ROK 2012. JAKÝ BYL V TURNOVĚ?

0

Třeba co do počasí, byl právě odcházející rok výjimečný. Padaly teplotní rekordy v zimě i v létě, uvidíme, jestli se to bude v dalších letech opakovat. Dále mohla zaujmout vzrůstající návštěvnost některých akcí. Zaznamenali ji pořadatelé Modrého kocoura, zahájení turistické sezony, Sedmihorského léta, Kozafestu, Boudy na ulici aj. V tomto roce také více zřetelněji vypadá budoucnost Panochovy nemocnice, turnovským voličům se podařil husarský kousek v podobě pěti krajských zastupitelů, Češi přežili prohibici. Kdybychom provedli pomyslné hlasování o TOP akci tohoto roku, nabízí se především svěcení dvou nových zvonů v Přepeřích, které dávají symbolicky naději na lepší příští. A protože konec roku 21. prosince nenastal, jede se dál!

LEDEN

* Na území Libereckého kraje se PRVNÍ MIMINKO ROKU 2012 narodilo 1. ledna po 9. hodině v porodnici v Jilemnici. Byla to holčička Anna Zoe. Protože se ale narodila rodičům s trvalým bydlištěm v Královéhradeckém kraji, je jako první miminko našeho kraje brán Michal Nikodym z České Lípy, který přišel na svět v tamní porodnici 1. ledna v 9.27 hodin. Při redakčním pátrání po prvním dítěti z Turnovska jsme měli úspěch v Jablonci nad Nisou. První miminko roku 2012 se zde narodilo 1. ledna tři minuty po 14. hodině. Holčička se jmenuje Ema, vážila 3 150 g a měřila 49 cm. Její rodiče jsou od Turnova.
* Od prvního dne nového roku nebyly nějakou dobu v provozu MĚSTSKÉ STRÁNKY www.turnov.cz, které byly napadeny hackerem.
* NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ v Turnově na Lukách – desítky lampionů štěstí na turnovském nebi a zhruba tři tisícovky lidí.
* Není to běžné, aby občan Turnova byl zván do prestižního diskuzního pořadu, jaký se na téma zdravotnictví, resp. často skloňované restrukturalizace akutních lůžek nemocnic a memoranda zdravotních pojišťoven, odehrál ve čtvrtek 5. ledna večer na ČT1. Obávaná moderátorka Michaela Jílková si do studia do živého vysílání pořadu MÁTE SLOVO přizvala kromě ředitele Panochovy nemocnice v Turnově Tomáše Slámy ještě hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka, přednostu kardiocentra pražského IKEM Jana Pirka, ředitele soukromé nemocnice v Jeseníku Jana Jedličku a také zástupce pacientů, což byla paní Řezníčková z Trutnova, jinak zaměstnankyně tamní nemocnice.

gal7_obr1326553858_121

* ANTIMONY: VELKÁ VÝZVA PRO ROVENSKO POD TROSKAMI. Tradičně si uprostřed ledna městečko Rovensko pod Troskami připomíná výročí hrdinné smrti parašutistů ze skupiny Antimony z II. světové války. Pietní akt za účasti Klubu vojenské historie Roty Nazdar v dobových uniformách uvedla starostka města Zdeňka Nejedlá. „Hrdinnou smrt parašutistů, kteří svým činem naše město uchránili od osudu Lidic a Ležáků, bychom měli mít stále na paměti. Stejně tak jako občanský postoj tehdejšího starosty Kouřila, který se stal živým štítem při vyjednávání mezi parašutisty a gestapem,“ uvedla starostka. K osudným událostem v Rovensku došlo 16. ledna 1943, parašutisté se skrývali v domku na místní plovárně, když je gestapo obklíčilo. Místo aby se vzdali, volili dobrovolnou smrt. V roce 2103 od oněch událostí uplyne již 70 let a Rovensko se připravuje na velké oslavy, které vyvrcholí 4. května 2013.
* Ráno v úterý 17. ledna do Turnova poprvé za letošní zimu přišla VYDATNĚJŠÍ SNĚHOVÁ NADÍLKA s teplotami těsně pod nulou. Sněhu napadlo do deseti centimetrů, takže žádná velká kalamita…
* Děti z výtvarného kroužku ŠIKULOVÉ ZE SVIJAN zvítězily v krajském kole čtvrtého ročníku soutěže „Ukliďme si svět“. Soutěž probíhala v rámci spolupráce Libereckého kraje a kolektivního systému ELEKTROWIN. Projekt je zaměřen na zpětný odběr elektrozařízení a separovaný sběr elektroodpadu.
* Ve čtvrtek 26. ledna se letos v zimě poprvé rozjel vlek na turnovské SJEZDOVCE VE STRUHÁCH, kde konečně začala sezona (lyžovalo se až do 11. března).
* V sobotu 14. ledna se v městském divadle uskutečnila předpremiéra nové divadelní hry zdejšího spolku Nakafráno, která se jmenuje DRŮBEŽÍ NÁŘEZ. Je to jejich v pořadí třetí autorská divadelní hra po Naštěkané a Božském řízku. Premiéry hry Drůbeží nářez se v turnovském divadle odehrály o sobotách 11. a 18. února.
* Dagmar Havlová vyjádřila svým dopisem poděkování občanům Turnova za projevy upřímné soustrasti nad úmrtím prezidenta Václava Havla. V pondělí 30. ledna obdržela starostka města dopis od manželky zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla paní Dagmar Havlové, ve kterém děkuje občanům města Turnova za projevy upřímné soustrasti.

