ROK 2011 NA TURNOVSKU. JAKÝ BYL?

0

Konec porodnice v Panochově nemocnici a smrt Václava Havla, to možná pro někoho budou dvě nejdůležitější zprávy právě odcházejícího roku. Jedna je ryze regionální, druhá se regionu dotýká jen okrajově, nicméně zpráva o odchodu jedné z největších osobností českých dějin pořádně poznamenala celý advent roku 2011 i v Českém ráji, kde prakticky v každé obci spontánně vzniklo pietní místo. Co bylo z turnovského pohledu nejvýznamnější událostí pro vás? Rozhodnutí o stavbě sportoviště v Maškovce, přesun farmářských trhů z náměstí, statečný čin hospodského v Rovensku či ukončení projektu Čistá Jizera? Nebo něco jiného? Hlasujte v anketě na TvA.

LEDEN 2011

* První turnovské miminko roku 2011 se v porodnici Panochovy nemocnice narodilo 1. ledna 2011 ve 22.27 hodin. Byl jím Filip Malík (3,30 kg, 51 cm). V tu chvíli ještě nikdo netušil, že to bylo poslední miminko roku, protože porodnice byla zanedlouho zrušena.
n201112291647_zap_400_2011_dientsb* V sobotu 8. ledna Českem proběhla zpráva o úmrtí Jiřího Dientsbiera (*1937), významného polistopadového politika a senátora. A také českorajského chalupáře, kterým se stal po sňatku s dcerou Radana Kuchaře, jednoho z největších českých horolezců. Velmi často pobýval na Hrubé Skále, na Turnovsku jste ho mohli spatřit na desítkách akcí. Zejména, když se těsně před rokem 2000 snažil získat mandát senátora pro oblast Mladoboleslavska a Turnovska.
* Jeden z gynekologů turnovské nemocnice podal výpověď, ostatní gynekologové v čele s primářem Miklem vydali prohlášení, že již mj. nelze udržet provoz porodnice. Toto oznámení vzbudilo patrně největší vlnu zájmu veřejnosti od listopadu 1989. Lidé se nechtěli se zánikem porodnice smířit.
* Projekt Čistá Jizera vstoupil do posledního roku výstavby, na počátku roku chybělo realizovat už jen 20% plánovaných prací.
* Část lékařů turnovské nemocnice se přihlásila k republikové akci „Děkujeme, odcházíme“, která byla reakcí na neuspokojivou situaci v českém zdravotnictví.
* Padlo rozhodnutí, že skončí kino v Žižkově ulici a přestěhuje se do malého sálu Střelnice.
* Do Turnova míří další velká dotace – 210 milionů korun, které získala na vznik nového vědeckého pracoviště turnovská pobočka Akademie věd České republiky, sídlící ve Skálově ulici. Nové pracoviště bude sídlit v suterénu firmy Dioptra.

ÚNOR 2011

* Bylo oznámeno, že od 1. března končí provoz turnovské porodnice. Lékaři gynekologicko-porodnického oddělení turnovské nemocnice podali poslední únorový den výpovědi. A k poslednímu dubnu z nemocnice opravdu odešli.
* V rámci rekonstrukce ulice 5. května bude obnovena alej javorů od náměstí Českého ráje směrem k Havlíčkovu náměstí, resp. pod křižovatku s Husovou a Kinského ulicí. Celkem zde bylo vykáceno 18 javorů a na jejich místě bude nově vysazeno 21 jasanů, které jsou odolnější.
n201112291651_zap_401_2011_masopust* Přes sedm stovek lidí našlo cestu v sobotu 5. února na Dlaskův statek v Dolánkách. Pod patronací Muzea Českého ráje se tu již po patnácté uskutečnila oslava masopustu, tradičního nevázaného svátku, který v posledních letech zažívá svůj velký návrat. Masopustní průvody chodí jen na Turnovsku ve Vyskeři, v Rovensku pod Troskami, v Lestkově, Frýdštejně, v Tatobitech aj.

