištěm v Maškově zahradě nemá a nebude mít peníze. Hledá se soukromý investor.

* Parta mladíků, vracejících se domů v noci z hospody, naskákala pod dojmem akčních počítačových her do Jizery z mostu v turnovské Palackého ulici. Prolomili led, všem se ale podařilo doplavat ke břehu, kde je ošetřili záchranáři.
* Na mnoha místech Turnovska se konaly oslavy masopustu. Průvod masek šel Rovenskem pod Troskami, Lestkovem, Vyskeří, Frýdštejnem,celodenní akce se uskutečnila i na Dlaskově statku.
* 24. února padl dlouhodobý teplotní rekord, bylo naměřeno +16,1 stupně Celsia, zima 2007/2008 prakticky nebyla.

 

BŘEZEN 2008

n200802111747_zap_64_08_park* V neděli 2. března došlo k brutálnímu přepadení mladé ženy na Koňském trhu v Turnově. Tento čin vyvolal řadu fám, podle kterých došlo i k dalším přepadením. Nic z toho se nepotvrdilo, deviant ale stále policii uniká…

* V pátek 7. března se v turnovské smuteční síni uskutečnilo poslední rozločení s Čestmírem Šikolou, parašutistou ze skupiny Clay za II. světové války.
* Obec Paceřice chce postavit bioplynovou stanici, lidem se to nelíbí. Dosáhli zrušení, resp. odložení záměru.

* Turnovští zastupitelé odsouhlasili rekonstrukci parku u letního kina včetně jeho oplocení.

* V ulicích Turnova se objevily nádoby na použitý textil.

* Na konci února se i Turnovskem prohnal orkán Emma. Padaly stromy hlavně na Šetřilovsku a v parku u hruborohozeckého zámku.

* Došlo k dalšímu přepadení benzinové pumpy v Tatobitech, která je nejrizikovějším pracovištěm v regionu. Tentokrát se i střílelo. Se zbraní v ruce byla přepadena i herna Slávie v centru Turnova.

n200802291501_zap_99_08_sportovec* Nejlepším sportovcem Turnova za rok 2007 byl zvolen kickboxer Petr Kazda.

* Projekt Čistá Jizera na odkanalizování měst v okrese Semily bude objemově zmenšen, v Turnově byly vyškrtnuty některé ulice.

* V zimě zima nebyla, zato sníh napadl na konci března, mrzlo až praštělo, takže mj. byla poprvé po dvaceti letech zrušena akce na Dlaskově statku v Dolánkách.

 

DUBEN 2008

* Firma Valbek má pro Liberecký kraj zpracovat všechny varianty trasování R35 v úseku Turnov – Úlibice (jižní kolem Mnichova Hradiště, severní pod Troskami, superseverní přes Železný Brod). Jde o neveřejný materiál, který měl být dokončen v září, předložen veřejnosti a na konci roku 2008 o konečné trase měla rozhodnout vláda České republiky. Nestalo se tak.

* Nově mohou být svatební obřady i na Dlaskově statku.

* Občanské sdružení Náruč zjišťovalo, jak se žije v Turnově rodinám s malými dětmi. Největší nespokojenost je s úrovní dětských hřišť.

n200804131407_rep_98_08_ulice* Zhruba dvě stovky dětí amerických vojáků ze základen v Evropě prožilo týden v Turnově, mj. uspořádali den plný her v ulici 28. října.

* Po rekonstrukci se začalo s napouštěním Rokytnického rybníka. Nejznámější obrázek Českého ráje se siluetou Trosek v hladině rybníka se konečně vrací…

* Opět se začala projednávat stavba odlehčovací komunikace z autobusového nádraží kolem atletického stadionu do Žižkovy ulice. Téma má mnoho radikálních odpůrců i přívrženců.

* V souvislosti s odlehčovací komunikací prošel bez větších připomínek návrh zobousměrnění Markovy ulice (kolem Střelnice). Bohužel na podzim byl tento plán smeten ze stolu. Zobousměrnění nebude, nevyhovuje hygienickým normám.

n200804282234_rep_115_08_sezona* Další radary by měly hlídat rychlost vozidel ve městě a v jeho okolí. Co bylo na jaře schváleno, to se na podzim opravdu stalo. Radar je v turnovské Bezručově ulici, na průtahu městem, v Radvánovicích a ve Ktové. A v roce 2009 přibudou další…

* V areálu Šťastné země v Radvánovicích byla slavnostně zahájena nová turistická sezona v Českém ráji.