ÚNOR

* NOVÁ KRÁLOVNA TURNOVSKÉHO SPORTU. V sobotu 4. února v podvečer se v kině ve Střelnici uskutečnilo slavnostní vyhlášení nejlepších sportovců Turnova za uplynulý rok. Jednalo se již o 20. ročník populární ankety! A protože rok 2011 byl na sportovní úspěchy velmi bohatý, nominováno bylo odbornou komisí v kategorii jednotlivců celkem 13 sportovců. Hlasováním porotců se stala vítězkou 30letá Michaela Gomzyk Omová z oddílu radiového orientačního běhu.

gal7_obr1328443864_238

* Turnovská MĚSTSKÁ POLICIE se přestěhovala. Najdete ji v budově bývalého internátu ve Skálově ulici čp. 466, kde mají strážníci lepší podmínky pro svoji práci. T
* MRAZY! Víc než tři týdny Česko sužovaly nebývalé mrazy spojené s vydatnou sněhovou nadílkou. Nejmrazivější nocí na Turnovsku byla ta na 3. února, kdy bylo v Dolánkách naměřeno -24,4 °C. Na noc na neděli 12. února meteorologové předvídali možné překonání letitého rekordu, kdy bylo v roce 1929 u Českých Budějovic naměřeno -42,2 °C. Tentokrát rekord nebyl překonán, na šumavské Kvildě naměřeno „jen“ -36,5 °C, na Jizerce -33,8 °C.
* SNĚHOVÁ NADÍLKA v Turnově byla k 17. únoru nejvyšší za poslední desetiletí, a to konkrétně od roku 1977, kdy APC Turnov počasí podrobně sleduje. Tento den leželo v některých částech Turnovska 30 až 50 centimetrů sněhu.
* Na konci měsíce vystřídalo mrazy a sníh MASIVNÍ TÁNÍ SNĚHU na horách. Jizeru zablokovaly kry, voda se rozlila u Zrcadlové kozy a v Rakousích, hrozila i městu. V sobotu 25. února řečiště z vrtulníku obhlíželi pyrotechnici, bylo rozhodnuto o odstřelu nahromaděných ker. Přes noc ale voda opadla, kdy se prolomily do vody, která je za velkého rachotu prohnala městem. Příroda si tedy poradila sama.
* Procházel někdy MASOPUSTNÍ PRŮVOD vilovou čtvrtí za turnovským sídlištěm u nádraží v období mezi válkami a někdy ve druhé polovině 20. století, kdy tato čtvrť vznikala? Na tuto otázku už dnes těžko někdo jednoznačně odpoví. V novodobé historii ale určitě ne! Až v úterý 21. února 2012 vilovou čtvrtí prošel víc než stohlavý masopustní průvod. Dopoledne toho dne se v základní škole v Alešově ulici, kde je první stupeň ZŠ ve Skálově ulici, neučilo. Žáci všech tříd, učitelé i vychovatelky vyrazili do masopustního průvodu. Každý v nějaké masce.
* DIVADELNÍ PŘEHLÍDKA MODRÝ KOCOUR VE ZNAMENÍ DIVÁCKÝCH REKORDŮ. „Po letošním ročníku musím konstatovat s velkým potěšením narůstající zájem diváků, až jsme nad tím nevěřícně kroutili hlavou. Některá představení málem vyprodala divadlo, na ta ostatní v rámci přehlídky, na která dříve spíše chodili jen členové ostatních souborů, jsme tentokrát prodali o sto volných vstupenek víc než vloni. Zatímco jiné divadelní přehlídky divácky stagnují, nebo mají menší návštěvnost, Modrý kocour je na tom naopak. Poděkování patří všem, kteří divadelníky přišli podpořit,“ uvedl Petr Haken, hlavní dramaturg prestižní divadelní přehlídky, která se odehrála v Turnově od čtvrtka 23. do neděle 26. února. V pořadí to byl již 17. ročník, v nabídce bylo více než 20 představení. Modrý kocour je velkým setkáním amatérských divadelníků a současně i postupovou přehlídkou pro Liberecký a Ústecký kraj na dvě celostátní přehlídky.
* Napříč politickým a názorovým spektrem zastoupeným v turnovském zastupitelstvu se 23 zastupitelů na veřejném zasedání 23. února vyjádřilo pro další pokračování prací na ÚZEMNÍM PLÁNU MĚSTA.

BŘEZEN

* V pátek 3. února navštívil Liberecký kraj MINISTR DOPRAVY Pavel Dobeš (Věci veřejné). Z odstupu několika měsíců šlo o zbytečnou návštěvu…
* V pátek 9. března v podvečer se v domě Na Sboře v turnovské Skálově ulici uskutečnila velká pocta nejuznávanějšímu současnému zdejšímu žijícímu umělci – malíři, sochaři a spisovateli JANU SOLOVJEVOVI k výročí jeho 90. narozenin.
* V neděli 11. března začala pro fotbalisty divizního FK PĚNČÍN-TURNOV jarní část sezony. Ve favorizované Velimi uspěli a domů přivezli remízu 1:1.

gal7_obr1332091750_246

* Na sobotu 17. března, připravili členové obnoveného divadelního spolku Jirásek z Olešnice v pořadí již sedmou hru ve svém repertoáru od roku 2004. Tentokrát to byla premiéra hry Jana Váchala MADAM COLOMBOVÁ zasahuje.
* Podle věštce a meteorologa Vlastíka Brůčka, který již dlouhé roky sleduje počasí na Turnovsku, padl v neděli 18. března v našem regionu DLOUHODOBÝ TEPLOTNÍ REKORD stejně tak jako na mnoha dalších místech republiky. Naměřeno bylo +22,1 °C, v roce 1992 bylo ve stejný den naměřeno +21,1 °C.
* ZDRAVOTNÍ PÉČE V PANOCHOVĚ NEMOCNICI zůstane zachována tak, jak v současnosti je. Ve čtvrtek 29. března proběhlo v Mladé Boleslavi jednání zástupců všech zdravotních pojišťoven a zástupců všech nemocnic v Libereckém kraji (vyjma nemocnice v České Lípě) k optimalizaci lůžek. Na jednání byl podle MUDr. Martina Hrubého z Panochovy nemocnice Turnov s každou nemocnicí dojednán rámec a rozsah lůžkové péče od 1. ledna 2013. Konstatována byla připravenost k jednání o smlouvách mezi nemocnicí a jednotlivými zdravotními pojišťovnami. Podle Hrubého bude i nadále turnovská nemocnice poskytovat zdravotní péči v rozsahu, na který jsou obyvatelé v současnosti zvyklí.