BŘEZEN 2011

* Turnovský meteorolog a věštec Vlastík Brůček, který částečně přesídlil do Prahy, se proslavil ve vysílání  EZO TV Barrandov, kde vystupoval v pořadu „Volejte věštci“. Jeho dynamická meditace z něho udělala hvězdu serveru YouTube s desetitisíci fanoušky.
* V neděli 6. března se naplno začalo pracovat na stavbě dopravního terminálu u nádraží. Prostor přímo před nádražní budovou byl na následujícího půl roku pro vjezd všech vozidel uzavřen, zastávky autobusové dopravy se částečně přesunuly do zálivů v Nádražní ulici a také do ulic Prouskovy a Alešovy.
* Ve čtvrtek 24. března proběhlo před Okresním soudem v Semilech další kolo projednávání restitučního požadavku dědiců hraběte Karla Des Fours Walderode o vydání nemovitostí a pozemků v našem regionu včetně zámku Hrubý Rohozec a mj. i pozemků, na kterých se nyní nachází průmyslová zóna Vesecko. Soudce jednání odročil na 14. června.
* Zastupitelé města Turnova na svém březnovém zasedání schválili zahájení přípravy výstavby dlouho plánovaného rekreačního areálu v Maškově zahradě. Hlavní náplní by mělo být venkovní koupaliště, zimní stadion a krytý plavecký bazén.

DUBEN 2011

* Začaly práce na rozšíření parkoviště u nemocnice. Do konce června tu vzniklo 21 nových stání pro osobní automobily včetně obrub, zpevněného asfaltového povrchu, venkovní zeleně a oplocení. Investiční náklady na celou stavbu byly ve výši 1,4 mil. Kč.
n201112291654_zap_402_2011_trhy* Zastupitelé města odsouhlasili na podnět Tomáše Hudce ukončení pátečních farmářských trhů na náměstí. Podle něho si historické a pěkně upravené náměstí nezaslouží improvizované stánky trhovců. Trhy se od té doby konají na parkovišti u Baťovny.
* Musí mít město v novém územním plánu zahrnutu trasu rychlostní silnice R35? Celkem 21 turnovských zastupitelů volilo při hlasování na veřejném dubnovém zasedání možnost, že se na to zeptají renomované advokátní kanceláře, která se v této problematice dlouhodobě pohybuje. Tou je Advokátní kancelář Šikola a partneři s.r.o. se sídlem v Brně. (V létě přišlo stanovisko této kanceláře ve smyslu, že koridor R35 se ve vznikajícím územním plánu Turnova objevit musí.)
* V pořadí 8. ročník zahájení turistické sezony v Českém ráji v rámci hry „Za pověstmi Českého ráje“ připravili pracovníci odboru cestovního ruchu turnovské radnice, resp. Město Turnov, ve spolupráci se Sdružením Český ráj na sobotu 30. dubna. Trasa putování vedla z parkoviště pod Valdštejnem přes Hrubou Skálu do Sedmihorek. Přišlo na pět tisíc lidí.

KVĚTEN 2011

* Od 1. května má turnovská gynekologie nového primáře, MUDr. Petra Lidáka. Ten začal fungovat na oddělení sám, přesto se mu podařilo oddělení znovu „rozjet“, nekonal se ani hromadný úprk pacientek jinam.
n201112291658_zap_403_2011_idar* Ve čtvrtek 5. května proběhla v turnovském muzeu vernisáž pozoruhodné výstavy Idar-Oberstein Kreativ. Výstava byla instalována v klenotnici muzea, soustředěno sem bylo na 180 ukázek brusičských či šperkařských prací a řezání drahých kamenů autorů z partnerského německého města.
* Ve dnech 28. a 29. května proběhl v městském parku a v atriu Muzea Českého ráje v Turnově již 17. ročník Staročeských řemeslnických trhů.
* Velitel územního odboru Policie ČR v Semilech Libor Nižník přijel ve čtvrtek 26. května do Rovenska pod Troskami poděkovat hospodskému z restaurace Radnice za statečný občanský čin v souvislosti s přepadením zdejší pošty. Není běžné, aby občan nejen dostihl nebezpečného lupiče, ale ještě ho odzbrojil a zpacifikoval do příjezdu policie.