* Řidička i s novou Fábií skončila v úterý 29. dubna v náhonu Jizery u Komerční banky v Palackého ulici. Místo brzdy šlápla na plyn. Auto bylo celé ponořeno v náhonu, ženě se podařilo vyplavat. Auto z vody vyzvedl jeřáb.

 

KVĚTEN 2008

n200806030039_rep_151_08_trhy* Základní škola v turnovské Skálově ulici, tzv. chlapajda, slavila 100. výročí od svého vzniku.

* Rodiče požadují řešení neúnosné dopravní situace před mateřskou školou v Bezručově ulici.

* V pondělí 14. dubna dva maskovaní muži přepadli se zbraní v ruce hernu v Palackého ulici.

* Konečně byla dokončena úprava křižovatky u hruborohozeckého zámku.

* Konal se 14. ročník Staročeských řemeslnických trhů, turnovské muzeum uspořádalo festival hendikepovaných Bavíme se vzájemně.

* Na Memoriálu Ludvíka Daňka se přepisovaly sportovní tabulky. Litevec Alekna hodil diskem 71,25 m. Víc nikdy nikdo v České republice diskem nehodil!

 

ČERVEN 2008

n200806201513_zap_314_08_brana* Bylo oznámeno, že v turnovské Panochově nemocnici bude zrušeno do konce roku dětské oddělení, což fyzicky nastalo už na podzim, a ze Semil se do Turnova má přesunout ortopedické oddělení.

* Letiště v Hoškovicích koupila firma z Izraele.

* Z havarijních důvodů byl uzavřen malý krytý plavecký bazén na Výšince. Naštěstí byla Turnovu přiznána dotace z EU přesahující 20 mil. Kč. Už na podzim se rozeběhla rekonstrukce, hotovo bude za rok.

* Pod rozhlednou Hlavatice vznikla magická duchovní Brána do Českého ráje.

* Starostka Turnova Hana Maierová definitivně oznámila, že nebude kandidovat v podzimních krajských volbách.

* V liberecké nemocnici začal fungovat první baby box v kraji pro odložené novorozence.

* Krajem cestoval ministr životního prostředí Martin Bursík: R35 jižní variantou je pro Český ráj přijatelnější, řekl.

* Zastupitelé definitivně odložili vznik koncepce školství v Turnově, přestože odborníci tvrdí, že je tu spousta nedořešených otázek (přesuny škol, vznik základní školy u nádraží), a že by město koncepci potřebovalo. K tématu se zastupitelé vrátili ještě v prosinci, kdy vznik koncepce odsouhlasili. Dočkáme se jí v roce 2009.

 

ČERVENEC 2008

n200807072221_rep_176_08_namesti* O prvním prázdninovém víkendu se uskutečnila akce Kámen a šperk v Českém ráji. Turnovské náměstí patřilo umělcům, v muzeu bylo jubilejní 20. šperkařské sympozium.

* Kastelán na Valdštejně Ladislav Koucký příjemně překvapil veřejnost svými věrnými modely hradů a zámků Českého ráje v měřítku 1:100 a 1:125.

* Prázdninovým Českým rájem opět křižovaly turistické autobusy.

* V sobotu 12. července se uskutečnil další ročník Slavností svijanského piva ve Svijanském Újezdu. Přijelo neuvěřitelných 16 tisíc lidí.

n200807220834_rep_201_08_folkovka* V sobotu 19. července se uskutečnil 23. ročník tradiční Folkové noci, tentokrát ale ne na Frýdštejně, nýbrž v Dolánkách u Dlaskova statku. Přišlo na 1500 lidí.

* V Českém ráji vzniká unikátní dílo: Šperkař Jiří Urban pracuje na replice říšské koruny.

* Turnovská parní lokomotiva „Babička“ hraje hlavní roli v dokumentu České televize. Díl seriálu s názvem Hledači času byl odvysílán na podzim. Najdete ho ZDE.