DUBEN

* V pondělí 2. dubna odpoledne odstranila specializovaná firma pomocí speciální techniky v podobě nafukovacích vaků část NARUŠENÉHO SKALNÍHO MASIVU pod Valdštejnem. Byl to zbytek z části skály, která spadla 12. listopadu 2011 a zavalila silničku pod hradem.
* STAROSTOVÉ A TOP 09 SE PŘED KRAJSKÝMI VOLBAMI ROZEŠLI. Překvapivý výsledek měl předvolební sněm Starostů pro Liberecký kraj ve čtvrtek 29. března. Předvolební uskupení SLK nebude tvořit společnou kandidátku s TOP 09, ale oba subjekty půjdou do voleb samostatně!
* Sobota 14. dubna byla ve znamení hned dvojího VODÁCKÉHO OTEVŘENÍ JIZERY. Půjčovny lodí Žlutá plovárna, SK Tuleň, MaSka a Sundisk uspořádaly tzv. odemykání Jizery v prostoru Žluté plovárny před polednem, dvě hodiny poté se podobný slavnostní akt, spojený s čištěním břehů až po Zrcadlovou kozu, uskutečnil v režii půjčoven lodí Klokočí.cz, LoděKoza, Outdoor School a Půjčovny lodí pod Pantheonem. Zde v rámci akce 45 dobrovolníků na kánoích uklízelo kolem řeky z Malé Skály po Zrcadlovou kozu. Shromážděno bylo 0,7 tuny odpadu!

gal7_obr1334427443_44

* Bomba: TURNOVŠTÍ FUTSALISTÉ A BASKETBALISTÉ VYHRÁLI PRVNÍ ZÁPASY PLAY-OFF A POSTOUPILI DO FINÁLE! Turnovští basketbalisté si poradili v zápasech play-off s Holicemi a utkali se o postup do Národní ligy s Pardubicemi (což se jim nakonec nepodařilo). Stejně tak se o postup z II. ligy utkali futsalisté FC Dalmach, ani jin se ale vyřadit tým Démonů z České Lípy nepodařilo.
* Nejlepší český horolezec 20. století RADOVAN KUCHAŘ zemřel náhle v pondělí 30. dubna na Hrubé Skále. Bylo mu 83 let.
* PO LEGENDÁRNÍCH AUTOMOBILOVÝCH ZÁVODECH DO VRCHU MÁ VYSKEŘ DALŠÍ PRESTIŽNÍ AKCI. „Myslím, že tenhle ročník byl zatím nejlepší, co jsme dělali. Ideální jarní počasí, přišli lidé, kteří přijít chtěli, takže se bavili, závody byly plynulé, po celé trati jezdcům fandily stovky diváků, co si víc pořadatel může přát,“ glosoval po skončení 6. ročníku Traktoriády na Vyskři Jan Kozák z AMK Vyskeř. Měl pravdu, z malé akce, které se ještě před pár lety zúčastnilo pár desítek nadšenců, je dnes jedno z největších agrárních setkání v regionu. Závody traktorů, ať už historických či doma vyrobených, lákají čím dál víc jezdců z celé republiky. Letos jich přijelo přes padesát a další museli pořadatelé odmítnout, protože už se do programu nevešli. A nejen závody traktorů do vrchu, ale i prezentace nejmodernější zemědělské techniky, program pro děti a další aktivity, není divu, že v sobotu 21. dubna na Vyskeř přijelo ke třem tisícovkám lidí.
* TURISTICKÁ SEZONA ZAHÁJENA ZA REKORDNÍHO POČTU NÁVŠTĚVNÍKŮ. V sobotu 28. dubna prošlo částí Českého ráje od parkoviště pod Valdštejnem přes Hrubou Skálu do kempu v Sedmihorkách více než pět tisíc lidí. „Letošní devátý ročník navštívilo nejvíc lidí v historii oficiálního zahajování turistické sezony v Českém ráji, které pořádáme s podtitulem Český ráj dětem,“ uvedla Eliška Gruberová, vedoucí turnovského informačního centra, která stojí v čele pořadatelského týmu několika desítek lidí, kteří největší setkání tohoto typu v regionu připravují (akci pořádá město Turnov ve spolupráci se Sdružením Český ráj a dalšími subjekty).
* Hlavním bodem dubnového jednání turnovských zastupitelů bylo projednání (a schválení) ZMĚNY Č. 13 A ÚZEMNÍHO PLÁNU MĚSTA, což není nic jiného, než dlouhé roky projednávaná tzv. odlehčovací komunikace od kruhové křižovatky v Sobotecké ulici do Palackého ulice a podél autobusového nádraží nahoru přes Konělupy do Žižkovy ulice. Tato komunikace by měla být v rámci nového územního plánu vedena jako územní rezerva pro řešení vnitroměstské dopravy. Záměr tuto odlehčovací komunikaci zanést do nového územního plánu podpořila nejtěsnější většina zastupitelů – 14.

