HISTORICKÉ ROZHODNUTÍ: SPORTOVIŠTĚ V MAŠKOVCE SE BUDE STAVĚT

0

Trvalo to víc než 10 let. Když byly v roce 2000 zavezeny bazény koupaliště v Dolánkách, vypadalo to, že vbrzku bude mít Turnov koupaliště nové a supermoderní. Z mnoha známých důvodů se tak nestalo. Až nyní, po letech přešlapování a mapování slepých uliček, padlo rozhodnutí. Těsná většina 15 zastupitelů ve čtvrtek 29. září odsouhlasila, že stavba sportoviště má proběhnout ve dvou etapách. V letech 2013 a 2014 venkovní koupaliště a doprovodné investice v podobě parkoviště a zeleně. Druhá etapa, spočívající ve výstavbě zimního stadionu, má navazovat v letech 2015 až 2017.

Cesta k rozhodnutí nebyla jednoduchá. Už jen samotný fakt, že zastupitelům byly předloženy dvě varianty možného postupu, znamenal ve svém důsledku při jednání napjatou atmosféru. Místostarosta Jaromír Pekař (ODS) navrhoval stavět obě sportoviště společně a předložil k tomu i odpovídající ekonomický rozbor. „Celkový finanční potenciál, který může město v tomto období použít na financování stavby sportoviště v Maškově zahradě, se pohybuje mezi 185 až 218 miliony korun. Navíc se při stavbě obou sportovišť může ušetřit, už třeba proto, že to bude jedno staveniště a vše bude technologicky jednodušší,“ tvrdí Pekař. Tuto variantu podporovali velmi hlasitě i další zastupitelé, mj. Petr Soudský (TOP 09) a Tomáš Hudec (ČSSD). V místě vyhrazeném veřejnosti byly přítomny asi dvě desítky hokejistů z několika zdejších klubů (samozřejmě v dresech), i ti by rádi jako výsledek jednání viděli stavbu koupaliště a zimního stadionu najednou.

Nakonec se těsná většina zastupitelů přiklonila ke druhému návrhu, který podali starostka Hana Maierová (Nezávislý blok) a místostarosta Otakar Špetlík (ODS). Stavět se bude pouze venkovní koupaliště a kluziště až v navazující etapě, resp. to může být i o něco dříve, když město bude mít dostatek volných finančních prostředků. Hlavním důvodem pro tento návrh jsou další potřebné investice, které musí město realizovat souběžně se stavbou sportoviště. V prvé řadě je to dvacetimilionová rekonstrukce ulice 28. října, kterou bude muset město uhradit zcela ze svého.

 
Přítomná početná skupina zdejších hokejistů z jednání zastupitelů logicky odcházela nespokojena. Současná generace aktivních sportovců totiž už těžko v nějaké mistrovské soutěži za Turnov nastoupí. Půjde o to, vychovat další bruslařskou generaci, která si na vlastní standardní kluziště bude muset počkat nejméně pět šest let…
 
n201109141843_zap_241_2011_maskovkaZastupitelé probírali i budoucí podobu sportovišť. Venkovní koupaliště je navrženo v podobě čtyř plaveckých drah v délce bazénu 25 metrů, vodní plocha je doplněna o rekreační část, bude tu divoká řeka, dětský tobogan i 70metrový tobogan pro dospělé, masážní lavice, chrliče vody ad. Část bazénů bude vyhřívána, aby zde mohla být prodloužena sezona od jara až do podzimu. Náklady na venkovní koupaliště jsou zhruba ve výši 50 mil. Kč a nutné úpravy v podobě parkoviště a zelených ploch přijdou na asi 30 mil. Kč.
V případě zimního stadionu byla vybrána úspornější varianta, namísto 510 míst pro diváky pouze 346, místo 10 šaten jen šest, místo 98 mil. Kč „jen“ 81 mil. Kč investičních nákladů.

Architektonické řešení areálu Maškovy zahrady navrhlo pražské studio BFB. Objekty mají připomínat zahradu, střechy evokují symboliku padlého listu, jednotlivé stavby jsou na ploše rozloženy tak, aby mohly být realizovány postupně podle finančních možností města. Je zde samozřejmě i místo pro krytý plavecký bazén, s tím ale do roku 2020 moc nepočítejme…

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.