ČERVEN 2011

* V pátek 3. června došlo v turnovské Panochově nemocnici k historickému setkání nového primáře gynekologického oddělení a vedení nemocnice s privátními gynekology, působícími v regionu.
n201112291701_zap_404_2011_skauti* V sobotu 4. června slavili turnovští skauti 95 let od svého založení. Na náměstí mj. v českém rekordu postavili za hodinu 157 stanů. Turnovské skautské středisko Štika bylo založeno v roce 1916.
* V sobotu 18. června se v areálu rohozeckého pivovaru uskutečnil 14. ročník Slavností piva Skalák.
* Ve středu 22. června se po 18. hodině nad Turnovsko natáhly hrozivě vypadající černé mraky a po 19. hodině se spustila silná bouře s přívalovým lijákem a kroupami. Její intenzita v regionu neměla za poslední dobu mnoho srovnání. Během několika minut se z potoků staly říčky, turnovským náměstím protékalo bláto ze staveniště v ulici 5. května. Velmi silný průběh měla bouře nad Karlovicemi, kde rozvodnila místní potok do té míry, že místní 20 let nic podobného nepamatují. Právě přítoky Libuňky způsobily, že se tato jindy klidná říčka proměnila v dravou řeku! V Pelešanech podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu hladina Libuňky stoupla ze 47 centimetrů na 2,5 metru a hodinu po půlnoci dosáhla třetího stupně povodňové aktivity. Ještě v 8.30 hodin ráno ve čtvrtek 23. června byla říčka na druhém stupni povodňové aktivity. Hladina ale rychle klesala.
* Ve čtvrtek 16. června proběhla stávka na železnici. Vlaky byly nahrazeny autobusy.
* Poslední koncert se v kině v Žižkově ulici uskutečnil ve čtvrtek 22. června v rámci Dvořákova festivalu 2011 a 56. ročníku Dvořákova Turnova a Sychrova.

ČERVENEC 2011

* Odhadem tři až čtyři tisíce návštěvníků prožily první prázdninový večer na koncertě finské kapely Apocalyptika v areálu sychrovského zámku.
* Firma Kamax začala stavět na Vesecku nový logistický areál.
* Tradiční akce prvního prázdninového víkendu – Kámen a šperk v Českém ráji 2011 – se poprvé přesunula z náměstí do areálu muzea. Akci fatálně ovlivnilo počasí, část programu musela být úplně zrušena.
n201112291705_zap_405_2011_rohozec* Na patnáct stovek zájemců vyslyšelo nabídku mimořádných prohlídek hruborohozeckého zámku ve dvou svátečních dnech 5. a 6. července. Uskutečnila se zde oblíbená akce „Móda sedmi století“, návštěvníky zámkem provázeli kostýmovaní průvodci, z nichž každý svým zevnějškem symbolizoval jednu epochu v bohatých dějinách objektu. Zájem byl velký, kastelán a další zaměstnanci se měli co otáčet. Samozřejmě došlo také na dotazy, jestli je ještě zámek přístupný, když byl soudem vrácen dědicům rodu Walderode. „Ubezpečujeme všechny návštěvníky zámku, že rozhodnutí Okresního soudu v Semilech ve věci restituce státního zámku Hrubý Rohozec ze dne 1. července 2011, které doposud nenabylo právní moci a na jehož základě bylo rozhodnuto o vydání zámku dědičce posledního majitele Johanně Kammerlanderové, nemá žádný vliv na návštěvnický provoz a konání kulturních akcí v roce 2011,“ stálo na vysvětlenou na internetových stránkách zámku. Restituční kauza není stále dořešena.
* Obyvatelé horní části Nádražní ulice sepsali petici, ve které upozornili na alarmující technický stav vozovky.
* Zhruba pětistovka návštěvníků přišla v sobotu 23. července do areálu za Dlaskovým statkem v Dolánkách, kde se uskutečnil v pořadí 26. ročník Folkové noci.
* Poslední červencový víkend se uskutečnil další ročník Benátské noci v Malé Skále. Jeden z největších hudebních festivalů poznamenalo nestálé počasí, prakticky od pátku 29. do soboty 30. července neustále pršelo, že se areál proměnil v oraniště. Nedělní program byl zrušen.