KVĚTEN

* Hitem letošní návštěvnické sezony v Českém ráji byla HOROLEZECKÁ VÝSTAVA a současně výstava doposud veřejnosti nepředstavených fotografií Viléma Heckela v turnovském muzeu. Už jejich společná vernisáž ve čtvrtek 17. května byla znamením, že se děje něco mimořádného. Podle ředitelky muzea Vladimíry Jakouběové na vernisáž dorazilo zhruba 250 lidí, což je nejvíc v posledních letech. Však také horolezectví v Českém ráji má mnoho příznivců ve všech generacích. Skutečnost, kdy jeden je na laně závislý na druhém, je jednou z jistot, která mezi horolezci vytváří pevné vazby. O tom vypovídá i sám název výstavy: „Jistíš mě?“ Usilovně se také pracuje na samostatném muzeu horolezectví, které by při turnovském muzeu mělo vzniknout…
* V SEDMIHORKÁCH ZAČALO HUDEBNÍ A DIVADELNÍ LÉTO. V sobotu 19. května dopoledne hojně navštíveným dětským dnem na pozadí směsice her na indiány i středověké rytíře a následným Folk-rockovým festivalem začala v Sedmihorkách v areálu firmy Kinghouse a motelu Even série deseti hudebních a divadelních akcí, která výrazně oživila předprázdninovou a prázdninovou nabídku turnovské části Českého ráje. V nově pojatém areálu, kterému dominuje zastřešení podobné cirkusovému šapitó, si zahráli Kantoři či Oskar Petr & Petr Kalandra Memory Band se Zuzanou Michnovou, Lenky Filipová, Michla Hrůza, Václav Neckář, Hradišťan bratři Nedvědové, Michal Prokop a Framus Five.
* Jako pohodové letošní STAROČESKÉ TRHY, konané tradičně o posledním květnovém víkendu, vnímá ředitelka turnovského Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová. „Letos jsme neřešili žádné stížnosti, bylo ideální počasí, připadalo mně to, jakoby lidé do areálu parku a muzea přicházeli už dopředu naladěni, že si kulturní program a návštěvu stánků prodejců originálního zboží užijí,“ shrnula Jakouběová. Podle ní jen někteří prodejci konstatovali nižší tržby, protože přece jen lidé dnes méně utrácejí, většina z nich nicméně z Turnova odjížděla spokojena. Letos jich zde bylo přes 150, pravidelní návštěvníci ocenili, že došlo k jejich výrazné obměně, takže zde byla spousta řemeslníků nových, z nich někteří své umění i lidem předváděli. Z doprovodného kulturního programu Staročeských trhů byl největší zájem o koncert Věry Martinové, kapely Děda Mládek Illegal Band, vystoupení Jaroslava Uhlíře, pražské kapely studentů s handicapem The Tap Tap, skupiny Čankišou ad.

gal7_obr1338146240_103

* DVĚ SPECIÁLNÍ SLUŽEBNÍ JÍZDNÍ KOLA obdrželi policisté z turnovského obvodního oddělení. „Počítáme s tím, že speciální mobilní hlídka na jízdních kolech se bude objevovat tam, kam se dosud policisté dostávali pouze obtížně,“ sdělil vedoucí turnovského policejního oddělení Milan Drahoňovský. Podle něho se policisté zaměří především na úsek mezi Hrubou Skálou a Valdštejnem, objeví se v Sedmihorkách, pod Troskami, v okolí Dlaskova statku, Šťastné země a v Klokočských skalách.
* RENATA ŠULCOVÁ je novou ředitelkou ZŠ v Mašově, TOMÁŠ ZAKOUŘIL je novým ředitelem Žluté ponorky, o kterou byl ve výběrovém řízení největší zájem. Vítěz byl vybrán z osmi uchazečů, když kromě vítěze byli do poslední chvíle ve hře i stávající zaměstnanec střediska Tomáš Špinka a Zbyněk Báča, který je znám především z různých „neziskových“ aktivit práce s dětmi.

ČERVEN

* MĚSTSKÁ POLICIE MÁ MOBILNÍ BEZPEČNOSTNÍ KAMERY. A právě tyto kamery odhalily chytráka, který místo, aby za likvidaci komunálního odpadu, vyprodukovaného navíc, zaplatil, pod rouškou noci naskládal u kontejnerů pro objemný odpad na Mariánském náměstí 15 pytlů s komunálním odpadem. Nevěděl, že ho po celou dobu počínání zaznamenává jedna z mobilních bezpečnostních kamer. Případ je nyní řešen ve správním řízení.
* BOUDA NA ULICI PŘILÁKALA KE ČTYŘEM TISÍCOVKÁM LIDÍ! Úctyhodnou návštěvou až ke čtyřem tisícovkám lidí, především rodin s menšími dětmi, se mohl pochlubit v pořadí 5. ročník akce Bouda na ulici, kterou připravují občanské sdružení Nová naděje a zdejší Jednota bratrská. Letos se akce již podruhé odehrála v parku u letního kina v sobotu 2. června odpoledne.
* V TURNOVĚ SE SEŠLI SOKOLOVÉ Z CELÉHO KRAJE. Poměrně náročné akrobatické prvky byly vidět ve skladbě mužů na krajském sokolském sletu v Turnově v neděli 10. června. Víc než dvě tisícovky diváků viděly na ploše městského atletického stadionu víc než pět set cvičenců všech věkových kategorií ze všech žup Libereckého kraje a žup okolních. „Šlo o generálku celostátního XV. všesokolského sletu, který se uskuteční v Praze 5. a 6. července. Pro Turnov bylo pořádání takové akce velmi prestižní, pořadatelsky jsme se toho podle mého názoru a názoru ostatních účastníků zhostili dobře. Těší nás podpora Libereckého kraje, který na sokolské dění věnoval 250 tisíc korun a umožnil tak důstojné oslavy 150. výročí založení Sokola v celém regionu a i v Praze, protože většina cvičenců z turnovského sletu se publiku představí i tam,“ komentoval setkání starosta turnovského Sokola Milan Hejduk.