* Jeden z největších rockových festivalů v České republice – Benátská noc – se uskutečnil o posledním červencovém víkendu na Malé Skále. Hlavní hvězdou byla Kim Wilde a finští Lordi.

* Tři vážné zájemce o projekt sportoviště v Maškově zahradě eviduje turnovská radnice.

 

SRPEN 2008

n200808050955_rep_280_08_goticka* Letní nabídku Českého ráje doplňuje areál Šťastné země v Radvánovicích. Víc než desítka rozličných akcí pro celou rodinu během sezony, kromě toho největší dětské hřiště s přírodními prvky v České republice. V srpnu se tu konala Gotická a Rajčatová bitva a Slavnosti slámy. Víkendovým akcím nepřálo moc počasí…

* Na 150 lidí se vydalo v sobotu 9. srpna na možná poslední pochod proti záměru výstavby dálnice R35 pod Troskami.

* Turnovská folková skupina Pranic křtila CD. V atriu muzea bylo narváno…

* V průběhu prázdnin prošla Základní škola v ulici 28. října v Turnově radikální proměnou. Nová okna i fasáda – větší část nákladů byla hrazena ze státní dotace.

n200802062316_zap_55_08_vsen* Termální lázně Všeň, které měly přijít skoro na miliardu korun a jejichž výstavba je stále odkládána, nebudou dokončeny na konci roku 2009. Po prvních letních signálech tuto zprávu na podzim definitivně potvrdil investor, pražský architekt Martin Kotík. Nejsou peníze…

* Zemřel Karel Samšiňák ze Sobotky. Jedna z legend Českého ráje.

* Nejen Turnovsko si připomnělo „kulaté“ výročí srpna 1968.

* Celokrajské dožínky přilákaly v sobotu 30. srpna na Sychrov tisíce lidí.

* Spadlý horkovzdušný balon i s posádkou hledaly desítky policistů a civilistů poslední srpnový večer v Rovensku pod Troskami. Nakonec se ukázalo, že to byl model.

 

ZÁŘÍ 2008

n200809011600_zap_386_08_skola* Nový školní rok. Nejvíce dětí je v ZŠ v ulici 28. října.

* Celkem 14 politických stran a hnutí se bude ucházet o přízeň voličů v podzimních krajských volbách. Kandidátů z Turnovska je na volitelných místech minimum.

* Palachova ulice byla místem prestižního mezinárodního závodu na kolečkových bruslích.

* Připravuje se nový zákon o územním uspořádání České republiky. Jednou z variant je vznik okresu Turnov, nebo přechod Turnova pod okres Liberec.

* Svatováclavské posvícení a Loutkářská pouť uzavřely v sobotu 27. září letošní sezonu na Dlaskově statku v Dolánkách.

* Budoucnost Geoparku Český ráj ohrožuje prodej drahých kamenů.

* Turnovští radioorientační běžci přivezli z mistrovství světa v Koreji medaile.

 

ŘÍJEN 2008

* Stavba dopravního terminálu u turnovského nádraží může začít už v roce 2009.

* K 5. výročí turnovské smuteční síně se konaly Dny otevřených dveří.

* V pátek 17. a v sobotu 18. října se konaly krajské volby. V celé České republice je překvapivě vyhrála ČSSD. V novém krajském zastupitelstvu jsou pouze dva zástupci Turnovska – Tomáš Sláma z ODS a Mirek Beran z KSČM. Po měsíci složitých jednání nakonec v kraji vládne ČSSD s jednou zástupkyní SOS a s podporou KSČM. Hejtmanem se stal Stanislav Eichler z ČSSD. Hnutí Starostové pro Liberecký kraj a ODS jsou v opozici. Žádná další strana se do krajského zastupitelstva nedostala.

n200810260016_rep_280_08_strelnice* V pátek 24. října byl slavnostně otevřen nový kulturní dům Střelnice. Konal se týdenní kulturní festival.

* Kemp v Sedmihorkách byl v celostátním hlasování čtenářů zvolen druhým nejoblíbenějším v zemi.

* Třetině turnovských domácností zdraží v roce 2009 teplo.

* Cenu obce u příležitosti státního svátku 28. října dostalo občanské sdružení 1. Turnovská chráněná dílna.

* Turnov má další mistry republiky: atletické dorostence AC Syner.