SRPEN 2011

* Začaly práce na I. etapě regenerace sídliště u nádraží.
* V Dolánkách u Jizery do podzimu vzniknou dvě nové pláže. Celkové náklady jsou ve výši 4,6 mil. Kč, město získalo dotaci ve výši 4,4 mil. Kč, zbytek uhradí ze svého rozpočtu.
* Občanské sdružení Fokus, které pečuje o duševně a mentálně postižené, se z budovy kina v Žižkově ulici přestěhovalo do objektu ve Skálově ulici za bývalým internátem pro žáky školy.
* Policie ČR upozorňuje na opakující se krádeže měděných drátů elektrického nadzemního vedení na různých místech regionu.
* 18. srpna koncertem písničkáře Pavla Dobeše skončil druhý ročník Sedmihorského kulturního léta, který se konal v areálu Motelu Even a firmy Kinghouse v Sedmihorkách. Proběhly tu dva festivaly – rockový a folkrockový, jedno divadelní představení a jeden samostatný koncert.
n201112291708_zap_406_2011_cj* V době od 15. srpna do 30. října byla z důvodu rekonstrukce uzavřena část ulice 5. května od křižovatky s ulicí Husovou a Kinského (U Borovičků) až po novou kruhovou křižovatku na Hruštici. Šlo o největší dopravní omezení v rámci projektu Čistá Jizera.

ZÁŘÍ 2011

* Od 1. září jsou v nemocnici k dispozici dva pokoje tzv. paliativní péče pro těžce nemocné pacienty, jejichž život se chýlí ke konci a nelze o ně pečovat doma. Pokoje jsou umístěny v prostorách bývalé porodnice.
* Turnov, reprezentovaný svými zastupiteli, trasu mezinárodní silnice na svém území nechce! Pro tuto variantu hlasovala ve čtvrtek 1. září na veřejném zasedání zastupitelstva v sále Střelnice „pohodlná většina“ 18 zastupitelů. Šlo o vzkaz veřejnému projednávání Zásad územního rozvoje Libereckého kraje.
* Turnovské Regionální turistické informační centrum na náměstí během hlavních dvou prázdninových měsíců navštívilo zhruba 17 500 turistů. Počet návštěvníků v porovnání s předcházejícími roky mírně vzrostl (v roce 2010 celkem 15 620).
* V rámci jubilejního 20. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Mladá Praha byl v pražském Rudolfinu uspořádán v sobotu 3. září koncert, v jehož úvodu zazněla v premiéře nejnovější orchestrální skladba Martina Hyblera, profesora hudby na turnovské umělecké škole, nazvaná „S dobrem si pospěš“.
* Ve čtvrtek 8. září bylo otevřeno kino Sféra ve Střelnici. Vzniklo úpravou malého sálu. Kapacita kina je 102 míst. Náklady byly ve výši 5,3 mil. Kč bez DPH.
* Věštec Vlastík Brůček se objevil v nejsledovanější české talk show Jana Krause Uvolněte se, prosím. Těžko se to nějakému bývalému či současnému občanu Turnova v nejbližší době podaří zopakovat.
* V pátek 16. září se českorajské Ploukonice rozrostly na několikanásobek počtu svých obyvatel. Do zdejšího Country saloonu V jeteli zavítali Robert Křesťan s Druhou trávou a z Ameriky přijel legendární bluegrassový hudebník a skladatel Peter Rowan.
n201112291711_zap_407_2011_maskovka* Historické rozhodnutí: Sportoviště v Maškově zahradě se bude stavět. Těsná většina 15 zastupitelů ve čtvrtek 29. září odsouhlasila, že stavba sportoviště má proběhnout ve dvou etapách. V letech 2013 a 2014 venkovní koupaliště a doprovodné investice v podobě parkoviště a zeleně. Druhá etapa, spočívající ve výstavbě zimního stadionu, má navazovat v letech 2015 až 2017.