gal7_obr1339346536_128

* Víkend uprostřed letošního června pro obec VYSKEŘ znamenal historickou událost. Pod patronací zdejších spolků a záštitou obecního úřadu se tu uskutečnil vůbec PRVNÍ SJEZD RODÁKŮ. „Myšlenka na uspořádání takového setkání tady byla již delší dobu, čekali jsme na vhodnou příležitost,“ uvedla starostka obce Doubravka Fišerová. Tou velmi vhodnou příležitostí bylo letošní 130. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů, 60. let činnosti má za sebou také zdejší Červený kříž, 45. výročí slaví i vyskeřský automotoklub. K setkání obec vydala pamětní medaili a také vůbec první knihu, která byla kdy o Vyskři napsána.
* Téměř 600 absolventů, učitelů a zaměstnanců se v sobotu 16. června sešlo v sále SUPŠ ve Skálově ulici, aby vzpomenulo 60 LET OD ZALOŽENÍ Střední zemědělsko technické školy v Turnově.
* TROPICKÉ VEDRO NEVADILO, NA ROHOZEC PŘIŠLO VÍC NEŽ 4500 LIDÍ!
Jako velmi pohodový hodnotí v pořadí 15. ročník Slavností piva Skalák nejenom zástupci Pivovaru Rohozec, ale i návštěvníci. Svědčí o tom i například velmi pozitivní ohlasy na pivovarském Facebooku. I přes tropické vedro, které v sobotu 16. června panovalo, přišlo do areálu pivovaru přes 4500 lidí, což je o poznání víc než vloni.
* KOZAFEST 2012: NEJVĚTŠÍ NÁVŠTĚVNOST V HISTORII. V pořadí 5. ročník rockového festivalu Kozafest 2012 se uskutečnil v sobotu 23. června od odpoledních do pozdních nočních hodin. Na pódiu se střídala kapela za kapelou, v areálu Zrcadlové kozy posedávaly, polehávaly na louce či popíjely u stánků pivo stovky návštěvníků. „Těžko odhadovat jejich počet, protože vstup byl volný, lidí přišlo tak kolem tisícovky, což je v každém případě nejvíc, co tady kdy bylo,“ shrnul za pořadatele Leoš Gerlich.
* „Co lepšího dělat den před vysvědčením než uspořádat DEN REKORDŮ a po cimrmanovsku překonat rekordy, které neexistují,“ glosoval nápad na celoškolní akci ředitel ZŠ v turnovské Skálově ulici Roman Mareš. Ráno po osmé hodině ve čtvrtek 28. června se všichni žáci po třídách sešli na školním dvoře, co třída, to jiná barva trička…
* Na červnovém zasedání turnovského zastupitelstva byla vedení města, resp. všem zastupitelům předána petice občanů, která vyzývá zodpovědné činitele, aby přeložku silnice na Semily řešili mimo centrum města a aby z připravovaného územního plánu byla vyjmuta územní rezerva na tzv. odlehčovací komunikace od centra Magic v Sobotecké ulici kolem autobusového nádraží do Žižkovy ulice (tzv. Změna územního plánu 13A). Petici v krátkém čase tří týdnů zorganizovala skupina občanů, kteří provozují i vlastní internetové stránky Turnovlidem.cz. Petici podepsaly tři tisícovky občanů.

ČERVENEC

* MĚSTSKÉ SLAVNOSTI KÁMEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI se na začátku prázdnin konaly v Turnově již po osmé. Pod záštitou zdejšího Regionálního informačního centra byl připraven pestrý celodenní program s dobovým tržištěm, rytířskými souboji, ukázkami práce kamenářů a sklářů, v rámci večerního programu se uskutečnila exkluzívní historická módní přehlídka (viz snímek) oblečení od starověkého Egypta po současnost. Před 23. hodinou byla akce, která v průběhu soboty 7. července přilákala na turnovské náměstí stovky letních návštěvníků Českého ráje i domácí obyvatele, ukončena ohňostrojem. Více přineseme v samostatné reportáži.

gal7_obr1341738160_165

* Město Turnov navýšilo počet kontejnerů na textil. Z původních 16 je pro občany nyní k dispozici 20 kontejnerů firmy Dimatex.
* 25 MILIONŮ NA REKONSTRUKCI BÝVALÉHO DĚTSKÉHO ODDĚLENÍ NEMOCNICE. Projekt rozšíření a modernizace bývalého dětského pavilonu Panochovy nemocnice v Turnově získal podporu z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod ve výši 25 mil. Kč. Celkové náklady na rekonstrukci objektu se pohybují ve výši 81 mil. Kč. „Počítáme s tím, že požádáme zřizovatele, kterým je město Turnov, resp. zastupitelstvo města o ručení za úvěr, který umožní zahájit stavbu nejdéle na jaře příštího roku,“ uvádí ředitel nemocnice Tomáš Sláma.
* Turnovští strážníci budou více fungovat i v okolních obcích. Uvedl to místostarosta Jaromír Pekař. Podle něho se jedná v současné době o rozšíření práce městských strážníků na Příšovice, Karlovice, Malou a Hrubou Skálu, Svijany a další obce.
* Uprostřed července se v Ohrazenicích konala malá slavnost. Skončily téměř roční práce na výstavbě NOVÉ KANALIZACE V CENTRÁLNÍ ČÁSTI OBCE, ležící v těsné blízkosti Turnova. Samotná výstavba probíhala ve dvou etapách od září 2011 do června 2012. Délka nové kanalizace činí 680 metrů, přibyla i nová čerpací stanice odpadních vod. Na nový systém je napojeno 40 domů. V rámci stavby byly také obnoveny povrchy místních a krajských komunikací. V návaznosti na tuto akci bude za přispění Vodohospodářského sdružení Turnov, které bylo investorem akce, vybudována byla také nová kruhová křižovatka U Pyrámu.
* Přes 120 lidí se v sobotu 21. července zúčastnilo ZNOVUVYSVĚCENÍ LEGENDÁRNÍ KAPLE sv. Anny nad Vyskeří.
* 23. SLAVNOSTI SVIJANSKÉHO PIVA: 16 TISÍC LIDÍ A 770 VYPITÝCH SUDŮ PIVA První ročník Slavností Svijanského piva se uskutečnil ve Svijanském Újezdu v létě 1990. Jde o nejstarší pivní slavnosti v České republice. „Letos přijelo zatím nejvíc návštěvníků v historii, máme jich zaevidováno něco přes 16 tisíc, “ přiblížil starosta obce Blahoslav Kratochvíl. Pivo teklo z neuvěřitelných 160 píp, vypilo se ho přes 770 sudů piva! K dispozici byly i některé novinky. Především nová řezaná jedenáctka Svijanský fanda, kterou původně v pivovaru uvařili k narozeninám bývalého ředitele, všem ale chutnala natolik, že se ve Svijanech rozhodli uvést ji trvale na trh. V doprovodném kulturním programu se na dvou pódiích představily přední české kapely a jednotlivci. Například Rangers, Walda Gang, Žlutý pes s Ondřejem Hejmou, Rammstein Members Club, Debill Heads, Pavel Bobek, František Ringo Čech s kapelou Shut up!, Lenka Filipová a Petr Kolář.
* FOLKOVÁ NOC BOJOVALA S POČASÍM. Zhruba 1200 návštěvníků se vystřídalo v pátek 20. a v sobotu 21. července v Dolánkách v areálu Folkové noci. Návštěvnost byla ovlivněna především nestálým počasím, páteční večer propršel, v sobotu se mraky na obloze honily, drobně pršelo ale až v samém závěru akce. Dramaturgicky se pořadatelům podařilo na 27. ročník festivalu přivést opravdu pestrou směsici jednotlivců a kapel.
* BENÁTSKÁ JINAK A JINDE. Devatenáct ročníků v Malé Skále, nyní poprvé se největší hudební akce v širším regionu uskutečnila o posledním červencovém víkendu v libereckém Vesci. A hned je jasné, že se tak s největší pravděpodobností stalo natrvalo. Nějakých 25 tisíc lidí obec v údolí řeky Jizery už není prostě schopna pojmout. Organizačně i komerčně vítězí liberecký areál, kde může Benátská noc ještě dál růst. Malé Skále a tedy i regionu Turnovska, napříště zůstane už jen „malá“ Benátská, avizovaná pořadatelem na červen příštího roku.

