SPORTOVIŠTĚ V MAŠKOVĚ ZAHRADĚ? PŘEDSTAVENA BYLA NOVÁ STUDIE

0

Už asi nikdo pořádně nespočítá, kolikátou studii sportoviště v Maškově zahradě projednávali turnovští zastupitelé na svém zasedání první zářijový den. Výstavba areálu se připravuje víc než deset let. Původně měl vše zaplatit mecenáš B. J. Horáček. Po jeho smrti město nenašlo peníze a zatím ani odvahu záměr realizovat. Variant řešení veřejnost slyšela mnoho, na jednu z nich dokonce existuje stavební povolení. To bylo za exstarosty Hejduka. Nové vedení města si vyzkoušelo spolupráci se soukromým developerem, ukázalo se ale, že „soukromník“ logicky bude tu nejlepší plochu chtít využít pro své aktivity a sportoviště vznikne, až kde bude místo. Po této zkušenosti již asi definitivně platí varianta, že sportoviště s venkovním koupalištěm, zimním stadionem a případně i s krytým bazénem musí město realizovat samo s tím, že část pozemků může prodat na komerční aktivity.

Letos na jaře představil studii úpravy areálu městský architekt Boris Šonský (ZDE). V červnu zastupitelé rozhodli, že pověří vyhotovením nové studie využití plochy skupinu architektů z pražského studia BFB. Pro architekty kolem Antonína Buchty není Maškova zahrada něčím neznámým. Soutěže na zpracování podoby sportoviště se studio BFB zúčastnilo již před víc než deseti lety. Tehdy ale dostala přednost turnovská firma Design4.

n201109141843_zap_242_2011_maskovkaArchitekti ze studia BFB v podstatě částečně využili svůj původní návrh, kterému dali novou, svěží podobu. „Vycházeli jsme z toho, že jde o Maškovu zahradu a my se drželi při zpracování studie rozložení sportovišť názvu tak důsledně, že by výsledek měl zahradu připomínat,“ uvedl architekt Buchta. Zimní stadion i krytý bazén jsou navrženy se střechami, které evokují symboliku padlého listu, jednotlivé stavby jsou na ploše rozloženy tak, aby mohly být realizovány postupně podle finančních možností města. Navržena je varianta se zimním stadionem a venkovním koupalištěm, kterou lze kdykoli doplnit o krytý bazén. V areálu je horolezecká stěna a další venkovní sportoviště (skatepark, herní prvky pro děti) a také dostatečná plocha pro letní slunění. Bazény, resp. část z nich, by měly být vyhřívané, aby mohla být prodloužena sezona o teplé jarní a podzimní dny.

 
n201109141843_zap_243_2011_maskovkaPředpokládané náklady na zimní stadion jsou ve výši 98 mil. Kč bez DPH (úsporná verze je za 73 mil. Kč), venkovní koupaliště přijde zhruba na 50 mil. Kč a nutné úpravy v podobě parkoviště a zelených ploch přijdou na asi 30 mil. Kč.
Rozhodnutím zastupitelů má firma koncept doplnit o připomínky vzešlé z diskuse a znovu se téma stavby areálu v Maškově zahradě na jednání zastupitelů vrátí ve čtvrtek 29. září.

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.