ŘÍJEN 2011

* V úterý 4. října byl v Turnově slavnostně zakončen projekt rekonstrukce a výstavby kanalizací Čistá Jizera, který byl realizován v posledních dvou letech pod patronací Vodohospodářského sdružení Turnov, a který výrazně proměnil podobu města.
* Od čtvrtka 6. do soboty 8. října proběhla v Turnově v kulturním centru Střelnice prestižní konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
* V úterý 11. října navštívil Turnov ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Svojí návštěvou zahájil oslavy 50. výročí založení zdejší Střední zdravotnické školy.
* Školou roku Libereckého kraje 2011 jsou hned dvě školy, a to Střední zdravotnická škola Turnov a Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola Liberec.
* Na místě Waldorfské mateřské školy v Hruborohozecké ulici v Daliměřicích bude postaven úplně nový zděný objekt.
* V pátek 21. října byl obnoven provoz v ulici 5. května v celé délce od Havlíčkova náměstí až po nový kruhový objezd na Hruštici!
* V muzeu se konala výstava fotografií jedné z legend českého horolezectví – Viléma Heckela.
* V neděli 23. října se konala v domě Na Sboře velká slavnost v podobě oslav desetiletí Markova domu, ve kterém se nachází sídlo Ochranovského sboru při Českobratrské církvi evangelické.
n201112291718_zap_408_2011_urban* Slavnostní večer u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa se v Turnově koná již tradičně, tentokrát se setkání ve velkém sále Střelnice uskutečnilo 27. října. Čestné občanství uděleno nebylo, Cenu obce získal Jiří Urban, uznávaný šperkařský výtvarník.

LISTOPAD 2011

* V neděli 6. listopadu byl zahájen provoz autobusového terminálu u turnovského nádraží. Na jeho stavbu město Turnov získalo dotaci z fondů EU ve výši 89,5 mil. Kč, z městského rozpočtu bylo uhrazeno 7,2 mil. Kč. Terminál přinesl jednu z největších změn ve veřejné dopravě za poslední desetiletí. V pátek 4. listopadu byl terminál za účasti vedení města a pozvaných hostů slavnostně otevřen.
* Ve středu 9. listopadu odpoledne proběhla v sídle Sboru hasičů města Turnova v „hasičárně“ v Daliměřicích malá slavnost. Jednotka poloprofesionálních hasičů slavila desetiletí své činnosti. A byla to oslava stylová – do výbavy hasiči získali nové vozidlo, za které by se nemusela stydět žádná profesionální jednotka a současně i nový prapor jednotky.
n201112291722_zap_409_2011_granat* Pracovníci družstva Granát připravili tradičně ceny pro celostátní anketu Český slavík. V sobotu 26. listopadu se uskutečnil přímý televizní přenos slavnostního vyhlášení výsledků 46. ročníku ankety. Předáni byli zlatí, stříbrní a bronzoví slavíci, ceny pro skokana roku, objev roku ad. K tomu v Granátu vytvořili nově i ceny mimořádné – cenu stanice MTV pro videoklip roku a cenu pro naši v současnosti nejlepší tenistku Petru Kvitovou.
* Turnovsko má jednu z nejvyšších cen vodného a stočného pro rok 2012 v České republice – 81,32 Kč. Nárůst celkové ceny představuje 9,33 Kč, a to z 71,99 Kč v roce 2011.
* V polovině listopadu oznámila Všeobecná zdravotní pojišťovna záměr zrušit v Libereckém kraji celkem 167 lůžek akutní péče. Redukce se má dotknout nemocnic v Turnově, Jilemnici, Frýdlantě a Tanvaldu. Ve Frýdlantu a v Turnově má být od roku 2013 zrušeno lůžkové gynekologické oddělení.
* S koncem roku skončila výroba v poslední velké mlékárně v regionu – v Příšovicích. Mlékárna podle informace agentury ČTK přestala od farmářů nakupovat mléko a vlastníci žádají soud o vyhlášení úpadku. Firma dodavatelům dluží bezmála 74 milionů korun a své závazky není schopna splácet. Výroba mléka v Příšovicích měla více než stoletou tradici.
* Projdete-li Turnovem od Ohrazenic po centrum města, napočítáte 12 obchodů s květinami!