gal7_obr1343663397_65

SRPEN

* S AUTOVETERÁNY do doku výroby 1918 jste se mohli setkat na Hrubém Rohozci v sobotu 4. srpna.
* Pondělí 20. srpna bylo ve znamení TEPLOTNÍCH REKORDŮ. Ve středočeských Dobřichovicích padl absolutní teplotní rekord České republiky, naměřili tu 40,4 stupně Celsia. Tento den bylo na Turnovsku nejtepleji v Příšovicích, kde bylo naměřeno 38,8 stupně Celsia.
* Již šestnáctou sezonu odehráli loutkáři ze souboru NA ŽIDLI NA ZÁMKU HRUBÝ ROHOZEC o letošních prázdninách.
* HORÁČKOVA NADACE ROZDĚLOVALA PŘÍSPĚVKY. Celkem 16 žádostí přišlo na výzvu správní rady Nadace B. Jana Horáčka Českému Ráji, která rozhodla, že pro rok 2012 uvolní částku ve výši 200 tis. Kč na financování projektů, které budou svým obsahem v souladu se Statutem a Nadační listinou, tj. budou zaměřeny na realizaci obecně prospěšných cílů pro region Českého ráje a jeho nejbližšího okolí k rozvoji duchovních hodnot, školství, vzdělávání a vědy, kulturních a sociálních hodnot, k ochraně přírodního prostředí, památek a tradic, k podpoře sociálních a zdravotních programů, tělovýchovy a sportu a dalších aktivit vedoucích k rozvoji regionu.

ZÁŘÍ

* Centrum pro dospělé klienty postižené autismem, zřízené o.s. SLUNCE VŠEM, bylo slavnostně otevřeno v úterý 4. září. Najdete ho v turnovské ulici Jana Palacha, v části objektu, kde ještě sídlí mateřská škola a dvě ordinace pediatrů. Sdružení Slunce všem je poskytovatelem péče dospělým osobám s tímto hendikepem, což z něho činí jediné zařízení svého druhu v Libereckém kraji.
* STO LET SKAUTOVÁNÍ si letos připomínají skauti v celé České republice. Turnovští skauti ze střediska Štika Turnov se k oslavám připojili již v červnu společným nakousnutím dalšího skautského století, oslavy pokračovaly na Střelnici 8. září.
* HUDEBNÍ FESTIVAL WakeUp, který se uskutečnil v sobotu 8. září v Turnově, přilákal přes čtyři stovky návštěvníků. Hrálo se souběžně na dvou scénách, jedna byla v atrium Muzea Českého ráje, druhá v letním kině.

gal7_obr1347210450_50

* Turnovský DOMOV DŮCHODCŮ POHODA oslavil 10 let činnosti. Za dobu fungování tohoto důležitého a potřebného zařízení se tady vystřídalo 299 seniorů. Kapacita domova je 71 klientů.
* PROHIBICE. Ministerstvo zdravotnictví v pátek 14. září v podvečer s okamžitou platností zcela zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území republiky. Důvodem prohibice bylo rozšíření otrav metylalkoholem. Zemřelo několik desítek lidí.
* SYCHROV PŘIŠEL O VELKÉHO PATRIOTA. Ve středu 19. září zemřela ve věku nedožitých devadesáti let jedna z posledních příslušnic rodu Rohanů – Guemenée – Rochefort, paní Marguerite, hraběnka Kottulinsky. S paní Margueritou správa zámku dlouhé roky spolupracovala – paní hraběnka pomáhala nejenom s propagací Sychrova v zahraničí, ale i finančně přispívala na renovaci interiérů a exteriérů zámku, který byl do roku 1945 jejím domovem.
* Víc než padesát návštěvníků dorazilo na poslední letošní NOČNÍ PROHLÍDKU HRADU VALDŠTEJNA, která se uskutečnila v pátek 28. září. „Letos jsme na hradě měli celkem šest nočních prohlídek, ta poslední byla jedna z nejnavštívenějších. V červenci jsme měli smůlu na počasí, většinou pršelo nebo byla zima,“ hodnotí kastelánka hradu Eliška Krejčová.
* Vedení školy a vedení Libereckého kraje chtělo těsně před volbami přejmenovat OBCHODNÍ AKADEMII, HOTELOVOU ŠKOLU A STŘEDNÍ ODBORNOU ŠKOLU na Střední školu Turnov. Narazilo to na silný odpor učitelů, studentů, rodičů, proti byli i zastupitelé města. Ke změně názvu nedošlo.
* ROZSÁHLÝ AREÁL MLÉKÁRNY V PŘÍŠOVICÍCH měl dostat nového majitele. Alespoň v to doufal vlastník mlékárny a její věřitelé, kteří společně podali návrh na zahájení insolvenčního řízení. Výrobu mlékárna zastavila v listopadu 2011. Dobrovolná dražba se konala 26. září. Vyvolávací cena mlékárny byla 35 milionů korun. Nebyl ale o ní bohužel žádný zájem, a to ani při opakované dražbě.
* V pátek 28. září se uskutečnily oslavy 50. výročí provozu NOVÉ ŠKOLNÍ BUDOVY V JENIŠOVICÍCH.