* Klub Českých turistů slavil 120. narozeniny, v turnovském muzeu byla velká výstava, konalo se i setkání všech věkových generací turistů.

 

LISTOPAD 2008

n200811102211_rep_302_08_gytu* Provoz zahájila kompostárna na bioodpad v Malém Rohozci.

* V sobotu 8. listopadu více než dvě tisícovky bývalých a současných studentů a profesorů oslavily 100. výročí turnovského gymnázia.

* Turnov má nového šéfa kultury. Po Václavu Feštrovi, který odchází do důchodů, bude novou vedoucí Kulturního centra dosavadní dramaturgyně Eva Blažková. Ta zvítězila ve výběrovém řízení, kterého se zúčastnilo celkem 11 zájemců.

* Turnovsko má novou knihu. S názvem „Turnovské příběhy z dob dávných i nedávných“ ji v nakladatelství RA Aleny Radoušové vydal publicista Petr Kučera.

* Ve Václaví u Rovenska pod Troskami byla zprovozněna nová úpravna vody, která řeší letitý problém s pitnou vodou v tomto regionu.

n200811251801_rep_312_08_synagoga* Vrátí se do Turnova jesle? Tato otázka je vážně řešena na základě požadavku rodičů malých dětí.

* Na veřejnost se dostala nejnovější varianta trasování R35 Turnovem. Namísto údolím Libuňky má dálnice vést tunelem pod Výšinkou.

* Po rekonstrukci byla otevřena synagoga v Krajířově ulici.

* Obchodní akademie a hotelová škola v Turnově si připomněla 100. výročí obchodního školství ve městě.

 

PROSINEC 2008

* Neznámý vtipálek bojuje proti radarům, které měří rychlost. V Radvánovicích čidlo zaslepil sprejem a vytrhl dopravní značku se začátkem obce, takže řidiči za překročení rychlosti nemohli být pokutováni; v Bezručově ulici v Turnově zase namaloval před radarem upozorňující barevné značky na silnici.

* V Panochově nemocnici podle všeho opravdu vznikne plnohodnotné ortopedické oddělení. Do Turnova ze Semil má přejít tým lékařů, ve zdejší nemocnici jsou připraveny prostory.

n200811200857_zap_513_08_kontrh* Obchodní centrum v Turnově na Koňském trhu (Hypernova) má návštěvníky přivítat na podzim 2009. Výstavba začne ještě v zimních měsících.

* Nadace mecenáše B. J. Horáčka má šanci žít dál. Dostala totiž příslib od švýcarského správce Horáčkova jmění, který by měl v příštím roce nadaci poukázat vyšší částku, která umožní její další existenci. Proto zastupitelé Turnova nadaci odsouhlasili půjčku ve výši 550 tisíc Kč, aby nezanikla.

* Dámy ze souboru Nakafráno, které se proslavily divadelní hrou Naštěkaná, uvedly nové představení s názvem Božský řízek.
* Už to vypadalo, že dvě turnovské střední školy (Obchodní akademie a hotelová škola a Integrovaná střední škola) nakonec k 1. lednu 2009 nesplynou v jednu, nakonec o definitivním splynutí rozhodla nová rada kraje. Ředitelem školy bude Otakar Špetlík, který byl dosud ředitelem OAHŠ.

* Do regionu míří největší dotace všech dob: víc než půl miliardy na projekt Čistá Jizera.

* Turnovští zastupitelé rozhodli o prodeji dalšího majetku, prodávají se domy s nebytovými prostorami v centru i bytové domy v Nádražní ulici.

n200812041130_zap_537_08_maskovka* Byla představena studie sportoviště v Maškově zahradě, stavbu má zafinancovat soukromý investor.

* Na konci roku 2010 by se první nájemníci mohli stěhovat do nových bytových domů na Hruštici.

* Turnov bude mít možná další dvě partnerská města ve Francii.

* Po dlouhých letech je přerušena oblíbená tradice. Silvestrovský ohňostroj nebude. Místo toho se koná ohňostroj na Nový rok 2009…

Pozn. aut.: Tento přehled není a ani nemůže být vyčerpávající, přestože bys měl, vážený čtenáři, pocit, že něco důležitého chybí, prosím pěkně, vlož tuto informaci do komentáře pod článek.

Související články (celkem 17)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.