PROSINEC 2011

* V prosinci bylo předáno staveniště prvního většího úseku Greenway Jizera mezi Dolánkami a Líšným. Vlastní stavba začne na jaře. Cyklostezka v tomto úseku má být hotova na podzim 2013.
n201112291727_zap_410_2011_praemium* V neděli 4. prosince, v den narozenin mecenáše B. J. Horáčka, se v reprezentačních prostorách zámku Sychrov uskutečnilo setkání u příležitosti udílení cen Praemium Bohemiae. Od prvního ročníku Praemium Bohemiae v roce 2001 bylo předáno 230 cen 160 studentům (úspěšným řešitelům mezinárodních vědomostních olympiád) v celkové výši necelých čtyř milionů korun. Letos byl jedním z předávajících i syn mecenáše Jan Horáček. V této souvislosti je zde i informace, že turnovští zastupitelé rozhodli nechat zhotovit k desátému výročí úmrtí B. J. Horáčka umělecké dílo před Střelnicí, které by ho připomínalo. Odhaleno bude v říjnu 2012.
* Ve čtvrtek 8. prosince byla veřejnosti slavnostně předána dokončená I. etapa revitalizace sídliště u nádraží. Hodnota díla představuje prostavěnou částku ve výši zhruba 8 mil. Kč. Součástí stavby byly kompletní rekonstrukce komunikací, chodníků, veřejného osvětlení, mobiliáře a zeleně. Výsledkem je podstatné rozšíření počtu parkovacích stání pro osobní automobily v ulici Kosmonautů a před blokem „A“ ve Studentské ulici včetně odpočinkových ploch a obnovy zeleně.
* V neděli 11. prosince vstoupily na celostátní úrovni v platnost nové jízdní řády vlakové a autobusové dopravy. V Turnově došlo ke změnám především v souvislosti se zprovozněným terminálem hromadné dopravy u nádraží, čtyři linky příměstské dopravy na zkoušku ráno zajíždějí s dětmi k základním školám. Cílem je eliminace individuální automobilové dopravy, kdy rodiče své děti vozí auty.
* V úterý 13. prosince zastupitelé Libereckého kraje schválili Zásady územního rozvoje kraje (ZUR), jeden ze strategických dokumentů, který řeší všechny části regionu v různých bodech života jeho obyvatel. Jak se dalo předpokládat, dokument byl schválen naprostou většinou zastupitelů i včetně trasy rychlostní silnice R35 v severní variantě, tedy Turnovem a středem Českého ráje.
* V pátek 16. prosince proběhl v kulturním domě v Kacanovech křest nové knihy Jaroslava Egerta Historie mlýnů na Žehrovce.
* V neděli 18. prosince Česko a celý svět zasáhla informace o úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Zemřel ve spánku na své chalupě v Hrádečku u Trutnova. V Turnově u kašny spontánně vzniklo pietní místo, kde lidé zapalovali svíčky a nechávali různé vzkazy. Těsně před Vánoci vláda ČR vyhlásila třídenní státní smutek.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.