ŘÍJEN

* V pátek 12. a v sobotu 13. října se uskutečnily KRAJSKÉ VOLBY A PRVNÍ KOLO VOLEB DO SENÁTU. V krajských volbách zvítězili Starostové pro Liberecký kraj, kteří nakonec uzavřeli koalici se Změnou pro Liberecký kraj, turnovská starostka Hana Maierová se stala náměstkyní hejtmana pro kulturu a cestovní ruch. ODS, ČSSD a KSČM zůstaly v opozici. V senátních volbách v našem regionu zvítězil ve druhém kole Jaromír Jermář (ČSSD), který porazil Adolfa Beznosku (ODS).
Díky zájmu voličů a také díky „kroužkovací“ kampani výrazně v krajských volbách uspěli kandidáti z Turnovska. To jich má v novém krajském zastupitelstvu hned pět!

gal7_obr1353353843_141

* V polovině října začala dlouho očekávaná OPRAVA TURNOVSKÉ ULICE 28. ŘÍJNA.
* Učitelé TURNOVSKÉ ŠPERKAŘSKÉ ŠKOLY vyučovali v Odborné škole Nasr El Nuba v Egyptě
* DÁMY Z NAKAFRÁNO HRÁLY V PRAZE! V Baráčnické rychtě v pražské Malé Straně si zahrál turnovský dámský soubor Nakafráno. Jeho představení vždy spolehlivě zaplní nejen turnovské divadlo, ale i sály v blízkém regionu. Tentokrát to byla opravdová lahůdka – soubor se poprvé představil Pražanům! Sehrál pro ně postupně všechna tři autorská představení.
* Velké komplikace přinesl v Libereckém kraji PRVNÍ SNÍH, který letos napadl velmi brzo – v sobotu 27. října. Hasiči byli voláni převážně k technickým zásahům, kdy pomocí motorových pil odstraňovali popadané stromy. Ty pod tíhou sněhu spadly do částí vozovek nebo je kompletně uzavřely.
* Na čtyřicet především bývalých zaměstnanců turnovské JUTY se nedávno sešlo na společném setkání ke 140. výročí založení závodu.
* OSLAVY 740. VÝROČÍ ZALOŽENÍ TURNOVA vyvrcholily 28. října, kdy byla odhalena plastika na počest B. J. Horáčka před Střelnicí a předány Ceny obce. Ocenění získali knihovnice a jedna z nejvýraznějších osobností turnovské kultury Eva Kordová a ředitel o. s. Nová naděje a kazatel Jednoty bratrské v Turnově Petr Gruber. Ten ocenění získal in memoriam.

LISTOPAD

* RADIM HLADÍK A CHINASKI vyprodali sály v okolí Turnova. Dvouapůlhodinový strhující koncert Radima Hladíka a kapely Blue Effect si v pátek 2. listopadu v Kacanovech vychutnával do posledního místa zaplněný sál zdejšího kulturního domu. O den později, v sobotu 3. listopadu, se v KD v Pěnčíně uskutečnil koncert legendární kapely Chinaski. Pěnčínský sál zase jednou zažil, co je to být vyprodaný až po střechu. Na koncert dorazilo přes 900 (!!!) lidí, atmosféra byla vynikající.
* DO PŘEPEŘ SE SJELY NA SVĚCENÍ ZVONŮ ČESKÉ CELEBRITY. Podobná akce se na Turnovsku uskuteční nejvýš jednou za deset let, srovnání má například se slavností na ukončení rekonstrukce turnovského náměstí s novou kašnou v roce 1998. I tehdy se do našeho regionu sjely osobnosti českého veřejného života. Co se ale dělo v sobotu 3. listopadu v Přepeřích, to opravdu nemá obdoby. Co mají společného manželka prezidenta republiky Livie Klausová, bývalý a možná zase budoucí politik Miloš Zeman, Jiřina Bohdalová, generál Vlastimil Picek, Jaroslav Svěcený, Janek Ledecký, Jiří Stivín a další? Ti všichni přijali pozvání Přepeřských a především zdejšího rodáka Jana Kříže na svěcení dvou nových zvonů kostela sv. Jakuba Staršího. Ty vysvětil litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. Této mimořádné události přihlíželo několik set lidí, centrum Přepeř se v sobotu 3. listopadu stalo pomyslným „hlavním městem“ Českého ráje.

gal7_obr1352065634_163

* V ROVENSKU ZLODĚJI UKRADLI LAMPY ZE STOŽÁRŮ; PŘEPADENÍ HERNY. Když chtěli pořadatelé jedné z podzimních akcí v Rovensku pod Troskami rozsvítit světla na dvacetimetrových stožárech u zimního stadionu, zjistili, že nesvítí. „V průběhu léta, aniž by si toho kdokoli všiml, neznámý zloděj odmontoval tři světlomety. Škoda je zhruba ve výši 40 tisíc korun,“ uvedl velitel turnovských policistů Milan Drahoňovský. Ten také připomněl závažný případ, kdy sázkovou kancelář v turnovské Jiráskově ulici navštívil muž, který s pistolí v ruce donutil obsluhu vydat částku ve výši 24 tisíc korun. Jak peníze dostal, dal se na útěk, policisté po něm zatím bezvýsledně pátrají.
* Plné zajímavých informací, rozhodnutí i převratných novinek, takové bylo ZASEDÁNÍ TURNOVSKÝCH ZASTUPITELŮ ve čtvrtek 29. listopadu. Bylo odsouhlaseno navýšení částky za likvidací odpadů pro občany z 500 Kč na 660 Kč, zamítnutý Dům přírody možná nakonec bude, zastupitelé si povzdechli, že ani v roce 2013 patrně taneční v Turnově nebudou.
* Jako v současné době maximum možného hodnotí jednání mezi zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny, Svazem zdravotních pojišťoven ČR a PANOCHOVOU NEMOCNICÍ její ředitel Tomáš Sláma. Jednání proběhlo ve středu 7. listopadu v Mladé Boleslavi. „Dohodli jsme se na uzavření dlouhodobé rámcové smlouvy, tedy na pět let, podle závěrů ze setkání v dubnu letošního roku. A to kromě oborů ortopedie a rehabilitace, kde bude uzavřena smlouva na dobu jednoho roku z důvodu připravované fúze s Krajskou nemocnicí v Liberci. Kdyby na tuto fúzi z nějakých důvodů v příštím roce nedošlo, bude rámcová smlouva omezena v oborech ortopedie a rehabilitace do 31. prosince 2014,” uvedl Tomáš Sláma.

PROSINEC

* V neděli 2. prosince se na náměstí Českého ráje uskutečnilo tradiční rozsvěcení vánočního stromu.
* VÁNOČNÍ TRHY VE ZNAMENÍ SLUNÍČKA A MRAZU. Pěkné, slunné ale na poměry velmi mrazivé dny. To byl druhý prosincový víkend, ve kterém se na turnovském náměstí uskutečnil již 14. ročník vánočních trhů. Páteční dopoledne tradičně patří dětským pěveckým sborům zdejších základních škol. I letos se na pódiu vystřídaly všechny školy, zejména komponované vystoupení žáků ze ZŠ v ulici 28. října bylo takřka profesionální. Všechna vystoupení ale byla plná především vánoční atmosféry, která se přelévala na náměstí mezi diváky, které páteční dopoledne tvoří hlavně rodiče, sourozenci a prarodiče dětí. Sobota patřila mažoretkám, taneční škole Ilma, koledám, muzice a šermířům, v neděli bylo hlediště pod pódiem nejvíce zaplněno při provedení České mše vánoční členy Pěveckého sboru Antonín Dvořák a Turnovského orchestrálního sdružení.
* Úterý 4. prosince 2012. Den, kdy by mecenáš a filantrop Bohuslav Jan Horáček oslavil 88. narozeniny. V reprezentačních prostorách sychrovského zámku se již po dvanácté sešli nejlepší čeští středoškolští studenti, úspěšní řešitelé mezinárodních olympiád. Od prvního ročníku v roce 2001 Nadace B. J. Horáčka Českému ráji udělila českým studentům 258 cen Praemium Bohemiae a studenti získali vedle diplomu a medaile B. J. Horáčka rovněž finanční ocenění v celkové částce 4,3 mil. Kč! Horáčkova nadace je dnes jediná v republice, která podporuje středoškolské studenty, kteří uspěli v mezinárodních olympiádách. Někteří studenti cenu získali opakovaně.
* Jak se v rozhovoru pro Lidové noviny vyjádřil NOVÝ MINISTR DOPRAVY Zbyněk Stanjura (ODS), chce ulevit přetížené dálnici D1. Alternativou je výstavba R35 od německých hranic přes Liberec, Turnov a Hradec Králové do Olomouce a dál na Moravu. Vybudování R35 bude lepší než budovat na D1 osm jízdních pruhů, řekl v rozhovoru nový ministr. Stavba dnes již ne dálnice, ale rychlostní silnice (někde se mluví pouze o dvoupruhové komunikaci), by měla přijít asi na 20 miliard korun.
* KONEC SVĚTA 21. prosince nenastal. Jede se dál…
* Dobré časy zažívá PIVOVAR ROHOZEC v současné době. Na počátku nového tisíciletí byl sice na zavření, příchodem nových akcionářů a posléze i nového ředitele se ale vše velmi radikálně proměnilo k lepšímu. Zatímco zdejší výstav činil v roce 2005 28 tisíc hektolitrů piva, vloni to již bylo 71 tisíc hektolitrů.
* Největší připravovanou akcí Vodohospodářského sdružení Turnov je v současné době ODKANALIZOVÁNÍ ROVENSKA POD TROSKAMI.
* Na setkání knihovníků Libereckého kraje, které se uskutečnilo v úterý 11. prosince, byla historicky poprvé udělena cena KNIHOVNÍK LIBERECKÉHO KRAJE. Soutěž byla vyhlášena ve dvou kategoriích: knihovník roku a cena za celoživotní přínos knihovnictví v kraji. Návrhy zasílali jak knihovníci, tak veřejnost, časté byly i hlasy starostů jednotlivých obcí, kteří ukázali, že si dobré práce v knihovnách váží. Cenu za celoživotní přínos knihovnictví v Libereckém kraji nakonec získaly dvě osobnosti: Svatomíra Hendrychová z Městské knihovny v Semilech a Zdeněk Pavlíček z Místní lidové knihovny v Heřmanicích. Cenu Knihovnice Libereckého kraje roku 2012 získala knihovnice dětského oddělení a organizátorka akcí pro děti i dospělé z turnovské Knihovny Antonína Marka Eva Kordová.
* Víc než dvě stovky lidí přišly za nevlídného hustého deště, který vyměnil vytrvalé sněžení z první části dne, v podvečer v neděli 23. prosince na turnovské náměstí. Zdejší skauti tu již tradičně rozdávali BETLÉMSKÉ SVĚTLO, jeden z hlavních symbolů Vánoc. Letos zde příchozí mohli obdivovat i historicky první živý betlém v polistopadových dějinách města.

gal7_obr1356285555_180

* Rekordních 1 024 hlasujících se letos zúčastnilo tipovací soutěže, zda na Štědrý den v Turnově bude sníh, či nikoliv. „Přestože se oteplilo, díky sněhové nadílce před Štědrým dnem sníh nakonec sice mokrý a místy nesouvislý v Turnově přece jen ještě vydržel, a proto jsme losovali ze sněhových tipů,“ řekl za pořadatele z APC Turnov Vlastík Brůček. A těch bylo celkem 881! Hlavní výhra v podobě pobytu pro dvě osoby v lázních na Slovensku putuje do Ohrazenic.

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.